Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> ‘Shqipja’ mollė sherri mes PDSH-sė dhe BDI-sė
alb_te
Postuar nė: 21.01.2013, 18:17
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 3261
Antari Nr: 27212
Bashkangjitur: 29.02.2012Gjuha shqipe pėrplas sėrish PDSH-nė dhe BDI-sė. E para edhe njėherė akuzoi subjektin politik shqiptarė pjesėmarrės nė qeveri se nuk po angazhohet sa duhet pėr tė vėnė nė funksion zbatimin e plotė tė gjuhės shqipe. Pikėnisja e debatit ishte pėrkthimi i fjalimeve tė deputetėve shqiptarė gjatė fjalimit tė tyre. Deputeti i PDSH-sė Zijadin Sela nė shenjė proteste kėrkoi pauzė njė orėshe. Ai madje u bėri thirrje deputetėve shqiptarė tė BDI-sė qė ti bashkėngjiten kėrkesės sė PDSH-sė qė zėri i tyre tek qytetari tė mos shkoj i dubluar por origjinalė nė gjuhėn qė flet deputeti.

“Unė tani tek qytetari dėgjohem i dubluar pa pikė emocioni dhe nga 25 zėra sa duhet tė jenė deputetė shqiptarė kėtu shndėrrohen nė dy zėra njė zė mashkulli dhe njė zė femre, dėgjohemi me pėrkthim. Ky problem duhet tė gjej zgjidhje, ashtu siē duhet tė gjejnė zgjidhje shumė probleme tė tjera. Pjesa e rregullimit tė ligjit tė gjuhė shqipe qė ti thonė gjuhė shqipe, ashtu siē ėshtė dhe siē ka lezet do tė rregullohen nė kohėn kur ne do tė marrim pushtetin. Tani pres nga ju qė tė respektoni ato ligje tė cilėt janė sjellė me kėto kėtu, tė cilėt e kanė pashtruar kėtė gjuhė”, tha Zijadin Sela, deputet I PDSH-sė.

Kundėrpėrgjigjet Ermira Mehemti-Devaja, sipas sė cilės ėshtė absurde qė tė akuzohet njė subjekt politik shqiptarė se nuk e zbaton gjuhėn shqipe. Reagimin e PDSH-sė BDI-ja e sheh nė vazhdėn e fushatės parazgjedhore.

“BDI-ja ėshtė e vetėdijshme pėr rezistencėn tė cilėn e ka komuniteti tjetėr pėr sa i pėrket pėrdorimit zyrtarė tė gjuhės shqipe prandaj pėrpiqemi, punojmė, insistojmė dhe angazhohemi qė nė mėnyrė institucionale pėrmes dialogut tė realizojmė kėrkesat dhe nevojat e komunitetit shqiptarė pėr sa i pėrket pėrdorimit zyrtarė tė gjuhės shqipe. Nė instance tė fundit opinion e di shumė mire se ēdo avancim i pėrdorimit tė gjuhės shqipe nė fakt ka ndodhė dhe ėshtė meritė e qeverisė sė BDI-sė. Ne e kemi sjellė procesin deri kėtu, unė jam shumė e bindur se kėtė proces do e ēojmė edhe mė pėrpara”, deklaroi Ermira Mehmeti-Devaja, deputete e BDI-sė.

Ndryshe PDSH-ja e Thaēit gjatė seancave plenare nė vazhdimėsi ka kėrkuar pauzė prej njė ore, nė shenjė proteste, se zėri i tyre tek qytetarėt shkon i dubluar dhe jo origjinal. Kjo sipas tyre pamundėson qė tė pėrcillen emocionet tek elektorati.http://www.youtube.com/watch?v=otjM2Rigfdk&feature=player_embedded
PM
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio