Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Shqiptarėt rrisin fėmijė dembelė
Zedka
Postuar nė: 11.01.2013, 16:48
Quote Post


Zedka
*****

Posti: Antarė
Postime: 3722
Antari Nr: 25726
Bashkangjitur: 05.12.2010Tė gjithė e kujtojmė me nostalgji filmin “Guximtarėt”. Ilirin qė rritej si njė fėmijė egoist dhe tepėr i pėrkėdhelur. I mėsuar tė gjente gjithēka gati, Iliri nuk e vinte re aspak nevojėn pėr tė bėrė vetė gjėra, pa ndihmėn e askujt.

Njė metaforė e gjetur pėr pėrgjasimin me realitetin nga skenaristi dhe regjisori i filmit, Gėzim Erebara, qė edhe pse ka mbi 40 vjet qė ėshtė prodhuar duket sikur luhet edhe sot nė jetėn e pėrditshme.

Ekspertėt gjinorė dhe sociologėt thonė se shoqėria jonė pėrgjithėsisht ka tendencėn pėr tė rritur fėmijė qullashė si Iliri i filmit: “Rrisim fėmijė dembelė. Kemi tendencėn t’i shoqėrojmė fėmijet deri nė faza tė avancuara tė jetės si studimet universitare, pasuinversitare dhe madje deri nė martesė.”

Modelet me tė cilat janė mėsuar prindėrit tanė nėnkuptojnė kujdesjen pėr fėmijėt deri nė moshė tė madhe, gjė e cila ndikon dhe nė mungesėn e pavarėsisė deri nė moshė tė vonė. Faktorėt qė ndikojnė nė kėtė lloj kulture edukimi janė tė shumtė: “Deri vonė ne jemi mėsuar tė jetojmė nė familje tė mėdha ku lidhjet kanė qenė mė tė forta. Nga ana tjetėr dhe pasiguria ekonomike ndikon, pasi fėmijėt nuk janė tė fuqizuar tė vazhdojnė vetė jetėn tė pavarur.”

Nė kulturėn tonė bėhen gjithashtu diferencime pėrsa i pėrket femrave dhe meshkujve. Meshkujt kultivohen mė tė pavarur. Ata lihen mė tė lirė qė nė moshėn e adoleshencės, ndėrsa mentaliteti frenon mė tepėr femrat: “Pavarėsia e vajzave shihet me sy tjetėr. Njė vajzė qė mund tė dalė e pavarur qė nė moshėn 18 vjeē ka handikapet e veta.”

Kėshtu, nga vartėsia prindėrore, femrat kalojnė nė vartėsinė bashkėshortore. Por nga ana tjetėr, studimet tregojnė se meshkujt, edhe pse mė superiorė nė pavarėsinė ekonomike, nė atė shtėpiake mbeten nė klasė. Tė papėrgatitur me ndryshimet e roleve, ata janė tė paaftė pėr tu kujdesur pėr veten pasi nuk janė mėsuar si tė gatuajnė, tė pastrojnė e tė pėrballojnė elemente tė domosdoshme tė jetės.

E gjitha ndodh nga pėrkushtimi mė i madh se ē’duhet i prindėrve nė moshė tė hershme, tė cilėt pa dashje, pėrgatisin qullacet e sė ardhmes.

Fėmijėt dhe paraja

Fėmijė qė duan tė blejnė gjatė gjithė kohės. Fėmijė materialistė. Gjithnjė e mė shumė po e dėgjojmė kėtė konstatim qė nuk na duket i ėmbėl pėr veshėt, por akoma mė i hidhur pėr xhepat.

Tė vegjėlit e dinė mirė dobėsinė e prindėrve para kėrkesave tė tyre ndaj nuk i kursejnė ato madje dhe pėr paratė.

Por mosha e njohjes sė parasė duket se ėshtė ulur ndjeshėm.

“5 vjeē kam marrė pėr herė tė parė para’. Marr nga 1 mijė lekė pėr sanduiē”, shprehet njė nga fėmijėt.

Por, kur duhet t’i japėsh para’ fėmijės? Dilema i ndan prindėrit nė dy blloqe. Nė ata qė mendojnė se ėshtė shumė gabim ta mėsosh fėmijėn me para’, ndėrsa ka prindėr qė mendojnė se kjo ėshtė njė nevojė e kohės.

Ndėrkohė, akoma mė e vėshtirė ėshtė dhe tė vendosėsh se sa transparent tė jesh me tė ardhurat pėr ta


----------------------------------------
Te perpiqesh shume, nuk mjafton gjithmone, per te evituar perfundimet e gabuara!
PM
Top
Trishtimi
Postuar nė: 03.09.2014, 22:52
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 9194
Antari Nr: 18743
Bashkangjitur: 27.11.2008I rrisin para kohe i bejn burra qysh ne klas te par e dergon ne shkoll me celular.


----------------------------------------
Ēdo shigjetė nuk e arrin cakun...
PMUsers Website
Top
Kacurelja
Postuar nė: 04.09.2014, 10:54
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2347
Antari Nr: 19113
Bashkangjitur: 23.12.2008Disa gjera, si edhe dembelizmi, me shume edhe trashegohen nga paraardhesi smil3dbd4d4e4c4f2.gif gjithsesi nuk perjashtohet fakti se ndikohen edhe nga rrethanat. Disa gjera, sikurse jane telefonet, ipad, etj, eshte e veshtire te ua largosh femijeve nga jeta sepse do te ndiheshin te "shkelur" nga shoqeria, e asnje prind kete nuk e deshiron, duke harruar anen negative qe kane ato kerkesa te femijeve. Edhe bashkjetesa ne familje te medha nuk mendoj se ndikon aq shume ne dembelizmin e femijeve. smil3dbd4e29bbcc7.gif


----------------------------------------
Me jep nje laps dhe leter, pak drite ne dhomen time, e me ler te kenaqem me shkronjat...!
PM
Top
Happy_Soldier
Postuar nė: 04.09.2014, 17:41
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 5799
Antari Nr: 643
Bashkangjitur: 03.04.2006Tani me PC, telefon, tablet, e cka mos... ende ma keq. pergjithsisht, teknologjia e re po na ben dembela ...


----------------------------------------
In Search of a Character....
Ėndrra e njė nate vere....
PMMSN
Top
Trishtimi
Postuar nė: 04.09.2014, 19:40
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 9194
Antari Nr: 18743
Bashkangjitur: 27.11.2008 Citim (Kacurelja @ 04.09.2014, 11:54)
Disa gjera, si edhe dembelizmi, me shume edhe trashegohen nga paraardhesi smil3dbd4d4e4c4f2.gif gjithsesi nuk perjashtohet fakti se ndikohen edhe nga rrethanat. Disa gjera, sikurse jane telefonet, ipad, etj, eshte e veshtire te ua largosh femijeve nga jeta sepse do te ndiheshin te "shkelur" nga shoqeria, e asnje prind kete nuk e deshiron, duke harruar anen negative qe kane ato kerkesa te femijeve. Edhe bashkjetesa ne familje te medha nuk mendoj se ndikon aq shume ne dembelizmin e femijeve. smil3dbd4e29bbcc7.gif

Cdo femi kur prindi ia prish "qejfin`ati femie i duket prindi diktator por qe con dikur me koh do ta kupton se ka qen gjithcka per te miren e ti, normal duhet me ja prish keto qefe qe kan mor hov ne shoqerin ton .


----------------------------------------
Ēdo shigjetė nuk e arrin cakun...
PMUsers Website
Top
Kacurelja
Postuar nė: 04.09.2014, 22:49
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2347
Antari Nr: 19113
Bashkangjitur: 23.12.2008 Citim (Trishtimi @ 04.09.2014, 20:40)
Cdo femi kur prindi ia prish "qejfin`ati femie i duket prindi diktator por qe con dikur me koh do ta kupton se ka qen gjithcka per te miren e ti, normal duhet me ja prish keto qefe qe kan mor hov ne shoqerin ton .

Mire per ata prinder qe e kuptojne se gabimin fillimisht e bejne ata e pastaj femijet i shfaqin pasojat me kohe dhe mundohen t'i ikin gabimit, por per disa te tjere ky nuk njihet si problem. Kujdesi i prinderve, dhe durimi njekohesisht, duhet te jete shume i madh, perndryshe ky popull nuk mund te kete femije dhe shoqeri te shendoshe... smil3dbd4e29bbcc7.gif


----------------------------------------
Me jep nje laps dhe leter, pak drite ne dhomen time, e me ler te kenaqem me shkronjat...!
PM
Top
ßina
Postuar nė: 05.09.2014, 10:24
Quote Post


Administratore
*****

Posti: Admin Forumi
Postime: 8256
Antari Nr: 21014
Bashkangjitur: 17.02.2009 Citim (Trishtimi @ 03.09.2014, 23:52)
I rrisin para kohe i bejn burra qysh ne klas te par e dergon ne shkoll me celular.

smil3dbd4e5e7563a.gif smil3dbd4e5e7563a.gif

Trishtimi as musteqet e as cigarja burre ste ben, e aq me pak celulari.

Shume mire e kish cek Happy tekonlogjia edhte faktor per " dembelizem "
psiqik e fizik jo vetem te femijet po besa edhe te prind e tyre. smil3dbd4d4e4c4f2.gif


----------------------------------------
Mendjet e medha diskutojne idete.
Mendjet mesatare diskutojne ngjarjet.
Mendjet e vogla diskutojne Njerezit.
PM
Top
Foks_Ecc
Postuar nė: 05.09.2014, 13:58
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 6983
Antari Nr: 6604
Bashkangjitur: 27.03.2007Vetem dembeli rite dembele, nese shqipetaret rrisin femije dembele, dmth jemi popull dembel, edhe jemi pak.


----------------------------------------
Pa diturinė s'kuptohet e vėrteta
Pa diturinė s'largohet e meta
Pa diturinė vlerė nuk ka jeta
PM
Top
Strider
Postuar nė: 06.09.2014, 14:45
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 9705
Antari Nr: 8466
Bashkangjitur: 16.07.2007smil4a8aceb829c5f.gif


----------------------------------------
Everyone wants to change the world,but nobody wants to change himself
PM
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio