Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> SHBA, sot 12 vjet nga sulmet terroriste tė 11, shtatorit
igli_st
Postuar nė: 11.09.2013, 15:06
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 973
Antari Nr: 27508
Bashkangjitur: 14.09.2012Fotografi e jashtme

SHBA- Sot bėhen saktėsisht 12 vjet nga sulmet terroriste tė 11 shtatorit kundėr Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės.

Ėshtė njoftuar se presidenti Barack Obama do tė marrė pjesė nė njė minute heshtjeje nė lėndinėn e Shtėpisė sė Bardhė pėr t’iu bėrė homazh rreth 3 mijė vetave tė vrarė gjatė sulmeve mė 11 shtator 2001.

Shtėpia e Bardhė ka thėnė se ekipi i sigurisė kombėtare i Obamės ėshtė duke ndėrmarrė hapa qė tė evitojė sulme terroriste qė kanė tė bėjnė me pėrvjetorin e sė mėrkurės.

Obama e ka diskutuar pėrgatitjen dhe sigurinė me ekipin e tij tė martėn.

Shtėpia e Bardhė nuk ka treguar hapat qė po ndėrmerren, por megjithatė ka njoftuar se kėshilltarja e Obamas pėr siguri kombėtare dhe kundėr terrorizmit, Lisa Monaco, pėr muaj tė tėrė ka qenė duke i rishikuar masat e sigurisė pėr pėrvjetorin nė fjalė.

Kjo e pėrfshin edhe njė kėrcėnim tė fundit tė Al Kaedės qė ka ēuar deri te mbyllja e 19 misioneve diplomatike muajin e kaluar.
(m.a/rel/BalkanWeb)


----------------------------------------
Ατλαντίδα
PM
Top
igli_st
Postuar nė: 14.09.2013, 09:55
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 973
Antari Nr: 27508
Bashkangjitur: 14.09.2012Al Kaeda kėrcėnon sėrish


http://www.youtube.com/watch?feature=playe...5u34IA9iiKE#t=0


Amerikanėt kujtuan kėtė javė njerėzit qė humbėn jetėn si pasojė e sulmeve tė AlKaedės nė nė 11 shtator 2001.

Por pak orė mė vonė, lideri i kėsaj organizate terroriste, bėri kėrcėnime tė reja ndaj shteteve tė bashkuara. Ajman al Zauairi i bėri thirrje pasuesve tė tij nė njė mesazh audio tė postuar nė internet qė tė kryejnė njė sulm masiv ndaj Amerikės, edhe nėse do tė duhen vite durimi pėr ta bėrė kėtė.

Al Zauairi udhėheq Al Kaedėn qėkur forcat speciale amerikane eleminuan Osama bin Laden nė maj tė 2011 nė Pakistan. Nė mesazhin e tij, al Zauairi flet pėr fitoren ndajh SHBA nė Irak dhe Afganistan, ndėrsa i nxit militantėt islamikė qė tė vazhdojnė betejėn e tyre nė territorin amerikan.

Si shembull pėr kėtė, Al Zauari pėrmendi terroristėt qė sulmuan maratonėn e bostonit mė 15 prill. Sipas kreut tė alkaedės, militantėt kudo qė janė duhet tė provokojnė shtetet e bashkuara qė tė ndihen tė kėrcėnuara dhe tė shpenzojnė gjithnjė e mė shumė pėr sigurinė, duke u dėmtuar kėshtu ekonomikisht.
/ Top Channel


----------------------------------------
Ατλαντίδα
PM
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio