Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


Faqe: (2) [1] 2   ( Kalo tek postimi i parė i palexuar ) Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Trevat shqiptare po kėrcėnohen, (Ky problem ka tė bėjė me terrorizmin.)
igli_st
Postuar nė: 13.11.2013, 13:31
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 973
Antari Nr: 27508
Bashkangjitur: 14.09.2012Nė kėtė temė do tė trajtoj disa nga lajmet mė tė fundit nė gazetat shqiptare,tė cilat pėrmbajnė nė thelb "Terrorizmin Fetar'',qė po kthehet nė njė shqetėsim tė madh jo vetėm pėr Trevat Shqiptare,por pėr tė gjithė Evropėn.
Pėr ti denoncuar rastet ku besimtarėve u bėhet thirrje pėr tė shkuar nė Siri nga hoxhallarė apo raste kur kėrcenohen njerėz me motive fetare do ishte e mira ti postojmė nė kėtė temė.


----------------------------------------
Ατλαντίδα
PM
Top
igli_st
Postuar nė: 13.11.2013, 13:36
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 973
Antari Nr: 27508
Bashkangjitur: 14.09.2012Kosovarėt e kthyer nga Siria arrestohen si tė dyshuar pėr terrorizėm

Fotografi e jashtme

Prishtinė, 12 nėntor - Ebu Hafs Al Albani ėshtė nofka luftarake e Genc S. i arrestuar tė mėrkurėn nga Policia e Kosovės. Pretendon se ėshtė ndjekės i udhės sė Al-Kaidės nė Ballkan dhe paralajmėron ardhjen e saj sė shpejti.Al Albani ka qenė njė kohė nė Siri si luftėtar nga Kosova sė bashku me shqiptarė tė tjerė. Ėshtė kthyer prej kohėsh nė Kosovė. Kthimi kėtu, e ka bėrė tė dyshimtė.

Ėshtė futur nė pėrgjime njė kohė tė gjatė derisa tė mėrkurėn ėshtė arrestuar. Tė premten, i ėshtė caktuar masa e paraburgimit prej 30 ditėsh.

Policia ka arrestuar edhe shokė tė tij nė aksionin qė ėshtė zhvilluar nė Prishtinė dhe nė Gjilan e ka zbuluar armė dhe njė sasi eksplozivi tė lidhur me telefona celularė tė gatshėm pėr shpėrthim.

Valon Sh., Musli H, Ardian M. dhe Nuredin S dyshohet se janė arrestuar pas hetimeve qė janė zhvilluar kundėr tyre, rreth veprimeve qė kanė tė bėjnė me Sirinė.

Ndėrsa Bekim M. dyshohet vetėm pėr sulm tė rėndė fizik tė ushtruar ndaj dy shtetasve amerikan, pjesėtar tė njė organizate tė krishterė qė nė Kosovė shpėrndanin fletushka fetare. Arrestimet u kryen nė kuadėr tė operacionit policor tė zhvilluar ditė mė parė.


----------------------------------------
Ατλαντίδα
PM
Top
igli_st
Postuar nė: 13.11.2013, 13:45
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 973
Antari Nr: 27508
Bashkangjitur: 14.09.2012“Xhemati i Xhihadit” kėrcėnon me sulme Policinė e Kosovės

Njė ditė pasi qė Indeksonline raportoi pėr arrestimin e njė grupi tė dyshuar terrorist, sot njė komunikatė kėrcėnuese ėshtė lėshuar nga i ashtuquajturi “Xhemati i Teuhidit dhe Xhihadit nė Kosovė”.

Me kėtė komunikatė ėshtė kėrcėnuar Policia e Kosovės se nėse nuk i liron gjashtė tė arrestuarit, do tė pėrballet me “sulme tė dhimbshme”. Policia e Kosovės ėshtė njoftuar pėr kėtė komunikatė dhe ėshtė duke e analizuar shkallėn e seriozitetit tė saj.

“Ēdo informacion i cili pranohet nė Policinė e Kosovės, qoftė pėrmes mediave tė shkruara apo elektronike, Policia e Kosovės e merr nė trajtim”, ka konfirmuar shkurtimisht, Baki Kelani, zėdhėnės nė Policinė e Kosovės.

Komunikata e lėshuar nga adresa xhemati-xhihadit@hotmail.com, thuhet: Xhemati i Teuhidit dhe Xhihadit nė Kosovė paralajmėron Policinė Terroriste tė Kosovės, se nė qoftė se nuk i liron Vėllezėrit tanė tė dashur sa mė parė, do tė pėrballen me sulme tė tmerrshme dhe tė dhimbshme.

“Padyshim, ne kemi burra tė cilėt e duan vdekjen mė shumė se sa ju jetėn e kėsaj bote. Ėshtė ushtria e Allahut e cila do tė triumfoj dhe ajo e Brankoviqit e cila do tė mbytet nė gjakun e tyre", thuhet nė komunikatė.

Allahu i lartėsuar thotė: "Prej besimtarėve kishte burra qė vėrtetuan besėn e dhėnė Allahut, e disa prej tyre e realizuan premtimin duke dhėnė jetėn, dhe ka prej tyre qė janė duke pritur (ta zbatojnė) dhe ashtu nuk bėnė kurrfarė ndryshimi." Surja Ahzab, Ajeti 23

"Ata qė besuan luftojnė nė rrugė tė Allahut, e ata qė nuk besuan luftojnė nė rrugė tė djallėzuar. Luftoni pra miqtė e djallit, s'ka dyshim se intriga e djallit ėshtė e dobėt." Surja Nisa, Ajeti 76.
Dhe falėnderimi i takon Allahut zotit tė botrave.

Batalioni i Mediave

Komandant Muxhahidi”, pėrfundon komunikata, dėrguar sot medieve me rrugė elektronike.


----------------------------------------
Ατλαντίδα
PM
Top
igli_st
Postuar nė: 13.11.2013, 14:09
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 973
Antari Nr: 27508
Bashkangjitur: 14.09.2012Hoxha qė inkurajon xhihadin (VIDEO)

Duket se nė vendimet e shumė shqiptarėve qė po shkojnė pėr tė luftuar nė Siri, po ndikojnė edhe hoxhallarė tė ndryshėm qė shfrytėzojnė ligjėrata dhe mediume pėr tė arsyetuar Xhihadin. Gazeta “Express” ka gjetur njė incizim tė Rexhep efendi Memishit tė vitit 2011, tė postuar nė Youtube, ku lartėsohet Xhihadi - tė cilin shumė fundamentalistė myslimanė e konsiderojnė si obligim fetar. Memishi 'shehidllėkun' ose martirizimin sipas fesė islame, e quan gradė tė lartė ose kulminacion tė Islamit.

"Express" mėson se Memishi i cili ėshtė imam nė Shkup ėshtė vizitor i shpeshtė edhe nė Kosovė. Ai vjen nė ligjėron shpesh nė Kaēanik dhe Ferizaj, i ftuar nga shoqata tė ndryshme. Ndryshe, dje Policia e Kosovės ka arrestuar njė grup tė madh shqiptarėsh nga Kosova, tė cilėt dyshohet se kanė luftuar nė Siri nė krah tė rebelėve e tė cilėt kanė krijuar lidhje me organizatėn e famshme terroriste, Al-Qaeda.

Burimi:Gazeta Shekulli


http://www.youtube.com/watch?feature=playe...AZb3qIXceRU#t=0


----------------------------------------
Ατλαντίδα
PM
Top
watcher
Postuar nė: 13.11.2013, 16:03
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 86
Antari Nr: 27594
Bashkangjitur: 19.11.2012Problemi qendron ne Allahun , eshte Zoti i testamentit te vjeter Jehova , vrases serial edhe narcizoid. Eshte Zoti i fertilitetit edhe seksit Baal qe i kan sherbyer israelitet e lashte. Perderisa eshte gjalle Jehova ose Allahu njerezit perhere kan me qene neper luftera.
Gjithcka ne Islam rrotulloet rreth seksit , seks ketu ne shum gra e roberesha lufte , seks ne Parajse pergjithmone me hyri bardhoshe symedha , vet Kurani eshte recitim , sepse Baelit i ka pelqyer muzika shume , kur kan ndegjuar izraelitet muzike dmth eshte afruar tmerri , ka ardhe Baeli per te masakruar njerez. Largouni kesaj ideologjie te njerit prej dreqerave te lashte sepse perveq urrejtjes nuk mesojne gje zemrat tuaja.
PM
Top
igli_st
Postuar nė: 14.11.2013, 12:53
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 973
Antari Nr: 27508
Bashkangjitur: 14.09.2012Disa video tė thirrjeve tė mėparshme pėr xhihad nė Siri

Shqiptari nga Kosova, ben thirrje pėr xhihad nė Siri!


http://www.youtube.com/watch?v=-iqLDkkpBBcI moshuari shqiptar, thirrje pėr xhihad

http://www.studentet.info/modules/ipboard/...showtopic=56000


----------------------------------------
Ατλαντίδα
PM
Top
igli_st
Postuar nė: 14.11.2013, 12:59
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 973
Antari Nr: 27508
Bashkangjitur: 14.09.2012 Citim (watcher @ 13.11.2013, 10:03)
Problemi qendron ne Allahun , eshte Zoti i testamentit te vjeter Jehova , vrases serial edhe narcizoid. Eshte Zoti i fertilitetit edhe seksit Baal qe i kan sherbyer israelitet e lashte. Perderisa eshte gjalle Jehova ose Allahu njerezit perhere kan me qene neper luftera.
Gjithcka ne Islam rrotulloet rreth seksit , seks ketu ne shum gra e roberesha lufte , seks ne Parajse pergjithmone me hyri bardhoshe symedha , vet Kurani eshte recitim , sepse Baelit i ka pelqyer muzika shume , kur kan ndegjuar izraelitet muzike dmth eshte afruar tmerri , ka ardhe Baeli per te masakruar njerez. Largouni kesaj ideologjie te njerit prej dreqerave te lashte sepse perveq urrejtjes nuk mesojne gje zemrat tuaja.

Meqė e paskan fajin shkrimet judaike,atėherė pse nuk sillen besimtarėt e feve tė tjera nė kėtė mėnyrė??

Pėr shkak tė ashpėrsimit tė luftės nga rritja e numrit tė rebeleve,Siria vendosi qė armėt kimike tė shkatėrrohen nga SHBA.
Vendi ku do tė shkatėrrohen ėshtė Shqipėria.
Pra nga njė problem i vogėl,kaloi nė njė rrezik tė lartė pėr kombin.


----------------------------------------
Ατλαντίδα
PM
Top
igli_st
Postuar nė: 14.11.2013, 13:08
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 973
Antari Nr: 27508
Bashkangjitur: 14.09.2012Vajza siriane ne proteste: Populli shqiptar eshte viktime

Alia ėshtė njė vajzė e qeshur nga Siria, e cila ka vendosur tė marrė pjesė nė tė gjitha protestat e shqiptarėve kundra armėve kimike. Ajo nuk e ka aspak problem qė tė pohojė se helmi sirian ėshtė i rrezikshėm dhe u bėn thirrje shqiptarėve qė tė ngrihen tė gjithė nė kėmbė, pėr tė mos lejuar importimin e armėve nė Shqipėri.

“Siria ėshtė viktimė, ashtu si edhe Shqipėria. Fėmijėt sirianė u vranė nga helmi Sarin, prandaj shqiptarėt duhet tė mos lejojnė tė vriten si sirianėt”, -thotė Alia.

Alia studion nė Universitetin e Tiranės, pėr gjuhė angleze, dhe rrėfen se nė Siri ka shumė shqiptarė qė luftojnė.

Alia ti je siriane dhe ke disa ditė qė je pėrfshirė nė protestėn e disa shqiptarėve pėr t’u thėnė jo armėve kimike. Pse ky vendim?

Unė kam tetė vjet qė jetoj nė Shqipėri. Unė e di se tani shqiptarėt i urrejnė sirianėt, madje mė urrejnė edhe mua. Po unė dua t’u them shqiptarėve se populli sirian ėshtė viktimė, ashtu si edhe populli shqiptar. Pėr kėtė arsye dola nė protestė, pėr t’u treguar shqiptarėve se populli sirian ka tre vjet qė proteston pėr tė drejtat e tij dhe akoma ka sirianė qė vriten , ndaj edhe populli shqiptar duhet tė ngrihet nė protestė sa nuk ėshtė vonė. Unė nė protestė mora pjesė, e para si nėnė e dy fėmijėve, e dyta sepse tashmė jam shtetase shqiptare dhe jetoj kėtu dhe e treta sepse jam kundėr armėve kimike.


Familja jote jeton nė Siri. Gjatė kėsaj kohė ke folur me ta pėr t’i pyetur pėr armėt kimike?

Familja ime jeton nė Alipo. Atje kam vetėm nėnėn, motrėn dhe vėllanė.Ndėrsa motrat dhe vėllezėrit e tjerė i kam tė shpėrndarė nėpėr botė, ashtu siē janė shpėrndarė tė gjithė sirianėt dhe gjithė familjet siriane janė shkatėrruar. Nė Siri askush nuk di asgjė pėr armėt kimike, ka njė mungesė informacioni nga tė gjithė. Unė kam kontaktuar edhe me pėrfaqėsues tė medieve “Al-Jazeera”, apo tė medieve tė tjera dhe tė gjithė mė kanė thėnė qė nuk kanė informacion pėr armėt kimike, apo se ku do tė shkojnė ato, aq mė tepėr nuk e dinė nėse do tė vijnė nė Shqipėri apo jo. Por tė gjithė e dinė se armėt kimike nuk do tė lihen nė Siri, pėr shkak tė rrezikut qė ato kanė dhe qė kanosin edhe fqinjin e Sirisė, siē ėshtė Izraeli, “fėmija i pėrkėdhelur i Amerikės”.

Cili nga gaz u pėrdor nė Siri nga forcat e presidentit?

U pėrdor gazi Sarin dhe tė gjithė i kemi parė pamjet e njerėzve qė vdisnin tė mbytur nga gazi apo pamjet e fėmijėve tė vdekur. Prandaj dhe unė kam dalė nė protestė, qė ato armė dhe ai gaz tė mos vijė kėtu.

Flasim pak pėr Sirinė. Si ėshtė gjendja atje tani?

Nė Siri mungojnė rrugicat e mėparshme, qetėsia e mėparshme. Asgjė nuk ka ngelur mė si mė parė, ēdo gjė ėshtė rrafshuar. Sirianėt nuk janė grupe radikale dhe as nuk janė kundėr tyre, nuk janė as kundėr vėllezėrve myslimanė. Sirianėt kėrkojnė vetėm njė shtet civil.

A ka shqiptarė qė luftojnė nė Siri?

Po, ka shumė shqiptarė. Madje tani po pėrgatiten qė tė shkojnė rreth 170 shqiptarė , tė cilėve njė hoxhė shumė i njohur, nė njė xhami kėtu nė Shqipėri, u ka bėrė lavash truri dhe u thotė qė tė shkojnė tė luftojnė nė Siri pėr Xhihadin. Por nė Siri nuk ka Xhihad.


----------------------------------------
Ατλαντίδα
PM
Top
watcher
Postuar nė: 14.11.2013, 15:33
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 86
Antari Nr: 27594
Bashkangjitur: 19.11.2012 Citim (igli_st @ 14.11.2013, 06:59)
Meqė e paskan fajin shkrimet judaike,atėherė pse nuk sillen besimtarėt e feve tė tjera nė kėtė mėnyrė??

Pėr shkak tė ashpėrsimit tė luftės nga rritja e numrit tė rebeleve,Siria vendosi qė armėt kimike tė shkatėrrohen nga SHBA.
Vendi ku do tė shkatėrrohen ėshtė Shqipėria.
Pra nga njė problem i vogėl,kaloi nė njė rrezik tė lartė pėr kombin.

Besimtaret tjere nuk e ndjekin librin dhe Zotin e tyre deri ne fund sic bejne muslimanet sot.
Ke haruar lufterat e kryqezatave dhe djegjen e shtrigave ne zjarr ? Apo Dhjaten e Vjeter ku Jehova masakronte gjithcka qe i shkonte per nerva !
Momenti kur e ndajten kishen nga shteti atehere perendimoret u civilizuan , ndersa muslimanet ende i ndjekin hoxhallaret dhe librin e tyre pa parashtru pyetjte , vetem NENSHTRIM-ISLAM.


E sa per armet do te shkaterohen derisa shqiptaret jan popull i vdekur edhe nuk sakrifikojne asnjeher nga vetja asgje per te miren kolektive.
PM
Top
igli_st
Postuar nė: 15.11.2013, 17:54
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 973
Antari Nr: 27508
Bashkangjitur: 14.09.2012 Citim (watcher @ 14.11.2013, 09:33)
Besimtaret tjere  nuk e ndjekin  librin dhe Zotin e tyre  deri ne fund  sic bejne muslimanet sot.
Ke haruar lufterat e kryqezatave dhe  djegjen e shtrigave ne zjarr ? Apo  Dhjaten e Vjeter  ku  Jehova  masakronte gjithcka qe  i shkonte per nerva !
Momenti  kur  e ndajten kishen nga shteti  atehere  perendimoret u civilizuan , ndersa muslimanet ende  i ndjekin hoxhallaret  dhe  librin e tyre  pa  parashtru pyetjte , vetem  NENSHTRIM-ISLAM.


E sa per  armet  do te shkaterohen  derisa shqiptaret jan popull i vdekur edhe nuk sakrifikojne asnjeher  nga vetja  asgje  per te miren kolektive.

Po tė shikosh me vėmendje historinė do shohėsh edhe arsyet e fillimit tė kryqėzatave??
Ē'farė do kishte ndodhur me fatin e Evropės nėse nuk do merreshin masa tė till??

Nė lidhje me djegjen e shtrigave nė mesjetė nuk besoj se ke ndonje argument se kjo praktike ka origjinė fetare.
Megjithatė dalim edhe jashtė temės.


A e ke ndonjė info pėr Ashurėn,qėnka njė festė e myslimanėve,por fotot nė google janė tė tmerrshme??

FOTO TĖ ASHURĖS


----------------------------------------
Ατλαντίδα
PM
Top
igli_st
Postuar nė: 15.11.2013, 18:05
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 973
Antari Nr: 27508
Bashkangjitur: 14.09.2012Di vetėm qė kjo festė praktikohet nga myslimanėt shiit.
Nėse shikon me tepėr nė kohė vėren se emri Ashura eshte emri i njė perėndie nė Mespotaminė e lashtė dhe qė adhurohej edhe mė vonė nga Asirianėt.

Fotografi e jashtme


----------------------------------------
Ατλαντίδα
PM
Top
watcher
Postuar nė: 15.11.2013, 21:58
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 86
Antari Nr: 27594
Bashkangjitur: 19.11.2012 Citim (igli_st @ 15.11.2013, 11:54)
Po tė shikosh me vėmendje historinė do shohėsh edhe arsyet e fillimit tė kryqėzatave??
Ē'farė do kishte ndodhur me fatin e Evropės nėse nuk do merreshin masa tė till??

Nė lidhje me djegjen e shtrigave nė mesjetė nuk besoj se ke ndonje argument se kjo praktike ka origjinė fetare.
Megjithatė dalim edhe jashtė temės.


A e ke ndonjė info pėr Ashurėn,qėnka njė festė e myslimanėve,por fotot nė google janė tė tmerrshme??

FOTO TĖ ASHURĖS

Mos na trego peralla Igli , te krishteret kan qene shum her me te dhunshem se muslimanet ne te kaluaren. Kryqzatat ishin lufta per ta mar "vendin e shejte" , edhe ti e din kete fort mire.
Shtrigat jan djegur nga kisha , njejt si shkenctaret qe digjeshin nga kisha kur jepnin teori qe nuk i pelqente kishes , mos u ben dyftyresh.

Sa per Ashuren nuk jam shum i informuar vetem e di se Islami edhe Krishterizmi jan kopje nga fete pagane dhe nga feja monoteiste e Persise , qe tregonte per shpetimtarin e lindur nga virgjeresha 1 mij vjet para mitit Jezusit.

Ne fakt ky religjion eshte shum me i logjikshem edhe flet per dualitet ne mes Zotit Krijuesit , dhe nje perendie te shkaterimit , e ndersa Krishterizmi dhe Islami e fajesojn Zotin per gjitha te keqijat si krijues i te keqes dhe demonve.
PM
Top
igli_st
Postuar nė: 16.11.2013, 22:40
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 973
Antari Nr: 27508
Bashkangjitur: 14.09.2012 Citim (watcher @ 15.11.2013, 15:58)
Mos na trego peralla  Igli , te krishteret kan qene  shum her me te dhunshem se muslimanet ne te kaluaren. Kryqzatat  ishin  lufta  per  ta mar  "vendin e shejte"  , edhe ti e din kete fort mire.
Shtrigat jan djegur  nga kisha , njejt si shkenctaret  qe digjeshin nga kisha  kur jepnin teori  qe nuk i pelqente kishes  , mos u ben dyftyresh.

Sa per  Ashuren nuk jam shum i informuar  vetem e di  se Islami  edhe Krishterizmi jan  kopje  nga  fete pagane dhe nga  feja monoteiste e Persise  , qe  tregonte per  shpetimtarin  e lindur nga virgjeresha  1 mij  vjet para  mitit Jezusit.

Ne  fakt ky religjion  eshte shum me i logjikshem  edhe flet per dualitet  ne mes  Zotit Krijuesit , dhe nje perendie  te shkaterimit  , e ndersa  Krishterizmi  dhe Islami  e fajesojn  Zotin per gjitha te keqijat si krijues i  te keqes dhe demonve.

Nuk je pėrgjigjur pyetjes time,kush ishin mė tė hershme kryqėzatat apo sulmet arabe ndaj tokave tė krishtera??

Kur ti pėrgjigjesh,atėhere diskutojmė.

Shkencėtaret qė kundėrshtonin dogmat e kishės digjeshin nė sisteme politiko-fetare tė dhunshme dhe antihumane.Pra fajin e ka politika.
Kjo s'ka tė bėjė aspak me fenė e krishterė.

Mund tė na e tregosh se cili qėnka kjo fe persiane??


----------------------------------------
Ατλαντίδα
PM
Top
watcher
Postuar nė: 17.11.2013, 01:23
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 86
Antari Nr: 27594
Bashkangjitur: 19.11.2012 Citim (igli_st @ 16.11.2013, 16:40)
Nuk je pėrgjigjur pyetjes time,kush ishin mė tė hershme kryqėzatat apo sulmet arabe ndaj tokave tė krishtera??

Kur ti pėrgjigjesh,atėhere diskutojmė.

Shkencėtaret qė kundėrshtonin dogmat e kishės digjeshin nė sisteme politiko-fetare tė dhunshme dhe antihumane.Pra fajin e ka politika.
Kjo s'ka tė bėjė aspak me fenė e krishterė.

Mund tė na e tregosh se cili qėnka kjo fe persiane??

Halli qe Jerusalemi sishte toke krishtere por hebreje , edhe muslimant edhe te krishteret i kan sulmu hebrejet dhe i kan okupuar ne vendet e tyre , prandaj ne kete drejtim jeni te barabarte.
Shkenctaret digjeshin nga kisha , sepse politiken e bente kisha , edhe ka shum tbej me fene ,njejt si sot muslimant qe ndjekin hoxhallaret e tyre ashtu edhe atere te krishteret kan ndjek priftet e tyre , e ato prifta jan bazu ne religjion e ne asgje tjeter , sepse religjionet jan politike.

Ndersa feja ne fjale eshte Zoroastrianizmi , fe monoteiste qe nuk ka leju mbledhjen e parave per fe , nuk ka leju ndertimin e monumenteve fetare duke qene se monumenti eshte shpirti , fe qe nuk ka leju roberin , fe qe nuk e ka fajsu Zotin per gjitha tkqijat qe ndodhin.
Prandaj edhe nuk ka qene e tolerume nga muslimant sepse hoxhallaret marin pare , njejt si priftat.
PM
Top
igli_st
Postuar nė: 18.11.2013, 14:23
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 973
Antari Nr: 27508
Bashkangjitur: 14.09.2012 Citim (watcher @ 16.11.2013, 19:23)
Halli  qe Jerusalemi sishte  toke krishtere  por  hebreje , edhe muslimant edhe te krishteret i kan sulmu  hebrejet  dhe i kan okupuar  ne vendet e tyre  , prandaj ne kete drejtim jeni te barabarte.
Shkenctaret digjeshin nga  kisha , sepse politiken e bente kisha , edhe ka shum tbej me fene ,njejt si sot muslimant qe ndjekin hoxhallaret e tyre  ashtu edhe atere te krishteret kan ndjek  priftet e tyre , e ato prifta jan bazu ne religjion e ne asgje tjeter ,  sepse  religjionet jan politike.

Ndersa  feja ne fjale eshte Zoroastrianizmi , fe monoteiste  qe nuk  ka leju mbledhjen e parave per  fe , nuk ka  leju  ndertimin e  monumenteve fetare  duke qene  se  monumenti eshte shpirti , fe qe nuk ka leju  roberin , fe qe nuk e ka  fajsu Zotin per  gjitha tkqijat qe ndodhin.
Prandaj edhe nuk ka qene e tolerume nga muslimant  sepse hoxhallaret  marin pare , njejt si priftat.

Po tregohesh shume indiferent,duke lene anash shkaktaret e tjere.
Vetem Jeruzalemi ishte toke e shenjte,po Antiokia,Kostandinopoja dhe Aleksandria ca ishin???
Arabet kishin 3 shekuj para fillimit te kryqezatave qe kishin pushtuar Spanjen dhe po kercenonin Evropen,ndersa ne anen tjeter bizantit i ishin marre tokat e Sirise,Egjiptit dhe Izraelit me kohe dhe po sulmohej prej turqve selxhuke,te cilet e pushtuan Kostandinopojen ne 1453.
Mos me thuaj qe deri para luftes se pare boterore,Jerusalemi dhe tokat e Izraelit ishin pjese e Perandorise Osmane.
Pervec Jeruzalemit,qendrat e tjera nuk kishin te benin me hebrenjte dhe mos harro qe te krishteret e hershem ishin hebrenj,te cilet persekutoheshin nga shteti romak.Izraeli ishte pushtuar nga paganet shume me heret se krishterimi te lejohej ne Perandorine Romake.

Per veprat e erreta te kishes katolike ne mesjete,kleriket kane kerkuar falje.
Papet e koheve te sotme jo vetem qe jane absolutisht kunder dogmave mesjetare,por kane pranuar evolucionin.Mos te te them qe edhe ne themelimin e teorise se Big Bangut ka marre pjese edhe nje prift katolik.
Ndersa shkrimtaret ne vendet myslimane jane teper te denuar nga ligjet jo demokratike.Mjafton te shikosh rastin e Salman Rushdise,si u prit libri i tij ''Vargjet Satanike'' ne boten myslimane.

Ne shqip kjo fe quhet Zardushtrizmi,megjithate nuk eshte me vjeter se monoteizmi judaik sipas historise. smil4a8acf686328f.gif
Pushteti politik i kishes eshte i ulet ne ditet e sotme,mjafton te shikosh ligjin qe vuri shteti i Kosoves para disa dites,ku xhamive dhe kishave u ndalohet te perdorin kembanen apo te perdorin autopolanta me ze te larte.
Ajo qe shqeteson me shume njerezit nuk eshte krishterimi,por radikalizmi islamik,i cili ka sjelle pasoja te renda ne c'do vend dhe do rendoje edhe mbi ne nese nuk marrim masa.


----------------------------------------
Ατλαντίδα
PM
Top

Topic Options Faqe: (2) [1] 2  Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio