Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


Faqe: (2) [1] 2   ( Kalo tek postimi i parė i palexuar ) Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Bashkjetesa vs Martesa!
Harith
Postuar nė: 01.02.2013, 12:48
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 14351
Antari Nr: 16988
Bashkangjitur: 28.08.2008Dita dites shohim rritje te madhe tek te rinjet shqiptare te cilet preferojne bashkjetesen para marteses! Cilat jane te mirat e bashkjeteses apo pse po preferohet me shume ky fenomen i cili nuk ishte i pranishem me pare?! Ndoshta qe pas ndarjes nga partneri/ja nuk ke as nje "obligim" per pagese a po dicka?

Po ju koleg e kolege cka mendoni per ket fenomen, eshte i mire dhe liberal apo nuk na nevoitet?

smil3dbd4e4c2e742.gif


----------------------------------------
Is Loading..--- 2fast4you
Demokracia eshte kur dy budallenj e mbivotojne nje te mencur!
PMIntegrity Messenger IM
Top
alvin
Postuar nė: 01.02.2013, 15:18
Quote Post


Administrator
*****

Posti: Admin Forumi
Postime: 22234
Antari Nr: 12633
Bashkangjitur: 08.01.2008Fuqimisht jam pro bashkjetesės.
Njerėzit kanė tė drejtė tė shohin se a janė pėr njėri tjetrin para martesės.
A edhe martesa si e tillė ėshtė insitucion i tejkaluar pėrditė e mė shumė.


----------------------------------------
Dy gjėra janė te pakufishme-gjithėsia dhe injoranca njerėzore. Pėr te parėn nuk jam i sigurt-Albert Einstein
PM
Top
Per@ndorj@
Postuar nė: 01.02.2013, 16:48
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2774
Antari Nr: 16462
Bashkangjitur: 19.07.2008Personalisht nuk e mbeshtes bashkejetesen.

Bashkejtesa i perngjan nje martese te padokumentuar, eshte nje koncept i manget qe nuk arrin t'ia jap sigurine ose statusin e nevojshem nje qifti. Nese nej qift qe bashkjeton ka probleme, pikerisht kur t'a mendoje faktin qe legjitimisht nuk kane lidhje e perdor si pretekst kryesore dhe e kane shume me lehte per t'u ndare...

Martesa eshte me e fuqishme, me funksionalee

Mendimi im personal , s'do em thon qe e kom mire smil3dbd4daabd491.gif


----------------------------------------
T'a njohesh njerzimin eshte filozofia me e rend e jetes !

|| A L || B e nOOoo00000
PMEmail Poster
Top
packs
Postuar nė: 01.02.2013, 19:05
Quote Post


Administratore
*****

Posti: Admin Forumi
Postime: 14801
Antari Nr: 17125
Bashkangjitur: 05.09.2008Bashkejetesa m'pelqen, dmth kur e dine mami babi motrat vllaznia smil3dbd4daabd491.gif
Martesa o bashkejetese tani vec e dine bijat, mixhat, kojshia. smil3dbd4daabd491.gif


Hajgare se dyjat m'pelqejne ama per menimin tem ciftet qe bajne bashkejetese + perfundojne ne martese, jane cifte teper te pjekta. I njoh nja dy tri pale te tilla ne Kosove, jo ma shume.


----------------------------------------
Miremengjesi pasqyra ime, dukeni tmerrshem sot .

Me duket mjaft fola une per veten , dua te di dicka per ju -cfare mendoni ju per mua ?:P
PM
Top
xheem
Postuar nė: 01.02.2013, 21:22
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 884
Antari Nr: 2590
Bashkangjitur: 04.09.2006 Citim (Harith @ 01.02.2013, 13:48)
Dita dites shohim rritje te madhe tek te rinjet shqiptare te cilet preferojne bashkjetesen para marteses! Cilat jane te mirat e bashkjeteses apo pse po preferohet me shume ky fenomen i cili nuk ishte i pranishem me pare?! Ndoshta qe pas ndarjes nga partneri/ja nuk ke as nje "obligim" per pagese a po dicka?

Po ju koleg e kolege cka mendoni per ket fenomen, eshte i mire dhe liberal apo nuk na nevoitet?

smil3dbd4e4c2e742.gif

O Harith,o vella.Shumica e vajzave,them vajzave per arsye se jane keta te cilet ne kete kohe me se shumti me kembengulje jo qe preferojne,por praktikojne bashkejetesen.Bashkejetesen e konsiderpjne si prove.Disa raste konkrete me disa vajza shqiptare qe i njoh personalisht ketu ku une jetoj,valla i kan ndrue nga katra pese frajera,e qe aspak nuk e kemi patur tradite me pare.Shkon te shoku(keshtu i thone frajerit),rrin nja dy a tre muaj,dhe e len:thote,nuk ishte per mua.Vazhdon,me tjetrin,e keshtu me rradhe.Me ne fund,shkon ne vendelindje,e gjen nje,dhe pas nje pervoje te gjate qe ka perfituar,fillon jeten bashkeshortore.


----------------------------------------
"Zemra ėshtė si njė enė.Mendohu mirė para se tė fusėsh diēka aty".
PM
Top
Harith
Postuar nė: 01.02.2013, 22:02
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 14351
Antari Nr: 16988
Bashkangjitur: 28.08.2008DMTH bashkejetesa sikur pune praktike?!


----------------------------------------
Is Loading..--- 2fast4you
Demokracia eshte kur dy budallenj e mbivotojne nje te mencur!
PMIntegrity Messenger IM
Top
ßina
Postuar nė: 01.02.2013, 22:35
Quote Post


Administratore
*****

Posti: Admin Forumi
Postime: 8256
Antari Nr: 21014
Bashkangjitur: 17.02.2009Bashkejetesa = fushate zgjedhore, premtime sa te dush.

Martesa = asni premtim nuk realizohet. smil3dbd4daabd491.gif

Kur nuk ta don, s'ta don as ne bashkjetese as ne martese. smil3dbd4d4e4c4f2.gif


----------------------------------------
Mendjet e medha diskutojne idete.
Mendjet mesatare diskutojne ngjarjet.
Mendjet e vogla diskutojne Njerezit.
PM
Top
nightelf
Postuar nė: 01.02.2013, 22:43
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 6162
Antari Nr: 14553
Bashkangjitur: 24.03.2008Martesa eshte fundamenti i cdo civilizimi ne bote, mendoj se nuk ka nevoj per me shum fjale.


----------------------------------------
«Närrisch, daß jeder in seinem Falle Seine besondere Meinung preist! Wenn Islam Gott ergeben heißt, In Islam leben und sterben wir alle.» (WA I, 6, 128) Johann Wolfgang von Goethe
----------------------------------
北方有佳人,绝世而独立。一顾倾人城,再顾倾人国。宁不知倾城与倾国。佳人难再得。
PM
Top
LIMMI
Postuar nė: 02.02.2013, 12:43
Quote Post


Ujku ne mesin tuaj!!
*****

Posti: Antarė
Postime: 7174
Antari Nr: 6797
Bashkangjitur: 07.04.2007 Citim (Per@ndorj@ @ 01.02.2013, 17:48)
Personalisht nuk e mbeshtes bashkejetesen.

Bashkejtesa i perngjan nje martese te padokumentuar, eshte nje koncept i manget qe nuk arrin t'ia jap sigurine ose statusin e nevojshem nje qifti. Nese nej qift qe bashkjeton ka probleme, pikerisht kur t'a mendoje faktin qe legjitimisht nuk kane lidhje e perdor si pretekst kryesore dhe e kane shume me lehte per t'u ndare...

Martesa eshte me e fuqishme, me funksionalee

Mendimi im personal , s'do em thon qe e kom mire smil3dbd4daabd491.gif

Mendon se zyrtarizimi apo dokumentimi si e quan ti mund te jet elementi kryesor qe nje lidhje te jet e fort dhe afatgjate ???


Ps.Prishja e familjes tradicionale i shenoi keto ndryshime ne familje:
1.Martesat behen pa ndermjetsues (shkusi) por me dashuri.
2.Zvoglohet numri i femijeve ne familje (planifikimi familjar)
3.Aplikimi i marteses prov (bashkjeteses)

Dmth bashkjetesa eshte form e martses prov, per mendimin tim bashkjetesa iu jep mundesi te rinjeve ne lidhje qe ta testojn veten a jane te gatshem per hapin tjeter me vedimtar (martesen). E nese shkohet ne martes direkt ndodh qe nuk shkon diqka ndarja nga ky raport legjitim, zyrtar, i dokumentuar (citoj Perandoren) do te ishte me e dhimbeshme.

Me te mira
smil3dbd4e5e7563a.gif smil3dbd4e5e7563a.gif


----------------------------------------
Kujdes mos i bėni padrejtėsi vetes, se edhe ashtu tė tjerėt do tė jenė tė padrejt me ju.
PMEmail Poster
Top
Harith
Postuar nė: 02.02.2013, 12:48
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 14351
Antari Nr: 16988
Bashkangjitur: 28.08.2008 Citim (alvin @ 01.02.2013, 16:18)
Fuqimisht jam pro bashkjetesės.
Njerėzit kanė tė drejtė tė shohin se a janė pėr njėri tjetrin para martesės.
A edhe martesa si e tillė ėshtė insitucion i tejkaluar pėrditė e mė shumė.

E tash pyetja shtohet (vlene per shqipetaret) sa preferohet pastaj ajo femra te merret nga dikush tjeter nese ka bashkjetu me nje partner per 1-2vite?!


----------------------------------------
Is Loading..--- 2fast4you
Demokracia eshte kur dy budallenj e mbivotojne nje te mencur!
PMIntegrity Messenger IM
Top
amorja
Postuar nė: 02.02.2013, 15:31
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 767
Antari Nr: 26936
Bashkangjitur: 07.10.2011flas per veti,,,,,,,,

une kam bashkjetuar..... jo non stop....... 2vite e gjys me te dashurin qe ta provojm a jemi te aft per ta vazhduar lidhjen ton,

pas dy vite e gjys u martuam dmth 5vite qe jemi bashk dhe jemi te lumtur sa me ska kshtu q eune sjam kunder bashkjeteses..


----------------------------------------
qika_babit

tetovare 4ever....
PM
Top
babarekes
Postuar nė: 02.02.2013, 15:52
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 9383
Antari Nr: 23715
Bashkangjitur: 13.11.2009Si tjese ne jesee
veq at pun ta bojm po ndasht


----------------------------------------
Mbeturinat flasin keq per mua...Plehrat e besojne...!
PM
Top
di@na
Postuar nė: 15.04.2013, 19:40
Quote Post


Mundohem tė kyqem nė bisedė
**

Posti: Antarė
Postime: 22
Antari Nr: 27443
Bashkangjitur: 16.07.2012 Citim (ßina @ 01.02.2013, 16:35)
Bashkejetesa = fushate zgjedhore, premtime sa te dush.

Martesa = asni premtim nuk realizohet. smil3dbd4daabd491.gif

Kur nuk ta don, s'ta don as ne bashkjetese as ne martese. smil3dbd4d4e4c4f2.gif

smil4a8acd602a050.gif smil3dbd4e4c2e742.gif
PM
Top
Per@ndorj@
Postuar nė: 18.04.2013, 13:55
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2774
Antari Nr: 16462
Bashkangjitur: 19.07.2008 Citim (LIMMI @ 02.02.2013, 13:43)

Dmth bashkjetesa eshte form e martses prov, per mendimin tim bashkjetesa iu jep mundesi te rinjeve ne lidhje qe ta testojn veten a jane te gatshem per hapin tjeter me vedimtar (martesen). E nese shkohet ne martes direkt ndodh qe nuk shkon diqka ndarja nga ky raport legjitim, zyrtar, i dokumentuar (citoj Perandoren) do te ishte me e dhimbeshme.

Fillimisht duhet me perjashtu mendimin qe te shkohet direkt ne martese (sot asnje i ri nuk e ben kete) , e nese veprohet direkt, o ke martese o bashkjetese prishet.

Puna eshte se tek ne nuk ka arrit akoma ky "standard" i jetes (per bashkjetesen eshte fjala ), dhe pse e pohojme se e pranojme dhe e arsyetojme si te tille, prap nuk e zgjedhim si opcion per veten tone, kjo i bie te flasesh sa per me than dicka smil3dbd4daabd491.gif smil3dbd4daabd491.gif (citoj Limmin)


----------------------------------------
T'a njohesh njerzimin eshte filozofia me e rend e jetes !

|| A L || B e nOOoo00000
PMEmail Poster
Top
festina
Postuar nė: 18.04.2013, 19:29
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 6417
Antari Nr: 18433
Bashkangjitur: 10.11.2008Po ēfarė martese allahile, ma shumė se njė vitė me njė pėrson ėshtė mootoni smil3dbd4ddd6835f.gif hajgare smil3dbd4d4e4c4f2.gif

Sjam pėr bashkjetes, ama nuk dmth qė njė kunorė tė mbanė me dikė qė s'tė shkon!


----------------------------------------
Nuk dua tė jem nga ata qė vetėm frymarja e tyre tė tregon se janė gjallė.

Mos mė thuaj se mė ke parė nė ėndėrr!
PM
Top

Topic Options Faqe: (2) [1] 2  Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio