Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> PS pėrgatit dosjet pėr pasuritė e paligjshme tė fa
alb_te
Postuar nė: 22.05.2013, 10:00
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 3261
Antari Nr: 27212
Bashkangjitur: 29.02.2012PS pėrgatit dosjet pėr pasuritė e paligjshme tė familjes Berisha dhe ministrave, komision hetimor pas 23 Qershorit ...........


Makthi mė i tmerrshėm dhe mė i llahtarshėm qė torturon pamėshirshėm familjen kryeministrore dhe kupolėn nė pushtet, do tė bėhet realitet pas zgjedhjeve tė 23 Qershorit. Tė gjitha pasuritė e paligjshme tė kupolės nė pushtet, duke filluar qė nga thasėt me para tė korrupsionit tė fshehura nė bankat e Qipros, qė nga pasuritė e patundshme si vilat, apartamentet, tokat nė bregdet, qė nga llogaritė e pafundme bankare, rrjetet e dyqaneve, bizneset e fshehura nė emėr tė tė tjerėve, makinat luksoze dhe ēdo pasuri tjetėr e bėrė me para krimi dhe korrupsioni, do tė konfiskohet dhe t’i kthehet popullit pas zgjedhjeve tė 23 Qershorit. Lajmi konfirmohet nga burime tė sigurta brenda selisė rozė. Konfiskimi i pasurimeve tė paligjshme dhe anulimi i koncesioneve korruptive, tashmė ėshtė njė ndėr premtimet kryesore tė Partisė Socialiste, por burime brenda selisė rozė, dhanė dje detaje pėr gazetėn “SOT”, se si do tė realizohet ky premtim pas zgjedhjeve tė 23 Qershorit. Teksa na ndajnė mė pak se 30 ditė nga rotacioni i shumėpritur politik, njė grup deputetėsh dhe ekspertėsh nė selinė rozė, kanė nisur pėrgatitjen e dosjeve me fakte dhe prova pėr ēdo pasuri tė paligjshme tė deklaruara tė kupolės nė pushtet. Sipas burimeve, ministrat, deputetėt, familja kryeministrore dhe shumė zyrtarė tė pushtetit nė dogana, tatime, polici etj., do t’i nėnshtrohen njė hetimi 20-vjeēar. Grupi i posaēėm nė PS, nė emėr tė transparencės dhe nė kuadėr tė premtimit tė bėrė, do tė llogarisė tė gjithė burimet e tė ardhurave tė ministrave dhe familjes sė Sali Berishės nė 20 vitet e fundit, tė ardhura tė cilat do tė krahasohen me pasuritė e deklaruara dhe tė padeklaruara. Ēdo pasuri e padukshme dhe ēdo llogari bankare, e cila nuk justifikohet me tė ardhurat 20-vjeēare, do tė konfiskohet pėr llogari tė publikut. Sipas burimeve, operacioni pėr konfiskimin e pasurive tė pushtetit do tė bėhet nė mėnyrė ligjore dhe transparente. Gjithēka do tė zyrtarizohet me ngritjen e njė komisioni hetimor parlamentar pas zgjedhjeve tė 23 Qershorit, ku tė gjitha pasuritė e paligjshme do t’i nėnshtrohen hetimit.

Premtimi

Konfiskimi i pasurive tė paligjshme dhe rishikimi i koncesioneve tė dyshimta, ishin dy premtimet kryesore qė u artikuluan nė Konventėn Zgjedhore tė Partisė Socialiste. Ishte deputeti socialist Taulant Balla, i cili ka premtuar se programi “Pėr njė rilindje shqiptare” do i japė zgjidhje kulturės sė pandėshkueshmėrisė, ndėrsa shtoi se janė zhdukur 1.2 miliardė dollarė. “Kėto 8 vjet kemi treguar qindra histori korrupsioni. Njė biznesmen i huaj erdhi nė Shqipėri, takoi kryeministrin dhe pas dy orėsh pėrfundoi nė zyrėn e konsulencės sė vajzės sė tij, ku iu vendos haraēi prej 3 milionė eurosh. Ne e konsiderojmė luftėn kundėr korrupsionit njė prioritet. Do i kthejmė publikut ēdo pasuri tė fituar me korrupsion. Ndėshkim ēdo shkelėsi tė ligjit. Transparencė pėr ēdo koncesion. Goditje tė korrupsionit dhe krimit fiskal. Rilindje pėr Shqipėrinė dhe fitore kundėr korrupsionit”, ka premtuar Balla.

Paratė nė Qipro

Kolapsi i befasishėm financiar qė ka mbėrthyet Qipron ka tronditur dhe pėrvėluar pushtetarėt shqiptarė, tė cilėt kanė fshehur thasėt e parave tė korrupsionit dhe tė aferave nė bankat e Qipros. Qindra milionė euro tė bajlozėve tė korrozionit nė qeverinė e Sali Berishės, para tė prodhuara nga konsumimi i aferave tė ndryshme gjatė tetė viteve tė fundit, rrezikojnė tė bllokohen dhe tė digjen pėrfundimisht nė bankat e Qipros, e konsideruar si njė oaz i sigurt pėr pasuritė e paligjshme dhe lavatriēe e pastrimit tė parave. Njė vendim i Bashkimit Evropian pėr tė mos siguruar depozitat nė bankat e Qipros, ka tronditur qeveritarėt shqiptarė, tė cilėt kanė fshehur paratė e korrupsionit nė ato banka. Pas dėshtimit tė tyre pėr tė tėrhequr menjėherė paratė, tashmė duket se shpresat e tyre janė shumuar pėrfundimisht pėr tė marrė paratė e tyre. Ministrat e Financave tė Eurozonės kanė deklaruar se nuk mund tė garantojnė asnjė depozitė mbi 100 mijė euro nė Qipro. Ndėrkohė, vetėm gjatė viteve 2011-2012, pushtetarėt shqiptarė kanė kaluar nė pėrtej kufirit pėr t’i fshehur nė bankat e Qipros rreth 100 milionė euro, para korrozioni.

Pasuria e deklaruar e familjes kryeministrore

Pasuria e ēiftit Sali dhe Liri Berisha

- Llogari nė emėr tė Liri Berisha, Tirana Bank 442 396, 95 lekė
- Llogari nė emėr tė Liri Berisha, Tirana Bank 161 02 lekė
- Llogari nė emėr tė Liri Berisha, San Paulo 1 150 600 lekė
- Llogari nė emėr tė Sali dhe Liri Berisha, Intesa San Paolo Bank 3 910, 43 euro
- Llogari nė emėr tė Sali dhe Liri Berisha, Intesa San Paolo Bank 1 989,43 USD
- Llogari nė emėr tė Liri Berisha pėr efekt pensioni 1 702 587.07 lekė
- Llogari nė emėr tė Liri Berisha nė Raiffeisen Bank 1 510 491.90 lekė
- Llogari nė emėr tė Liri Berisha nė Raiffeisen Bank 43 684.68 lekė
- Llogari nė emėr tė Sali Berisha nė Raiffeisen Bank 180 241.16 lekė
- Llogari nė emėr tė Sali Berisha nė Raiffeisen Bank 3 589.79 lekė
- Llogari nė emėr tė Sali Berisha nė Raiffeisen Bank 0 euro.
- Tė ardhura nga paga dhe shpėrblime nė Kryeministri 2 277 388 lekė
- Tė ardhura nga pensioni Liri Berisha 296 862 lekė
- Dieta pėr udhėtime 720 lekė
- Dieta pėr udhėtime jashtė vendit 800 USD
-Cash 1 000 000 lekė.

Pasuria e Argitės pėr 2011

- Llogari rrjedhėse nė Emporiki Bank + 44 USD, + 4813 euro
- Llogari nė Chavy Chase /Kapital One Bank 347 USD
-Llogari rrjedhėse dhe llogari kursimi nė UNFCU, 0 lekė.
- Raiffeisen + 20 008 euro, + 1 221 471 lekė
- Banka Credins + 12 115 euro
- Intesa San Paolo Bank 13 254 euro, - - 35 USD
- BKT + 634 633 euro
- Procredit Bank + 7 392 544 lekė
-Roga te Fakultetit i Drejtėsisė 1.066.498 lekė dhe 35 015 euro.
-Pagesa nga ekspertiza dhe mėsimdhėnia nė Shkollėn e Magjistraturės 47 520 lekė
- Nga dhėnia me qira e njė apartamenti, godia ETC 900 euro/muaj
- Nga dhėnia me qira e njė apartamenti, Rr. Lidhja e Prizrenit 1170 euro/muaj
- Nga dhėnia me qira e njė apartamenti, Rr. M. Matohiti 1450 euro nė muaj
-Pagesa tė prapambetura gjatė ushtrimit tė njė aktiviteti tregtar 8 000 euro.

Pasuria e Argitės pėr 2010

- Llogari rrjedhėse nė Emporiki Bank + 20 USD, + 10 222 euro
- Llogari nė Chavy Chase /Kapital One Bank 6 199 USD
- Raiffeisen Bank 108 688 lekė
- Banka Credins + 10 521 euro
- Intesa San Paolo Bank – 70 036 euro, - 35 USD
- BKT + 634 073 euro
- Procredit Bank + 7 193 138 lekė
- Apartament 195 m2 Rr, M. Matohiti 200 000 mijė euro
- Roga te Fakultetit i Drejtėsisė 1.137.294 lekė
- Mėsimdhėnie nė fakultete private, 6 635 600 lekė
- Nga dhėnia me qira e njė apartamenti, godia ETC 900 euro/muaj
- Nga dhėnia me qira e njė apartamenti, Rr. Lidhja e Prizrenit 1170 euro/muaj


Pasuria fillestare e Argita Malltezit

- Apartament 77 metra katrorė nė Tiranė, pėrfituar nga privatizimi
- Apartament 95 m2 dhe garazh, i blerė duke shkėmbyer me njė apartament tjetėr dhe 14 mijė dollarė
- Shtesa anėsore e pallatit, 60 metra2 e pa hipotekuar. Vlera 20 mijė dollarė
- Apartament plus parking, 188 metra2, vlera 125 mijė dollarė
- Apartament 141 metra2, vlera 100 mijė dollarė
- Dyqan 33 metra katrorė, vlera 26 mijė euro
- Gjysmė vile nė bregdet Gjiri i Lalėzit, vlera 56 mijė euro
- Tokė tre mijė metra2, vlera gjashtė milionė lekė
- Apartament 120 metra2, vlera 150 mijė euro
- Apartament 200 metra2, vlera 100 mijė euro
- Makina Mitsubishi 8500 dollarė
- Makinė Benz klas A, 5 mijė euro

Pasuria e Shkėlzenit pėr 2011

- Llogari rrjedhėse nė Bankėn Credins, pakėsuar me 368 lekė
- Pakėsuar llogaria rrjedhėse nė Intesa San Paolo Bank 23 652. 68 euro
- Pakėsuar llogaria rrjedhėse nė Intesa San Paolo Bank 360 lekė
- Pakėsuar llogaria rrjedhėse nė Intesa San Paolo Bank 2 067. 91 euro
- Llogari rrjedhėse nė bakėn SEB, pakėsuar me 5 145 13 SEK
- Tė ardhura si konsulent juridik 1 842 680 lekė
-Kontratė qiraje tė njė banese nė adresėn Vila B9, Kompleksi Garden Vila, Fshati Lundėr, Komuna Farkė, 12 000 euro.
Pasuria e Shkėlzenit pėr 2010
- Shtuar llogaria rrjedhėse nė Intesa San Paolo Bank 130 203 euro
- Pakėsuar llogaria rrjedhėse nė Intesa San Paolo Bank – 3 600 lekė
- Shtuar llogaria rrjedhėse nė bakėn SEB, Suedi + 23 802 SEK
- Llogari nė Bankėn Credins 462 371
- Tė ardhura nga aktiviteti provat nė fushėn e pasurive tė paluajtshme 150 000 euro
- Tė ardhura si konsulent juridik 3 632 528 lekė Adriatik Doēi
PM
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio