Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


Faqe: (2) 1 [2]   ( Kalo tek postimi i parė i palexuar ) Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Trevat shqiptare po kėrcėnohen, (Ky problem ka tė bėjė me terrorizmin.)
Foks_Ecc
Postuar nė: 19.11.2013, 14:13
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 6983
Antari Nr: 6604
Bashkangjitur: 27.03.2007Mjaftojne:

Lufta e Pare Boterore, Lufta e Dyte Boterore, Masakrat e Komunizmit ( Kine, Rusi, Shqiperi etj ), Hiroshima Nagasaki, sulmi ndaj Irakut dhe Afganistanit ( kush ke e sulmoi ? ) masakrat e kolonializmit deri ne shekullin 20, dhuna racore ne SHBA deri ne shekullin 20 etj etj, etj etj gjithe keto nga Librat e Zotit u bene. Ikni pirdhuni se nuk e dini cfar folni.
Kjo bote do te kete luftera gjitheher nga diletantet. Lexoni pak me shume, sidomos Lufta dhe Paqa romanin per shkolla te mesme do te kuptoni mesazhin.

Mire ka thene Isai.a.s.i Nazaretit " O Zot fali se nuk e dine cfar flasin "

Trojet tona rrezikun e kane nga diletantet partiak, politikanet e koruptuar. Por politika ditore nepermjet mediave bejn BOOM me lajme qe te largojne vemendjen e problemit real tonin qe krijohet nga politika ditore.
----------------------------------------
Pa diturinė s'kuptohet e vėrteta
Pa diturinė s'largohet e meta
Pa diturinė vlerė nuk ka jeta
PM
Top
watcher
Postuar nė: 20.11.2013, 15:17
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 86
Antari Nr: 27594
Bashkangjitur: 19.11.2012Ne c'do lufte edhe konflikt religjioni e luan rolin e vet ti qe shan me larte.
Eshte lehte te luftosh nese beson se pas vdekjes te pret parajse me gjitha tmirat , ne disa raste edhe femra premtoen , por nese njeriu e din se ska parajse pas vdekjes asnjeri nuk do ta rrezikonte jeten per kot , edhe sdo te kishte lufta. Kuptoet edhe kjo eshte pak rrezik nga shkaku se pa frigen e ndeshkimit njerzit do te dilnin prej binareve pra do tduhej nje balanc. Lufta nuk sjell parajse - kjo te thuej ne libra fetar e gjith ceshtja do te permbyllej ,edhe nje Zot super i mencur do ta kishte thene kete poqese librat fetar do te ishin me tvertet nga ai.
PM
Top
igli_st
Postuar nė: 20.11.2013, 15:18
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 973
Antari Nr: 27508
Bashkangjitur: 14.09.2012 Citim (Foks_Ecc @ 19.11.2013, 08:13)
Mjaftojne:

Lufta e Pare Boterore, Lufta e Dyte Boterore, Masakrat e Komunizmit ( Kine, Rusi, Shqiperi etj ), Hiroshima Nagasaki, sulmi ndaj Irakut dhe Afganistanit ( kush ke e sulmoi ? ) masakrat e kolonializmit deri ne shekullin 20, dhuna racore ne SHBA deri ne shekullin 20 etj etj, etj etj gjithe keto nga Librat e Zotit u bene. Ikni pirdhuni se nuk e dini cfar folni.
Kjo bote do te kete luftera gjitheher nga diletantet. Lexoni pak me shume, sidomos Lufta dhe Paqa romanin per shkolla te mesme do te kuptoni mesazhin.

Mire ka thene Isai.a.s.i Nazaretit " O Zot fali se nuk e dine cfar flasin "

Trojet tona rrezikun e kane nga diletantet partiak, politikanet e koruptuar. Por politika ditore nepermjet mediave bejn BOOM me lajme qe te largojne vemendjen e problemit real tonin qe krijohet nga politika ditore.

Po trajtojme ngjarjet e fundit dhe problemet qe po sjell radikalizmi islamik tek shqiptaret,e jo problemet e te shkuares.
Komunizmi eshte utopi dhe nje ideologji qe i solli pasoja njerezimit,i njejte me islamin i cili propagandohet dhe shperndahet kudo dhe ne realitet nuk e shohim.Ata qe e luftuan me shume regjimin totalitarist ne Shqiperi ishin katoliket duke e krahasuar me popullsine e tyre,ndersa myslimanet iu nenshtruan ketij sistemi dhe e paten te lehte ti pershtateshin.
Kur flet per lufterat Boterore sidomos per te paren duhet te kesh parasysh se aty hyri ne lufte edhe Perandoria Osmane,mjafton te shikosh ''Gjenocidin Armen'' te kryer nga turqit kundrejt nje kombi tjeter,i cili eshte nje nga krimet me te medhaja te atij shekulli,pas gjenocidit qe beri Hitleri.Ky i fundit i kishte marredheniet te mira me myftyniun e kohes ne Jeruzalem,pasi qe te dy ishin pro zhdukjes se hebrenjve.
Lufta ne Irak kishte nje pasoje pozitive pasi zhduku nje diktator ne ate vend,i cili mburrej para luftes me SHBA dhe nuk e kishte fare frike kete shtet te fuqishem dhe shtetet ne diktature perbejne rrezikun me te madh per boten,nese ata shtien ne dore arme berthamore apo kimike,mjafton te shikosh shembulllin e Korese se Veriut.Pasoja negative ne kete lufte eshte lufta sektare sunnit-shiit,e cila e ka origjinen ne kontraditen qe lindi midis besimtareve te fese islame dhe po sjell gjakderdhje ne kohet e sotme.
Lufta racore ne SHBA i perket te shkuares,nese e shoh sot mund te shikosh ndryshimin e larte,ku presidenti i ketij shteti i perket nje race e cila ishte e gjykuar ne SHBA-ne e shekullit XX.

Ndersa lufta e Afganistanit kishte si qellim shkaterrimin e organizatave terroriste ne ate zone,te cilat jo vetem qe e kishin ēuar vendin mbrapa ne kohe,por perbenin nje rrezik te larte per rajonin dhe per tere boten ashtu sic vazhdojne edhe sot ne Siri,Irak,Pakistan apo vende te tjera.
Radikalizmi Islamik doli ne skene boterore,kur militante te kesaj ideologjie apo feje sulmuan boten Perendimore duke perplasur avionet drejt kullave binjake ne New York.Edhe shqiptaret kohet e fundit po shqetesohen nga kthimi i radikalisteve ne trojet shqiptare,te cilet po prishin stabilitetin ne vend.


----------------------------------------
Ατλαντίδα
PM
Top
Foks_Ecc
Postuar nė: 26.11.2013, 13:45
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 6983
Antari Nr: 6604
Bashkangjitur: 27.03.2007Cfar u premtonte Mao Ce Duni, Enver Hoxha, Tito, Stalini, Hiroshima Nagasaki, ata qe nisen luften e pare boterore, te dyten etj. Keta qe ti permenda asnjeri nuk beson ne asnje fe dhe asgje nuk ju premton. Cili shtet musliman eshte duke sulmuar ndonje shtet krishter ?

A jeni aq budallenj , a nuk shifni, a naiv beheni pa dashje , a me dashje ?

igli

Ngjarjet dhe problemet tek ne , jane te natyres se krimit , kriminaliteti ne rajon eshte duke lene nje popull te tere preh e injorances. po ti nuk ke guximin te kritikosh nje politikan tendin dhe te dalesh me emer dhe mbiemer, se ai nuk ka meshire, te zhduk per 3 ore dhe neser te vijne te vajton tek vari. Ti dhe te tjere kritikoni gjera, fe, ide, qe e dini se askush nuk ju ben gje.

Po i imet je per keto tema te renda.


----------------------------------------
Pa diturinė s'kuptohet e vėrteta
Pa diturinė s'largohet e meta
Pa diturinė vlerė nuk ka jeta
PM
Top
watcher
Postuar nė: 27.11.2013, 01:20
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 86
Antari Nr: 27594
Bashkangjitur: 19.11.2012 Citim (Foks_Ecc @ 26.11.2013, 07:45)
Cfar u premtonte Mao Ce Duni, Enver Hoxha, Tito, Stalini, Hiroshima Nagasaki, ata qe nisen luften e pare boterore, te dyten etj. Keta qe ti permenda asnjeri nuk beson ne asnje fe dhe asgje nuk ju premton. Cili shtet musliman eshte duke sulmuar ndonje shtet krishter ?

A jeni aq budallenj , a nuk shifni, a naiv beheni pa dashje , a me dashje ?

igli

Ngjarjet dhe problemet tek ne , jane te natyres se krimit , kriminaliteti ne rajon eshte duke lene nje popull te tere preh e injorances. po ti nuk ke guximin te kritikosh nje politikan tendin dhe te dalesh me emer dhe mbiemer, se ai nuk ka meshire, te zhduk per 3 ore dhe neser te vijne te vajton tek vari. Ti dhe te tjere kritikoni gjera, fe, ide, qe e dini se askush nuk ju ben gje.

Po i imet je per keto tema te renda.

Shtetet muslimane skan kapacitet me sulmu nodnje shtet te krishter , se po te mundeshin llom do ta benin , sepse ne Kuran shkrun me i luftu te krishteret derisa te mposhtur ta japin xhizjen (taksen) ne dor -

Kuran 9:29 Luftoni ata qė nuk besojnė All-llahun e as botėn tjetėr, nuk e konsiderojnė tė ndaluar (haram) atė qė e ndaloi All-llahu dhe i dėrguari i Tij, nuk besojnė fenė e vėrtetė, prej atyre tė cilėve u ėshtė dhėnė libri, derisa ta japin xhizjen nė dorė e duke qenė tė mposhtur.

E provuan nja 4 shtete muslimane me Izraelin po i shkerdhej per nje dite te gjitha edhe se kan provu ma ;) , tashi e presin diten e kjametit kur do tju thote guri edhe druri ja ku eshte cifuti vraje o musliman :D

Sa per shembujt e diktatoreve qe ke cekur kjo tregon qarte se nje ideologji e gabuar cfar i ben trurit te njeriut , se Islami eshte ideologji me shum ku Zoti eshte i perzier ,une se kam has fjalen dashuri askundi ne Islam.

Ndersa fene mundemi me kritiku vetem ne internet , sepse njerezit e fese se paqes menjeher te kercenojne me vdekje pasi qe ashtu fitoen 72 femra ne parajse andaj edhe se rezikon kush ta kritikone fene tuaj , me dhune edhe imponim ka ardh nket Planet me dhune edhe imponim qendron pasi qe ne vendet ku zbatoet Sheriati kush e braktis Islamin duhet ti pritet koka, Disa Norvegjes vizatuan misteriozin Muhamedin ndersa muslimanet vrane njerez te pafajshem ne ambasada , kjo tregon se cfar Zoti ndiqni.
PM
Top
Foks_Ecc
Postuar nė: 27.11.2013, 13:34
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 6983
Antari Nr: 6604
Bashkangjitur: 27.03.2007Muslimanet kur shkuan ne spanje popujve te perendimit ju derguan universitetin e kordobes, nga mesimet e ibn sinas, ibn haldunit, al hawarizmit dolen talebet e iluminizmit si gete, galileu, koperniku qe u inspiruan nga mesimet e dijetareve musliman. Kurse popujt perendimor kur erdhen tek ne muslimanet nga ne dolen kallaupa sapuni si puna juaj qe kenaqeni nga terori I israelit qe ben ndaj femijeve


----------------------------------------
Pa diturinė s'kuptohet e vėrteta
Pa diturinė s'largohet e meta
Pa diturinė vlerė nuk ka jeta
PM
Top
Jerenim
Postuar nė: 27.11.2013, 15:33
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 330
Antari Nr: 25023
Bashkangjitur: 09.05.2010 Citim (igli_st @ 13.11.2013, 14:31)
Nė kėtė temė do tė trajtoj disa nga lajmet mė tė fundit nė gazetat shqiptare,tė cilat pėrmbajnė nė thelb "Terrorizmin Fetar'',qė po kthehet nė njė shqetėsim tė madh jo vetėm pėr Trevat Shqiptare,por pėr tė gjithė Evropėn.
Pėr ti denoncuar rastet ku besimtarėve u bėhet thirrje pėr tė shkuar nė Siri nga hoxhallarė apo raste kur kėrcenohen njerėz me motive fetare do ishte e mira ti postojmė nė kėtė temė.

trevat Shqiptare po ju kanoset reziku nga nnjerzit Budallanj si ty..! dhe nga Fanatizmi ateist krishter dhe komunista.. dhe idijota sy ty..

Injorantat sim ju jan ato qe rezikojn trevet shqipater..


----------------------------------------
E keqja nuk ėshtė vepėr vetėm e atij i cili e shkakton por edhe e atij, i cili ka pasur mundėsi qė ta pengojė dhe nuk e ka penguar
PM
Top
igli_st
Postuar nė: 27.11.2013, 18:21
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 973
Antari Nr: 27508
Bashkangjitur: 14.09.2012 Citim (Foks_Ecc @ 26.11.2013, 07:45)
Cfar u premtonte Mao Ce Duni, Enver Hoxha, Tito, Stalini, Hiroshima Nagasaki, ata qe nisen luften e pare boterore, te dyten etj. Keta qe ti permenda asnjeri nuk beson ne asnje fe dhe asgje nuk ju premton.

Fatkeqesisht 3 nga keta qe ke permendur kane shpetuar boten prej lufterave duke i luftuar inciatoret nazist dhe fashist dhe jo duke nisur lufterat boterore.
Stalini shpetoi evropen nga rreziku nazist,Enveri po ashtu e cliroi Shqiperine prej gjermaneve dhe italianeve.
I vetmi udheheqes i rrezikshem gjate luftes se dyte boterore nga emrat qe ke shkruajtur ka qene Hiroshima.

Ata qe ndaluan fene ishin Mao Ce Duni dhe Enver Hoxha,ky i fundit edhe mysliman.Ndoshta,kjo duhet te jete edhe arsyeja pse komuniteti mysliman nuk reagoi ne Shqiperine komuniste,kurse ata qe vuajten me shume regjimin komunist ne Shqiperi,pavaresisht numrit te ulet te popullsise ishin katoliket.
Stalini e perdori fene ortodokse ne Rusi per te ushtruar pushtetin,ndersa Titua nuk ndaloi ndonje fe,perkundrazi ne Kosove ai e shfrytezoi fene islame per te kryer asimilimin etnik.Per te arritur qellimin u perdoren hoxhallare te lidhur me politiken dhe te financuar edhe nga Rusia.

 Citim
Cili shtet musliman eshte duke sulmuar ndonje shtet krishter ?

Kjo eshte nje pyetje qesharake.
Po Izraelin sa shtete arabe e sulmuan ne 1967?
Fakti se s'kane fuqi ne kohet moderne shtetet myslimane per te pushtuar shtetet evropiane,s'do te thote qe ne te shkuaren ka ndodhen e njejta gje.
Osmanet ne shekullin e XVII arriten deri ne Vjene me ushtrine e tyre.
Cili ishte qellimi i tyre paqesor atje?? Apo nuk ishin mysliman ata(osmanet).

Sa per politiken eshte e kot ta ngaterroj me kete teme,radikalizmi islamik nuk ka lidhje me politiken e ndonje shteti e aq me pak me te atij shqiptar.
Grupet terroriste egzistojne ne cdo vend arab e perendimor,e ato nuk jane te paketa ne numer.Edhe disa shqiptare jane te perfshire ne keto grupe,sidomos kohet e fundit dhe shembulli me i mire eshte rasti i Sirise.

 Citim (Foks_Ecc @ 27.11.2013, 07:34)
Muslimanet kur shkuan ne spanje popujve te perendimit ju derguan universitetin e kordobes, nga mesimet e ibn sinas, ibn haldunit, al hawarizmit dolen talebet e iluminizmit si gete, galileu, koperniku qe u inspiruan nga mesimet e dijetareve musliman. Kurse popujt perendimor kur erdhen tek ne muslimanet nga ne dolen kallaupa sapuni si puna juaj qe kenaqeni nga terori I israelit qe ben ndaj femijeve

Po tregohesh i njeanshem duke treguar disa ane pozitive te kalifatit islamik dhe duke i krahasuar me pasojat negative te kolonializmit nga evropianet.
Per punen e universiteteve turqit na lene te prapambetur dhe pa shkolla shqipe neve,e as te behej llaf per universitet i cili u hap gjate kohes se komunizmit ne Shqiperi.
Fakti qe serbet hapen universitetin e Prishtines,a tregon qe nuk kane qene pushtues??

Pse nuk flet per djegjen e bibliotekes se Aleksandrise gjate periudhes se Omarit nga myslimanet???
Pse u hap ky universitet ne periferi te kalifatin dhe jo ne Arabi??
Po Ibn Sina a u inspirua nga Hipokrati,Galeni dhe Aristoteli??
Dijet e indianeve,grekeve,persianeve te lashte a u perdoren nga arabet??

Te flasesh per izraelin,popullin e zgjedhur nga perendija i cili ka kaluar sakrifica te medhaja gjate historise dhe ta akuzosh per kriminel te njerezimit nuk dallon aspak nga nazistet.----------------------------------------
Ατλαντίδα
PM
Top
igli_st
Postuar nė: 06.12.2013, 16:57
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 973
Antari Nr: 27508
Bashkangjitur: 14.09.2012Ndjekje penale pėr luftėtarėt kosovarė nė Siri

http://www.indeksonline.net/foto.php?foto=...ozita=foto_lajm

Njė luftėtar shqiptar ėshtė kthyer tė mėrkurėn nga Siria.

Me tė arritur nė Aeroportin e Prishtinės, ai ėshtė ndaluar nga Policia e Kosovės dhe ėshtė marrė pėr trajtim, ka bėrė tė ditur burime zyrtare tė enjten.

Ky kosovar ėshtė njėri prej luftėtarėve pjesėmarrės nė luftėn e brendshme nė Siri. Ai ėshtė kthyer nga Siria pas disa muajsh luftime atje.

“Koha Ditore” ka mėsuar se autoritetet kosovare kanė pasur informacion prej nisjes sė tij nga Siria dhe arritjes nė Aeroport nga Turqia.

Me tė dal, ai ėshtė ndaluar dhe ėshtė marrė nė pyetje.

Policia e Kosovės nuk ka folur pėr kėtė rast.

Por, mė shumė se kaq nuk mund tė bėjė shteti me tė kthyerit nga lufta e pėrgjakshme nė Siri, ku besohet se janė mbi 100 kosovarė duke luftuar atje.

Ligjet nė fuqi nuk sanksionojnė si vepėr penale pėrfshirjen e kosovarėve nė konfliktet e armatosura jashtė vendit. /Koha Ditore/


----------------------------------------
Ατλαντίδα
PM
Top

Topic Options Faqe: (2) 1 [2]  Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio