Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Pėrurohet Xhamia e Sahatit nė Dibėr
trimi.80
Postuar nė: 28.01.2013, 00:35
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 1157
Antari Nr: 27127
Bashkangjitur: 17.01.2012Dibėr, 27 janar - Nė Dibėr tė Madhe dje u bė pėrurimi solemn i Xhamisė sė Sahatit nga Lulzim Basha, kryebashkiaku i Tiranės. Kjo ishte vizita e parė e njė kryebashkiaku nga Tirana pas 60 viteve.

Evenimente tė tilla tė bukura e tė paharruara mund tė ndodhin vetėm nė Dibėr tė Madhe, nė Dibrėn e Perėndisė, bujarisė, besės, mikpritjes, urtėsisė, tė pushkės e menēurisė. Kjo xhami pėrbri rrugės qė ēon nga Dibra nė drejtim tė Strugės, ėshtė karakteristike pėr nga ndėrtimi, kulla e Sahatit dhe 100 dritaret nė shenjė tė 100 vjetorit tė Pavarėsisė sė Shqipėrisė.

Me kėtė rast u vendosėn lule tė freskėta te varri i rilindasit Said Najdeni, qė ndodhet nė oborrin e kėsaj xhamie, u shpalos Pllaka Pėrkujtimore dhe shpalosja e grafikės pėr nder tė 100 vjetorit tė Pavarėsisė sė shtetit shqiptar.

“Sot ėshtė ditė e shėnuar, ditė gėzimi, manifestim pėr muajin e lindjes sė Muahmedit a.s.. Ėshtė njė ngjarje qė ne dibranėt e kemi pritur me ditė, me muaj, kemi bėrė disa biseda dhe mė nė fund u realizua ajo qė mendonim qė kėtė xhami do ta pėrurojė kryetari i Bashkisė sė Tiranės dhe reiz ulemaja i BFI.

Kėtė manifestim e ndajmė nė dy pjesė, nė atė fetare si shtėpi fetare, dhe atė historike ku dibranėt e kanė historinė e vetė", tha myftiu i Dibrės, Ruzhdi Lata.

Nė kėtė eveniment morėn pjesė shumė dibranė besimtarė, nė mesin e tė cilėve edhe Lulzim Basha, kryebashkiaku i Tiranės, Nijazi Kosovrasti, kryetar i Kėshillit tė Tiranės, Reisi Sulejman efendi Rexhepi, kryetar i BFI, Argėtm Fida, kryetar i Komunės sė Dibrės.

Petrit Imami, kryetar i KK tė Dibrės, Ruzhdi Lata, myfti i Dibrė, Ali Ahmeti, lider i BDI-sė, Xhemal Gjunkshi, shef i Shtabit tė Pėrgjithshėm tė ushtrisė sė Shqipėrisė, Gėzim Ostreni, gjeneral nga Dibra e Madhe, Faruk Borova, kryetar i Shoqatės “Bashkėsia Dibrane” nė Tiranė, Yllka Ēausholli kryetare e Komitetit pėr Rrugėn e Arbėrit, Hysen Xhara, kryebashkiak i Njėsisė bashkiake 4 nė Tiranė, Florent Pustina, Drejtor i Infrastrukturės Tiranė, Gazmend Dibra, Drejtor i Pėrgjithshėm i Burgjeve Tiranė, Flamur Gjylikbashi, Drejtor i pėrgjithshėm i Doganave Tiranė, Ilir Krosi, kryetar i Bashisė sė Peshkopisė, Naim Gaziddede, kryetar i Qarkut dhe Genc Sharku. Prefekt i Peshkopisė, pėrfaqėsues tė myftinive dhe institucioneve tė dy vendeve.
PM
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio