Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Klonohet miu i parė, nga njė pikė e vetme gjaku
igli_st
Postuar nė: 28.06.2013, 16:44
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 973
Antari Nr: 27508
Bashkangjitur: 14.09.2012
Fotografi e jashtme


Shkencėtarėt nė Japoni kanė klonuar njė Mi nga njė pikė e vetme gjaku.

Qelizat e gjakut qarkullues, janė mbledhur nga bishti i minjve donatorė dhe janė pėrdorur pėr tė prodhuar njė mi-klon, thotė njė ekip nė raportet e Qendrės Bioresource RIKEN nė revistėn Biologji e riprodhimit.

Miu femėr ka jetuar njė jetėgjatėsi normale dhe mund tė lindė edhe miushe thonė shkencėtarėt.

Shkencėtarėt kohėt e fundit krijuan rreth 600 kopje tė sakta gjenetikisht tė njė miu.

Minjtė kanė qenė tė klonuar nga disa burime tė ndryshme tė qelizave tė donatorėve, duke pėrfshirė qelizat e bardha tė gjakut tė gjetura nė nyjet limfatike, palca e kockave dhe tė mėlēisė.

Grupi i shkencėtarėve japonezė, hetoi nėse qelizat e gjakut qarkullues mund tė pėrdoren gjithashtu pėr klonim.

Qėllimi i tyre ishte pėr tė gjetur njė burim tė lehtė nė dispozicion tė qelizave tė donatorėve pėr tė klonuar tensionet shkencėrisht tė vlefshme tė minjve nė laborator.

Ekipi, i kryesuar nga Atsuo Ogura, i Riken Bioresource Center nė Tsukuba, mori gjak nga bishti i miut donator, izoloi qelizat e bardha tė gjakut, dhe pėrdori berthamat pėr eksperimentet e klonimit, duke pėrdorur tė njėjtėn teknikė qė prodhonte Dolly, pėr delet nė Edinburg.

Raportimi i gjetjeve tė tyre u bė nė revistėn amerikane, Biologji e riprodhimit, ku thanė se Studimi "demonstroi pėr herė tė parė se minjtė mund tė klonohen duke pėrdorur berthamat e qelizave tė gjakut periferik".


----------------------------------------
Ατλαντίδα
PM
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio