Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Enver Hasani diplome Valide ose jo Valide?!!!!
aristoteli
Postuar nė: 27.11.2006, 22:51
Quote Post


voglushi i madh
*****

Posti: Antarė
Postime: 268
Antari Nr: 1010
Bashkangjitur: 12.04.2006Zonja dhe zoterin

Meqenese moderuesit e alb-shkences seleksionuan shkrimet e mija ,kesaj radhe jam i detyruar qe ta njoftoj opinionin e gjere privatisht lidhur me censuren ,denigrimin e rektorit te Universitetit te Prishtines,prof.dr. Enver Hasani dhe mua Flori Bruqi.
Per hire te vertes ,shkences dhe shkenctareve ( me keqardhje ) duhet mbrojtur integritetin tim nga "shkenctaret" dhe akuzuesit qe nuk me njofin deri me tash. Censura eshte nje non sens e radhes nga moderatoret per mua te panjofshem ne alb-shkence.Alb-shkenca si forum ka filluar me nderskamca qe moti. .Ne fund te fundit Alb-shkenca mua nuk me ka bere shkenctar ! Shkenctare ,shkrimatr e publicist me ka bere angazhimi im i perditshem ,e kjo gje mund te verehet nga lexuesi i mirefillte qe din me vleresuar se cka eshte shkenca,e jo fyerja primitive ... e moderuesve te ketij forumi i cili pa fajin tim do te ndeshet dhe ndeshkohet nga Gjykata nderkombetare mbi te drejtat e mija qe me takojne si individ dhe intelektual.
Nje fjale popullore thote"Nese eshte ngrene pitja , tepsia ka mbete "dhe ne vend se te permiresohet gabimi i qellimte ,moderuesit heshtin.
Heshtja sipas meje eshte pranim i fajit...
Deri me sot asnje shkrim i imi ne asnje forum shqiptare nuk me eshte demantuar ,cka do te thote se kur shkruaj dicka jam 100% i sigurte...
Moderatoret ne Alb-shkenca ,e dijne se kush jam une.Nese se dijne le te lexojne:
http://gjuhashqipe.blogspot.com/2006/11/fl...29-qershor.html
Pyes moderatoret e Alb-shkences:

Valle athue jam fajtor per te vertetn qe kam shkruar me daten 13.11.2006., ne blogun virtual :
http//floart-press.blogspot.com " Enver Hasani ,ka diplome valide".Po ka dhe duhet thene genjeshtres STOP!
Shkrimi i plote :

SHKRIM ME SHKAS:ENVER HASANI-REKTOR I REFORMAVE

DISERTACIONI I REKTORIT TĖ UNIVERSITETIT TĖ PRISHTINĖS ĖSHTĖ VALID

Nė redaksinė tone erdhi kjo letėr ,qė rektori Enver Hasani,kishte postuar nė njė adresė tė njė profesori dhe doktori tė shkencave mjekėsore nė Washington(emir I njohur pėr redaksinė).
Pėr hirė tė transparencės dhe objektivitetit qė redaksia e ka ndaj lexuesve dhe pėr hirtė objektivitetit (vėrtetės) po publikojmė komentin tonė tė redaksisė si dhe letrėn e profesor Dr.Enver Hasanit nga Prishtina.

FJALA E REDAKSISĖ:

Enver Hasani ka disertacion valid

Prishtinė,13 nėntor

Dr.Enver Hasani u lind nė Mitrovicė mė 10.05.1962.Shkollėn fillore dhe tė mesme i ka mbaruar nė Mitrovicė,kurse Fakultetin Juridik nė Prishtinė,mė 07.07.1984.

Punoj si pedagog nė Shkollėn e Mesme Ekonomike nė Zveēan(viti shkollor 1984/1985),kurse si pėrfaqsues juridik prej vitit 1985 deri nė vitin 1987 , punojė nė ”Lux” tėMitrovicės/Kosovė/.

Nė Fakultetin Juridik tė Prishtinės punoj si asistent I lėndės mėsimore “E drejta e proceduėes civile”(1987/ 2002).

Mė datėn 12 .10.2001 u zgjodh unanimisht profesor “E drejta ndėrkombėtare publike” dhe “Mbrojtja ndėrkombėtare e tė drejtave tė njeriut”.

Mė datėn 04.10.2001 , BUP emroj unanimisht Enver Hasanin nė cilėsinė e “profesor asistentit” pranė Fakultetit Filozofik nė Prishtinė (Departamenti i SHPAP).

Mė datėn 29 qershor tė vitit 2006 .ENVER HASANI u emrua Rektor nė Universitetit tė Prishtinės,tė cilėn detyrė e kryen mė sukses!

Dr.Enver Hasani mban postin profesorit asistent pėr lėndėt “E drejta ndėrkombėtare Publike”(Fakulteti Juridik nė Prishtinė) dhe “Hyrje nė Shkencat politike”(Fakulteti Filozofik nė Prishtinė).

Enver Hasani ,studimet posdiplomike i ka regjistruar nė Universitetin e Beogradit - Fakulteti Juridik , ku edhe absolvoj( 1986).

Mė 07 .07.1992 mbaroi mė sukses studimet posdiplomike pranė Fakultetit Juridik nė Prishtinė.
Tezen e magjistraturės mė titull “Ne Bis In Idem nė Procedurėn Kontestimore”e mbrojti nė drejtimin civilo-ekonomik .

Studimet e dyta posdiplomike I filloj nė vitin shkollor 1996/98 ku dhe magjistroi nė Universitetin Bilkent tė Ankarasė,Departamenti i Mardhėnieve Ndėrkombėtare.

Nė po ketė Universitet Enver Hasani kreu edhe studimet e rregullta tė doktoraturės(tetor 1998-korrik 2001) dhe fitoi titullin shkencor doktor (PhD) nė lėminė e mardhėnieve tė sė drejtės ndėrkombėtare nė Shkencat pėr Politike dhe Histori.

Enver Hasani unoi si diplomat i shtetit shqiptar (1992 deri mė 1997).

Kreu edhe shumė detyra tjera tė rėndėsishme nė OKB, OSCE,UE,Qeveri tė Kosovės etj.

Pėrveē punės pedagogjike dhe profesionale,Dr.Enver Hasani ka botuar disa dhjeta punime shkencore nė revistat prestigjioze kombėtare dhe ndėrkombėtare.

Familja e profesor Hasanit ishte e persekutuar plotė 50 vjetė nga regjimi monist i Jugosllavisė(1945-1999).

Rektori Hasani nė kohė tė fundit ka qenė I kritikuar prej mediave nė vend ,duke shpifur edhe tė dhenat monstruoze sė gjėja ky nuk ka disertacion,ēka njė gjė e tillė ėshtė shpifje e kulluar e disa gazetave dhe shėrbimeve secrete antishqiptare.

Rektori Hasani gėzon njė reputacion bukur tė madh nė Universitetin e Prishtinės si ideolog i venies nė fuqi tė reformave tė Bolonjės ,qė ishin anashkaluar nga pedagogėt e kėtij Universiteti deri nė qershor tė kėtij viti.

Universitetin e Prishtinės mė ardhjen e Hasanit pė rektor kanė filluar ta njohin edhe Universitetet tjera nė botė.

Mr.sci.Flori Bruqi
---------------------------------------------------------------------------------------

LETRA E ENVER HASANIT:

From: Rector Enver Hasani [mailto:enver.hasani@uni-pr.edu] Sent: Friday, November 10, 2006 2:32 PME nderuara kolege …

Shume faliminderes per kete postim. Une isha ne France dhe me treguan per shkrimin ne fjale. Me beso se nuk me kishte shkuar ndonjehere mendja qe dikush mund te kontestoj titujt e mi shkencor.
Dhe, kjo ka nje spjegim interesant. U mor vesh, arsyeja primare eshte se pas shkrimit qendrojne sherbimet paramilitare te Kosoves se sotme, shefat e sherbimeve informative ilegale, te cilat jane ne sherbim te dreqit e te birit , sic e thote mileti yne.
Megjitjhate, arsyeja kryesore pse mund te shkruhet nje shkrim i tille eshte kjo:

Per fat te keq une jam i vetmi ne Kosove, he per he, qe ka studime te rregullta te doktorates. Studimet, sic e dini, zgjasin kater vite dhe ka nje semester pra kater e gysme.
Ketu kam pasur veshtire dhe akoma nganjehere kam veshtiresi qe t’ua spjegoje disave konceptim “studime te doktorates”. Ketu me studime nenkuptohet vetem disertacioni dhe kjo eshte vetem nje per qind e punes, sic e dini dhe ju.
Ku kam studijuar une ne Turqi ,Universiteti quhet” Bilkent” dhe ka nje web faqe te qarte dhe cdo e dhene per mua eshte aty.
Kam mbaruar studimet aty dhe nje master (te dytin sepse te parin e kam bere ne ish Jugusllavi).
Masteri zgjate dy vite. Pra, kam studiuar 5 vite, sepse per tre vjet kam bere studimet, ne nje afat rekord per ate universitet.
Kjo gjendet ne Web faqe , ku ne LIBRARY gjenden te dhenat per temat e mia, te doktorates dhe te masterit, por edhe numeri i provimeve qe i kam dhene dhe koha e dhenies se tyre.
Cdo gje eshte ne web faqe.
Pervec kesaj une kam botutar ne Vjene disertaciopninj ne fjale (gjendet ne veb faqe edhe eshte botuar nga nje nder institutet me te njohura ne bote per paqe).
Po pat nevoje, une mund te skenoj diplomat e mia, dy masterat dhe nje te studimeve te doktorates.
Ama, po me duket nje nencmim sikur te beje nje gje te tille. Kjo ka qene arsyeja qe nuk kam reaguar dhe as qe do te reagoj … Ne fakt, kjo eshte nje cmenduri e llojit te vet.
Kete leter timen lirisht mund ta qarkulloni gjitheandej, nese ju e shihni te arsyeshme.
… Per momentin une kam stopuar cdo doktorate pershkak te parregullesive masive dhe dua te kem nje pasqyre te qarte se kush dhe si doktorn.
Doktoratat ketu jane bere shkel e shko ne te shumten e rasteve dhe ne menyre kunderligjore.
Tani kam angazhuar nje keshilltar timin, prof. dr. Nexhmi Rexhen (qe ka konkurruar per rektor se bashku me mua, dhe po e bene rregolloren e re per studime te doktorates dhe ne qershor te vitit 2007 pritet qe ajo rregullore te miratohet.
Pasi ta kam nje pasqyre te qarte te tere procedurave ne vijim e siper, ne qershor 2007 do ti fus nen ligj te gjithe dhe fillojne punen si duhet dhe si I ka hije nje universiteti europian. Nuk ka asgje personale ketu dhe kjo vlene per te gjitha fakultetet.

Faliminderes edhe njehere dhe mire u degjofshim.
Sinqerisht
Enver Hasani


Shkrimi i mesiperm eshte botuar ne "FLOART-PRESS"me daten 13.11.2006 8:35 MD dhe deri me tash nuk eshte demantuar.

Zoti Engjell Shehu , publicist dhe shkrimtar nga Shqiperia (tash me vendbanim ne Belgjike)me dergon kete shkrim qe jua kishte derguar moderuesve ne alb-shkence,por "shkenctaret",nuk e botojne shkrimin e tij.
Fatmirsisht,nuk eshte vetem alb-shkenca,por ka edhe forume tjera qe e botojne te verteten e hidhur...Rektorin e Universitetit te Prishtines prof.dr. Enver Hasanin dhe magjistrin e shkencave Flori Bruqin, forumi virtual "Alb-Shkenca.org" nuk mund ti denigroje...
Te kontestosh veprimtarinė e letrarit , publicistit ,shkencėtarit ,erudit tone Flori Bruqi, nga Kosova, i cili ka botuara mbi 20 libra( letrare dhe shkencore),si dhe ti kontestosh punimet e tij nga njė person qe mundet te mos ia ketė haberin fare se kush ėshtė Flori Bruqi emrin e te cilit nuk ja mbajta mend ėshtė pa dyshim te kontestosh mbi 60 shkencėtare(redaktor,recensent,mentor etj) si dhe vete shkencėn shqiptare ne pėrgjithėsi.

Do te pyes artikullshkruesin se ,kush ėshtė ma aktiv prej shkencėtareve dhe letrareve tane ne Kosove me shume se sa Flori Bruqi?!
Le te me tregoj artikullshkruesi naiv, mellagoman dhe i ēoroditur pėr ate qe shkruan?...
Kjo ėshtė njė turp i blogut tuaj shume te lexuar Alb-shkenca.org ,moderatorėve te saj si dhe vete artikullshkruesit qe dėshiron te krijoje konfuzion e te hedhe balte edhe pėr shkencėtarin prof.dr.Enver Hasani.
Pėrsėri me lind pyetja natyrshėm – Me sharje dhe shpifje me mellagomani dhe tymnaja me fjale te ulta e denigruese kujt i sherben artikullshkruesi juaj?
Ėshtė koha qe me shume se kurrė shqiptaret kudo qe janė, te ruajnė e konsolidojnė unitetin si asnjėherė tjetėr dhe te kurajojne shkencėtarėt e letraret te shkruajnė e botojnė me shume per ēėshtjen tone te madhe kombėtare atė te pavarėsisė se Kosovės siē po bene edhe zoti Bruqi.
Ju te nderuar moderator te Alb-shkences nuk mund ta diskreditoni dot Flori Bruqin me zhgarravina te pa baza dhe teje dashakeqe sepse ne te gjithė e njohim si shkencėtare,gazetare publicist ,moderator te shume forumeve brilante,prandaj ėshtė ne dinjitetin tuaj qe ta pėrgėnjeshtroni artikullin tuaj te pa baze te ngritur mbi bazėn e sharjeve dhe shpifjeve dhe te jeni sa me realiste dhe objektiv ne vlerėsimin e punės se letrareve dhe shkencėtareve tanė ne Kosove dhe ne Shqipėri.

Engjell Shehu
27.11.2006.
Ndersa moderatoret e alb-shkences publikojne shkrimin denigrues me daten 22.nentor 2006,te zotit Frang Bardhi nga Prishtina,i cili deri me tash nuk e di se kush jam une.Ja shkrimi i tij i botuar ne alb-shkenca:

Tė nderuar miq,
paraqitja e Bruqit nė listėn e kėtij forumi ėshtė dėshmia mė e mirė e rėndėsisė dhe rolit tė tij; tė gjithė gjejnė hapėsirė pėr t'u shprehur-mrekullia vetė! Megjithatė shkrimi i Bruqit, pėrkatėsisht mbrojtja e tij nuk i bėn fare nder profesor Hasanit, pėrkundrazi. Flori Bruqi ėshtė dashtė ta arsyetojė diplomėn e tij e jo tėmerret me atė tė rektorit Hasani. Pastaj ka qenė e ndershme tė dėshmojė se ku dhe si nisi tė merret me gazetari! Kėto gjėra ėshtė dashtė t'i bėjė Bruqi, i cili nė kohėn mė tė vėshtirė nė Kosovė ka arritur qė nėpėrmjet shkrimtarėve tė padinjitetshėm tė bėhet edhe vetė shkrimtar!!! Por e gjithė kjo nuk e pivon Bruqin nga e drejta pėr t'u shprehur, pėrkundrazi.
Ndryshe, pazarllėqet me diploma dhe tituj akademik tashmė janė njė gjė tė cilėn e kanė kuptuar edhe sorrat, tė cilat kohė mė parė sulmuan njerėzit para Kuvendit tė Kosovės, ndoshat edhe pėr kėtė shkak!!!,shkruan forumisti I alb-shkences,gazetari I Ekspress-it te Prishtines z.Bardh Frangu ...


Ndersa sot isha detyruar per here te fundit ti shkruaj alb-shkences ,por fatkeqesisht edhe kesaj radhe moderatoret i kane shtire veshet ne lesh dhe nuk publikojne te verteten,cka une me keqardhje njoftoje opinionin se “Alb-Shkenca”,prej ketij momenti do te ndeshet me Ligje Nderkombetare per shpifje te radhes dhe fyerje te dinjitetit tim si njeri dhe intelektual.

Fotografi e bashkangjitur (Kliko mbi foton qė tė hapet nė madhėsin normale)
Fotografitė e bashkangjitura


----------------------------------------
Qė flasin keq pėr mua nė mungesėn time nuk ka asnjė rėndėsi, se nė mungesė pranoj edhe tė rrahin
PM
Top
BESI_dr
Postuar nė: 28.11.2006, 16:00
Quote Post


Bashkpuntorė
****

Posti: Antarė
Postime: 47
Antari Nr: 468
Bashkangjitur: 17.01.2006Hiq me larg se neser do te mund te gjeni artikullin per shpifjet dhe per denigrimin qe i ka bere Enver Hasani, Univesitetit te Prishtines, profesoratit dhe doktoreve te shkencave ne Kosove.
Edhe sot ai nuk ka tituj akademik te nostrifikuar, nerkaq secili qytetar i Kosoves qe ka marre keta tituj jashte vendit duhet t'i nenshtrohet kesaj procedure.
Pse heziton Hasani te mos beje kete nostrifikim, mbetet enigme edhe tani.
PMEmail PosterUsers Website
Top
aristoteli
Postuar nė: 29.11.2006, 12:47
Quote Post


voglushi i madh
*****

Posti: Antarė
Postime: 268
Antari Nr: 1010
Bashkangjitur: 12.04.2006Tani le te pergjigjet Enver Hasani....

Enver Hasani shpif dhe fyen rėndė doktorėt e shkencave


----------------------------------------
Qė flasin keq pėr mua nė mungesėn time nuk ka asnjė rėndėsi, se nė mungesė pranoj edhe tė rrahin
PM
Top
BESI_dr
Postuar nė: 29.11.2006, 12:57
Quote Post


Bashkpuntorė
****

Posti: Antarė
Postime: 47
Antari Nr: 468
Bashkangjitur: 17.01.2006Enver Hasani nuk mund te pergjigjet meqe ai eshte neperkembes i ligjit. Mjerisht, edhe MASHT-i nuk ka ate force qe do te mund ta detyronte Hasanin qe t'i nenshtrohej procedures se nostrifikimit, ku pastaj do te mesohej saktesisht se ai ka ose jo tituj te marre ne menyre te rregullt.
PMEmail PosterUsers Website
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio