Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> U riktheva pas 8 vitesh, 'Pėrse jam njeri i dashur i fesė'
NOPERFECTO
Postuar nė: 07.06.2015, 22:39
Quote Post


Miku i ri
*

Posti: Antarė
Postime: 2
Antari Nr: 27897
Bashkangjitur: 07.06.2015U riktheva pas 8 vitesh

(Rrėfim personal lidhur me postimin e dikurshėm e me kėtė temė nė kėtė link) e qė kam postuar si 'PERFECTO':

http://www.studentet.info/modules/ipboard/...showtopic=13888

E gjithė kjo ju betohem qė ėshtė e vėrtetė, qė unė jam i njejti person, por me mendime tė kundėrta nga atėherė. Kam evoluar me kohėn e koha bashkė me mua.
Po e llogaris qė qenka bėrė njė dekadė tashmė.
Dhe ēuditem se si forumi i paska qėndruar kohės. Ēuditem se si unė po shkruaj nė kėtė forum dhe papritmas mė duket vetja se u ktheva prapa nė kohė dhe takova veten. Takova mendimet e mia. Takova ‘fėmiun tim brenda meje qė kisha dhe qė ende kam’. Nė fakt ēdo i rritur ėshtė ‘fėmijė i rritur’. Ky ėshtė vet njeriu.

Nuk paska gjė mė tė bukur se kjo. Kjo qenka mrekullia vet. Takova mrekullisht forumin duke kėrkuar nė internet disa referenca mbi njė punim, qė tani mė duket i parandėsishėm. Takova mrekullisht temėn time qė kisha postuar dhe menjėheherė m’u kujtua emri pėrdorues ‘Perfecto’ E rėndėsishme tani mė duket vetėm tė shkruaj kėtė letėr. Mrekullisht por bėj kėtė shkrim personal mbi vetėn e pėr ju. Mė veēanėrisht pėr temėn ‘PĖRSE MĖ DUHET TĖ JEM NJERI I DASHUR I FESĖ’, qė unė si ‘Perfecto’ atėhėrė, e si NoPerfecto tani. Ky ėshtė njė shndrrim interesant apo jo? Transformim i dukshėm. Vėrehet.

Nuk e kam zakon tė shkruaj me Caps Lock, por dėshiroj qė tė bie nė sy kjo temė e dikurshme e cila veēanėrisht mė nxiti tė shkruaj dhe tė rikaktualizohem pas 8 vite. Pėrndryshe, nuk besoj qė do shkruaja. Desha tė riaktualizohem me emrin pėrdorues ‘Perfecto’, por besoj qė mė ka humbur kodi dhe emaili. E kėtė besoj qė dhe ju e besoni.

Kėtu kam njohur disa anėtarė si BESI-TE,( kjo prapashtesa TE, tani mė kujton tė kuptoj qė ishte nga Tetova, djal me njohuri fetare. Mė duket qė mė ka shkruar dhe mesazh privat pėr tė mė sugjeruar e kėshilluar pikėrisht pas temės edhe pse s’jam i sigurtė. Kam harruar por kam pershypjen disi.). ALVIN (Ky ishte mjaft provokues por shumė bindės dhe argumentues, djal i veēantė dhe vėrhej nė turmė) , ULĒINAKU,(dukej qė ishte djal punėtor dhe kishe bagazh akademik) PACKS,( dukej misterioz-e, s’mė kujtohet mė shumė pėr tė.) MBINJERIU( Nuk mund ta harroja kėtė emėr absolutisht nga vetė emri i tij. Sa herė qė postonte mė kujtonte Niēen, mė kujtonte Darvinin dhe filozofinė, mė dukej egosit, por e dija qė ka dije filozofike) . E disa qė pėr momentin nuk po mė kujtohen tani. Ishte dhe njė anėtar me njė foto tė Ballackut dhe njė tjetėr me njė foto tė njė ujku nė dimėr, qė sa herė postonte mė kujtonin filmat holluviduan ku njerėzit shndrroheshin nė ujqėr e ujqėrit nė njerėz. (Edhe pse mund tė hy nė forum dhe tė rishikoj emrat, por kam vendosur qė tė shkruaj vetėm ajo ēfarė mė kujtohet. Dua tė jem i sinqertė nė kujtimin tim tė rastėsishėm qė nuk besoj qė ėshtė i rastėsishėm. Dhe si do tė ishte ndrysheme me modifikime e improvizime? Kjo gjė do tė vėrehej lehtė nga njė lexues i mirėfilltė, dhe ky rrėfim personal do tė ishte thjeshtė njė trillim e njė lojė ku paraprakishtdihet fituesi e humbėsi, ku mund tė vėsh bastin 100 pėrqind.

E unė ka kohė qė kam vėnė bast qė s’vendos kurrė mė baste.

Lexova shkrimin tim dhe besoni qava me lot, pėr kohėn qė ka kaluar dhe takimin e mistershėm me tė kaluarėn time. Tė mos bėhem emocional tani, se s’ėshtė kushedi ēfarė. Kėshtu, vazhdoj tė them vazhdimisht e po shkruaj e po bėhem dhe mė emocional. Nuk kam ē’tė bėj tjetėr.
Por, ēka ka ndodhur me mua deri tani?
Dhe unė siē duket jam shndrruar tani nga ujku i dikurshėm nė njė njeri tė zakonshėm. Nuk shndrrohem mė nė ujk. E kam gjetur mėnyrėn. Mėnyrėn nė kthim. Kthimin nė Fenė time. Ku arrita tė gjeja vlerat e mia subjektive. Sepse njeriu gjithmonė ėshtė nė kėrkim tė vetės, vlerave dhe lumturisė. Vlerat i gjeta pikėrisht nė njė Fe qė unė nuk e doja aq shumė. E tani e dua aq shumė sa qė mund tė vdes pėr tė. Pėr kėtė moral, qė dikur mendoja qė ėshtė ‘moral qė vetė njeriu ka krijuar’

Nuk dua tani tė flas pėr kėtė tani, por vetėm t’i kundėrpergjigjem vetes se dikurshme mbi pėrgjigjen atėhershme ndaj vetės mbi atė se , ‘Pėrse mė duhet tė jem njeri i dashur i Fesė?’, ku pėrgjigja e atėherėshme ndaj vetės sime tani qėndron nė tė kundėrtėn e saj. Pra, ‘Unė duhet tė jem njeri i dashur i Fesė’. Dhe kjo ‘duhet’, nuk qėndron tani nė tė tashmen time, porse tashmė kjo ėshtė e tanishmja ime. Qėndron vet nė mua. Edhe pse dikur qėndronnte nė atė qė ‘s’duhej’.

Dhe?

Sa mė shumė e sulmoja kėtė fe aq mė shumė i afrohesha. Sa mė shumė flisja keq tek tė tjerėt aq mė shumė mė fliste diēka e mirė brenda vetės. Mendja ime ndryshoi krejtėsisht, kur lexova shkencėn brenda saj. Edhe pse e kam kuptuar qė kjo fe ėshtė mrekulli qė flet vetėm pėr besimin, gjė tė cilėn unė e injoroja vazhdimisht.

Unė kėrkoja diēka tjetėr. Tė kundėrtėn e saj. Kėrkoja shkencėn. Dhe pikėrisht aty gjeta . Duke e gjetur shkencėn gjeta dhe besimin. E kuptova qė shkenca nuk ėshtė fare atesite siē mendoja, por ajo ndėrtohet bashkė me besimin, dhe besimi ėshtė ai qė ndėrton shkencėn. Nuk pashė ndonjė ndarje nė me tyre porse ato bashkarisht kanė qenė dhe janė premtuese tė vet proceseve mendore gjatė historisė njerėzore. Kisha gabuar rrėnjėsisht, nė gjykimet e para tė vjetra tė moshės rinore, e tani kam pėrvetėsuar mendime e gjykime tė reja nė moshė mė tė vjetėr.

E dija qė njė ditė do i kthehesha kėsaj feje. E ndjeja, thellė-thellė, brenda meje. Thjesht nuk kisha rrugėdalje tjetėr. Tė gjitha rrugėt mė dėrgonin nė tė njejtin vend. Shumė rrugė kalova qė pėrfundimisht mė qonin nė njė rrugė tė vetme. Nė rrugėn e Fesė time.

E...?

Njė gjė kam pasur gjithmonė. Sinqeritetin. Sinqeriteti qėndron mbi tė gjitha. Sė paku mbi vetėn time. Edhe vet shkrimi, ‘Pėrse mė duhet tė jem njeri i dashur i fesė’, megjithatė ishte i sinqertė pėr kohėn dhe pėr vetėn. Kėtė duhet ta pranoj sinqerisht. Pėrndryshe kjo letėr e imja qė tani po e shkruaj nuk do ishte e vėrtetė. Do ishte e pasinqertė. Sinqeriteti, mė afroi me fenė dhe shkencėn. Dikujt kjo i duket dobėsi, e dikujt virtyt. Unė i pėrkas grupit tė njerėzeve qė sinqeritetin e marrin si vlerė e virtyt. Dikur i pėrkisja grupit tė parė dhe merrja si dobėsi.

Dhe...

U ndala e thash: ‘ Pėrse duhet tė jesh aq injorant ndaj shkencės? Lėre njėherė fenė fare? Mos u merr me tė mė. Merru me shkencė. Merru me intelekt. Do bėhesh kėshtu gazetar, profesor universiteti, intelektual apo politikan. E feja kėto gjėra i injoron, me gjithė injorancėn time qė dikur ishte dhe kėshtu thshė.

Ēasti ndryshimit!

A e kupton ore i mjerė qė feja nė mėnyre tė sukseshme mund ti paraprijė shkencės? Ti kėrkove shkencėn dhe aty gjete fenė. E duke injoruar fenė gjete vet shkencėn. Ja, e sheh, kėtė kėrkove dhe e kėtė gjete. E tani ēfarė pret? Mos prit asnjė sekond por kape dhe mos e lėsho nga duart. Anjėherė. Kurrė. Deri nė fund tė ēastit kur lėshon kėtė botė. Kur merr frymėn e fundit dhe kur atė lėshon.

Ky ėshtė sukses, ky qenka ēelėsi, thashė, a e do sinqeritetin sikurse qė je. Ja afrohu tek ‘injoranca jote e dikurshme, dhe largohu ‘vlerave normative moderne’. E kėshtu, e kėshtu...
E fati im qėndron tani nė fatin e dy tė kundėrtave . E kėto dy tė kundėrta pėbėjnė fatin tim e rigjetjen nė fenė time.

E di qė unė nuk jam i njejti, derisa qėndroja nė tė njejtin lum e ai derdhej nėn kėmbėt e mia. Lumi vazhdimisht ecte e unė ndryshoja. Lumi ndryshonte gjatė stinėve, ndryshonte erėn e ngjyrėn. Shterej e mbushej, rryskej, e truskej nė vetvete. E unė tani nė kėtė lum kam njohur rrudhat a para tė ballit. Kam filluar tė plakem, kėshtu mendoj. Dhe bėj mirė, qė kėshtu mendoj.
Dhe bėn mirė ēdokush qė kėshtu mendon.

Studimet pėr filozofi?

Kėshtu nė vitin 2009 fillova tė studioj filozfoinė, tė c*ėn e shihja si realitet tė kundėrt me fenė time e religjionet nė pėrgjithėsi.
E sa mė shumė lexoja e njihesha me vet realitetin, aq mė shumė i afrohesha fesė time.
E cila ishte kjo Fe qė unė doja ta luftoja. A ishte po kjo fe qė dikur dikush po kėtu nė kėtė forum mė ka thėnė qė, ‘feja ėshtė si njė top plastike, sa mė shumė e shtyp ajo aq mė lart ngrihet’. E tani mrekulisht po mė vijnė kėto shprehi disi si nė mjegull mengjesi, e po mė kujtohen nė mėnyrė tė kulluar. E jam i sigurt qė kėtė shprehje kėtu e kam dėgjuar. Por nuk e di nga kush saktėsisht.

E unė bashkė me fenė time qė mundohesha ta shypja, u ngrita lart bashkė me tė nė piedestale.
Tani kam mbaruar studimet pėr filozofi, duke zbuluar talentin tim nė letėrsi. Nuk e dija fare qė e kisha. Kam filluar tė kontribojė me shkrime dhe opinione mbi atė se feja nuk sjell dhunėn dhe Zoti Mėshirėplotė i ka dhuruar kėtė mirėsi njeriut.
Feja ėshtė e dashur pėr njeriun dhe njeriu uhet tė jetė i dashur ndaj saj.

E cila ishte kjo fe?

Kjo fe dikur ishte Islami

Dhe ėshtė Islami tani.

Nuk mund tė ishte ndryshe.

Nuk mund tė ishte diēka tjetėr.

Sinqerisht, d.g.

Apo NoPerfecto.
smil3dbd4d6422f04.gif

Ky postim ėshtė ndryshuar nga NOPERFECTO nė 07.06.2015, 22:41
PM
Top
Foks_Ecc
Postuar nė: 09.06.2015, 14:01
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 6983
Antari Nr: 6604
Bashkangjitur: 27.03.2007Gjen ai qe kerkon.
Meson ai qe pyet dhe lexon.


----------------------------------------
Pa diturinė s'kuptohet e vėrteta
Pa diturinė s'largohet e meta
Pa diturinė vlerė nuk ka jeta
PM
Top
Muslimboy
Postuar nė: 09.06.2015, 21:05
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 729
Antari Nr: 19470
Bashkangjitur: 12.01.2009Es selamu alejkum vella.
Po me vjen shumė mirė kthimin tend, elhamdulilah qe keni gjetur qetesin ne kete fe me te cilen na ka begatu Allahu.


----------------------------------------
Kjo Dynja eshte sikurse hija nese tenton ta kapesh ate kurr sdo te arrish ta besh ate gje.
Nese ja kthen shpinen asaj,te vjen pas teje(Iben Kajjim)
PM
Top
Trishtimi
Postuar nė: 07.07.2015, 13:31
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 9194
Antari Nr: 18743
Bashkangjitur: 27.11.2008Elhamdulilah qe ke gjet te verteten ,dhe ti tani me i ke dyat edhe besimtarin edhe mendimtarin, ka qen me leht vetem te besosh dhe te mos mendosh, te besosh verberisht ..


----------------------------------------
Ēdo shigjetė nuk e arrin cakun...
PMUsers Website
Top
Kacurelja
Postuar nė: 15.07.2015, 21:09
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2347
Antari Nr: 19113
Bashkangjitur: 23.12.2008Me kalimin e kohes natyrisht qe gjerat ndryshojne, por edhe me mire eshte kur ato ndryshojne pozitivisht...je me fat qe ke gjetur dhe kuptuar te verteten e botes... smil3dbd4d6422f04.gif


----------------------------------------
Me jep nje laps dhe leter, pak drite ne dhomen time, e me ler te kenaqem me shkronjat...!
PM
Top
NoLimit
Postuar nė: 06.08.2015, 02:46
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2571
Antari Nr: 5998
Bashkangjitur: 22.02.2007bash tekst emocional paske shkruj jam shum i kenaqur qe me ne fund ke gjet qetsin e shpirtit..

me trego a faleshe 5 here ne dite ( nese je musliman edhe me polt bindje me thua kishe une di per islamin ,)

me trego a e agjiron ramazain etj etje qe duhet te jesh njeri i dashur i fese , edhe jo me fol si kukuvajkat e kqija paske probleme me botekuptime...
Kjo Citim nja nje postim i yti Me trego tash a i bon ty kto obligime?
Me nderime.


----------------------------------------
Te mendojsh se me LIKE fiton Sevape ne Fe,eshte njejt si me shku ne Haxh me google Earth
PMIntegrity Messenger IMMSN
Top
dasaaa
Postuar nė: 22.08.2015, 20:29
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 18007
Antari Nr: 16746
Bashkangjitur: 09.08.2008Elhamdulilah

Inshalla edhe tjert e gjejn te VERTETEN


----------------------------------------
Kurrė mos e ngatėrro personalitetin tim me sjelljen time, sepse personaliteti ėshtė i imi ... kurse sjellja ime, mvaret shumė edhe prej teje!
PMUsers WebsiteIntegrity Messenger IM
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio