Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


Faqe: (3) 1 [2] 3   ( Kalo tek postimi i parė i palexuar ) Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Genjeshtrat e Muslimaneve
Harith
Postuar nė: 12.08.2013, 14:35
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 14351
Antari Nr: 16988
Bashkangjitur: 28.08.2008 Citim (ChronicMan @ 15.07.2013, 16:21)
Ku jane muslimanet ,kan humbur te gjithe , ska asnjeri pergjigje ja mashtrimet skan te ndalur :

86:1. Pasha qiellin dhe yllin ndriēues (tė natės)!
86:2. E ku e di ti se ēka ėshtė tariku - trokitėsi?
86:3. Ai ėshtė ylli qė shpon (errėsirėn me dritė).


86:1. By the sky and the night comer
86:2. And what can make you know what is the night comer?
86:3.It is the piercing star


KU ESHTE TROKITESI , TREGONI

Talent fjala Tarik, se ty duhet edhe me ta vizatu pom doket...It refers to someone who comes in the middle of the night andknocks on the door. Nje gjuhe e ka perkthy njeren pjese, tjetra gjuhe tjetren...


----------------------------------------
Is Loading..--- 2fast4you
Demokracia eshte kur dy budallenj e mbivotojne nje te mencur!
PMIntegrity Messenger IM
Top
packs
Postuar nė: 12.08.2013, 19:28
Quote Post


Administratore
*****

Posti: Admin Forumi
Postime: 14801
Antari Nr: 17125
Bashkangjitur: 05.09.2008 Citim (ChronicMan @ 05.07.2013, 11:35)
Kur lexon Kuranin ne shqip , ne parathenie ke shum gjera te bukura , pos kesaj ke edhe shkence te permendur , thot autori se Muhamedi ka ditur se Toka levizen ne baze te nje ajeti ne Kuran ! hmmm po e kopjoj ne gjuhen shqipe si eshte :

27:88
Albanian
E, i sheh kodrat e mendon se ato janė tė palėvizshme, ndėrsa ato lėvizin si retė, (kjo ėshtė) mjeshtėri e Allahut qė pėrsosi ēdo send, e Ai ėshtė hollėsisht i njohur se ēka punoni.

te njejten e ke edhe ne gjuhen boshnjake

Bosnian
Ti vidiš planine i misliš da su nepomične, a one promiču kao što promiču oblaci – to je Allahovo djelo koji je sve savršeno stvorio; On, doista, zna ono što radite.


Mirepo anglisht nuk kan guxu te mashtrojne edhe e kan nxer perkthimin e duhur , sikurse ne te gjithe debila jemi edhe sna shkon mendja ta lexojm edhe anglishte

And you will see the mountains and think them solid, but they shall pass away as the passing away of the clouds. The Work of Allah, Who perfected all things, verily! He is Well-Acquainted with what you do.

Ne anglishte eshte e njejta nga te gjith perkthyesit internacional , dhe thot I shikon malet dhe mendon se jan te forta , por ato do te zhduken njejt si rete!

Interesant vetem ne shqip edhe ne boshnjakishte e kan gabuar perkthimin nga faqja zyrtare e Kuranit - www.Quran.com

edhe ne Kuranet qe i kemi ne shtepi e kemi kete perkthim te rrejshem , ndoshta duan tna bindin sa ma shum qe tshkojm haxhi -TURIST edhe tblejm uj zemzemi !!

Urgjent me e dergu ne National Geographic kete hulumtim serioz. smil3dbd4e1748cc9.gif smil3dbd4daabd491.gif


A mundesh kah te shkojsh ne zyre te NG, me kry edhe nje pune per te miren e njerezimit (meqe paskeni sens hulumtuesi :P ). A mundesh vella te kam me shkru edhe nje teme psh. pse filmi Pineapple Express ne shqip eshte perkthy: Te dalldisur.

smil3dbd4dbc14f3f.gif


----------------------------------------
Miremengjesi pasqyra ime, dukeni tmerrshem sot .

Me duket mjaft fola une per veten , dua te di dicka per ju -cfare mendoni ju per mua ?:P
PM
Top
packs
Postuar nė: 12.08.2013, 19:34
Quote Post


Administratore
*****

Posti: Admin Forumi
Postime: 14801
Antari Nr: 17125
Bashkangjitur: 05.09.2008 Citim (JamesWat @ 17.07.2013, 13:34)
Vetem ne arabisht mund te shprehet perendija,pse jo ne te gjitha gjuhet.
C'fare perendi eshte ai ua ka kufizuar kuptueshmerine e kuranit vetem atyre qe njohin gjuhen arabe?


Se pari shkruhet te ''varfera'' dhe jo te varfura,se dyti gjuhet te varfera jane ato gjuhe ku fjalet(emrat) kane shume kuptime ne nje gjuhe tjeter...
Ose kane mungesa te shumta fjalesh,sic eshte harapcja klasike....
Gjuha shqipe,nena e gjuheve evropiane na del e varfer..C'fare hipokrizie??

Se dyti (i nderuar mesues i gjuhes dhe letersise shqipe smil3dbd4daabd491.gif ) nuk shkruhet "shumta" por shkruhet "shumėta" dhe nuk shkruhet "C'fare hipokrizie", po "cfare hipokrizie".----------------------------------------
Miremengjesi pasqyra ime, dukeni tmerrshem sot .

Me duket mjaft fola une per veten , dua te di dicka per ju -cfare mendoni ju per mua ?:P
PM
Top
JamesWat
Postuar nė: 13.08.2013, 11:02
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 425
Antari Nr: 27611
Bashkangjitur: 30.11.2012 Citim (packs @ 12.08.2013, 13:34)
Se dyti (i nderuar mesues i gjuhes dhe letersise shqipe smil3dbd4daabd491.gif ) nuk shkruhet "shumta" por shkruhet "shumėta" dhe nuk shkruhet "C'fare hipokrizie", po "cfare hipokrizie".

Nuk jam mesues une,por per ty dhe personin me nofke BossLeon mund ta bej fare mire edhe kete profesion.Ndoshta per ty shkruhen ashtu,ndersa ne gjuhen standarte je krejtesisht e gabuar me korrigjimin tend te kot. smil3dbd4ddd6835f.gif

Ky postim ėshtė ndryshuar nga JamesWat nė 13.08.2013, 11:03


----------------------------------------
Nese 50 Miljon njerez besojne nje absurditet, prape absurditet mbetet,,, (Anatol France)
PM
Top
packs
Postuar nė: 13.08.2013, 14:37
Quote Post


Administratore
*****

Posti: Admin Forumi
Postime: 14801
Antari Nr: 17125
Bashkangjitur: 05.09.2008 Citim (JamesWat @ 13.08.2013, 12:02)
Nuk jam mesues une,por per ty dhe personin me nofke BossLeon mund ta bej fare mire edhe kete profesion.Ndoshta per ty shkruhen ashtu,ndersa ne gjuhen standarte je krejtesisht e gabuar me korrigjimin tend te kot. smil3dbd4ddd6835f.gif

Ti me gjithe keto gabime gjuhesore ne nje fjali te vetme, nuk ke te drejte me i dhene dikujt verejtje. Vec thash. smil3dbd4e5e7563a.gif Mos u nxej. Mesohesh edhe ti najhere.
smil3dbd4e02c5440.gif


----------------------------------------
Miremengjesi pasqyra ime, dukeni tmerrshem sot .

Me duket mjaft fola une per veten , dua te di dicka per ju -cfare mendoni ju per mua ?:P
PM
Top
JamesWat
Postuar nė: 13.08.2013, 19:49
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 425
Antari Nr: 27611
Bashkangjitur: 30.11.2012 Citim (packs @ 13.08.2013, 08:37)
Ti me gjithe keto gabime gjuhesore ne nje fjali te vetme, nuk ke te drejte me i dhene dikujt verejtje. Vec thash. smil3dbd4e5e7563a.gif Mos u nxej. Mesohesh edhe ti najhere.
smil3dbd4e02c5440.gif

Te shkruash pa gabime drejtshkrimore neper forume kerkon nje kohe me te gjate dhe eshte shume e veshtire.Megjithate anetari me siper ka probleme te theksuara me shkrimin e shume fjaleve shqip dhe ky nuk eshte fenomen i rralle per disa persona ne forum.Per gabimet gjuhesore qe pretendove jam ne dyshim. smil3dbd4d75edb5e.gif


----------------------------------------
Nese 50 Miljon njerez besojne nje absurditet, prape absurditet mbetet,,, (Anatol France)
PM
Top
igli_st
Postuar nė: 16.08.2013, 11:52
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 973
Antari Nr: 27508
Bashkangjitur: 14.09.2012 Citim (Harith @ 12.08.2013, 08:33)
Gjuha shqipe eshte shume e varfer krahasim me gjuhen arabe, jo vec kjo po te gjitha gjuhet?!

Sa per informim gjuha me e pasur per nga fjalet eshte gjuha greke,me 5 milion fjale dhe mbi 70 milion lloje fjalesh.
Gjuha shqipe se bashku me gjuhen greke jane gjuhe indoevropiane shume te lashta,ndersa gjuha arabe eshte gjuhe afro-semite.
Mendohet se shume fjale te gjuhes greke jane me origjine iliro-shqiptare.


----------------------------------------
Ατλαντίδα
PM
Top
ChronicMan
Postuar nė: 21.08.2013, 18:11
Quote Post


Jam nė rrjedhoja
***

Posti: Antarė
Postime: 39
Antari Nr: 27740
Bashkangjitur: 15.06.2013 Citim (Harith @ 12.08.2013, 08:27)
OO talent i jashtzakonshem, a duhet me perkthy prej Anglishtes na Kuranin a cka po sygjeron?! Dyjat per tnjejten gje kan fol, po secila e ka perkthy ne menyren e vet, qe e ke vshtire me kuptu merre Kuranin ne dore e shko vete nai hoxhe qe e din arabishten e e sheh qe gabim je

hahah e bash ti qenke talent i jashtezakonshem , nuk folet per te njejten gje , tjeter eshte malet levizin si rete , e tjeter eshte malet do te zhduken si rete , si mundet te ishte e njejta gje , autori ne fillim te Kuranit pohon se Muhamedi e ka ditur nepermjet kesaj se Toka rrotullohet ,

e i shikon malet ato do te zhduken si rete dhe
e i shikon malet ato levizin si rete 2 GJERA KOMPLET TE NDRYSHME

kjo replike vlen edhe per ate talenten packs
PM
Top
Kacurelja
Postuar nė: 21.08.2013, 21:59
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2347
Antari Nr: 19113
Bashkangjitur: 23.12.2008 Citim (JamesWat @ 13.08.2013, 12:02)
Nuk jam mesues une,por per ty dhe personin me nofke BossLeon mund ta bej fare mire edhe kete profesion.Ndoshta per ty shkruhen ashtu,ndersa ne gjuhen standarte je krejtesisht e gabuar me korrigjimin tend te kot. smil3dbd4ddd6835f.gif

Me fal qe po nderhy por nuk mund te shoh gabime drejtshkrimore e te mos reagoj. Packs ka te drejte, ajo i ka shkruar fjalet ashtu si duhet... smil3dbd4e398ff7b.gif


Me falni per devijim te temes smil3dbd4d6422f04.gif


----------------------------------------
Me jep nje laps dhe leter, pak drite ne dhomen time, e me ler te kenaqem me shkronjat...!
PM
Top
Harith
Postuar nė: 24.08.2013, 14:02
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 14351
Antari Nr: 16988
Bashkangjitur: 28.08.2008 Citim (ChronicMan @ 21.08.2013, 19:11)
hahah  e bash ti qenke talent i jashtezakonshem ,    nuk folet  per te njejten gje , tjeter eshte malet  levizin si rete , e tjeter eshte malet do  te zhduken si rete  ,  si mundet te ishte e njejta gje , autori ne  fillim te Kuranit pohon se Muhamedi e ka ditur  nepermjet  kesaj  se Toka rrotullohet ,  

e i shikon malet  ato do  te zhduken si  rete    dhe
e i shikon malet  ato levizin si rete                        2 GJERA KOMPLET TE NDRYSHME

kjo  replike  vlen edhe per  ate  talenten    packs

Hait ti talent i madhe, tregom qysh zhduken rete? Edhe qysh do zhduken kodrat?
Nuk e din autori si i ka perdore fjalet, nuk e din gjuhen arabe se cka don te thot aty, ndoshta ne njeren nga gjuhet eshte perdorur ne menyre "metaforike"...perndryshe si ttalent i madhe qe je mundesh me perkthy kete ne arabisht (pa google/translate):

88. وَتَرَى الْجِبَالَ تَحْسَبُهَا جَامِدَةً وَهِيَ تَمُرُّ مَرَّ السَّحَابِ صُنْعَ اللَّهِ الَّذِي أَتْقَنَ كُلَّ شَيْءٍ إِنَّهُ خَبِيرٌ بِمَا تَفْعَلُونَ

edhe me shku bashksi islame edhe me i qortu qe e kan perkthy keq|
Si e perkthen ti fjalen pass away??
Ne filim te ajetit Allahu xh.sh po thot: "Ju mendoni qe kodrat jane te palevizshme(statike, qe nuk levizin)" ndersa Allahu xh.sh e spjegon tani qe ato nuk jane te palevizshme qe ngjuhen shqipe i bjen qe nuk levizin qysh eshte e perkthyme, nejse dikujt i vyne ma shume kohe me kuptu ose nashta une spo di me ta spjegu mfal!

Ky postim ėshtė ndryshuar nga Harith nė 24.08.2013, 14:12


----------------------------------------
Is Loading..--- 2fast4you
Demokracia eshte kur dy budallenj e mbivotojne nje te mencur!
PMIntegrity Messenger IM
Top
ChronicMan
Postuar nė: 24.08.2013, 22:08
Quote Post


Jam nė rrjedhoja
***

Posti: Antarė
Postime: 39
Antari Nr: 27740
Bashkangjitur: 15.06.2013 Citim (Harith @ 24.08.2013, 08:02)

Si e perkthen ti fjalen pass away??

will pass away dmth do te zhduken

pass by - kalojne , pass away dmth zhduken

une sdi ndryshe si me ta sqaru mundoesh tbardhen ta besh tzeze , epo smundet
PM
Top
LIMMI
Postuar nė: 29.08.2013, 23:48
Quote Post


Ujku ne mesin tuaj!!
*****

Posti: Antarė
Postime: 7174
Antari Nr: 6797
Bashkangjitur: 07.04.2007Uhuuuu vertet koka beh koh e gjat qe nuk kam replilu ne forum qkas po lexoj qkas po shoh :(

Per hapsin e temes:gjuha hynore (qe perdoret ne Kuran) eshte shume rend te sjellet ne kuptimin origjinal neper gjuhet tjera ashtu dhe ne gjuhen shqipe.
Nje keshill miqesore (ket e ke per here te pare per herat tjera ...) :para se te meresh me gjera te thjeshta e banele duke thirur ne diqka shume te ,, madhe,, kap lexo diqka nga Kurani edhe vendose gishtin ne kok se kush i tha ato gjera aq te medha, dhe aq domethenese, dhe aq te pakuptimta(per katorin e njerezve qe nuk kuptojne) para 1400 viteve , sikur te ket qen njeri pse ti sot nuk thua diqka ne nej liber tendin e q enjerzit ta perdorin si udhezues ne jet edhe te kontrollohet masa sipas mendimit tend.


Me te mira (rri urt smil3dbd4e5e7563a.gif )


----------------------------------------
Kujdes mos i bėni padrejtėsi vetes, se edhe ashtu tė tjerėt do tė jenė tė padrejt me ju.
PMEmail Poster
Top
Besir.B
  Postuar nė: 07.09.2013, 00:52
Quote Post


Moderator
*****

Posti: Antarė
Postime: 1985
Antari Nr: 19321
Bashkangjitur: 04.01.2009Duke lexuar aty-ketu disa replika ne kete teme, pash se disa individ i qasen ne menyre shume te gabueshme dallimit gjuhesore ne mes gjuhes arabe dhe gjuheve tjera te botes.

E para, ose te gjitha gjuhet e kesaj bote jane "hyjnore", ose "gjuhe hyjnore" nuk ekziston. Te gjitha gjuhet e botes e kane rendesine e njejte. Nese ndonje arab i ka ndegjuar ligjeratat e profetit Muhamed (i cili jo rastesisht vinte nga familja Kurejsh, nje familje e perzier Mesdhetare, pra, e perzier entikisht dhe racisht) dhe ka marr shenime, prej te cilave del Kurani, qe sherben si nje memorie e fjaleve te profetit, kjo nuk do te thot se ajo gjuhe eshte e vecante, por thjeshte ai tekst duhet te perkthehen mire ne gjuhet tjera per tu kuptuar drejte;
E dyta, dobesia e perkthyesve nuk nenkupton dobesine e gjuhes. Te gjitha idete, apo ndjenjat e kesaj bote, mund te shpjegohen me te gjitha gjuhet e kesaj bote!
Zoti eshte perfekt dhe ai nuk ben dallime gjuhesore! Zoti nuk toleron qe nje gjuhe apo etni te ndjehet mė superiore se nje tjeter! Per Zotin i gjithe njerezimi e ka vleren e njejte! Prandaj mos beni ju dallime nen emerin e tij!


----------------------------------------
"Uji mė i pastėr ėshtė nė burim"
PMUsers Website
Top
BossLeon
Postuar nė: 16.09.2013, 17:09
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 409
Antari Nr: 23495
Bashkangjitur: 22.10.2009"Trokitesi" i deshmuar edhe nga NASA


https://www.youtube.com/watch?feature=playe...d&v=o2qv7kUIPOw
PMEmail PosterIntegrity Messenger IM
Top
igli_st
Postuar nė: 17.09.2013, 13:53
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 973
Antari Nr: 27508
Bashkangjitur: 14.09.2012 Citim (BossLeon @ 16.09.2013, 11:09)
"Trokitesi" i deshmuar edhe nga NASA


https://www.youtube.com/watch?feature=playe...d&v=o2qv7kUIPOw

Ky eshte bastardimi i hulumtimeve astronomike te NASAS.

Per cilin trokites e ke fjalen???
Me sa pashe ne video une,aty theksohet se yjet bejne nje zhurme.

A e ke degjuar tingullin e trokitjes??!!

Fotografi e jashtme


----------------------------------------
Ατλαντίδα
PM
Top

Topic Options Faqe: (3) 1 [2] 3  Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio