Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Gruaja- fėmijė 8 vjeē vdes natėn e martesės pėr, shkak tė plagėve tė brendshme
igli_st
Postuar nė: 10.09.2013, 12:40
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 973
Antari Nr: 27508
Bashkangjitur: 14.09.2012Fotografi e jashtme

Njė grua- fėmijė vetėm 8 vjeē vdiq nė Jemen natėn e martesės pėr shkak tė plagėve tė brendshme.

Ajo ishte martuar me njė burrė pesė herė sa mosha e saj.

Vajza, e quajtur Rawan, vdiq nė zonėn e Hardh nė veriperėndim tė Jemenit, nė kufi me Arabinė Saudite.

Aktivistėt kanė nisur tė bėjnė thirrje qė dhėndri 40 vjeēar dhe familja e tij tė arrestohen dhe tė dalin pėrpara drejtėsisė.

Ata thonė se arrestimi i tij do i japė fund praktikave tė martesave tė fėmijėve me tė moshuar nė zonat e varfra tė vendit.

Njė aktivist tha se edhe anėtarėt e familjes sė vajzės nuk janė njerėz.

“Ata nuk e meritojnė qė tė kenė fėmijė,” tha ai.

Mė shumė se njė e katėrta e vajzave nė Jemen martohen pėrpara moshės 15 vjeē, thuhet nė njė raport.

Nė shtator tė vitit 2010 njė vajzė 12 vjeē vdiq nė Jemen duke lindur fėmijė.

Ndėrkohė parlamenti pati vendosur moshėn 15 vjeē si moshėn minimale pėr martesė, por mė vonė njė ligj i tillė u hodh poshtė pasi deputetėt thanė se prindėrit duhet tė vendosin se kur i martojnė vajzat.

Aktualisht nė tė gjithė botėn janė 57.5 milionė nuse- fėmijė. 40 pėrqind e tyre janė nė Indi.

Nėse trendi vazhdon, mendohet se nė vitin 2020 do tė ketė 140 milion gra- fėmijė./ep


----------------------------------------
Ατλαντίδα
PM
Top
Zagor
Postuar nė: 10.09.2013, 13:38
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 105
Antari Nr: 26373
Bashkangjitur: 05.04.2011TURP DUHET TE NDERPRITEN REPTESISHT KSI FAR MARTESASH TE FEMIJVE ME TE MOSHUAR KJO NUK KA TE BOJ ME ISLAMIN POR ME FUKARALLEKUN E INTERESIN E NJERZVE QE TE PASUROHEN NE KORIZIN E VAJZAVE TE TYRE E I MARTOJN NE MOSHEN SHUM TE RE
EDHE SHQIPTARET ME NJI KOH I KAN SHIT VAJZAT E TYRE PER PAK MIRAZ,PER PARA OSE PER MIELL POR SHYQIR KA NDRYSHURAR MENDIMI DHE STILI I MARTESAVE TE SHQIPTARET KOHVE TE FUNDIT PERPARA VAJZEN OSE NUSEN NE AT KOH PARAMENDONI E THIRNIN ROB
KET E SHKRUAJTA QE NE ME SE PARI TE VETDISOHEMI E TA PASTROJM OBORIN TON E MOS TE HAROJM SE KA EDHE NE MES NESH KSI FAR MONSTRUMASH E PASTAJ TE MIREMI ME PROBLEMET E BOTES

Ky postim ėshtė ndryshuar nga Zagor nė 10.09.2013, 13:47


----------------------------------------
[COLOR=gray][B]pokm[SIZE=7]pooooo
PM
Top
igli_st
Postuar nė: 11.09.2013, 08:59
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 973
Antari Nr: 27508
Bashkangjitur: 14.09.2012Qe kjo martese e ka bazen ne fe,e cila u jep mundesi te moshuarve per te marre vajza shume te reja as nuk dyshohet.
Yemeni eshte shtet me perqindje te larte te myslimaneve,55% jane sunit ndersa pjesa tjeter shiit.Kushtetuta e ketij vendi eshte e lidhur shume me sheriatin.
Ne kete vend liria e fjales,e shtypit,e mendimit,e besimit jane te kufizuara,pra nje shtet tipik islamik.
Per nivelin e jeteses i cili eshte i ulet ne kete vend ke te drejte,jo vetem mjerimi por edhe terrori,analfabetizmi dhe prapambetja jane karakteristika te shteteve islame.
Shqiperia,Kosova dhe Maqedonia p.sh. kane ligje per moshen e marteses dhe i ndalojne keto fenomene te martesave mesjetare.

Ja kushtetuta e Shqiperise.

 Citim
Neni 7 - Mosha e lidhjes sė martesės
Martesa mund tė lidhet ndėrmjet njė burri dhe njė gruaje qė kanė mbushur moshėn 18 vjeē.
Gjykata e vendit ku lidhet martesa, pėr shkaqe me rėndėsi, mund tė lejojė martesėn edhe pėrpara kėsaj moshe.


Ndersa ne shtetet ku ligjet jane te lidhura me fene,ligji per moshen e marteses e bejne prinderit.
Islami politik qe kontrollon cdo sfere te shoqerise eshte i rrezikshem per cdo shtet.
Ne Yemen ashtu si ne Libi,Mali apo vende te tjera zona territoriale mbahen nen kontroll nga forca rebele.
Edhe shteti nuk ka fuqi te mbaj vendin nen kontroll,kjo tregon qarte qe myslimanet ne vendet kryesisht arabe s'dine te formojne shtet e jo me komb.
----------------------------------------
Ατλαντίδα
PM
Top
ChronicMan
Postuar nė: 11.09.2013, 10:44
Quote Post


Jam nė rrjedhoja
***

Posti: Antarė
Postime: 39
Antari Nr: 27740
Bashkangjitur: 15.06.2013 Citim (Zagor @ 10.09.2013, 07:38)
TURP DUHET TE NDERPRITEN REPTESISHT KSI FAR MARTESASH TE FEMIJVE ME TE MOSHUAR KJO NUK KA TE BOJ ME ISLAMIN POR ME FUKARALLEKUN E INTERESIN E NJERZVE QE TE PASUROHEN NE KORIZIN E VAJZAVE TE TYRE E I MARTOJN NE MOSHEN SHUM TE RE
EDHE SHQIPTARET ME NJI KOH I KAN SHIT VAJZAT E TYRE PER PAK MIRAZ,PER PARA OSE PER MIELL POR SHYQIR KA NDRYSHURAR MENDIMI DHE STILI I MARTESAVE TE SHQIPTARET KOHVE TE FUNDIT PERPARA VAJZEN OSE NUSEN NE AT KOH PARAMENDONI E THIRNIN ROB
KET E SHKRUAJTA QE NE ME SE PARI TE VETDISOHEMI E TA PASTROJM OBORIN TON E MOS TE HAROJM SE KA EDHE NE MES NESH KSI FAR MONSTRUMASH E PASTAJ TE MIREMI ME PROBLEMET E BOTES

hajde hajde , si na habite , tash don ti krahasosh ato tLindjes Mesme me kulturen shqiptare qe dallojne me milja , rob jon thir edhe femijet edhe gruaja , faktikisht rob ka qene , veq ka punu edhe ka ngrene , ska pas drejten e fjales , kjo ka qene ntere Boten dhe gradualisht ka ndryshuar ntere Boten ai mentaliteti se burri duhet ta ushqen gruan dhe gruaja per kete shkak duhet te ishte rob ,

e ndersa me femij shqiptari sesht martu asnjeher , as me kusherinat e tij sic e bejne arabet dhe turqit , turp te keni , mundoeni te mbroni ato raca tflliqta atje duke e ulur posht kombin e juj , vetem per hater te "vllazeris islame" qe nuk egziston kund tjeter vetem tek ne , apo ndoshta jeni turq e flitni shqip dhe kjo mundet
PM
Top
ChronicMan
Postuar nė: 11.09.2013, 10:47
Quote Post


Jam nė rrjedhoja
***

Posti: Antarė
Postime: 39
Antari Nr: 27740
Bashkangjitur: 15.06.2013deri nbrezin e shtate sguxon qe tmartohet shqiptari , se eshte turp , e ato tLIndjes Mesme dhe Turqit me brezin e dyte martoen e me kusherinat e para , se ua lejon feja , kan shum dallim shqiptaret me flliqesirat arabe e turke
PM
Top
xheem
Postuar nė: 19.09.2013, 16:39
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 884
Antari Nr: 2590
Bashkangjitur: 04.09.2006Parimi nga ndonjehere thehet,vetem ne raste specifike,kur demantohet e pa verteta
[......]
Pra,per hire te se vertetes,demantohet e gjithe ajo qe eshte postuar dhe komentuar ne lidhje me kete teme [......]

[......]


Rawan eshte gjalle...kurre s'ka qene e martuar


http://www.preshevajone.com/20minutes-deam...eses-ka-vdekur/Rawan est «vivante et n'a jamais été mariée»

http://www.20min.ch/ro/news/monde/story/28910034

http://www.rtl.be/info/monde/international...ort-et-son-viol


Rawan est «vivante et n'a jamais été mariée»
Les autorités yéménites ont présenté mardi une fillette comme étant Rawan, pour démentir les informations selon lesquelles elle serait décédée lors de sa nuit de noces, aprčs un mariage forcé.
Voir le diaporama en grand »

1|4
17.09 Les autorités yéménites ont présenté mardi une fillette, censée źtre la petite Rawan.
Photo: AFP/-
17.09 Les autorités yéménites ont présenté mardi une fillette, censée źtre la petite Rawan.La fillette n'est pas mariée et est vierge, selon le chef des enquźtes de la région de Harad.Le responsable a présenté un homme se tenant aux cōtés de la fillette comme étant son pčre.Le 9 septembre, des médias locaux et internationaux et de militants yéménites des droits de l'Homme avaient dénoncé le viol, puis la mort de Rawan, aprčs sa nuit de noces.
on off ipar e-mail
Sur ce sujet

Yemen: Une ministre veut interdire l'union des enfants
Yémen: La nuit de noces fatale d'une fillette émeut l'UE
Yémen: Nuit de noces fatale ą une fillette de huit ans
Une faute?
Signalez-la nous!
Envoyer
«Voici la fillette Rawan. Elle est vivante et n'a jamais été mariée», a annoncé lors d'une conférence de presse le directeur des enquźtes criminelles de la région de Harad, dans la province de Hajja (nord-ouest), Musleh Al-Ghazzi.

Il a présenté ą la presse la fillette qui a affirmé se nommer Rawan Mohamed Abdo Hattane et assuré n'avoir pas été mariée. «Tout ce qui a été dit est faux. Ma soeur aīnée, āgée de 18 ans, a été mariée récemment», a dit la fillette brune, portant une robe claire ą manches courtes, les cheveux recouverts d'un foulard. Le responsable a présenté un homme se tenant aux cōtés de la fillette comme étant son pčre, mais ce dernier n'a pas fait de déclaration.

Selon M. Ghazzi, la fillette a été examinée par un médecin et deux sages-femmes qui ont conclu qu'elle était vierge.

Tollé aprčs l'annonce du décčs

Les informations de médias locaux et internationaux et de militants yéménites des droits de l'Homme selon lesquelles cette fillette de huit ans, venant d'une région reculée du nord-ouest du Yémen, est morte aprčs avoir été violée par son époux, avaient provoqué un tollé.

La chef de la diplomatie de l'Union européenne, Catherine Ashton, s'était déclarée «consternée» par sa mort, et avait appelé le Yémen ą interdire les mariages d'enfants, pratique courante dans ce pays.

Ouverture d'une enquźte

Le gouvernement avait annoncé vendredi avoir formé une commission d'enquźte sur la mort présumée de cette fillette alors que l'agence officielle SABA avait cité le gouverneur de Hajja qui avait démenti toute l'affaire.

La ministre yéménite des Droits de l'Homme, Houria Machhour avait, elle, annoncé samedi vouloir oeuvrer ą l'élaboration d'un nouveau projet de loi fixant ą 18 ans l'āge légal du mariage au Yémen, aprčs les informations sur l'affaire Rawan.

Selon un rapport de Human Rights Watch de 2011, des statistiques officielles et de l'ONU montrent qu'environ 14% des jeunes filles yéménites sont mariées avant l'āge de 15 ans et 52% avant 18. Dans certaines zones rurales, des enfants de huit ans sont données en mariage ą des hommes parfois beaucoup plus āgés.

Projet de loi pour fixer un āge légal

Selon des militants yéménites, un projet de loi fixant ą 17 ans l'āge légal du mariage avait été bloqué au parlement yéménite en 2009 par des députés ultraconservateurs du parti islamiste Al-Islah.

En 2010, Nojoud Mohamed Ali, alors āgée de 10 ans, avait été la premičre petite Yéménite ą obtenir le divorce aprčs avoir été mariée de force en février 2008, abusée sexuellement et battue par son mari, de 20 ans son aīné.

Le combat de cette fillette contre le mariage forcé avait fait le tour du monde, entraīnant de nombreux appels ą interdire le mariage des jeunes filles avant l'āge de 18 ans.

Avant l'unification du Yémen en 1990, l'āge légal pour le mariage était fixé ą 15 ans dans le Nord et ą 16 ans dans le Sud. Mais dans le Yémen unifié, la législation ne mentionne aucune limite d'āge.


Kujdes me fyerjet ne kete forum !
Administratori


Ky postim ėshtė ndryshuar nga Besir.B nė 22.09.2013, 08:44


----------------------------------------
"Zemra ėshtė si njė enė.Mendohu mirė para se tė fusėsh diēka aty".
PM
Top
ChronicMan
Postuar nė: 19.09.2013, 18:05
Quote Post


Jam nė rrjedhoja
***

Posti: Antarė
Postime: 39
Antari Nr: 27740
Bashkangjitur: 15.06.2013 Citim (xheem @ 19.09.2013, 10:39)
Parimi nga ndonjehere thehet,vetem ne raste specifike,kur demantohet e pa verteta.Andaj edhe pse isha i vendosur qe kurre te mos shkruaj ne kete faqe,ja,nga ndonjehere detyrohesh...Pra,per hire te se vertetes,demantohet e gjithe ajo qe eshte postuar dhe komentuar ne lidhje me kete teme,nga disa .......bythe palare.


O b**h lare , me mire tkishte vdekur sesa ne moshen 8 vjecare te perjetone dhimbje ne vend qe te lozi me shoqet e saja.
Ajo se ska vdekur nuk e ben ma pak tragjik lajmin se ni 40 vjecar muti eshte martuar me nje femije 8 vjecare , pedofilia ne martese eshte perseri pedofili.
PM
Top
igli_st
Postuar nė: 20.09.2013, 15:43
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 973
Antari Nr: 27508
Bashkangjitur: 14.09.2012Qe te jemi me te qarte rreth ketij lajmi.
Po shohim nje shkrim te nje gazete tjeter.


E shitėn pėr 2 mijė euro, 8-vjeēarja vdes pas martesės


Rastet e fėmijėve-nuse nė Jemen vazhdojntė tmerrojnė organizatat pėr tė drejtat e njeriut dhe UNICEF.

Viktimė e radhės ishte njė 8-vjeēare nga provinca tribale e Hardhit. Lajmi ėshtė njoftuar fillimisht nga reporteri i pavarur vendas, Mohammed Radman e mė pas ėshtė konfirmuar edhe nga Qendra Jemenase e Mbrojtjes sė Fėmijėve dhe UNICEF, ndėrsa autoritetet lokale mohojnė.

Sipas raportimit tė Radman, 8-vjeēarja ėshtė shitur pėr 2 mijė euro nga njerku i saj, (i ati i kishte vdekur) tek njė burrė saudit 40 vjeē. Pas natės sė parė tė martesės, ajo ka gjetur vdekjen si pasojė e njė hemoragjie tė brendshme. Ajo qė ka ngjallur zemėratė tek njė pjesė e opinionit vendas dhe tek organizmat ndėrkombėtarė tė mbrojtjes sė fėmijėve ėshtė fakti se autori ėshtė lėnė i lirė dhe ndaj tij nuk ėshtė ngritur asnjė akuzė.

Fatin tragjik tė 8-vjeēares e kanė patur edhe shumė minorene tė tjera nė Jemen, ndėrsa pak muaj mė parė ajo qė denoncoi “traditėn” dhe qė solli nė qendėr tė vėmendjes martesat e tilla ishte Nada al-Ahdal, 11-vjeēarja qė u arratis nga shtėpia e saj pėr t’i shpėtuar martesės me njė tė moshuar.

“S’mund tė jetoj mė me ta. Dua tė shkoj tė jetoj me xhaxhain tim. Cfarė u bė me fėmijėrinė? Ku kanė gabuar fėmijėt? Pse duhet tė martohen nė tė tillė mėnyrė? Unė ia dola tė zgjidh problemin tim, por shumė vajza tė tjera s’mund t’i zgjidhin kėto dhe ato rrezikojnė tė vdesin, tė kryejnė vetėvrasje. Ato janė thjesht fėmijė tė pafajshėm qė s’dinė asgjė. Nuk kanė kohė pėr tė studiuar. Nuk ėshtė faji ynė dhe unė nuk jam rasti i vetėm. Kjo mund t’i ndodhė cdo vajze tė vogėl”, thotė ndėr tė tjera 11-vjeēarja nė videon e postuar nė Youtube qė tashmė ka prekur miliona klikime.


http://www.youtube.com/watch?feature=playe...-J7_TKgw1To#t=0


http://www.top-channel.tv/artikull.php?id=263628&ref=onews


Ky postim ėshtė ndryshuar nga igli_st nė 20.09.2013, 15:44


----------------------------------------
Ατλαντίδα
PM
Top
JamesWat
Postuar nė: 20.09.2013, 21:55
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 425
Antari Nr: 27611
Bashkangjitur: 30.11.2012Fotografi e jashtme

Ky postim ėshtė ndryshuar nga JamesWat nė 20.09.2013, 21:56


----------------------------------------
Nese 50 Miljon njerez besojne nje absurditet, prape absurditet mbetet,,, (Anatol France)
PM
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio