Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Librat vidhen nga Biblioteka dhe i shiten TOENA-s
r.mislimi
Postuar nė: 27.11.2006, 22:44
Quote Post


studentet.info
*****

Posti: Admin
Postime: 3277
Antari Nr: 2
Bashkangjitur: 25.11.2004Librat e rralle vidhen nga Biblioteka dhe i shitetn TOENA-s se Tiranes!

Me falni qe po ju shkruaj kete leter.Ne mjetet informative te Kosoves u fol keto dite per drejtorin e Bibliotekes Kombetare dhe Universitare te Kosoves,se gjeja ai ka shkatrruar fondin e librave te rralla dhe kurgje kurkujt.Ndaj tij dhe te tjereve nuk u morren asnje mase nga MASHT-i.

Meqenese edhe une dije shume gjera per te do te vecoja disa syresh si fjala vjen Zoti Sali Bashota e ka bere biblioteken shoqerore si :"bashqe et babes"...duke punesuar te deshtuarin gazetar z.Fazli Gajraku *ish i punesuar ne gazeten ditore Bota sot dhe ne ish MASHT.Ai pa konkurs u emrua Shef i sektorit per furnizimin e materjalit bibliotekar i cili gjate tere kohes se tij ne pune zyrja e tij eshte e mbyllur dhe gjeja ai eshte duke punuar ne tezen e doktoratures se ish ministrit te MASHT-it ,Mr.sc.Rexhep Osmanit...

Nuk eshte Gajraku i vetmi njeri i punesuar nga Sali Bashota ,drejtori i dhunshem i BKUK.Ne kete institucion te larte kombetare dhe shkencore eshte i punesuar edhe Besim Kokollari,bashkeshortja e shkrimtarit Mehmet Kraja,zonja Zize Kraja etj.,kurse tash se voni nga vendi i punes me qyk te zorit u suspenduan Mr.Vehbi Miftari,Mr.sc.Shukrije Rama,Barlet Berisha ,Mr.sc.Xhafer Syla etj...
Thuhet se zotin Sali Bashota si asisten ne Fakultetin Filologjik te Universitetit te Prishtines, e kane pranuar pas intervences se nje anetari te Komitetit Qendror te Lidhjes se Komunisteve te Serbise,kurse si drejtor i BKUK e pranoj shoku i tij Rexhep Osmani.

Keta dy se bashku fill pas largimit me dhune te ish drejtorit te kesaj Biblioteke,larguan hic me pak se 29 bibliotekare profesional.
Vlene theksuar se zoti Bashota me suiten e tij te devotshme vodhi hiq me pak se 1700 libra te rralle.

Lirije Domi, ish bibliotekste

Prishtine,27 nentor 2006


----------------------------------------
www.studentet.info
PMUsers Website
Top
blerim fjokshi
Postuar nė: 03.02.2007, 18:19
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 90
Antari Nr: 5464
Bashkangjitur: 26.01.2007Me te vertet shum keq te vjedhesh vler te till nga populli edhe ashtu i varfer per nga leximi? Me e keqja eshte se vjedhesit nuk do t'i hyne kurr ne pune librat perveq materialisht....


----------------------------------------
ME ĒFAR TĖ MBUREM QĖ JAM SHQIPTAR!!!
PM
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio