Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> kurani nga njeriu apo zoti??, kush e ka lexuar kuranin
billi
  Postuar nė: 13.07.2014, 17:20
Quote Post


Mundohem tė kyqem nė bisedė
**

Posti: Antarė
Postime: 13
Antari Nr: 27831
Bashkangjitur: 08.07.2014besimi esht ilaq per trupin e njeiut nuk ka gje te keqe perderisa e mban per vete nuk del me bertit e me thir tjer sepse ateher del nga ajo qe te knaq e hyn ne at qe te prish ne uurejtje ,megjithat nuk duhet te miret veq ajo qka thot hogja por te lexojm vete e mos ti degjojm duke thene nuk e kupton kuranin menjeher por duhet me lexu libra tjer te fejes e me pas kuranin pse thuhet kjio mos paskan frika nga kontraditat apo qka osht qellimi i saj ata e din mir sepse shumica e njerve shiptarve nuk e kan lexu kuranin por vetem jan informu nga hogja apo ndoj fetar kan lexu aty ktu propaganda fetare kan lexu apo shiku ne youtube video te ndryshme me rrena te lloj loojshme dhe kan kriju bindjen pa u njoftu me kuranin ateher kur ta lexojn kuranin edhe po qe se i shohin disa ajete qe nuk jan ne rregul diqka ateher i injorojn dhe nuk guxojn te mendojn me fell reth tyre sepse kejt ajjo qe iu eshte thene me par del qe nuk qenka nga kurani por zoti edi ku ekam mar hogja apo tjetri dhe se personi me nuk ka qte bene vetem se i thot vetes leje se nuk je ka e kupton ski kry per me kuptu fjalen e zotit edhe vazhdon ashtu sikur ka qenn perpara,kjo i bjen qe misioni i hogjes ka qen me sukses apo i ati tjetrit sepse ata e din mir po ti thoshin gjematit lexone kuranin apo nxensav ne fiillim ateher shum pej tyre me nuk do shkonin ne gjami sepse !!do i shohim me posht kontraditat qe gjinden aty
PMMSN
Top
billi
Postuar nė: 13.07.2014, 17:22
Quote Post


Mundohem tė kyqem nė bisedė
**

Posti: Antarė
Postime: 13
Antari Nr: 27831
Bashkangjitur: 08.07.2014Ashtu edhe siq thot kurani ‘ikra‘ lexo ashtu edhe bera ,shum njerz qe kan pas njohuri me fe e qe kan fal namaz me thojshin para disa vitev kuranin sbon me lexu niher si fillestar se nuk e kupton ,keshtu qe lexo libra te arabve njeher!!
Kete nuk e kuptojsha si nuk e kuptoj a osht I shkrum shqip? ateher e kuptoj se nuk jam debill masi po arri mi kry provimet ne fakultet bile kaniher 5 provime ne nje afat qysh nuk e kuptoj qka d.th.se kuptoj??? ,nejse edi qe nuk jam gjeni ama mem than nuk e kupton osht fjal e ronde kjo I thuhet femive ne klas 3 a 4.,

masnej e kuptova ku kishin pas qellimin sepse nese e lexon e kupton edhe normal qe has ne keto qe hasa une, e qe nuk jan siq duhet mu kan! kur kemi parasysh fjalen e zotit krijusit tane te gjithditurit ..kjo pom bon me dyshu e qe per mua mendimi kritik osht mase normal ne shoqerin e sotit ,nuk dyshoj ne ekzistencen e zotit kundrazi besoj perderisa sa nuk mundemi me kundershtu qe nuk ekzsiston jam I prirur me besu qe ekzsiston edhe qe na ka kriju ama jo ne kete menyr siq pretendojn fet.
ky osht nje problem qe e kuptova tek masi e lexova librin ;kuranin.
Ne vijim po I laboroj disa ajete qe hasa duke I lexu jan nga komplet kurani ka qe 1jav qe mirrem me te duke analizu e lexu 2her e lexova fund e kry .
P.S.Nese jut thot dikush nuk po din me interpretu ateher dijeni se osht duke dash me ju lajthit sepse nese ke te kryme shkoll te mesme dhe ki lexu disa ne libra ne jete ateher ska nevoj me ta interpret askush sepse kurani si qdo liber tjeter nuk osht shkru mu interpretu por osht perkthy ne cdo gjuhe qe e kupton aj popull,interprtimi qe e perdorin hogjallart nuk osht gje tjeter veqse tetim per manipulim duke u mundu me ta pshtjell, qe perseri mos ta kuptosh siq po thot libri por siq te thot hoxha,interpretim kan nevoj analfabetat qe sdin lexim, njerzt te cilet nuk kan kry shkoll mjaftushem dhe qe kur ne jete skan lexu as liber e as gazet dhe tjert qe kan probleme psikike,ndersa nje njeri normal qe ka intelegjenc IQ 70 ner mesatare nuk ka nevoj me ra ne kthetra te interpretusve sepse ata nga kjo marin rrog ekan profesion e sigurisht qe mundohen me mbrojt,ne kete menyr mbrojn te ardhmen e tyre buken ,familjen e tyre,e disa marrin para te majme nga sherbimet sekrete qe te nxerin kuadro per xhihad te njejt jan miliarderat arab qe japin miliona veq te arrijn mi bind njerzt analfabeta me sakrifiku veten me luftu per xhihad gjoja se fiton perjetsin fiton 70 femra ne parajs.etj.E kemi obligim qe dyshimet njerzt e lig qe manipulojn me ndjenjat e besimtarve tja qesim ne shesh at cka shkruhet ne kete liber sepse shum prej njerzve informohen nga hogjallart apo interneti edhe pse ne shtepi e kan kuranin nuk e marin me lexu sepse mendojn qe nuk e kuptojn madje disa thojn qe duhet me pas abdes me lexu kuranin shiqoni qfar dezinformata jan perhap vetem e vetem qe mos ta kuptojn qka shkruan aty sepse ateher kurrrrrr nuk do sakrifikojshin jeten e tyre per keto qe do i lexomi me poshte. Uroj ta kuptoni ashtu siq shkruan pa e hijeshu apo prish fjalet me ngjyr te kuqe jan analiz mendim i imi ju nuk keni nevoj ato mi lexu por vetem ato nga kurani qe i kam mare.

PMMSN
Top
billi
Postuar nė: 13.07.2014, 17:23
Quote Post


Mundohem tė kyqem nė bisedė
**

Posti: Antarė
Postime: 13
Antari Nr: 27831
Bashkangjitur: 08.07.2014sure bekare:
Ai ėshtė qė krijoi shtatė qiej palė mbi palė. Nė krijimin e Mėshiruesit nuk mund tė shohėsh ndonjė kontrast, andaj, drejto shikimin se a sheh ndonjė ēarje?(ne qiell qarje !!sikur te ishte tavan!!)
PMMSN
Top
billi
Postuar nė: 14.07.2014, 13:37
Quote Post


Mundohem tė kyqem nė bisedė
**

Posti: Antarė
Postime: 13
Antari Nr: 27831
Bashkangjitur: 08.07.2014El mulk
Ai ėshtė qė krijoi shtatė qiej palė mbi palė. Nė krijimin e Mėshiruesit nuk mund tė shohėsh ndonjė kontrast, andaj, drejto shikimin se a sheh ndonjė ēarje?(ne qiell qarje !!sikur te ishte tavan!!)
Mandej, herė pas here drejto shikimin, e shikimi do tė kthehet tė ti i pėrulur dhe i molisur.(normal se bomi pytje lidhur me gjithsin)
Ne, qiellin mė tė afėrt e kemi zbukuruar me kandila (yje ndriquese) dhe ata ikemi bėrė gjuajtės kundėr djajve, tė cilėve u kemi pėrgatitur dėnim me zjarr shumė tė madh.(kandila yjet sikur te ishin ne teater skena e zbukurume ..tash kemi njohuri se ata kandila jan mat mdhej se dielli jon edhe se qdo kandil ka planete qe sillen reth ti) (me par esht menduar se meteorite jan cop ate yjeve qe bien ne tok ,tash e dim qe nuk osht ashtu edhe sigurisht djajt nuk gjiuhen me meteor sepse aj po shkrihet kur po hin ne atmosfer rall ndoj nje qe arrin me ra ne tok edhe ate cop e vog qka ka mbet gjat shkrirjes
5:33. Dėnimi i atyre qė luftojnė (kundėrshtojnė) All-llahun dhe tė dėrguarin e Tij dhe
bėjnė shkatėrrime nė tokė, nuk ėshtė tjetėr vetėm se tė mbyten ose tė
gozhdohen, ose (tė gjymtohen), t’u priten duart dhe kėmbėt e tyre tė anėve tė
kundėrta, ose tė dėbohen nga vendi. Kjo (masė ndėshkuese) ėshtė poshtėrim pėr
ta nė Dunja, dhe nė botėn tjetėr ata do tė kenė dėnim tė madh.
(veq atyre qe bojn shkaterime edhe ata qe nuk besojn po duka mu denu keshtu !! a kjo duhet tejet meshira e zotit a)
5:54. O ju qė besuat! Kush largohet prej jush nga feja e vet (i bėn dėm vetes) s’ka
dyshim se All-llahu do ta sjellė njė popull qė Ai e do atė (popull) dhe ata e duan
Atė (Zotin), (njė popull) qė ėshtė modest e i butė ndaj besimtarėve, por i ashpėr
dhe i fortė ndaj mohuesve, qė lufton nė rrugėn e All-llahut dhe qė nuk i frikėsohet
kėrcėnimit tė asnjė kėrcėnuesi. Kjo (cilėsi e atij populli) ėshtė dhuratė e All-llahut
qė i jep atij qė do. All-llahu ėshtė dhurues i madh, i dijshėm
(ne kete ajet thiren terroristat se gjoja ata ika zgjedh zoti per me udheheq )
6:38. Nuk ka asnjė gjallesė nė tokė dhe as shpendė qė fluturojnė me dy krahė e qė nuk
janė tė ndara nė grupe (tė ndryshme), sikurse edhe ju (Zoti i krijoi, i pajisi si
juve). Asgjė nuk kemi lėnė pas dore nga evidenca. Mė nė fund te Zoti i tyre do tė
tubohen. 6:39. E ata qė i bėnė tė rreme faktet Tona janė shurdhėmemecė tė mbetur nė errėsira.
All-llahu e humb kė tė dojė dhe e vė nė rrugė tė drejtė atė qė do.
6:47. Thuaj: “Mė tregoni nėse dėnimi nga All-llahut ju vjen befas ose me parashenja, a
shkatėrrohet kush tjetėr pos popullit mizor?”( te cilet vet allahu ashtu deshti qe te jen sepse ashtu thuhet 6:39 kjo I bie pasi cdo gje qe ndodh ne tok veqse eshte shkruar ne librin e zotit ateher sika mundsi njeriu ta ndryshoj nje gje te till? A iu eshte dhene njeriu mundsia e zgjedhjes se lire apo jo?!)
6:96. Ai ėshtė krijues i dritės sė mėngjesit. Natėn e bėri kohė pushimi, e diellin dhe
hėnėn pėr llogaritje tė kohės. Ky (rregull) ėshtė caktim i tė plotfuqishmit, i
gjithėdijshmit.(dielli gjith ajo energji pa tcilin nuk ka jete ne toke koka bere per llogaritje kohe!!kjo I bie qe tash nuk na nevoitet a mundemi pa te?)
6:97. Ai ėshtė qė krijoi yjet pėr ju qė me ta tė orientoheni nė errėsira kur jeni nė tokė
ose nė det. Vėrtet Ne i shpjeguam argumentet tona pėr njė popull qė di tė
mendojė.( Miliarda yje te cilet jan edhe me te mdhej sesa dielli jon qenkan bere gjoja per orientimin e njeriut naten edhe pse nata eshte per te pushuar!!po ja qe kend nuk e ze gjumi atij ijan krijuar yjet qe tem und shetis??!!)
6:114. (Thuaj) A pos All-llahut tė kėrkoj unė gjykatės (mes meje dhe juve)? Kur Ai ėshtė
qė ua zbriti librin nė mėnyrė tė shkoqitur? Atyre qė u dhamė librin e dinė se ai
(Kur’ani) ėshtė i zbritur prej Zotit tėnd saktėsisht, pra mos u bė prej atyre qė
dyshojnė.(besoj qe zoti na krijoj por qe aj nuk ka nevoj per adhurimin ton e as te zbrit liber per ne nese veq aj eka programu jeten e njerzve ne toke pse ateher do mundohet per nje gje te till??kjo i bie sikur kur ta programojsh nje kenge vazhdimisht te perseritet dhe njekohsisht te presesh te filloj ndoj keng tjeter!! Aka kuptim???
6:125. Atė qė All-llahu dėshiron ta udhėzojė, ia zgjeron zemrėn pėr (tė pranuar) Islamin.
Atė qė dėshiron ta lėrė tė humbur, zemrėn e tij ia bėn shumė tė ngusht sikur tė
ngjitej nė qiell. Kėshtu All-llahu lėshon dėnimin mbi ata qė nuk besojnė.(per kete e pata fjalen me lart!!cka kupton nje mendje normale me kete pa tentu me mashtru veten pa ja bo rafsh vetes)

6:126. Kjo ėshtė rruga e Zotit tėnd, ėshtė e drejtė, Ne shpjeguam argumentet pėr njerėz
qė pėrkujtojnė. Ai (krijoi) tetė lloje (nga kafshėt shtėpiake): prej deleve dy (dash e dele), prej
dhive dy (cjap e dhi). Thuaj: “A janė tė ndaluar (haram) dy meshkuj apo dy femra
apo ēka mbanė (pjell) mitra e dy (llojeve tė tyre) femrave?”(kjo eshte argument i mendjes se njeriut sepse ato 8lloje ikan pas ne vendin e tyre po te dilshin ne afrik dihet sa jan..p.s.shtepiake eshte fjala e perkthysit qe me von mu arsyetu ne kete ajet!!)
7:18. (All-llahu) Tha: “Dil nga ai (xhenneti), i urrejtur, i dėbuar. Kush prej tyre vjen pas
teje, Unė kam pėr ta mbushur xhehennemin me tė gjithė ju.(me gjith pasardhesit e ademit paska mu mbush xhehnemi e xheneti me kend?)
7:19. (Ne i thamė) O Adem, ti dhe bashkėshortja jote zini vend nė Xhennet, hani nga tė
doni, e mos iu afroni kėsaj peme, pse do tė bėheni prej zulumqarėve (tė vetvetes
suaj).(prej te ngrenjes te nej molle I gjith ky muhabet te behet !!sot sa muslimani pin e prodhon drog e shihi arabt si kan lulezu me palate me gjith ate naft)
7:20. Shejtani i nxiti ata tė dy (i mashtroi), qė t’ua zbulojė atyre pjesėt e turpshme qė u
ishin tė mbuluara dhe tha: “Zoti juaj nuk ua ndaloi juve dyve atė pemė vetėm qė
tė mos bėheni meleqė (engjėj), ose tė mos bėheni prej tė pėrjetshėmve ( xhehneti ka egzistu ma heret kurse ne disa ajete shihet qe xheneti pret per njerz e ne disa veqse jan njerz aty edhe para dites se kijametitit aka kush e spjegon kete pa e pshtjell e dredh?)
7:166. E kur ata tejkaluan me arrogancė tė hapėt nga ajo qė ishin tė ndaluar, Ne i
shndėrruam nė majmunė tė pėrbuzur.(ne kete thiren muslimant ei kundervihetn darwinit qe thot se njerzt kan prejardhjen nga majmuni eq me ket kuptojm qe majmuni ka prej ardhjen nga njeriu)
7:187. Tė pyesin ty (Muhammed) pėr ēastin (katastrofėn e pėrgjithshme) se kur do tė
ndodhė ai. Thuaj: “Atė e di vetėm Zoti im, kohėn e tij nuk mund ta zbulojė kush
pos Tij (e sjell kijametin pa e hetuar asnjė nga krijesat). Ēėshtja e tij (se kur do tė
ndodhė) ėshtė preokupim i rėndė (pėr krijesat) nė qiej e nė tokė. Ai (katastrofa)
nuk ju vjen ndryshe, vetėm befas. Tė pyesin ty sikur ti di pėr tė. Thuaj: “Pėr tė di
vetėm All-llahu, por shumica e njerėzve nuk e dinė (pse ėshtė e fshehtė)”.(kjo i bjen qe nje numer edhe pse i vogel i njerzve po e ditka ashtu kuptohet kur thuhet shumica nuk e di ather nje pakic e di,kurse me lart at vetem zoti e di bile as muhamedi nuk e di!!!)
PMMSN
Top
billi
Postuar nė: 14.07.2014, 13:38
Quote Post


Mundohem tė kyqem nė bisedė
**

Posti: Antarė
Postime: 13
Antari Nr: 27831
Bashkangjitur: 08.07.2014Enfal
8:1. Tė pyesin ty (Muhammed) pėr plaēkėn (e fituar nė luftė), thuaju: “Plaēka,
(mėnyra e ndarjes sė saj) ėshtė ēėshtje e All-llahut dhe tė dėrguarit, prandaj kini
frikė All-llahun, pėrmirėsoni gjendjen e unitetit tuaj dhe nėse jeni besimtarė,
respektojeni All-llahun dhe tė dėrguarin e Tij. (Masnej thot:
8:69. Pra, (ėshtė lejuar preja plaqka e luftės) hani atė qė e fituat (plaqkitet)me luftė, si tė lejuar dhe tė
mirė, pėrmbajuni dispozitave tė All-llahut se All-llahu ėshtė Ai qė falė dhe qė
mėshiron.)(mbasi jan anku luftetart kan shku pejgameri ne koder ne shpell eshte menduar dhe ka zbrit me te reja qe ika gezu pa mas hajnat kur ka thon na eshte lejuar plaqka huuuurrraaa)
8:55. Krijesat mė tė dėmshme te All-llahu janė ata qė mohuan, nuk pritet qė ata tė
besojnė;(pse???mos vet pa lidhje sepse ashtu zoti eka programu edhe pik kupeeee...)
8:56. Kėta janė ata prej tė cilėve ti pate marrė premtimin (se nuk do t’i ndihmojnė
idhujtarėt), e tė cilin ata nuk e ruajtėn por si ēdo herė e thyejnė premtimin e tyre.
8:57. Po nėse i ndesh (i zė) ata nė luftė, atėherė ti me ta (me shkatėrrimin e tyre)
shpartallo ata qė tė marrin mėsim.(aha nuk paska dhune ne fe besimi qenka tolerant edhe I respektushem per ata qe nuk besojn ne kete fe por kan te tyren)pra terroristat paska drejt kurse hogjallart po na rrejkan per at po qujkan murteda hogjallart)
8:65. O Pejgamber! Nxiti besimtarėt pėr luftė. Nėse prej jush janė njėzet tė durueshėm,
(trima tė fuqishėm), do t’i mundni dyqind, e nėse janė njėqind, do t’i mundni njė
mijė sish qė nuk besuan, pėr shkak se ata janė njerėz qė nuk kuptojnė (pse
luftojnė).(d.th. fillozofija e fejes qenka per te bere luftar te fort meqe keta edin pse po luftoj per dynja e ahiret taktik e mir ta kishte amerika kete taktik nuk I vyn tomahovkat)
8:66. All-llahu ju bėri lehtėsim tash duke e ditur se jeni dobėsuar. Nėse prej jush janė
janė njėqind tė durueshėm, do ti mundni dyqinnd, e nėse prej jush janė njė mijė,
me ndimėn e Zotit do t’i mundni dy mijė. All-llahu ėshtė me ata qė janė tė
durueshėm.(me nalt ke 100 i mundin 1000 tash meqe jan lodh 100 i mundin 200 apet te fort kta katila)
8:69. Pra, (ėshtė lejuar preja e luftės) hani atė qė e fituat me luftė, si tė lejuar dhe tė
mirė, pėrmbajuni dispozitave tė All-llahut se All-llahu ėshtė Ai qė falė dhe qė
mėshiron.(po si jo edhe ata kan hek tu liftu edhe hajni lodhet derisa sa e nxer sefin prej shtepis dikujt po duka edhe na ligjet mi ndryshu)
(a jeni duke e kuptuar qe sipas nevojes qe kan pas pejgameri ju ka kumtu atyre at qka kan desht me degju ata ate qe ju ka konvenuar atyre sikurse politika ne ditet e sotit asnje dallim ma shum as ma pak vetem se sot nuk jan egersira siq kan qen me heret)
9. Tevbe
9:5. E kur tė kalojnė muajt e shenjtė, luftoni idhujtarėt kudo qė t’i gjeni, robėroni dhe
ngujoni ata, e vinju pritė nė ēdo shteg. Nė qoftė se pendohen, e falin namazin dhe
e japin zeqatin, atėherė ua lėshoni rrugėn, se vėrtet All-llahu falė ėshtė mėshirues( edhe niher hogjallart koka tu rrejt sa i perket tolerances sepse nuk ka toleranc ne islam jo ne kete cka po lexoj une identike osht me ate cka thojn terroristat e sotit pra hogjallart liberal e kan kuptu qe kjo nuk osht veper e zotit por qe nje praktikim per trupin e zemeren tende eshte mir dhe ligjerojn nje islam nga mendja e tyre)
9:29. Luftoni ata qė nuk besojnė All-llahun e as botėn tjetėr, nuk e konsiderojnė tė
ndaluar (haram) atė qė e ndaloi All-llahu dhe i dėrguari i Tij, nuk besojnė fenė e
vėrtetė, prej atyre tė cilėve (kjo osht ajo qe i jep drejt terroristav pa mar parasysh kontestin sepse nese e marim per cilin kohe eshte thene ateher shumica e kuranit fol histori dhe i bjen qe eshte zbrit vetem per kohen dhe nevojat e para 1400vitev ateher i bjen qe sot nuk vlen kjo dhe sikur ne librat tjer islami u zgjeru ne baz mendjes njerzore hogjallave te epokave te ndryshme qe thiren ne hadithe e qe dihet se ato jan fjal te njerzve te urt)
9:38. O ju qė besuat, ē’ėshtė me ju, qė kur ju thuhet: “Dilni nė (luftė) rrugėn e Allllahut!”,
ju u rėnduat nė vend (si tė ishit tė gozhduar). A mos ishit mė tė kėnaqur
me jetėn e kėsaj bote, se sa me atė tė ardhmen? Pėrjetimi i jetės sė kėsaj bote
ndaj asaj tė ardhmes, nuk ėshtė asgjė.
9:39. Nėse nuk dilni (nė luftė), Ai do t’ju dėnojė me njė dėnim tė rėndė, ju zėvendėson
me njė popull (nese nuk osht kjo friksim me nxit njerz me dal me luftu per interesat e asaj kohe sepse sikur sot qe luftojn per pasuri te nje shteti edhe ateher kan luftu dhe muhamedi ka qen kryetar i tyre udheheqs i luftes.nese keto nuk duhet shikuar sot dhe nuk duhet vepruar keshtu ne kohen e tashme e qe i keti mendimi jam qe prej fejes duhet mare qera te mira qe kan perqellim relaks shpirtror e trupor e qe duhet te mbahet privat ne menyr qe mos te cenohet sepse vetem ateher ka kuptim te mir dhe i ben mir njeriut,por nese veprohet keshtu bie ndesh me dispozitat e kuranit ku thot qe kjo cka eshte shkruar ne kuran vlen per te gjitha koherat deri ne kijamet dhe se nuk guxohet te lihet anash asnje presje e leje me ndoj ajet apo sure.)
Kehf
22. Ata (qė bisedonin pėr kėtė) do tė thonė: “Ishin tre, i katėrti ishte qeni i tyre, dhe thonė: “Ishin pesė, e qeni i tyre ishte i gjashti i tyre”, kjo ishte hamendje, po edhe thonė: “Ishin shtatė, e qeni i tyre ishte i teti!” Thuaj: “Zoti im di mė sė miri pėr numrin e tyre, pėrveēnjė pakice nuk di kush pėr ta, e ti (Muhammed) mos polemizo pėr numrin e tyre vetėm ashtu nė tėrėsi, dhe askė mos e pyet pėr ta”.(pse sna tregon sa kan qen edhe mos mu mar njerzit ma a ken 5 a 6)
Kush ėshtė mė zullumqarė se ai qė ėshtė kėshilluar me argumentet e Zotit tė vet, e ua kthejn shpinėn atyre dhe harron atė qė vetė e punoi? Ne kemi vėnė mbi zemrat e tyre mbulesė nė mėnyrė qė tė mos e kuptojnė atė (Kur’anin), kurse nė veshėt e tyre shurdhim, andaj edhe nėse i thėrret ti ata nėrrugė tė drejtė, ata si tė tillė nuk do tė udhėzohen kurrė.(kjo I bjen badihava mundohu ose ma mir leje kete pune nese nuk je I perzgjedht) qysh ndryshe ki me kuptu kete,!!!???? pseeeeeeeeeeeeeeeee
101. Atyre qė sytė i kishin tė mbuluar ndaj argumenteve te Mia dhe qė nuk mund tė dėgjonin (fjallėt e All-llahut).(ateher nuk I bjen me denu nje njeri te till me xhenem )

10. Junus
10:3. Vėrtet Zoti juaj ėshtė All-llahu, i cili krijoi qiejt e tokėn brenda gjashtė ditėsh e
pastaj qėndroi mbi Arshin; Ai rregullon gjendjen. Ndėrmjetsues nuk do tė ketė
vetėm po qe se lejon Ai. Ky, Madhėria e Tij ėshtė All-llahu, Zoti juaj, pra
adhurojeni Atė! A nuk merrni mėsim?
10:5. Ai e bėri diellin shndritės, e hėnėn dritė dhe asaj (hėnės) ia caktoi fazat, qė ta dini
numrin e viteve dhe llogarinė. All-llahu nuk e krijoi kėtė pėr tjetėr, pos me qėllim
tė caktuar. Ai ia sqaron argumentet njė populli qė kupton.(ktu shihet njohuria e njeiut mbi planetet dhe gjithesin ku eshte menduar nga shikimi prej toke dielli ka shendrit kurse hena ka bere drit me te vogel naten pra nuk e kan dit qe hene vertet nuk bene drit po driten e diellit e reflekton. Po si kan pas me dit para 1400 vitev kur ska hyp mbi toke)
10:11. Sikur All-llahu t’ua shpejtonte njerėzve pranimin e kėrkesės pėr tė keqen, ashtu si
e pranon shpejtimin e kėrkesės pėr tė mirėn, atyre do t’u pėrfundonte afati (i
vdekjes). Po Ne, ata qė nuk janė tė bindur se do tė vijnė para nesh, i lėmė tė
bredhin.(thenjen e mira vjen ngadal kurse e keqja vjen shpejt ky ajet e hedh posht!!)
10:67. Ai (All-llahu) e bėri pėr ju natėn qė nė tė tė pushoni, e ditėn tė ndritshme (tė
shihni). Nė kėtė, (qė bėri), vėrtet ka argumente pėr njė popull qė dėgjon.( ja nata nuk eshte bere veq me pushu pasi yjet jan kriju per ate qe nuk e ze gjumi e qe tmund shetit pa humbur naten)
11.hud
11:7. Ai ėshtė i cili krijoi qiejt e tokėn brenda gjashtė ditėve (fazave), e Arshi (Froni) i
Tij kishte qenė (mė parė) mbi ujė, qė t’ju sprovojė, se cili prej jush ėshtė mė
vepėrmirė. Nėse ti u thua: “Ju do tė ringjalleni pas vdekjes!”, ata qė nuk besuan
thonė: “Kjo (ēka na thua) nuk ėshtė tjetėr vetėm se magji e hapur”.( jo vetem magji por edhe mos perputhje me ajetet e me sipert ku thot qe zoti eka programu njerin qysh ma heret dhe se aj e din se cka kan me vepru njerzit ateher cka pret qe te bejn njerzit ?? kur e sheh nje film njeher nuk mundesh me prit qe dicka tjeter te ndodh aty veqse ajo qe ka realizu regjisori)
11:108. E pėr sa u pėrket atyre fatmirėve, ata jan nė xhennet pėrgjithmonė, sa tė jenė
qiejt dhe toka, pėrveē atė ēka do Zoti yt (All-llahu ju dhuron) shpėrblim tė
pakėputur.(d.th.qe xheneti eshte sa te jet toka e qiejt??!!! Kurse ne tjera ajete thuhet qe ato hapen kur te shkatrohet toka e qiejt te behet kjameti a veq une spo kuptoj apo keshtu eshte)
15.hixhr
15:16. Ne, nė qiell kemi krijuar galaksione yjesh dhe atė (qiellin) e kemi zbukuruar pėr
ata qė e shikojnė me vėmendje.
15:17. Dhe atė (qiellin) e kemi ruajtur prej ēdo djalli tė mallkuar.
15:18. Pėrveē atij qė vjedh (pėrgjon) ēka dėgjohet, po edhe atė e kapė ylli i zjarrtė (e
djeg).(me yll te zjart eshte menduar meteori se nuk kan dit mi thon ndryshe sepse nuk ju ka ra aty afer ndonje qe me leht ti kishin thone guri sesa yll, pot e bie ylli apo copa yllit ne tok …..pyetni dinusaurat se cka ju ka ndodh)
16.nahl
16:15. Dhe Ai vuri kodra (tė forta) nė tokė, ashtu qė ajo tė mos lėkundet me ju, (bėri)
edhe lumenj e rrugė qė tė mund tė orientoheni.(edhe pse apet po lekundet nuk jan koqit mir kungjat)
16:16. Vuri edhe shenja tė tjera (pėr orientim ditėn), ndėrsa (natėn) ata orientohen me
anėn e yjeve.(me kete jan menduar ata te cilet nuk i ze gjumi)
16:31. Ėshtė Xhenneti i Adn-it, ku do tė hyjnė, nėn tė rrjedhin lumenj, aty kanė ēka tė
Dėshi (nje njeriut te shketines qe ka munges uji ne perditshmeri aka sen tjeter sesa lumi qe ja knaq synin e shpirtin)
16:79. A nuk i shohin ata shpendėt fluturues nė ajrin e qiellit, tė cilėt nuk i mban kush,pėrveē All-llahut. Edhe nė kėto ka fakte pėr njerėzit qė besojnė.rojnė, ashtu i shpėrblen All-llahu tė ruajturit.
(aj ajri qe u permend me pare sot dihet qe i mban shpezet ne ajr pershkak peshes se leht e kraheve te mdhej, e qe baz per aviacionin jan bere ata krah te shpezve..po tkishin par avion arabet ate kohe athu cka do thojshin per te??)
16:101. Kur njė ajet e zėvendėsojmė me njė tjetėr - e All-llahu di mė sė miri se ēka shpall
- ata thonė: “Ti (Muhammed) je vetėm trillues”. Jo, por shumica e tyre nuk dinė
(ne disa ajete thuhet qe nuk mundet mu ndru nje ajet qe zbrit ..ktu e kuptojm qe ikan zavendsu ashtu siq ka perku koha dhe nevoja sikur projkt ligjet ne ditet tona qe disa mandej behen ligje)
18:86. Deri kur arriti nė vendperėndimin e diellit, e gjeti se po perėndon nė njėfarė
burimi me lym tė zi dhe aty e gjeti njė popull. E Ne i thamė: “O Dhulkarnejn, ose
do t’i dėnosh, ose do t’i marrish me tė mirė e t’i udhėzosh!”(me kete spjegohet kur eshte orient ka perendimi I diellit por mandej pershkrimi u be qesharak ku thuhet qe dielli po perfundojka ne lyp te zi I bje sikur te bien dielli ne ndoj perock!!)

19:63. Ato janė xhennetet qė do t’ua trashėgojmė robve Tanė qė ishin tė ruajtur.
19:64. Ne (engjėjt, thotė Xhibrili) nuk zbresim (nuk vijmė) vetėm me urdhrin e Zotit tėnd.
Vetėm Atij i takon e tėrė ēėshtja e tashme, e ardhme dhe mes tyre, e Zoti yt nuk
ėshtė qė harron.
21.ta ha
21:37. Njeriu nga vetė natyra e tij ėshtė i ngutshėm, e Unė do t’ua tregoj juve masėn
Time ndėshkuese, pra mos kėrkoni t’u vijė mė shpejtė.(po ashtu na ke krijuar ti si mundesh mena akuzu qe jemi te ngutshem a nuk eshte kjo vetkritike?)
22.haxh
22:65. A nuk sheh se All-llahu nėnshtroi ēdo gjė qė gjendet nė tokė, pėr tė mirėn tuaj, Ai
nėnshtroi anijet qė sipas dėshirės sė Tij tė lundrojnė nė det. Ai mban qiellin tė
mos bie nė tokė pos nėse dėshiron (shihe siq eshte paramenduar qielli ne ate kohe sikur kupol sikur kulme shtepie kurse anijet ikan drejtu njerzt kah ata kan deshiru apo jo???)
23.muminun
23:14. Mė pas, atė pikė uji e bėmė copė gjaku, e atė gjak tė ngurtė e bėmė copė mishi, e
atė copė mishi e shndėrruam nė eshtra, edhe eshtrave ua veshėm mishin, pastaj
atė e bėmė krijesė tjetėr (me shpirt). I lartė ėshtė All-llahu, mė i miri Krijues!
(gradualisht krihohen edhe eshtrat nuk kkrijohet mishi e aj mish mu shendru ne kocka e me pas mu vesh me mish shihe ketu http://de.wikipedia.org/wiki/Embryogenese)
PMMSN
Top
billi
Postuar nė: 14.07.2014, 13:39
Quote Post


Mundohem tė kyqem nė bisedė
**

Posti: Antarė
Postime: 13
Antari Nr: 27831
Bashkangjitur: 08.07.201424.nur
24:44. All-llahu bėnė rrotullimin e natės e tė ditės dhe nė tė gjitha kėto ka fakte pėr ata
qė kanė tė pamurit e shėndoshė.(a nuk kish qen me sakt e me kuptushem sikur te thuhet bene rutullimin e tokes ku ndahet nata prej dites )
24:45. All-llahu krijoi secilėn gjallesė prej njė uji, e prej tyre ka qė ecin rrėshqanas nė
barkun e vet, ka qė ecin nė tė dy kėmbėt e edhe asosh qė ecin nė tė katėr
kėmbėt. All-llahu krijon ēka tė.(ka qe fluturojn ka qe shtohen pa qift vetriproodhohen)

25.furkan
25:61. I madhėrishėm ėshtė Ai qė krijoi yje nė qiell dhe vendosi nė tė dritė (diell) e hėnė
qė ndriēon. dojė, pse vėrtet All-llahu ka mundėsi pėr ēdo gjė.(shum perseriten tek 20vjet ka zgjat komplet kurani ska faj edhe osht harru cka u than para 15vjet)
26.shuara
26:200. Dhe kėshtu, Ne ua futėm atė (dyshimin) nė zemrat kriminelėve,(e me pas i fajsojm perse nuk besuat perse ju dyshuat ne argumentet tona) aka kuptim kjo???
Imran
7. Ai ėshtė qė ta zbriti ty e qė nė tė ka ajete tė qarta dhe ato janė bazė e librit, e ka tė tjerė qė nuk janė krejtsisht tė qarta (muteshabih). E ata, qė nė zemrat etyre kanė anim kah e shtrembėta, ata gjurmojnė atė qė nuk ėshtė krejt qartė pėr tė shkaktuar huti, e kinse kėrkojnė komentin e tyre. Po, pos All-llahut askush nuk e di domethėnien e tyre tė saktė. Dijetarėt e pajisur me dituri thonė: “Ne u kemi besuar atij (atyre qė janė tė paqarta), tė gjitha janė nga Zoti ynė! Por kėtė e kuptojnė vetėm ata qė janė tė zotėt e mendjes.(kjo te shtin me kesh sepse osht kunderthonse ne vete,kush din me lexu e kupton ska qka mu interpretu qysh do ti sepse kete e bojn vetem hoxhalart mundohen me pershtat me ndoj rethan te kohes )
Ai (Zekirjaja) tha: “Zoti im, si mund tė kem unė djalė kur mua mė ka arritu pleqėria dhe shoqja ime beronjė (sterile)?” Tha (All-llahu): “Kėshtu, All-llahu punon ēka tė dojė!”(qysh e diti zekrija qe gruja osht sterile a ka pas ultra zo a po me qfar diagnose)???????
97. Aty ka shenja tė qarta: vendi iIbrahimit, dhe kush hyn nė te, ai i sigurt, Pėr hirė tė All-llahut, vizita e shtėpisė (Qabes) ėsht obligim pėr atė qė ka mundėsi udhėtimi te ajo, e kush nuk e beson (ai nuk e viziton); All-llahu nuk ėshtė i nevojshėm pėr (ibadetin qė e bėjnė) njerėzit.(sigurisht qe ska nevoj per adhurimin e njeriut pop se ateher na krijoj? Ku thot njerin e krijova veq tme adhuron!! Nese ski nevoj per nje kerr ateher nuk e blen) (historia e qabes osht e gjat dihet qe mekasit e perzojn muhamedin tash per mu kthy dhe me pranu ata kete si dhe disa fen islame osht normal qe duhet me pas perfitime diqka per kete arsye iu eshte propozuuar mekasve qe e vin gjith besimtart ta vizitojn qaben ,e qe dihet se mekasit perfitojn shum nga kjo.)
118. O ju qė besuat, mos i zini pėr miq tė ngushtė tė tjerėt jashtė mesit tuaj, ata nuk pushojnė sė bepruari nė dėm tuajin, u dėshirojnė ēka u mundon juve. Urrejta kundėr jush duket nga gojėt e tyre, por ajo qė fshehin nė tyre, ėshtė edhe mė e madhe. Ne pra, u kemi sqaruar faktet nėse ju i kuptoni.(nese nuk osht thirje per urrejte qka i thuhet ndryshe???)
169. Kurrsesi tė mos mendoni se janė tė vdekur ata qė ranė dėshmorė nė rrugėn e All-llahut. P ėrkundrazi, ata janė tė gjallė duke u ushqyer te Zoti ityre.(kam ndegju qe thuhet mas dites gjykimit hapen parajsa ateher qqka po met puna tash osht qel moti apo ....)

27.neml
27:75. Nuk ka asgjė tė fshehur nė qiell e as nė tokė, e tė mos jetė e shėnuar nė librin e
saktė (dijen e Zotit).(kjo esht programimi i gjithqkaje e mandej pritja e rezultatev tjera lidhje me kete pom kujtohet nje thenie e anjshtanjit nese nuk gaboj esht keshtu disi per marrezin flet ku thot se eshte i mar aj qe bene punen e njejt dhe pret rezultate tjera)
27:88. E i sheh kodrat e mendon se ato janė tė palėvizshme, ndėrsa ato lėvizin si retė,
(kjo ėshtė) mjeshtėri e All-llahut qė pėrsosi ēdo send, e Ai ėshtė hollėsisht i
njohur se ēka punoni.(ret bajagi si shpejt levizin sikur kodrat te leviznin ashtu do i shohim por ka dasht me thon qe korja e tokes leviz me cm per dekada e me te edhe kodra ,normal qe nuk shihen)
28 kasas p.s.deri ne kete suren e 28 me shume se 4-5 here perseriten ajetet sidomos ato me nuhin musain e faraonin disa gati komplet sura perseritet!!!!!!!
29.anekbut
29:61. Nėse ti i pyet ata: “Kush krijoi qiejt e tokėn, kush i nėnshtroi (tė lėvizin) diellin
dhe hėnėn?” Ata do tė thonė: “All-llahu!” E si prapėsoheni, pra?(dielli e hena i jan nenshtru tokes cka d.th. se edhe dielli leviz reth tokes)

3. Ne i sprovuam ata qė shin para tyre, ashtu qė All-llahu gjithqysh do t’i dallojė ata qė e thanė tė vėrtetėn do t’i dallojė dhe gėnjeshtarėt.(po zooti edi edhe pa sprov qka ne mendjet e trupat e njerzve?!! Apo nuk e dika!!)
Er rad
2. All-llahu ėshtė Ai qė ngriti qiejt pa ndonjė shtyllė. Ju i shihni ato. Ai u vendos mbi Arsh dhe nėnshtroi diellin e hėnėn qė ēdo njėri udhėton deri nė njė afat tė caktuar; Ai rregullon ēėshtjen (e gjithėsisė), sqaron argumentet, qė tė jeni tė bindur pėr takimin (pas ringjalljes) me Zotin tuaj(no comment)
3. Dhe ai ėshtė, i cili tokėn e shtriu, dhe nė tė krijoi kodra e lumenj dhe prej secilit frut bėri dy lloj (ēift), bėri qė nata ta mbulojė ditėn. Vėrtet, nė gjithė kėtė ka fakte pėr njerėzit qė thellė mendojnė.(ma mir mos me mendu )
12. Ai ėshtė qė ju shfaq vetėtimėn trishtuese (nga ndonjė fatkeqėsi), por edhe shpresėdhėnėse (pėr shi), dhe formulon re tė dendura.(deri sa nuk lexojsha edhe ma shum besojsha)
13. Ndėrkaq, murmurima madhėron (Zoti njė) me falėnderimin (qė i takon) e Tij, (e madhėrojnė) edhe engjėjt nga droja ndaj Tij. E Ai dėrgon rrufetė dhe me ato godt kė tė dojė. Ndėrsa idhujtarėt polemizojnė rreth All-llahut, e ai ėshtė ndėshkues i rreptė(dine pra kur te murmuron po duka me apllauzu se ndrimi pi shkojka zotit)
15. Gjithēka ka nė qiej e nė tokė i bėn sexdhe vetėm All-llahut me dėshirė ose me dhunė, (i bėjnė sexhde) ėshė hijet e tyre nė mėngjes e mbrėmje.(pse pra papa spo bjen ne sexhde masi edhe dhuna po mujka mu perdor quid kishe ne islam qe nenkupton paq nuk duhet dhuna me zon vend)
27. E ata qė nuk besuan (idhujtarėt mekas) thonė: Pėrse nuk iu shpall (Muhammedit) ndonjė mrekulli nga Zoti i tij?” Thuaj: “(Iu shpall Kur’ani, por ju u verbuat) All-llahu e le tė humbur atė qė do, kurse atė qė pendohet nga tė kėqiat e shpie nė rrugė tė drejtė.( tash a na verboi zoti apo ukemi qen te verbum spo miret vesh kjo her ashtu e her keshtu)

30.rum
30:8. Dhe, a nuk menduan ata me veten e tyre se All-llahu nuk krijoi qiejt dhe tokėn
dhe ēdo gjė qė gjendet ndėrmjet tyre pa ndonjė qėllim tė caktuar dhe pėr njė
kohė tė kufizuar, por njė pjesė e njerėzve janė mohues tė takimit me Zotin e tyre
(nė momentin e ringjalljes pas vdekjes).(kete e dimi qe jan kriju me qellim mi sherby njerve gjat udhetimit)
33.ahzab
33:4. All-llahu nuk krijoi dy zemra nė gjoksin e asnjė njeriu e as nuk ua bėri gratė tuaja,
prej tė cilave largoheni me dhihar nėna tuaja, (duke e krahasuar shpinėn e gruas
me atė tė nėnės), e as nuk ua bėri djem tuaj tė adoptuarit tuaj (fėmijėt e
tjetėrkujt qė i adoptoni si tė juaj). Kėto janė vetėm thėnie tuaja qė i shqiptoni me
gojėt tuaja, e All-llahu e thotė atė qė ėshtė realitet, dhe Ai udhėzon nė rrugėn e
drejtė.
33:50. O ti Pejgamber, Ne t’i kemi lejuar gratė, tė cilave u ke dhėnė shpėrblimin e
kurorės, dhe ato qė me ndihmėn e All-llahut hynė nė posedimin tėnd (robėreshat
e luftės) dhe bijat e axhės tėnd, bijat e hallave tua, bijat e dajės tėnd, bijat e
tezeve tua (tė janė lejuar, pos grave me niqah dhe tė afėrtat), tė cilat kanė
migruar (kanė bėrė hixhret) si ti, dhe njė grua besimtare nėse ajo ia falė veten
Pejgamberit dhe nėse Pejgamberi dėshiron tė martohet me tė (njė martesė e tillėpa shpėrblim tė niqahut) duke qenė kjo (rast) vetėm pėr ty e jo edhe pėr
besimtarėt. Ne e dimė se ē’u kemi bėrė atyre obligim rreth grave tė tyre dhe rreth
atyre qė i kanė nė pronėsinė e vet, ashtu qė ti tė mos keshė vėshtirėsi, e All-llahu
ėshtė qė falė shumė, ėshtė mėshirues.(gruja agjes qikat e dajes nuk jan te aferme sipas arabeve kshtu qe ju ka leju ka ti qohet mu gjujt..me pas qen te ndoj fe tjeter arabt kishin me thon po te flliqt kokan)
33:51. Ti je i lirė tė lėshosh atė qė don prej tyre dhe tė mbash pranė vete atė qė don, e
edhe tė kėrkosh afrimin e asaj nga e cila ke qenė larguar, dhe nuk ke mėkat. Kjo
ėshtė mė sė afėrmi qė ato tė qetėsohen shpirtėrisht e tė mos brengosen dhe tė
jenė tė kėnaqura me atė qė ti ua ofron tė gjitha atyre. All-llahu e di ēka mbani nė
zemrat tuaja, All-llahu ėshtė mė i dijshmi, mė i buti.(po sigurish e di zoti cka do robi qata ja ka qel deren vetes ky sikur te ishin kafsh ato gra)
33:52. Prej tash e mbrapa ty nuk tė lejohen mė gra (tė tjera) e as nė vend tė tyre tė
marrėsh ndonjė tjetėr, po edhe sikur tė tė mahnisė bukuria e tyre, pėrveē atyre
qė i ke nė posedim (robėreshat), All-llahu ėshtė pėrcjellės ndaj ēdo sendi( e tash masi i ka bo 4 ka thon vetme vete boll ma se m*t e bone as haku sun po ju del edhe ja ka ndalu vetes me mar tjeter) nejse edhe ajshen eka mar kur ika pas 9vjet po larg asaj qka po mendoni jo jo nuk ika hyp deri sa ika bo 11vjet qfar more larg koft ajo qka po mendoni ju...)
33:72. Ne ua ofruam amanetin (obligimet) qiejve, tokės dhe maleve, e ato nuk deshėn ta
marrin pėrsipėr atė dhe u frikėsuan prej tij, ndėrsa njeriu atė e mori mbi vete;
dhe ai i bėri padrejt vetes, dhe ishte i padijshėm.(po more u desht malev me ja lon kuranin po sdi qka u bo budall njeri me mar persiper me drejtu dynjan,,,po mos mdoket vet zoti na zgjedhi neve dhe na dha per obligim kete???Aaa?)
34.sebe
34:9. A nuk e shohin qiellin e tokėn qė i ka rrethuar ata para dhe prapa? Sikur tė duam,
Ne e shafitim tokėn me ta ose shembim mbi ta copa nga qielli. S’ka dyshim se nė
kėtė ka argument pėr secilin njeri qė kthen mendjen te Zoti.(ka mendu posht dhe lart por perkthysi ka gabu e sa per qiellin sdi po habitna qysh po dalin ne hapsir pa u ndesh ne tavan te qiellit e me thy anijen kozmike apo nashta kan qel naj bir e aty po dalin?)
Zurum
5. Ai krijoi qiejt e tokėn me qėllim tė caktuar; Ai natėn mbėshtjell (vendi tė) ditės dhe ditės ia mbėshtjell natės; Ai nėnshtroi diellin dhe hėnėn, qė ssecili lėviz deri nė njė afat tė caktuar, pra Ai ėshtė ngadhėnjyesi, mėkatfalėsi.(nata dhe dite nuk pshtjellen mes njera tjetres po tash e dimi qe toka rotullohet edhe kemi nate kur jemi te kthyer mbrapa diellit kurse dit perball diellit)( perpara eshtre menduar se planetet sillen reth tokes per at edhe thuhet diellin dhe henen ia nenshtrova tokes,,,pse nuk na tregoj kur me nje ajet sa planete I kemi reth diellit tone???!!)
6.Ai ju krijoi juve prej njė njeriu, mandej prej tij e krijoi palėn (ēiftin) e tij dhe Ai krijoi pėr juve tetė nga qiftet e kafshėve. Ai u krijoi nė barqet e nėnave tuaja, krijim (etapė) pas krijimit nė tri errėsira. Ky ėshtė All-llahu, Zoti juaj, vetėm i Tij ėshtė pushteti, nuk ka tjetėr pos Tij. E, si pra, i shmangeni (adhurimit tė Tij)?(tash e dimi qe me sperm dhe vezore krijohet embrioni ..po 8 pale qifte kafshesh ndoshta aq kan njoft ne arabin e lasht sbesoj qe veq 8pal kan qen ne at kohe)???????
35:33. Xhennetet e Adnit janė qė do tė hyjnė nė to, aty do tė stolisen me rrethorėza nga
ari e margaritari, e petkat e tyre janė tė mėndafshta.(do hogjallar thojn qe ne tjeter bote nuk jemi me kete fizik d.th.nuk jemi nga materia por ne form tjeter ateher si me vesh tesha ??)
36.ja sin
36:39. Edhe Hėnės i kemi caktuar fazat (pozicionet) derisa tė kthehet nė trajtėn e harkut
(rrem i hurmės sė tharė).(oooo hija e bo mu dok ashtu se nuk ndrysho hana po skan dit per iluzionet e drites ne at kohe more burr)
36:40. As dielli nuk mund ta arrijė hėnėn, e as nata paraditėn po secili noton nė njė(kur bohet kijamiti kejt bashk kan mu bo qashtu kan thon)
galaktik36:53. Ajo nuk ėshtė tjetėr, pėrveē njė zė i fuqishėm dhe ata tė gjithė tė paraqitur para
Nesh.
36:54. Sot pra, askujt nuk i bėhet e padrejtė diēka dhe nuk shpėrbleheni me tjetėr vetėm
pėr atė qė vepruat.(ose per ate qe u programuam e nuk patem mundsi zgjedhje)
36:55. Ata tė xhennetit tash janė tė angazhuar me kėnaqėsi.(atje kokan a ,kishe presim deri ne kijamet kur do thiremi para gjyqit supreme e me pas secili udhes vet e dikush ankohet te kushtetusja per interperetim te ajetev kshtu qe I bje me prit ne tok deri sa enveri t ekthehet prej pushimi pale atifetja a osht ateher ne post )
36:56. Ata dhe shoqet e tyre janė nėn hije tė mbėshtetur nė kolltukė.(kjo teper bohet me te njojten gru ne toke edhe atje bohet shum gat me nje njeri)
36:57. Aty ata kanė pemė dhe ēka tė duanė.(gjynahat ne shkretin skan pas pem e kan fantazu me honger dardha e kajsia qato edhe kto ju kan premtu qe rrin urt kurse thuj mejdis per kumblla ki me pas ne xhenet i prishet qehrja tek 200 trupa ika e pi kalben sun pi shet)
47.muhamed
47:4. Pra, kur t’i takoni nė (luftė) ata qė nuk besuan, mėshonju nė qafė (mbytni) derisa
t’i rraskapitni, atėherė lidhni, e pastaj, ose lironi falas ose kėrkoni dėmshpėrblim
pėrderisa lufta tė mos pushojė. Kėshtu pra, po sikur tė dojė All-llahu, Ai do tė
hakmerrej ndaj tyre, por Ai dėshiron t’ju sprovojė njėrin me tjetrin. E ata qė ranė
dėshmorė nė rrugėn e All-llahut, atyre kurrsesi nuk ua humb veprat (por ua
shton). (ja fal arabi me te liru kurr jo pat plaqkit mir,ne kesi ajete terroristat marin inpirim e hogjalalrt ne arrejt islami fe e paqes kerkund spo flitet per paqe veq pushtime plaqkitje,friksime qortime,robresha 4 a 5 mere ko don lshoje kon don,boni pishone me qika e agjes dajes ku osht ajo paqja qe e permendi hogjallart apo e keni shpik prej vetes )
47:20. E ata qė besuan po thonė: “Pėrse tė mos shpallet njė sure (qė na e obligon
luftėn)?” E kur u shpall sureja e qartė dhe nė tė u pėrmed lufta, i sheh ata, tė cilėt
kanė zemra tė sėmura (tė dyshimta), tė shikojnė me njė shikim si tė ishin nė
agoni tė vdekjes. I gjetė e keqja!(hahha po qju ka nejt gati vet e lypet qe ku e keni ecni tash ne luft ..ka thon vetme veti e qtjav rrasaaa)
47:30. E sikur tė kishim dashur Ne, do t’i tregonim ty se kush janė ata, e do t’i njihje
konkret, po me siguri do t’i njohėsh pėrmes mėnyrės sė fjalės sė tyre, e All-llahu i
di veprat tuaja.
47:31. Ne do t’u sprovojmė juve, derisa t’i njohim (tė dihen konkretisht) luftėtarėt dhe
ata qė ishin tė qėndrueshėm nga mesi juaj, po edhe do t’i sprovojmė veprat tuaja.(cka po met puna e po naj di zoti ckemi brenda apo duhet me na sprovu sepse sa ashtu sa keshtu!!)
48:15. Kur tė shkoni ju pėr tė mbledhur prenė e luftės, ata qė ngelėn pas do tė thonė:
“Na lejoni edhe ne tė vijmė me ju!” Ata duan tė ndryshojnė vendimin e All-llahut!
Ti thuaj: “Kurrsesi, ju nuk keni pėr tė ardhur me ne, kėshtu ka thėnė mė parė Allllahu!”
E ata do t’ju thonė: “Jo, por ju na keni zili!” Po, ata janė qė kuptojnė pak
gjė.(normal kur ti shohin me deve tmira ju marin lakmi ani tash lloj lloj xhipi kan vjedh sikur shiptart qe ja kishin zaptu shpijen ne siri e thojshin na dha zoti neve kete ship me bazen)
50.kaf
50:6. A nuk shikojnė ata me vėmendje kah qielli se si mbi ta kemi ndėrtuar atė, e kemi
zbukuruar atė duke mos pasur nė tė ndonjė zbrazėti.(95% e qillit eshte zbrazti vetem 5% ishin yje planete d.th.qe kan mas)
50:27. E shoku i tij (djalli) thotė: “Zoti ynė, unė nuk u shmanga prej rrugės sė drejtė,
por ai vetė ka qenė i humbur larg”.(joj o sun e rren zotin ti se ne fiilim kur te ka debu prej parajse ike thon lem afat une I kthej kunder teje robt e tu kshtu qe je mundu me na mashtru o shejtan mos rrej o pis … a nashta ka drejt se vet zoti keshtu na ka kriju masi thot qe jemi programu ashtu siq zoti ka dasht dhe qe edhe me desht nuk mundemi me ndryshu ?!!ec e dije tash u pshtjell kejt faji po mbet jetim qysh po shihe edhe ne at dynja sikur ne kete faji mbet jetim)
53. Nexhm

53:1. Pasha yllin kur ai bie (prej sė larti poshtė)!(eka fjalen per meteor se pot e bike ndoj ylli skish pas kush me shkru libren)
53:2. Shoku juaj (Muhammedi qė ju e njihni) as nuk ėshtė njeri qė ka humbur, as qė ka
devijuar (nga e vėrteta).(jo more taman puna mu kon i humbur ky kur dihet qe jav ka thy nrrojt arabve sa miliona njerz ju shkojn ne haxh me mujt shipria me nxit kaq shum turista e para do ishte)
53:3. Dhe ai nuk flet nga mendja e tij.
54. kamer
jam te ma shum se gjysma e kuranit dhe po perseriten ajetet ,si dhe shum here perseritet fjalet qe te bejn mu friksu si dhe ato qe mundohen me te bind.
54:40. Ne Kur’anin e bėmė tė lehtė pėr tė studiuar, a ka ndokush qė merr pėrvojė nga ai?(edhe une jam i mendimit qe eshte i leht mu studiu por hogjallrt thojn mos e lexu ne fillim se nuk e kupton lexo libra tjer ‚qe ta pastroj trurin e mandej nuk i sheh kontraditat)
55. Rrahman
55:6. Edhe yjet edhe bimėt i bėjnė pėrulje
55:10. Ai edhe tokėn e bėri tė shtrirė pėr krijesat(toka e rumbullakt osht po fjala osht per ara me punu ma leht)
55:14. Ai e krijoi njeriun nga balta e terur si (enė balte) e pjekur (apo nga nje pike uji?apo nga gjaku i ngjizur apo qashtu diqka kryesorja u bo mos vet shume)
55:22. Prej atyre tė dyve nxirren margaritarė e diamantė.(fjala osht per dy detrat qe nuk bashkohen mir qe nuk kan ni amerikant me shku me nxer diamanta se u myten neper shpella duke germu me mujt me nxer diamant e ari qeto nuk osht desht me kallzu hiq ma mir arabve me jav pas lon te fshehur qe kur tju hargjohet nafta me shku ne deti me rjet me nxer diamanta)
55:33. O turmė e xhinėve dhe e njerėzve, nėse keni mundėsi tė dilni pėrtej kufijve tė
qiejve e tė tokės, depėrtoni pra, po nuk mundeni vetėm me ndonjė fuqi tė fortė
(por ju nuk e keni atė).(epo e kemi na edhe e shohim token ne google siq eshte mas mire edhe pora shihnin arabet keshtu sikur ne shum gabimi nuk isht bo sa i perket henes qe bo drit e diellit qe rrotullohet reth tokes e kandilav (yjet)ne qiell do e kuptojshin qe nuk jan vendos ne tavan per zbukurim)
56.vakia
56:22. Dhe (gratė e tyre janė) hyri symėdha.
56:23. Si tė ishin inxhi tė ruajtura.
56:24. Shpėrblim pėr atė, qė ata punuan.
56:25. Aty nuk dėgjojnė fjalė tė kėqija as qė janė mėkat (gėnjeshtėr).
56:26. Vetėm thėnie: selam pas selami.(paqja osht per at dynja nuk fol kurani per paqe ne toke)
56:27. E pėr sa u pėrket atyre tė djathtėve, ēka ėshtė gjendja e tė djathtėve?
56:28. Janė nėn drunj tė pemėve pa therra (pa gjemba).
56:29. Tė bananeve me fruta palė-palė.
56:30. Nėn hije tė pėrhershme.(e gjynahat ika regj dielli ne shkretin qe hija onder u kon per ta)
56:31. Pranė ujit rrjedhės.
56:32. Edhe ndėr pemė shumė llojesh.
56:33. Qė as nuk ndėrprehen, as nuk janė tė ndaluara.
56:34. Edhe shtretėr tė lartė (ose gra tė larta).
56:35. Ne i kemi krijuar ato nė njė krijim tė ri (formė tė re).(shihet qart kujt ika fol)
56:36. Dhe ato i kemi bėrė virgjėresha.
58:19. Ata i ka nėnshtruar djalli dhe ua ka qitur nė harresė porositė e All-llahut. Ata janė
shoqėri e djallit, e dijeni se ithtarėt e djallit janė mė tė dėshpėruarit(po cte bejm ore kur ashtu na ke krijuar)
75.kijame
75:6. Andaj edhe pyet: “Kur ėshtė dita e kijametit?”
75:7. E, kur tė merren sytė (tė parėt)?(kur tensioni gjakut te bjen)
75:8. E tė zėhet hėna (errėsohet),(kur ti bje hija tokes henes)
75:9. D he tė bashkohen dielli e hėna.(per eklips osht fjala )
75:36. A mos mendon njeriu se do tė lihet duke mos zėnė asgjė (pa kurrfarė
pėrgjegjėsie).(edhe njeher si mundet me pas njeri pergjegjesi kur ti vete ashtu na ke ber )
76.insan
76:19. Dhe atyre u sillen pėr shėrbim djelmosha qė pėrherė janė tė tillė sa qė kur t’i
kundrosh tė duken si margaritarė tė derdhur.(ku ku jo ishalla se ka fjalen per dylbera !!nashta per grat po thot se edhe atyre ju japin bura me k... te gjat)
76:25. Adhuroje Zotin tėnd mėngjes e mbrėmje.
82.infitar
82:5. Atėbotė secili njeri e din se ēka ka punuar dhe ēka ka lėnė prapa!
82:6. O ti njeri, po ē’tė mashtroi ty kundrejt Zotit tėnd qė ėshtė bujar e i urtė?
82:7. I cili tė krijoi, tė pėrsosi dhe tė drejtoi.
82:8. Tė formėsoi nė formėn qė Ai dėshiroi (agje zoti ime ashtu siq ke dashur ti edhe kam vepruar a nuk ke thene ti ne kete ajet keshtu!! 6:125. Atė qė All-llahu dėshiron ta udhėzojė, ia zgjeron zemrėn pėr (tė pranuar) Islamin.
Atė qė dėshiron ta lėrė tė humbur, zemrėn e tij ia bėn shumė tė ngusht sikur tė
ngjitej nė qiell.)
86.tarik p.s. keto sure flasin per diten e kjametit dhe perserisin te njejtat ajete duke ber qe te friksohen njerzt nga ato qe bejn
PMMSN
Top
billi
Postuar nė: 15.07.2014, 20:00
Quote Post


Mundohem tė kyqem nė bisedė
**

Posti: Antarė
Postime: 13
Antari Nr: 27831
Bashkangjitur: 08.07.2014 Citim (billi @ 13.07.2014, 11:20)
besimi esht ilaq per trupin e njeiut nuk ka gje te keqe perderisa e mban per vete nuk del me bertit e me thir tjer sepse ateher del nga ajo qe te knaq e hyn ne at qe te prish ne uurejtje ,megjithat nuk duhet te miret veq ajo qka thot hogja por te lexojm vete e mos ti degjojm duke thene nuk e kupton kuranin menjeher por duhet me lexu libra tjer te fejes e me pas kuranin pse thuhet kjio mos paskan frika nga kontraditat apo qka osht qellimi i saj ata e din mir sepse shumica e njerve shiptarve nuk e kan lexu kuranin por vetem jan informu nga hogja apo ndoj fetar kan lexu aty ktu propaganda fetare kan lexu apo shiku ne youtube video te ndryshme me rrena te lloj loojshme dhe kan kriju bindjen pa u njoftu me kuranin ateher kur ta lexojn kuranin edhe po qe se i shohin disa ajete qe nuk jan ne rregul diqka ateher i injorojn dhe nuk guxojn te mendojn me fell reth tyre sepse kejt ajjo qe iu eshte thene me par del qe nuk qenka nga kurani por zoti edi ku ekam mar hogja apo tjetri dhe se personi me nuk ka qte bene vetem se i thot vetes leje se nuk je ka e kupton ski kry per me kuptu fjalen e zotit edhe vazhdon ashtu sikur ka qenn perpara,kjo i bjen qe misioni i hogjes ka qen me sukses apo i ati tjetrit sepse ata e din mir po ti thoshin gjematit lexone kuranin apo nxensav ne fiillim ateher shum pej tyre me nuk do shkonin ne gjami sepse !!do i shohim me posht kontraditat qe gjinden aty


https://www.youtube.com/watch?v=18I3Duk9R5Uhttps://www.youtube.com/watch?v=zJMfsbh7-Bo


shikoni per ma shum ne youtube kete
PMMSN
Top
billi
Postuar nė: 12.04.2015, 14:39
Quote Post


Mundohem tė kyqem nė bisedė
**

Posti: Antarė
Postime: 13
Antari Nr: 27831
Bashkangjitur: 08.07.2014
https://www.youtube.com/watch?v=-0uM-0eAk-8
PMMSN
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio