Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


Faqe: (2) [1] 2   ( Kalo tek postimi i parė i palexuar ) Reply to this topicStart new topicStart Poll

> ... Dy bote te ndryshme..., Ndryshimi...
DARDANI_40
Postuar nė: 25.09.2014, 14:21
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 1406
Antari Nr: 12388
Bashkangjitur: 30.12.2007Kultura Evropiane ...


http://www.youtube.com/watch?v=EHYxkkzS35Q
PM
Top
DARDANI_40
Postuar nė: 25.09.2014, 14:23
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 1406
Antari Nr: 12388
Bashkangjitur: 30.12.2007... dhe kultura arabe ... toka eshte e sheshte ...


http://www.youtube.com/watch?v=aV6L6WUBe0I
PM
Top
DARDANI_40
Postuar nė: 26.09.2014, 12:49
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 1406
Antari Nr: 12388
Bashkangjitur: 30.12.2007- Si bejne cakajte ...
... Veterrahje deri ne pergjakje...


http://www.youtube.com/watch?v=TN81kgpLuWM
PM
Top
DARDANI_40
Postuar nė: 26.09.2014, 12:51
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 1406
Antari Nr: 12388
Bashkangjitur: 30.12.2007... Dhe kjo video eshte e forte fare, shihni gallate dhe qeshni per nje jave.


http://www.youtube.com/watch?v=497_86ykVCI
PM
Top
DARDANI_40
Postuar nė: 26.09.2014, 12:55
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 1406
Antari Nr: 12388
Bashkangjitur: 30.12.2007
http://www.youtube.com/watch?v=ztRaC_WRJcM


Predikim per terrorizem !

Ky postim ėshtė ndryshuar nga DARDANI_40 nė 26.09.2014, 12:58
PM
Top
DARDANI_40
Postuar nė: 28.09.2014, 08:53
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 1406
Antari Nr: 12388
Bashkangjitur: 30.12.2007A duhen arrestuar dhe burgosur nje pjese e imameve shqipfoles ne trojet
shqiptare, degjojeni deshmine e gjalle te terroristit shqipfoles...


http://www.youtube.com/watch?v=ctrrdGggDGQ#t=258
PM
Top
dasaaa
Postuar nė: 28.09.2014, 10:55
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 18007
Antari Nr: 16746
Bashkangjitur: 09.08.2008
http://www.youtube.com/watch?v=3SDKsPGHVGw


----------------------------------------
Kurrė mos e ngatėrro personalitetin tim me sjelljen time, sepse personaliteti ėshtė i imi ... kurse sjellja ime, mvaret shumė edhe prej teje!
PMUsers WebsiteIntegrity Messenger IM
Top
dasaaa
Postuar nė: 28.09.2014, 10:57
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 18007
Antari Nr: 16746
Bashkangjitur: 09.08.2008Ta kujtoj pak tyhttp://www.youtube.com/watch?v=loxf6NA1zn0


----------------------------------------
Kurrė mos e ngatėrro personalitetin tim me sjelljen time, sepse personaliteti ėshtė i imi ... kurse sjellja ime, mvaret shumė edhe prej teje!
PMUsers WebsiteIntegrity Messenger IM
Top
DARDANI_40
Postuar nė: 28.09.2014, 18:53
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 1406
Antari Nr: 12388
Bashkangjitur: 30.12.2007
- Desaaa,

- Ndryshimi eshte se edhe ata 2 perqind te prifterinjve pedofile qe citon papa
ne videon e pare, thote shprehimisht qe do perdore shkopin per di denuar,
pra jo vetem qe nuk pajtohet me ta por edhe i denon, ne emer te fese.
- Ndersa Naim Ternaven e arrestuan bashke me shume hoxhallare te tjere
per nxitje te veprimeve ekstremiste dhe te paligjshme, dhe ti e degjove vete
hoxhen qe haptas predikonte solidaritet me terroristat ne Siri,pra nuk eshte njelloj , une si shqiptar ndjehem i turperuar nga shqiptare te tille,besoj qe edhe ti. A e lexove intervisten e shokut te ngushte te Lavdrim Muhaxhirit, qe thoshte se *per mua ka vdeke*, sa i poshteruar ndjehej...Une nuk gezohem
por trishtohem qe ka shqiptare te tille. Dhe numri i shqiptarve qe luftojne ne Siri nuk ishte i vogel...Sirianet as Irakianet nuk luftuan ne favor tone ndonjehere, biles shumica e shteteve arabe as nuk e kane ndermend ta njohin Kosoven shtet, biles bejne aleance tradicjonalisht e edhe sot me Serbine.
Cfare kerkojne shqiptaret le luften e Sirise ne perkrahje te Isisit ?
- Sigurisht qe edhe Kqira ne videon e dyte, per ata lloj shqiptaresh e ka pase fjalen, dhe eshte shprehur ashtu ,nese e degjon kontekstin e shprehjes, ne rrethana te ngjashme te veprimeve te ndonje shqiptari ne Amerike...
PM
Top
dasaaa
Postuar nė: 28.09.2014, 20:30
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 18007
Antari Nr: 16746
Bashkangjitur: 09.08.2008DARJAN
Wertet eshte me u befasu,e mbron kqiren ti a smil3dbd4d8676346.gif

Edhe ajo ligjerat ka qen ne fillim kur Asadi i masakrojke popullin e ti,pastaj von dulen kta isis.
Ju e lavdroni Vatikanin,izraelin etj etj,pse ne nuk kemi drejt me i lavdru vendet e shejta qe jan per Muslimanet a.
Papa ka then 2 perqind e ka pranu,paramendoni sa eshte e verteta.
Ju lutem abozime ne KISH te pa nalshme njera pas tjetres,ndersa papa mi denu i denon 2,NDERSA 200000 tjer i grahin perseri.
Nuk e di aka krim mete madh se ky qe po bojn kleriket shpirtror.
NE KOSOV KA QEN TOLERANCA FETARE NE MAKSIMUM,AE DIN PSE NGASE JEMI MUSLIMAN NE EDHE EDIM SE SI DUHET MU SJELL ME JOMUSLIMANET.
Nuk jan vetem shqiptaret ne Siri ka Amerikan,gjerman etj et,ikan interesat e tyre

Ky postim ėshtė ndryshuar nga dasaaa nė 28.09.2014, 20:31


----------------------------------------
Kurrė mos e ngatėrro personalitetin tim me sjelljen time, sepse personaliteti ėshtė i imi ... kurse sjellja ime, mvaret shumė edhe prej teje!
PMUsers WebsiteIntegrity Messenger IM
Top
DARDANI_40
Postuar nė: 29.09.2014, 11:50
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 1406
Antari Nr: 12388
Bashkangjitur: 30.12.2007- Zoteri apo zonjushe Desaaa !
Une askund nuk thashe qe i mbroj ato thenje te Kqires. Lexoji mire rrjeshtat.
- Une, vertet e lavderoj Izraelin, per aftesine e atij populli per te mbijetuar ne shekuj, per diturine e tij dhe zotesine per te sfiduar cdo veshtiresi, per nobelistet ne shkence dhe kulture qe i ka dhene mbare njerezimit, per shume e shume mendje te ndritura qe ai popull i ka dhene shoqerise njerezore.
- Besoj qe nuk eshte nevoja ti rrjeshtoj ketu emrat e tyre, se jane shume, shume...Jane shume here me teper se gjithe mendjet e ndritura te popujve arabe te marre se bashku. Ne luften e vitit 1967, midis Izraelit dhe gjithe arabeve, si doli rezultati ? Edhe pse sipas botekuptimit te tyre, arabet ne luften qe tinezisht i shpallen Izraelit kishin Allahun dhe Pejgamerin ne anen e tyre,
prape se prape Izraeli i mundi te gjithe. Pra koha vertetoi se Zoti ishte dhe eshte ne anen e Izraeliteve, ndaj edhe ju dha fitoren Cifuteve, se perndryshe sigurisht qe do i kishte shfarosur, sic deshironin arabet, apo jo ?
- Mendoj qe edhe ti je dakord ne faktin se nese Zoti deshiron ta shfarose nje popull, AI i ka potencjalet dhe mundesine qe ta beje.
- Si e shpjegon faktin qe fitoren ja dha Israelit dhe jo arabeve ?
- Si e shpjegon faktin qe ne pjesen izraelite te shkretetires qe kufizohet me arabet, vendi gjelberon dhe lulezon, ndersa ne pjesen arabe te shkretetires terreni eshte edhe sot sic ishte 1000 vjet me pare ?
- Pse te mos e respektoj nje popull te tille aq te afte e te zgjuar ?

-Ne lidhje me pedofiline ...

- Sipas hulumtimeve qe jane bere rezultojne 2 perqind e prifterinjve qe te jene te tille. Jane fakte dhe nuk mund te mohohen nga askush. Kete nuk e fsheh as Vatikani. Njeriu duhet te kete kurajon qe ta shohe te verteten ne sy, ashtu sic eshte, sado e hidhur qe te jete. Deklarimi i Papes dhe i gjithe shoqerise njerezore, e kam fjalen per pjesen e zhvilluar e te civilizuar te shoqerise, eshte denimi i tyre, largimi nga kisha, arrestimi dhe burgosja e tyre, deklarimi si njerez te rrezikshem dhe izolimi i tyre.
- Ti more zoteri apo zonjushe, ate 2 perqindesh tenton qe me imagjinaten tende ta besh 100 perqind, kur thua ` paramendo sa mund te jene`.
- Sado qe te jene, ne momentin e pare qe zbulohet veprimtaria e tyre, Papa dhe kisha distancohen, dhe deklarojne shkarkimin e tyre nga cdo funksjon religjoz, dhe i hapet rruge sistemit te drejtesise qe te procedohet me arrestimin e tyre.
- Nje distancim i tille nuk me rezulton qe te behet nga kleriket muslimane ne popujt arabe...Edhe ky eshte nje nder shume ndryshimet midis arabeve dhe evropjaneve...
- Per sa kohe qe arabet me fene qe praktikojne, te predikojne paqe, cdo gje eshte ne rregull. Askujt nuk i prish pune. Por po shoh qe me koken qe kane, ata paqe nuk po gjejne as me njeri tjetrin, e as me te tjeret.Dhe kjo eshte shqetesuese, se po e bejne gjithe boten zullum...

Ky postim ėshtė ndryshuar nga DARDANI_40 nė 29.09.2014, 11:58
PM
Top
Foks_Ecc
Postuar nė: 30.09.2014, 10:22
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 6983
Antari Nr: 6604
Bashkangjitur: 27.03.2007Ceshtja e feve sot ne bote eshte bere biznes, ose thene ndryshe, feja shfrytezohet per te aritur qellime me globale materiale.

Sot ne bote udheheqin njerezimin tre faktore, feja, arma dhe paraja. Njerezimi duhet te mare mesimet nga feja per te kontrolluar armet dhe parate, jo keta dyja te kontrollojne fete.

Ceshtja ISIL, eshte ceshtje qe e kane kundeshtuar gjithe faktoret fetar, shteteror dhe institucionet tjera civile, si ato Islame dhe ato jo- islame, nje cudi e madhe eshte se me paraqitjen e ISIL, ne berzat ( bursat ) e New Yorkut dhe te Londres, bien cmimet e naftes. Nje cudi tjeter eshte rastet si Muhaxherit, punetor ne Bonstill, ne qendra te NATO-s ne Afganistan, tek e ne 2012 behet shume fetar dhe e shohim ne Irak dhe Siri. Ekzkekutoret paraqiten te jene europian musliman ( ne shumten e rasteve dalin anglez qe jane "kinse"te konvertuar gjate vitit 2012 ku me pare kane patur nje jete boemesh ) etj.
Pastaj cfar ndodh, shfrytezohen te rinj, te cilet kane nje " back side " te rend emocionale, te varfer, etj. qe kerkojne nje prehje, e ne fund eshte feja dhe lufta.
Hoxhallaret e KS eshte dashur qe ne fillim te distancohen nga keto konflikte ku per baze, boterisht dihet, se nuk kane te bejne me kalifate te Zotit, por ka te bej me kalifat te djallit.
Kurse per tolerancen fetare, nese me te vertetet ekziston, qe dyshoj kohes se fundit, eshte per shkak se shqipetaret jane shumice muslimane, se per ndryshe ne do te ishim faros, sic ndodhi ne Cameri nga greket dhe N.Zevra arvanit etj. Por realisht nuk ka tolerance fetare, ne Tirane i ke te dy qendrat ( kisha ) katolike dhe ate ortodokse, nuk ke nje xhami ( muslimanet bejne lutjet ne rruge per Bajrame ) ku urinojne qente, macet dhe njerezit e Tiranes. Pastaj ne Prishtine, e njejta, po te ishte prishur nje shkolle te ndertohej nje xhami, do te kishim nje sulm te fuqishem mediatik, personalitete fetare Islame, por edhe gjithe muslimanet. Ne Maqedoni nuk ka cfar te folet, se ketu edhe pritet, sic jane bere gjithe rruget me kryqe, malet e fushat.
Sidoqofte, edhe krishterimi ne keto raste shrfytezohet per te kontrolluar masat tek te krishteret.
Ceshtja eshte se njerezimi, duhet te lidhet me Zotin per te kuptuar keto matrapazlleqet qe i bejne udheqesite, e botes ne nivel global dhe dhe te vendit ne nivel lokal dhe rajonal.

Ky postim ėshtė ndryshuar nga Foks_Ecc nė 30.09.2014, 10:24


----------------------------------------
Pa diturinė s'kuptohet e vėrteta
Pa diturinė s'largohet e meta
Pa diturinė vlerė nuk ka jeta
PM
Top
Foks_Ecc
Postuar nė: 30.09.2014, 10:31
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 6983
Antari Nr: 6604
Bashkangjitur: 27.03.2007Kurse tema dy kultura te ndryshme, eshte teme shume e gjere, sa mund te shkruash , te postohen video, materiale etj, per nja 10 vjet kohe per tu mare me ta. Kultura eshte teme shume me e gjere se kater video.


Psh. ne kulturen dhe artin Islam, te ndertuar ne Andaluzi ( Spanje ), psh instrumentet me tela jane perdorur ne artin muzikor islam etj etjhttps://www.youtube.com/watch?v=yFfHA8v9GJgEdhe kulturat nuk jane te nxjerim ketu Breivikin,se Breiviki nuk eshte identiteti europian, as nuk e nxjerim ndonje prijes se nje mase qe i thote vetes Imam etj etj....po qe duam te jemi objektiv, racional.


----------------------------------------
Pa diturinė s'kuptohet e vėrteta
Pa diturinė s'largohet e meta
Pa diturinė vlerė nuk ka jeta
PM
Top
DARDANI_40
Postuar nė: 01.10.2014, 09:21
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 1406
Antari Nr: 12388
Bashkangjitur: 30.12.2007- Foks
- Dakord jam me ty kur thua qe kalifati i ISIS-it eshte kalifat i djallit,
-Dakord edhe kur thua qe hoxhallaret shqiptar do duhej te ishin distancuar
me kohe nga keto konflikte... Por ja qe ne fakt nuk e kane bere.
- Biles jo vetem kaq, por ne disa raste, sipas hulumtimeve te strukturave
policore dhe sherbimit Informativ te Kosoves dhe Shqiperise, disa hoxhallare
kane sherbyer si ure lidhese apo ndermjetes per ata vullnetare shqiptar qe kane shkuar ne Siri ne lufte, per te ndihmuar ate qe edhe ti e quan
`kalifat te djallit`, dhe kete e bejne ne emer te fese, e jo per te ulur cmimin e naftes ne bursat e Londres dhe Wall Street...Thuhet qe njerezve ju kane thene `shkoni luftoni te krijojme kalifatin e islamit nen flamurin e pejkamerit`
dhe nuk rezulton askund te kene thene `shkoni ne lufte qe te ulet cmimi i naftes`. - Te pakten ne publik dhe nga organet policore te dy shteteve tona keshtu eshte lexuar mesazhi i atyre hoxhallareve.

- Lidhur me bindjen tende se toleranca fetare ne Shqiperi vjen nga fakti se shumica e shqiptarve jane musliman, se sikur te ishin shumica te krishtere do ishit shfarose, sepse keshtu kish bere Napoleon Zerva, ketu ja ke fute kot shoku. Zerva shfarosi muslimanet e Greqise, ata qe ishin brenda kufijve te shtetit Grek, eshte e vertete, por nuk do kishte patur shans te trazonte muslimanet e shqiperise, edhe sikur ata te ishin pakice.
- Dhe nese na thua se persekutimi apo shfarosja do ju vinte muslimaneve shqiptar prej te krishterve shqiptar,sikur keta te ishin shumice, do duhej te na tregoje se ne cfare faktesh e mbeshtet kete bindje tenden, sepse , besoj qe ti nuk e di, ka mjaft zona ne shqiperi ku muslimanet jane pakice dhe shumica e popullates jane te krishtere, dhe ka paqe e harmoni,pra askush nuk i ka trazuar muslimanet, biles shpesh bejne edhe krushqi me te krishteret.

PM
Top
Foks_Ecc
Postuar nė: 23.10.2014, 11:34
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 6983
Antari Nr: 6604
Bashkangjitur: 27.03.2007Po Dardan ne emer te fese e bejne, por per interesa shume me te medha, nga i moren ata armatimimin aq te rende, nga i moren strategjite e veprimit dhe cilat pika ti sulmojne , mendon se nje abdall ballkani i dine ato pika ne Lindjen e Mesme, apo nje arab beduin i dine ? Jo zoteri, prej kur u kriju ISIS ne bursa bie cmimi i naftes, por ti po fol per lisa une per fshisa. Une nuk foli per urejtjen, sic fol ti, por po flas per nje realitet, qe mundohem ne kete aspekt te argumentoj.
Edhe ne 2001 ne MK Uck ka mund te sulmoj dy pika per te gjunjezu maqedonine per 100 vjet, OKTEN dhe termocentralet ti sulmoje, por greket dhe austriaket thane jo( edhe pse ende nuk ishte privatizu gjithe EVN ateher, por pergatitej ajo ), keshtu qe do varesh nga politikat globale, sa do i vogel te jesh...e nuk flasim per naften qe eshte UJI i shekulit 21, pa uje mund te jetoj njerezimi....?
Shkurt bjeri muhabetit, te krishteret serbet i priten me kenge e dolli ne Tirane, por mire qe serbet ua bene ate ne Beograd, te merni vesh edhe ju te shqiperise se cka kemi hjek ne te MK dhe Kosoves, se talleshit, ju ne kishen ortodokse me te madh kishit flamurin serb dhe grek se ate shqipetar, kisha katolike u ndertua edhe papen e pritem me paqe, me trego shkurt dhe shqip pse talleni me muslimanet nje xhami nuk lejohet te ndertohet ne Tirane po lejoni qe muslimanet shqipetare te falen rrugeve kur urinojne qente e Tiranes ?


----------------------------------------
Pa diturinė s'kuptohet e vėrteta
Pa diturinė s'largohet e meta
Pa diturinė vlerė nuk ka jeta
PM
Top

Topic Options Faqe: (2) [1] 2  Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio