Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Gjendje e jashtėzakonshme nė Egjipt, Vėllazėria, Myslimane: Masakėr, 2200 tė vrarė
igli_st
Postuar nė: 14.08.2013, 20:24
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 973
Antari Nr: 27508
Bashkangjitur: 14.09.2012KAJRO- Tė paktėn 149 manifestues mbetėn tė vdekur sot, pas njė operacioni policor, qė filloi pėr tė shpėrndarė dy manifestime tė pėrkrahėsve tė presidentit islamik tė larguar, Mohamed Morsi, nė Kajro, bėnė tė ditur burime mediatike vendase.

Ky bilanc, nė sheshin "Al-Adawija", ku manifestuesit janė vendosur pėr mė tepėr se njė muaj, nuk merr nė konsideratė numrin e tė vdekurve gjatė protestave tė tjera nė Kajro, nė sheshin "Nahda" dhe as ato gjatė pėrleshjeve tė tjera nė vend.

Ndėrkohė Vėllazėria Myslimane pretendon se ka tė dhėna pėr tė paktėn 2200 protestues tė vrarė dhe rreth 10 mijė tė plagosur.
Zyrtarisht Ministria e Shėndetėsisė ka konfirmuar 149 viktima dhe 1403 tė plagosur, ndėrsa autoritetet kanė shpallur gjendjen e emergjencės pėr njė muaj.

Vėllazėria Myslimane nė Egjipt ka kėrkuar nga shtetasit e kėtij vendi qė tė dalin nė rrugė pėr “ta ndalur masakrėn”, pasi forcat e sigurisė depėrtuan nė dy kampe islamiste tė protestuesve nė kryeqytetin Kajro. Kampet janė ngritur nga mbėshtetėsit e presidentit tė pėrmbysur nga ushtria, Muhammad Morsi.

ELBARADEI DORĖHIQET NGA POSTI I ZĖVENDĖS/PRESIDENTI
Fotografi e jashtme


----------------------------------------
Ατλαντίδα
PM
Top
igli_st
Postuar nė: 14.08.2013, 20:27
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 973
Antari Nr: 27508
Bashkangjitur: 14.09.2012SHBA DĖNON PĖRDORIMIN E DHUNĖS NGA QEVERIA EGJIPTIANE
Shtėpia e Bardhė e dėnoi fuqishėm pėrdorimin e dhunės nga qeveria e pėrkohshme e Egjiptin kundėr pėrkrahėsve tė presidentit tė pėrmbysur Mohamed Morsi.

Nė njė konferencė me gazetarėt sot nė Masaēusets, ku presidenti Barack Obama ėshtė me pushime, zėdhėnėsi i Shtėpisė sė Bardhė Josh Earnest tha se Shtetet e Bashkuara kanė bėrė thirrje tė vazhdueshme qė forcat egjiptiane tė sigurisė tė tregojnė pėrmbajtje.

Ai pėrsėriti gjithashtu thirrjet pėr protestuesit kryesisht islamikė tė “demonstrojnė paqėsisht”. Fuqitė perėndimore i bėnė gjithashtu thirrje qeverisė egjiptiane dhe kundėrshtarėve tė saj islamik tė mėnjanojnė shkallėzimin e dhunės dhe t’i kthehen dialogut politik.


ERDOGAN: OKB-ja DHE LIDHJA ARABE TĖ NDALIN MASAKRĖN NĖ EGJIPT
Fotografi e jashtme

Qeveria turke ka nxitur komunitetin ndėrkombėtar tė ndėrhyjė menjėherė ''pėr tė ndalur masakrėn nė Egjipt'', theksohej nė njė komunikatė tė kryeministrisė turke, tė bėrė sot.

''Kėshilli i Sigurimit nė OKB dhe Lidhja Arabe duhet tė ndėrhyjnė nė mėnyrė emergjente pėr tė ndalur masakrėn nė Egjipt'', deklaroi pak mė parė kryeministri turk, Recep Tayyip Erdogan.


----------------------------------------
Ατλαντίδα
PM
Top
igli_st
Postuar nė: 14.08.2013, 21:40
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 973
Antari Nr: 27508
Bashkangjitur: 14.09.2012Xhirime nga protestat e dhunshme ne Egjipt.


http://www.youtube.com/watch?v=RGcP71B6mAw


Djegja e 3 kishave me vlera historike ne Egjipt nga ''vellazeria myslimane''.

Fotografi e jashtme


----------------------------------------
Ατλαντίδα
PM
Top
Genius.D
Postuar nė: 14.08.2013, 22:48
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 1643
Antari Nr: 18720
Bashkangjitur: 26.11.2008Ne video shihet kjarte si ushtria dhe policia Egjiptiane tenton ta mashtron opinionin me fishek dhe karikator te futur nga ata vet.


http://www.youtube.com/watch?v=Pl37TdXMNMg


EGJIPT - Populli musliman duke u masakruar nga forca e gushtshtetit anti-Islam


http://www.youtube.com/watch?v=hIHynsDkz4Y


----------------------------------------
Kur te kthehesh ne shtepi nese me gjen duke studiuar te lutem me zgjo nga gjumi
( v ) PRIZREN ( v )
MANCHESTER UNITED BEST TEAM
PM
Top
igli_st
Postuar nė: 15.08.2013, 09:55
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 973
Antari Nr: 27508
Bashkangjitur: 14.09.2012Egjipt, Vėllazėria Myslimane: Mbi 4500 tė vrarė. Reagojnė SHBA e BE

KAJRO-Bilanc lufte civile konsiderohet numri i tė vrarėve nė Egjipt nga protestat e djeshme nė Kajro pasi forcat e sigurisė kanė shpėrndarė kampet e protestuesve tė ngritura nga mbėshtetėsit e presidentit tė rrėzuar, Muhammad Morsi.
Vėllazėria Myslimane numėron mbi 4 500 tė vrarė, ndėrsa autoritetet thonė se bėhet fjalė pėr 278 tė vrarė, 43 prej tė cilėve agjentė dhe ushtarakė.

Dėshmitarėt dhe gazetarėt njoftojnė se trupat e tė vrarėve janė dėrguar nė mjedise tė shndėrruara nė morg tė pėrkohėshme dhe nė spitale fushore. Islamistėt organizuan protesta edhe nė Aleksandri, Minia, Asiut dhe Suez ndėrkohė qė revoltimi po pėrhapet.

Egjipti shpalli dje gjendjen e emergjencės pas vrasjes sė qindra personave tė cilėt mbeten tė vdekur kur forcat e sigurisė sulmuan dy kampe proteste nė Kajro. Mijėra mbėshtetės tė presidentit tė rrėzuar nga pushteti Morsi dhe Vėllazėria Myslimane prej disa javėsh vazhdojnė protestat nė rrugėt e qytteti.

Fotografi e jashtme

Policia ka arrestuar anėtaret kryesorė tė Vėllazerisė Myslimane dhe ka marrė kontrollin e kampeve, por Vėllazėria Myslimane mėsohet se ka sulmuar 22 kisha.

Gjendja e emergjencės nė mbare vendin dhe e shtetrrethimit nė Kajro do tė zgjasė pėr njė muaj.

Zėvėndės presidenti i pėrkohshėm Muhammed ElBaradei ka dhėnė dorėheqjen nga posti i zėvendėspresidentit tė qeverisė sė pėrkohshme. Dhuna ėshtė dėnuar fuqishėm nga fuqitė rajonale, si dhe nga Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian. Ministri i Brendshėm Mohamed Ibrahim thotė se policia pėrdori masa minimale force kundėr kampeve tė protestuesve, duke shfrytėzuar vetėm gazin lotsjellės. Ai fajėson Vėllazėrinė Myslimane pėr atė qė e cilėsoi si status kaosi nė tė gjithė vendin. Ai akuzoi anėtarėt e kėsaj organizate se kishte qėlluar nė drejtim tė policisė, kishte sulmuar ndėrtesat qeveritare dhe kishte djegur kisha.

Fotografi e jashtme


----------------------------------------
Ατλαντίδα
PM
Top
igli_st
Postuar nė: 15.08.2013, 10:00
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 973
Antari Nr: 27508
Bashkangjitur: 14.09.2012Ėshtė e paqartė se ēfarė aksioni mund tė ndėrmarrė Uashingtoni nė pėrgjigje tė dhunės tek aleati mė i madh i tij arab. Shtetet e Bashkuara ofrojnė rreth 1.5 miliard dollarė ndihma, kryesisht ushtarake, pėr Egjiptin dhe shumė nga udhėheqėsit e tij ushtarakė kanė bėrė trajnime nė SHBA.

ASHTON
Shefja e politikės sė jashtme tė Bashkimit Evropian, Catherine Ashton, dhe sekretari i pėrgjithshėm i Kombeve tė Bashkuara, Ban Ki-moon, kanė kritikuar po ashtu dhunėn.

TURQIA
Zyra e kryeministrit turk, Recep Tayyip Erdogan, ka thėnė se ajo ėshtė “goditje e rėndė pėr shpresat e kthimit nė demokraci”.


----------------------------------------
Ατλαντίδα
PM
Top
igli_st
Postuar nė: 16.08.2013, 11:39
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 973
Antari Nr: 27508
Bashkangjitur: 14.09.2012Egjipt, manifestuesit djegin godinėn qeveritare
15/08/2013


http://www.youtube.com/watch?v=aFyR0ibtigc...er_embedded&t=1


Njė grup me disa qindra manifestues pro-Morsi kanė sulmuar me shishe molotov godinėn qeveritare tė Giza, nė Kajro dhe ndėrtesa ka marrė flakė. Gjithashtu demonstruesit kanė bllokuar superstradėn qė tė ēon nė Piramida, njofton agjencia Mena, duke precizuar qė ka pasur bllokime edhe nė rrugė tė tjera drejt Giza...(da.xha/BalkanWeb)


----------------------------------------
Ατλαντίδα
PM
Top
igli_st
Postuar nė: 16.08.2013, 20:45
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 973
Antari Nr: 27508
Bashkangjitur: 14.09.2012Egjipt, pre e sulmeve kishat, 52 kisha digjen brenda 24 orėve

Fotografi e jashtme

KAJRO-Gjatė sulmeve tė dy ditėve mė parė nė Egjipt, ku humbėn jetėn qindra persona, autoritetet e pėrkohshme nė Kajro raportuan se Vėllazėria Myslimane dhe mbėshtetėsit e saj kishin sulmuar ndėrtesat qeveritare e madje kishin djegur edhe kishat nė vend. CNN vendosi tė dėrgojė njė grup xhirimi pėr tė analizuar pohimet dhe zbuloi se objektet e besimit tė krishterė nė kėtė vend tė pėrfshirė nga trazirat ishin sulmuar dhe djegur me tė vėrtetė. Mes kėtyre ndėrtesave ishte edhe kisha e Virgjėreshės Mari e cila prej 67 vitesh ka qenė njė strehė pėr besimtarėt e krishterė Kopt qė jetojnė nė Egjipt.

Peshkopi Angaelos, i Kishės Ortodokse Kopte nė Britaninė e Madhe deklaroi se ishte njoftuar nga kolegėt e tij nė Egjipt se 52 kisha ishin sulmuar brenda 24 orėsh ndėrsa pre e kėtyre sulmeve kishin rėnė edhe shtėpite dhe bizneset e tė krishterėve. Pėr kėto sulme, autoritetet e pėrkohshme tė Egjiptit kanė fajėsuar Vėllazėrine Myslimane, Lėvizjen Islamike qė mbėshtet presidentin e rrėzuar nga pushtetit Mohamed Morsi.

Klerikėt e krishterė tė Egjiptit shprehen se shqetėsimi nuk ėshtė vetėm pėr djegien e kishave, por pėr njė pėrshkallėzim tė situatės dhe njė luftė ndėrfetare qė mund tė rezultojė shumė e rrezikshme pėr tė gjithė vendin. Koptet nė Egjipt pėrbėjnė komunitetin me tė madh tė krishterė nė Lindjen e Mesme dhe minoritetin me te madh fetar nė kėtė rajon. Vlerėsohet se 10 pėrqind e popullsisė 85 milion banoreshė tė Egjiptit i pėrket pikėrisht kėsaj feje tė krishterė.


----------------------------------------
Ατλαντίδα
PM
Top
igli_st
Postuar nė: 18.08.2013, 07:29
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 973
Antari Nr: 27508
Bashkangjitur: 14.09.2012EGJIPT - FORCAT USHTARAKE HYJNĖ NĖ XHAMINĖ KU NDODHEN MBĖSHTETĖSIT E MURSIUT

17/8/2013

Disa ushtarė egjiptianė hynė dje nė mėngjes nė njė xhami tė Kajros ku strehoheshin njė numėr i konsiderueshėm i mbėshtetėsve tė presidentit tė rrėzuar, Mohamed Mursi.

Fotografi e jashtme

Disa ushtarė egjiptianė hynė sot nė mėngjes nė njė xhami tė Kajros ku strehoheshin njė numėr i konsiderueshėm i mbėshtetėsve tė presidentit tė rrėzuar, Mohamed Mursi, sipas imazheve tė transmetuara nga kanalet televizive.

Kanali privat televiziv egjiptian ONTV Live shfaqi imazhe tė ushtarėve qė hynin nė xhaminė "Al-Fath" nė qendėr tė Kajros, ndėrkohė qė stacioni televiziv Al-Jazeera publikoi nė faqen e tij nė internet imazhe tė ushtarakėve brenda xhamisė.

Ushtarėt ishin duke negociuar me manifestuesit pėr largimin e kėtyre tė fundit nga xhamia.


----------------------------------------
Ατλαντίδα
PM
Top
igli_st
Postuar nė: 18.08.2013, 21:36
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 973
Antari Nr: 27508
Bashkangjitur: 14.09.2012Situata nė Egjipt, Ban Ki-moon: Fund protestave

Fotografi e jashtme

EGJIPT- Pėrleshjet me arme zjarri tė njė dite mė parė nė Egjipt, kur forcat e sigurisė bastisėn njė xhami nė Kairo pas shkėmbimit tė zjarrit me protestuesit kane sjelle reagimin e sekretarit te Pėrgjithshėm i Kombeve tė Bashkuara Ban Ki-moon. Nė njė deklaratė, Bank Ki-moon bėri thirrje pėr t’u dhėnė fund protestave tė dhunshme dhe u shpreh se ėshtė pėrdorur forcė e tepruar nė pėrgjigje tė tyre. Ai tha se parandalimi i vdekjeve tė tjera duhet tė jetė pėrparėsia kryesore e egjiptianėve nė kėtė moment.

Komentet e Sekretarit tė Pėrgjithshėm Ban bėhen pas trazirave tė djeshme kur njė pėrleshje e armatosur mes forcave egjiptiane tė sigurisė dhe luftėtarėve tė Vėllazėrisė Myslimane tė strehuar nė njė xhami nė Kairo, u mbyll me njė pėrfundim paqėsor dje, pasi autoritetet u futėn nė xhami dhe arrestuan disa nga protestuesit, ndėrsa lejuan tė tjerėt tė largohen. Ky incident u zhvillua nė njė kohė qė pati goditje sporadike me armė zjarri nga snajperėt e Vėllazėrisė Myslimane nga minareja e xhamisė.


----------------------------------------
Ατλαντίδα
PM
Top
igli_st
Postuar nė: 19.08.2013, 19:12
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 973
Antari Nr: 27508
Bashkangjitur: 14.09.2012Policet egjiptian vriten ne nje kurth ne gadishullin e Sinait

Fotografi e jashtme

...

Te pakten 24 polic egjiptian jane vrare nga nje sulm ne gadishullin e Sinait.
Burimet nga shendetesia dhe autoritetet thone qe policet gjendeshin ne 2 autobusa,te cilet u sulmuan nga persona te armatosur ne qytetin Rafah afer kufirit me Gazen.

Mbi 830 njerez,perfshire 70 police dhe ushtare jane raportuar te jene vrare qe nga e merkura,kur filluan edhe protestat e ''vellazerise myslimane''.

Ministrat e BE do te takohen te merkuren,per te vendosur nese do te jepen apo jo ndihma financiare per Egjiptin.

Fotografi e jashtme

Ky postim ėshtė ndryshuar nga igli_st nė 19.08.2013, 19:14


----------------------------------------
Ατλαντίδα
PM
Top
igli_st
Postuar nė: 20.08.2013, 10:46
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 973
Antari Nr: 27508
Bashkangjitur: 14.09.2012Kapet udheheqesi i ''vellazerise myslimane'',Mohammed Badie

Fotografi e jashtme

Lideri shpirteror i ''vellazerise myslimane'' ne Egjipt,gjenerali Mohammed Badie eshte arrestuar ne Kairo,sic thone autoritet egjiptiane.
Raportimet thone qe ai eshte arrestuar ne nje apartament ne qytetin Nasir,ne verilindje te Kairos,afer nje prej kampeve protestuese.

Gjate ketyre diteve,me qindra anetare te ''vellazerise myslimane'' jane arrestuar nga autoritet Egjiptiane.

Ky postim ėshtė ndryshuar nga igli_st nė 20.08.2013, 10:55


----------------------------------------
Ατλαντίδα
PM
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio