Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Luftė e pargjakshme nė Gaza, arrin nė 425 numri i
Trishtimi
Postuar nė: 21.07.2014, 00:00
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 9194
Antari Nr: 18743
Bashkangjitur: 27.11.2008
Luftė e pargjakshme nė Gaza, arrin nė 425 numri i viktimaveNumri i civilėve qė kanė humbur jetėn nė operacionet e Izraelit nė Gazė ka arritur nė 425, kurse i tė plagosurve llogaritet mbi 3000.

Ėshtė rritur nė 425 numri i personave, nė mesin e tė cilėve ka njė numėr tė madh femrash dhe fėmijė, qė kanė humbur jetėn nė sulmet qė Izraeli po realizon kundėr Gazės.
Kurse numri i tė plagosurve i ka kaluar tė 3000 mijė vetėt.

Sipas komunikatės sė lėshuar nga grupet palestineze tė rezistencės nė Gazė janė vrarė 20 ushtarė izraelitė.

Hahmut Zahhar, njė prej drejtuesve tė Hamasit, tha se duhet ngritur njė komision hetimor pėr masakrėn nė lagjen Shuxhaije, nė lindje tė Gazės, lagje tė cilėn Izraeli e ka bombarduar nga ajri dhe toka.

Nė Shuxhaije kanė humbur jetėn mė shumė se 60 civilė, nė mesin e tė cilėve ka edhe gra e fėmijė, ndėrsa janė plagosur mbi 400 tė tjerė.

Egjipti nuk ka lejuar tė kalojnė nga pika e Kalimit Kufitar Tokėsor “Refah”, njė ekip doktorėsh, qė donin tė hynin nė Gazė. Kurse Ministria e Punėve tė Jashtme tė Egjiptit ka refuzuar kushtet e Hamasit pėr armėpushim dhe e akuzon lėvizjen palestineze (Hamasin) pėr turbullim tė situatės.

Izraeli, i cili mė parė i kishte kėrcėnuar gazetarėt pėr mos-pėrhapje tė masakrave, kėtė herė mori nė shėnjestėr gazetarin Halid Hamd, edhe pse nė trup kishte tė veshur njė jelek ēeliku dhe me mbishkrimin “PRESS” (shtypi). Nė kėtė sulm tė ushtrisė izraelite gazetari humbi jetėn.

Nė 7 korrik Izraeli kishte filluar sulmet ajrore kundėr Gazės, tė cilėn pėr vite me radhė e mban tė izoluar nga bota nėn emrin “Vija Mbrojtėse”, kurse tė enjten nė mbrėmje ka filluar njė operacion tė gjerė tokėsor kundėr enklavės palestineze.
Fotografi e jashtme


----------------------------------------
Ēdo shigjetė nuk e arrin cakun...
PMUsers Website
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio