Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Mali dhe Ari !
Foks_Ecc
Postuar nė: 23.01.2013, 01:41
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 6983
Antari Nr: 6604
Bashkangjitur: 27.03.2007Keni degjuar per Teorine e Paradoksit ? Ne ekonomi kjo teori nuk eshte shume e prekeshme nga ana e ekonomisteve apo teoricienteve ekonomik.

p.sh. Vendi me i varfer ne Afrik eshte Mali, shteti i Malit ka ar, platinium, argjend etj. gjithe keto me vlera te larta, nga ana tjeter vendi me i varfer.

Ose vendi me i pasur ne bote SHBA-te sulmojne vendin me te varfer ne bote Afganistanin.

Ose kur i ke ne Paris 3 kg ar dmth ke nje pasuri prej 120.000 euro dhe nje mik i juaj ka vetem 3 liter uj , ti ke nje pasuri dhe mesatarisht je i pasur kurse miku juaj eshte i varfer, por nese je ne mes Sahares dhe ke 3 kg ar dhe miku juaj ka 3 liter uj, cila ka vleren me te madhe.

Pse Franca i ndihmon qeverise apo pse qeveria i ndihmon Frances kunder "rebeleve" qe duan te nacionalizojne arin, platiniumin, argjendin ne Mali, kurse nga ana tjeter Franca i ka shpall terorist disa kryengrites pse duan te nacionalizojne pasurine natyrore dhe ti largojne kompanite multinacionale franceze, qe ne vendet e botes se trete thithin gjithe pasurite e kombeve dhe lajne parate dhe ikin tatimeve dhe taksave ne vendet e tyre ? Per cfar , per te skllaveruar njerezimin.


----------------------------------------
Pa diturinė s'kuptohet e vėrteta
Pa diturinė s'largohet e meta
Pa diturinė vlerė nuk ka jeta
PM
Top
Alfusion
Postuar nė: 23.01.2013, 23:02
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 330
Antari Nr: 27261
Bashkangjitur: 02.04.2012prite tani edhe afriken jugore e te gjitha me rradhe ... Interesant ku ka ar nafte e shume pasuri nentoksore per cdo here dalin terrorrista islamik me mundesi te lidhur me bin ladenin :A:A
PMUsers Website
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio