Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Sondazhi, e majta 5 pikė para sė djathtės, pritet
alb_te
Postuar nė: 22.05.2013, 09:55
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 3261
Antari Nr: 27212
Bashkangjitur: 29.02.2012Sondazhi, e majta 5 pikė para sė djathtės, pritet disfata e plotės e Sali Berishės ......


Njė tjetėr sondazh pėr zgjedhjet e 23 Qershorit ka pėrvėluar dhe dėrrmuar pushtetin e Sali Berishės. Sondazhi i dytė i prezantuar nga IPR Marketing konfirmon disfatėn e Sali Berishės nė zgjedhjet e 23 Qershorit dhe ardhjen e sė majtės nė pushtet. Pas rezultatit surprizė pėr Tiranėn, ku konfirmohet njė humbje e thellė e pushtetit, IPR Marketing ka prezantuar rezultatin e sondazhit nė rang kombėtar. Sipas sondazhit, nėse zgjedhjet e 23 Qershorit do tė zhvilloheshin sot, e majta do tė fitonte zgjedhjet me 48 % tė votave, ndėrsa Berisha do tė pėsonte disfatėn e pritshme me 43 %. Pra siē shihet, diferenca ėshtė me 5 % tė votave. Sipas kėtij sondazhi, e majta do tė marrė mbi 75 deputetė nė zgjedhjet e 23 Qershorit. Gjithsesi ky sondazh duket se nuk ėshtė real. Nuk ka mundėsi qė Partia Socialiste nė opozitė, partia mė e madhe nė Shqipėri prej 20 vitesh, tė marrė vota sa Partia Demokratike nė pushtet, pas tė gjithė atyre zullumeve tė Sali Berishės gjatė 8 viteve tė sundimit tė tij. Sipas sondazhit PS merr 38% tė votave, ndėrsa PD 38% votave, gjė qė duket e pabesueshme. E majta pretendon tė marrė mbi 80 mandate nė zgjedhjet e 23 Qershorit. Gjithsesi, krahasuar me sondazhin e parė tė IPR Marketing, i prezantuar disa ditė mė parė, vihet re njė rritje me 1 % e koalicionit tė majtė. Ky rezultat ka tėrbuar analistėt e Berishės. Rezultatet kanė shkaktuar tension nė studio, pasi analisti Ēim Peka tha se ky ėshtė njė sondazh i paguar nga Lėvizja Socialiste pėr Integrim. Drejtuesja e emisionit, Ilva Tare, i kėrkoi atij qė tė ruante seriozitetin dhe tė mos bėnte akuza. Nga ana tjetėr, drejtori i IPR Marketing, Antonio Noto, tha se nuk ishte paguar nga askush, ndėrsa shtoi se marzhi i gabimit ėshtė 2.5 %. Sipas sondazhit, PS dhe PD ndajnė rezultat tė njėjtė, duke marrė nga 38 pėr qind. LSI ka pėsuar rritje duke kapėrcyer nga 5.5 pėrqind nė 6.5 pėr qind. Por kanė pėsuar rėnie dy partitė qė garojnė si tė pavarura, Fryma e Re Demokratike dhe Aleanca Kuq e Zi. FRD ka 3.5 pėr qind kurse AK ka 4 pėr qind tė votave.

Prezantimi

IPR Marketing ka prezantuar mbrėmė sondazhin e dytė pėr zgjedhjet e 23 Qershorit. Deri mė tani, ēdo sondazh i bėrė publik, pavarėsisht pretendimeve tė palėve, koalicioni i pushtetit rezulton i humbur, ndėrsa fronti opozitar konfirmohet fitues. Edhe sondazhi i parė i IPR Marketing, ndonėse me njė diferencė tė ngushtė, konfirmonte fitues frontin opozitar. Nė sondazhin e dytė tė IPR Marketing u intervistuan 1002 persona nė rang kombėtar tė ndarė nė mėnyrė proporcionale nė qarqe sipas popullsisė pėrkatėse dhe nė tė njėjtėn mėnyrė edhe 1000 persona vetėm nė qarkun e Tiranės. Janė pyetur 565 persona nė zonat urbane dhe 437 persona nė zonat rurale. Marzhi i gabimit ėshtė 2.5 pėr qind. Intervistat janė kryer me telefon, 70 pėr qind me celularė dhe 30 pėr qind me telefona fiks.

Dyshimet

Por tė pranishmit nė studio kanė ngritur pikėpyetje pėr kėtė mėnyrė sondazhi, duke argumentuar se pėrmes telefonit shqiptarėt mund tė kenė frikė tė thonė bindjet e tyre politike, pasi druhen se numri i tyre telefonik do pėrdoret pėr pushim nga puna apo reagime tė tjera. Pėrfaqėsuesi i IPR, Antonio Notte, tha se ata janė prezantuar si IPR Marketing nė telefon dhe jo si Ora Neės. Menjėherė pėrgjigja e parė ka ngjallur shumė debat, pėr shkak se tė pyeturit kanė deklaruar se tyre u intereson mė sė shumti programi i njė partie dhe shumė pak interesohen pėr liderin e koalicionit apo pėr vetė koalicionin. Ashtu edhe si nė sondazhin e parė, shqiptarėt sėrish thonė se problemi kryesor qė kanė ėshtė papunėsia, me 74 pėr qind tė tė pyeturve qė e shohin si problemin kryesor. Mė pas vjen kriza ekonomike dhe vijon ligjshmėria dhe lufta ndaj korrupsionit. Nė njė tjetėr pyetje, mė shumė shqiptarė thonė se po e ndjekin fushatėn, por pa interes. Mė shumė shqiptarė mendojnė se fushatėn elektorale e drejton mė mirė dhe nė mėnyrė mė bindėse Edi Rama. Por, sėrish janė plot 38 pėr qind qė nuk e dinė ende.

Drejtori i IPR Marketing

Drejtori i IPR Marketing, Antonio Noto, theksoi edhe njėherė se rezultatet e sondazhit paraqesin njė fotografi tė gjendjes sė sotme, ndėrsa shtoi se nė kėtė sondazh marzhi i gabimit ėshtė mė i vogėl. “Sondazhet e sotme nuk parashikojnė rezultatin e 23 qershorit por paraqesin njė fotografi e gjendjes sė sotme. Kemi njė marzh gabimi mė tė vogėl, kjo e bėn mė tė besueshėm kuptohet pėr fotografinė e ditės sė sotme jo pėr ditėn e zgjedhjeve. Ne do arrijmė tė parashikojmė rezultatin duke analizuar trendin e kėtyre sondazheve. Sonte do paraqesim sondazhin vetėm pėr prefekturėn e Tiranės, pėrmes qėllimeve tė votės kemi pėrcaktuar edhe mandatet pėr deputetė. Pėr kampionin kombėtar janė intervistuar 1002 persona nė mėnyrė proporcionale nė qarqe sipas popullsisė pėrkatėse. Nė tė njėjtėn mėnyrė edhe 1000 persona vetėm nė qarkun e Tiranės. Janė pyetur 565 persona nė zonat urbane dhe 437 persona nė zonat rurale. Personat janė pėrcaktuar nė mėnyrė tė rastėsishme. Ishim ne qė kėrkuam pėrmes telefonit kėta njerėz pėr ti intervistuar. Nė intervistė nuk kėrkojmė emrin dhe mbiemrin, duke mos u krijuar perceptime pėr zbulim tė anonimitetit. Intervistat janė kryer me telefon, 70% me celularė dhe 30% me numra fiks”, tha ai.

Sondazhi i IPR Marketing pėr zgjedhjet e 23 Qershorit

1. Tė pyetur se ēfarė do tė mendonin mbi tė gjitha pėr tė vendosur se si do tė votojnė nė zgjedhje pėrgjigja ka qenė:

39,4% Programin
20,3% Partinė
11,2% Pėr kandidatėt nė listat e partive
9,5% Pėr liderin e koalicionit
5,3% Pėr koalicionin
14,3% Nuk e di

2. Cilat janė ēėshtjet qė njė parti duhet tė merret kryesisht, nė mėnyrė qė tė marrė votėn e qytetarėve:

Papunėsia 74,6%
Kriza ekonomike 52,4%
Ligjshmėria dhe lufta kundėr korrupsionit 36,9%
Integrimi nė bashkimin europian 30,4%
Siguria dhe lufta kundėr kriminalitetit 28,7%
Ēėshtjet e tė drejtave tė grave 18,9%
Politikat rinore 15,6%
Politikat sociale 3,8%
Tjetėr 1,8%
Nuk e di 1,5%

3. A po e ndiqni fushatėn pėr zgjedhjet parlamentare tė qershorit: 36,2% e tė intervistuarve janė pėrgjigjur se po e ndjekin me shumė interes

45,9% po e ndjekin, por me pak interes
17,9% nuk po e ndjekin fare

4. Pyetja se kush po e drejton fushatėn elektorale nė mėnyrė mė bindėse dhe efikase ka marrė si pėrgjigje:

36,3% Edi Rama dhe PS
25% Sali Berisha dhe PD
38,7% Nuk e di

5. Pyetjes se nėse nėnshtetasit shqiptarė jashtė kufijve duhet tė votojnė nė shtetin ku jetojnė apo duhet tė kthehen pėr tė votuar nė Shqipėri, tė intervistuarit i janė pėrgjigjur:

58,2% Duhet tė votojnė nė shtetin ku ata jetojnė.
34,2% duhet tė kthehen nė Shqipėri pėr tė votuar
7,6% i janė pėrgjigjur nuk e di

6. Mandatet nė Tiranė ndahen:

14 PS
14 PD
3 LSI
1 PDIU
-Koalicioni i majtė 49.5 %
-Koalicioni i djathtė 45 %

7. Nė rang kombėtar rezultati se kush i fiton zgjedhjet, rezultati ėshtė:

PS 38%
LSI 6,5%
PSD 1%
PBDNJ 0,5%
G99 0,5%
PDS 0,5%

TJETER 0,1%.
PD 38%
PR 1%
PDIU 1%
PDK 0,5%
PAA 0,5%
LZHK 0,5%
PARTI TJETER 2%
FRD 3,5%
AK 4%
TJETER 1%

Koalicioni i majtė 48%
Koalicioni i djathtė 43,5% Adriatik Doēi
PM
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio