Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Njeriu i afėrt me BDI-nė ofendon myslimanėt
LEGJENDA1
Postuar nė: 12.06.2013, 10:10
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 80
Antari Nr: 27643
Bashkangjitur: 08.01.2013Miku i ngushtė i udhėheqėsve tė lartė tė Bashkimit Demokratik pėr Integrim (BDI, Ibrahim Kelmendi i ka ofenduar myslimanėt duke i quajtur ata mercenarė.

Duke reaguar ndaj deklaratės sė deputetit Gėzim Kelmendi, i cila nė njė emision televiziv tha se Gjergj Kastrioti Skėnderbeu ėshtė hero i katolikėve, Ibrahim Kelmendi i quan mercenarė shqiptarėt qė u konvertuan nė myslimanė nė shekullin 15.

“Nė shekullin e 15-tė shqiptarėt vazhdonin t’i pėrkisnin besimit ortodoks dhe katolikė, fare pak ishin konvertuar nė besimin islam (mercenarė tė sojit tėnd). Ndėrsa njė pjesė e fisit Kelmend ėshtė konvertuar nė besimin islam gjatė shekullit tė 19-tė”, shkruan ai.

Sipas analistėve, gjuha e pėrdoruar nga Ibrahim Kelmendi ėshtė gjuhė e urrejtjes.

“Gjuha e pėrdorur nga ky person ėshtė gjuha e urrejtjes, pasi stigmatizon njė pjesė tė madhe tė popullit shqiptar dhe ėshtė hyrje nė vėlla - urrejtje”, tha pėr “Lajm” analisti Ramadan Ramadani.

Ndėrkaq, BDI nuk dėshiron qė tė prononcohet nė lidhje me kėtė ēėshtje. Zėdhėnėsi i BDI-sė, Bujar Osmani, nuk iu pėrgjigj as thirrjeve tė panumėrta tė “Lajm”-it dhe as mesazhit tė dėrguar nė telefon.

Ibrahim Kelmendi ėshtė njė nga themeluesit e LPK-sė dhe ish-udhėheqės i Fondit “Vendlindja thėrret”. Ai ka bėrė recensionin e librit tė Bedri Islamit “I vėrteti (Ali Ahmeti)” dhe bashkėbisedues nė librin “Lindja e pėrgjakur” e Bedri Islamit.

Ja ēfarė shkruan ndėr tė tjera Ibrahim Kelmendi nė reagimin e tij drejtuar bashkė-fisasit Gėzim Kelmendi: “Nė shekullin 15-tė vėrtet nuk ka pas kombe sipas pėrcaktimeve politike tė fund-shekullit tė 19-tė dhe shekullit tė 20-tė, megjithatė popuj me pėrkatėsi etnike, bazuar kryesisht nė gjuhė, kulturė e tradita, kanė ekzistuar. E Gjergj Kastrioti ėshtė ka ēliruar njė pjesė tė popullit dhe territorit shqiptar, duke ia shkėrdhyer famėn dhe duke ia ndal turrin Perandorisė Osmane, e cila kishte synim dhe ishte nė ofensivė pėr tė pushtuar gjithė Evropėn. Meqė je njė injorantė i shpėrfytyruar, lexo historinė e sulltanit tė parė, Osman Gaziut, pėr tė cilin thuhet se kishte parė njė ėndėrr qė tė jetė ngarkuar nga Allahu me mision pėr tė pėrhap islamin me shpatė, nė emėr tė xhihadit...”, shkruan ndėr tė tjera ai.

PM
Top
igli_st
Postuar nė: 12.06.2013, 17:29
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 973
Antari Nr: 27508
Bashkangjitur: 14.09.2012 Citim (LEGJENDA1 @ 12.06.2013, 04:10)
Miku i ngushtė i udhėheqėsve tė lartė tė Bashkimit Demokratik pėr Integrim (BDI, Ibrahim Kelmendi i ka ofenduar myslimanėt duke i quajtur ata mercenarė.

Menyra se si I.Kelmendi i quan myslimanet e shek XV,qe jane marre peng nga osmanet te cilet i kthyen ne jenicere nuk eshte aspak ofendim per myslimanet e sotem,por nje realitet i hidhur historik.
Gjuha qe perdor I.Kelmendi ndaj deputetit eshte gjuha qe do perdorte cdo njeri qe e ndien veten shqiptar.
Kjo gjuhe nuk ofendon asnje mysliman qe e praktikon fene ne sherbim te kombit,pervecse acaron turkofilat e tille.

http://www.studentet.info/modules/ipboard/...showtopic=55895


----------------------------------------
Ατλαντίδα
PM
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio