Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> C'far tha Ambasadori palestinez ne Beograd
ChronicMan
Postuar nė: 01.10.2013, 16:32
Quote Post


Jam nė rrjedhoja
***

Posti: Antarė
Postime: 39
Antari Nr: 27740
Bashkangjitur: 15.06.2013Ambasadori palestinez ne Beograd: Serbia kurrė nuk e ka okupuar Kosovėn

Paralelja do tė ishte e arsyeshme nė rast se serbėt do tė ishin okupatorė”, thotė ambasadori palestinez nė njė intervistė pėr gazetėn “Danas” tė Beogradit, njofton QIK-u.

Zhvillimet nė Palestinė dhe ēėshtja e Kosovės, janė dy gjėra diametralisht tė kundėrta, thotė ambasadori palestinez nė Beograd, Mohamed Nabhan. “Kosova gjithmonė ka qenė pjesė e Serbisė, ndėrsa Gaza dhe Bregu Perėndimor kurrė nuk kanė qenė nė kuadėr tė Izrealit. Kėto janė territore tė okupuara, ndėrsa Serbia kurrė nuk e ka okupuar Kosovėn. Paralelja do tė ishte e arsyeshme nė rast se serbėt do tė ishin okupatorė”, thotė ambasadori palestinez nė njė intervistė pėr gazetėn “Danas” tė Beogradit, njofton QIK-u.

Nė konstatimin se zyrtarėt e Serbisė vazhdimisht falėnderojnė shtetet qė mbėshtesin sovranitetin serb nė Kosovė, si dhe Izraelin dhe nėse autoritetet serbe Izraelin e konsiderojnė aleat, diplomati palestianez thotė se Izraeli nuk ka ndikim nė zhvillimet rreth pavarėsisė sė Kosovės. “Perėndimi e ka njohur Kosovėn, e jo vendet muslimane dhe arabe. Nėse Izraeli ka ndikim mbi Perėndimin, pėrse nuk e ka shfrytėzuar nė kohėn e shpalljes sė pavarėsisė? Nėse dikush beson nė ndikimin e Izraelit nė lidhje me Kosovėn, ėshtė nė iluzione.

http://almakos.com/lajme/ballkan/25017-amb...ar-kosoven.html

Kosova nuk e ka fituar statusin e shtetėsisė falė vendeve arabe dhe myslimanėve e jo falė Izraelit. Arabėt kanė mbėshtetur qėndrimin e Serbisė dhe ende e mbėshtesin”. Kėshtu mendon ambasadori pelestinez, edhe pse sipas gazetės autoritetet serbe nuk do ta njohin shtetin palestinez. Pasi pranon se palestinezėt janė shkolluar nė Jugosllavinė socialiste e cila ka mbėshter fuqishėm palestinezėt, ai thotė se “tani edhe Serbia na mbėshtet”. Sipas tij, Serbia nė OKB ka mbėshtetur shumė rezoluta pėr Palestinėn.
PM
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio