Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> EDHE ME HUMOR JEMI ARGAT TE VATIKANIT
INDEXI
Postuar nė: 26.11.2006, 19:05
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 569
Antari Nr: 3362
Bashkangjitur: 15.10.2006Edhe me humor jemi Argat tė Vatikanit

Nėn thjerrėzėn e njė ideje lindi njė hormon nė gjithėsi , nėn tehun e njė shpate lindi trimi i shqiptarisė , nėn thundrat e kombit lindėn tradhtarėt e njerėzisė....Thuhet se liria e shprehjes ėshtė e mbrojtur me ligj dhe nuk guxon qė tė nėnvleftėsohet , poashtu muslimanėt zgjohen vetėm nė deklaratat e papatit tė vatikanit e nė sarkazmėn e argatėve tė tij nė Kosovė ne heshtim dhe qeshim....
Cudi njeriu kur mendon se ėshtė nė njė fazė zhvillimi dhe se ėshtė njė hap afėr Krijuesit ai prap i nxjerrė thikat kundėr Krijuesit dhe me vrap drejtė e ta sulmoj All-llahun xh.sh....E nė kohėn e Pejgamberit a.s. Ebu Sufjani patė thėnė:”Si ta sulmoj njė fuqi qė nuk e shoh”.Si duket edhe armiqt tanė nė atė kohė ishin mė tė civilizuar dhe mė tė edukuar , mė largpamės dhe mė objektiv....
Kosova njė vend me shumė halle , rrymė jo , papunsi e madhe , prostitutat nė nivel , krimi nė rritje e sipėr , statusi i pazgjidhur , varfėri sa ta kėrkojsh ,e hė mor djal edhe tė mos qeshemi a?Ok , qeshu e inshalla deri nė fund tė jetės do tė jesh i buzėqeshur , por nuk tė lejoj tė qeshesh me vlerat madhore islame dhe me shenjtėrinė e Kur`anit Famėmadh....Pse ata nuk bėnė asnjė humor nė kishė , apo pse nuk kishin pjesė nė humoret e tyre tė lyera e tė mbėshtjellura me idetė e Gjergjit tė Kastriotėve?!Pėr to , ajo ėshtė vlerė dhe duhet tė mbrohet , bile nėse sulmon atė vlerė t`i je armik i gjithė kombit , armik i njerėzisė nė tėrėsi sepse ato na qenkan vlera universale gjithėcka qė fillon mė emrin Gjergj , ose Enver e qė ndėrlidhet me njeriun jashta Zotit , paska vlerė shumėdimenzionale....
Dikur Hafiz Ali Korca vajtonte Kosovėn nė poezit e tij , e trimi i madh Hasan Prishtina dha jetėn pėr hir tė kėsaj toke , sot , sot qeshemi e tallemi me ato vlera qė na kanė ruajtur me shekuj nga asimilimi.Nėse nuk mė besoni pa vėshtroni pak Camėrinė qė shpesh e pėrmendi sa pėrqind tė atyre shqiptarėve dijnė Shqip , ose edhe Malin e Zi , Italinė , Ukrainėn , etj.Gjithė kėto shqiptar tė asimiluar nė sllav e krishter pėr ju kanė vlera dhe nuk banė tė qeshemi e as qė ti pėrbuzim ato vlera , ndėrsa ato qė na mbrojtėn nga asimilimi , na dhanė vullnet pėr jetė , na bėnė ministra , kryeministra , mbretėr , duhet tė tallemi me to e tė qeshemi tėrė ditėn e tėrė vitin.
Po mirė o shqiptar mė thuani pash Zotin a kanuni i Lek Dugagjinit ju mėsoi kėshtu a?Jam i bindur se edhe aty kjo qė ju bėni ėshtė e ndaluar rreptėsisht dhe duhet tė luftohet me pushkė e jo vetėm me fjalė.Ne thirremi nė Shqiptarinė e nė vlera tė kombit tonė gjithmonė i pėrcjellim me lotė gjitha fjalėt e trimave tonė nė histori , ndėrsa lejojmė qė tė sulmohet njė popull nga njė humor i idhėt dhe i idiotizuar....
Pse o Shqiptar nuk mbledheni tė gjithė bashkė nėn idenė e Mulla Idriz Gjilanit dhe ta mbroni kombin tonė nga tė gjitha kėto antivlera qė po i serohen kombit tonė?
Pse nuk bashkoheni me idenė e Hasan Masuricės dhe tė bėhemi novator shqiptar dhe zbulues e shkencėtar , e ta lėjmė tė qeshurėn mbas statusit pėrfundimtar?
Kam hetuar gjatė gjithė kohės si nė shkollė , nė shtėpi , nė rrugė dhe kudo tjetėr , shqiptarėt qė kanė pasur njė tė kaluar krishtere janė gjithmonė tė ngritur dhe tė pranuar ndėrsa ato qė ndoshta janė pėr shumė nivele mė lartė se kėto si psh , Ismail Qemajli , Sami Frashėri , Haxhi Zeka , Adem Jashari , gjithmonė janė nėn margjinat e kohės dhe flitet pėr to vetėm nė caste dhe nė pjesė tė sekondave , ndėrsa tė tjerėt na imponohen tėrė jetėn.....Si rezultat i kėtij mentaliteti tė brishtė tė shqiptarėve sot luhet me vlerat e Islamit dhe nėncmohet kjo fe nga tė gjitha anėt.
Le tė jetojnė krimbat ende se kemi cka pėr t`iu thėnė dhe sugjeruar , por mos tė harrojnė se do tė vie shpejt dita kur do tė vallėzohet dhe kėndohet ndryshe, e atė ditė ju do ta kėrkoni , por do tė jetė kob i zi pėr ju....
Nuk di tjetėr se cfarė tė themė pėrvec se tė kėrkoj nga tė gjithė intelektualėt mysliman anėmbanė Shqiptarisė qė ta sulmojnė kėtė lloj imponimi nėpėr familjet tona dhe tė bėhen mė azhur ndaj cdo procesi nė popullin tonė.Le tė jetojė pėr shumė mote ideja e lirė , kombi i pastėrt dhe vėllazėria e krijuar me shumė mund dhe sakrificė.Le tė vdes fjala e ligė , kombi i shtrembėruar , rruga e zhdrejtė dhe humori i padėshirueshėm.Kjo ėshtė letėr e hapur ekipit tė humoristėve Stupcat tė cilėt mė edicionin e tyre tė fundit sulmuan nė thelb Islamin dhe vlerat Islame.


Hamdi Nuhiju , Kumanovėwww.hamdinuhiju.blogspot.com
PM
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio