Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Statusi, Rama: Duhet tė bindim vendet e dyzuara,, javėt qė kanė mbetur vendimtare
igli_st
Postuar nė: 27.11.2013, 18:45
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 973
Antari Nr: 27508
Bashkangjitur: 14.09.2012Fotografi e jashtme

TIRANE -Kryeministri Edi Rama pohoi nė Kuvend se disa vende anėtare tė BE-sė nuk janė plotėsisht tė bindura pėr t’i dhėnė Shqipėrisė statusin e vendit kandidat nė muajin dhjetor. Duke theksuar se javėt qė vijnė janė vendimtare pėr tė bindur vendet e dyzuara, kryeministri shprehu angazhimin e qeverisė sė tij pėr tė krijuar njė platformė dialogu kombėtar pėr integrimin evropian, ku tė jetė e pėrfshirė opozita dhe shoqėria civile.

“Statusi nuk ėshtė gati deri nė sekondėn e fundit, dhe se sigurisht edhe kjo pėrpjekje kjo rezolutė ky debat dhe votimi nė fund, ndihmon pėr tė shkuar deri nė ēastin e fundit me gjithēka ne kemi nė dorė qė tė ofrojmė si shprehje tė njė vullneti pėr tė avancuar luftėn ndaj krimit tė organizuar dhe korrupsioni nė mėnyrė tė veēantė, ashtu siē e ka nėnvizuar edhe KE. Ende duhet tė bindim njė numėr vendesh anėtare, kėtė e dimė ne dhe ju, ketė s’kemi pse ta fshehim me kėtė dijeni duhet qė tė gjithė bashkė qė rezultati i dhjetorit tė jetė pozitiv, dhe Shqipėria ta marrė statusin e vendit kandidat.”- deklaroi kryeministri.

Duke vlerėsuar rezolutėn pėr integrimin qė Partia Demokratike ka paraqitur nė Kuvend, kryeministri Rama theksoi se do tė ēmonte gjithashtu ēdo pėrpjekje tė opozitės pėr tė kapėrcyer atė qė ai e cilėsoi si pengesėn e fundit nė marrjen e statusit kandidat, qė lidhet me hezitimin e disa vendeve tė BE-sė.

“Ky nuk ėshtė vendi pėr tė rrahur gjoksin se kush ėshtė mė shumė evropian dhe kush e do mė shumė Shqipėrinė. Ky ėshtė vendi pėr tė bėrė detyrat qė na kanė ngarkuar ata qė na kanė votuar. Si ne, si ju nė fund tė ditės nuk kemi asnjė arsye qė tė ndahemi kur vjen fjala tek ky proces i ndėrlikuar dhe i domosdoshėm pėr Shqipėrinė, siē ėshtė procesi i integrimit. E ēmoj paraqitjen e rezolutės nga ana juaj. Do ēmoja ēdo pėrpjekje pėr tė kapėrcyer pengesėn e fundit pėr kapėrcimin e hezitimit tė njė sėrė vendesh anėtare. Pėr tė kapėrcyer kėtė nuk duhet vetėm qė qeveria tė prodhojė rezultate, por qė edhe opozita tė mos ngatėrrojė atė qė ėshtė pjesė e njė qėllimi qė unė besoj tė pėrbashkėt qė ėshtė integrimi evropian. Nuk ėshtė vetėm vdekja qė duhet tė na bashkojė por ėshtė dhe ajo pjesė e jetės sė pėrditshme tė punė sonė qė lidhet jo me ne por me tė ardhmen e fėmijėve tanė. “- deklaroi Rama.

Duke renditur arritjet e qeverisė nė dy muajt e para tė punės sė saj, kreu i maxhorancės tha se ka ende shumė pėr tė bėrė por qeveria ėshtė e vendosur pėr tė bėrė gjithēka duhet bėrė.

Duke i cilėsuar si dy muaj plotėsisht tė suksesshėm, kryeministri veēoi operacionet e suksesshme kundėr krimit e korrupsionit, apo anulimin e koncesioneve dhe kontratave qė sipas tij janė bėrė nė dėm tė interesave tė qytetarėve.

“Mund ta konsiderojmė kėtė periudhė dy mujore tė suksesshme. Nė Shqipėri po qeveriset pėr shumicėn, jo pėr pak njerėz qė pėrfaqėsojnė shumicėn nė kėtė sallė apo nė qeverinė e kėtij vendi. Kemi anuluar licenca pėr ndėrtimin e impianteve energjetike, 13 tė tilla. 6 janė nė rishikim. Do ti anulojmė tė gjitha kontratat e bėra nė dėm tė interesave tė Shqipėrisė dhe interesave tė publikut shqiptar dhe tė tilla janė tė gjitha kėto qė po anulohen. Jemi duke riparė njė numėr koncesionesh tė tjera qė sjellin dėme tė mėdha pėr buxhetin e shtetit dhe xhepat e shqiptarėve”-deklaroi Rama.

Duke iu referuar akuzave tė opozitės pėr lėvizjet nė administratė, Rama tha: “Nuk ka asgjė tė ngjashme me lėvizjet e viteve mė parė. Por synohet t’i kthehen publikut institucionet e marra peng.”

(er.nu/BalkanWeb)


----------------------------------------
Ατλαντίδα
PM
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio