Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Urime 28 Nėntorin ditėn e Flamurit Shqiptar, 28 Nentori 1912
Uki
Postuar nė: 27.11.2006, 23:49
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 233
Antari Nr: 2386
Bashkangjitur: 26.08.200628 Nentori 1912

Me 28 nentor 2006 behen 94 vjet te pavaresise se Shqiperise.
Eshte kjo nje dite e shenuar dhe e bekuar jo vetem per Shqiperine,po dhe per te gjithe shqiptaret kudo qe jetojne.
Nentedhjet e kater vjet me pare, me 28 nentor 1912, plaku i urte e patriot nga
Vlora, Ismail Qemali, ngriti ne Vlore flamurin shqiptar dhe deklaroi pavaresine e Shqiperise. Sic u ngrit ne Veri, ne Decic, me 1911, ne betejat e pergjakshme me pushtuesit e huaj, flamuri kuq e zi u ngrit serish ne Vloren trime pas gati pese shekujsh nen pushtimin otoman.
Ate dite valoi i lire flamuri i Gjergj Kastriotit Skenderbeut, sic kishte valuar me 1443 ne Krujen legjendare.
Ate dite te lume per kombin, perfaqesuesit e te gjitha trojeve etnike shqiptare u mblodhen:

"Rreth flamurit tė pėrbashkuar
Me njė dėshir` e njė qėllim,
Tė gjith` atij duk` ju betuar
Tė lidhim besėn pėr shpėtim.
Prej lufte veē ay largohet
Qė ėshtė lindur tradhėtor,
Kush ėshtė burrė nuk frikohet,
Po vdes, po vdes si njė dėshmor!

Nė dorė armėt do t`i mbajmė
Tė mprojmė atdhenė mė ēdo kėnt,
Tė drejtat tona ne s`i ndajmė;
Kėtu armiqtė s`kanė vėnt.
Se Zoti vetė e tha me gojė
Qė kombe shuhen pėrmi dhe,
Po Shqipėria do tė rrojė;
Pėr tė, pėr tė luftojmė ne!"Festa e Flamurit eshte nje dite e gezuar per popullin shqiptar.
Kremtimi i Dites se Flamuri eshte gjithashtu nje rast per te reflektuar jo vetem mbi te kaluaren, po edhe per gjendjen e tashme si dhe per te ardhmen e Shqiperise e te Kosoves.


GEZUAR DITEN E FLAMURIT!

Fotografi e bashkangjitur (Kliko mbi foton qė tė hapet nė madhėsin normale)
Fotografitė e bashkangjitura
PM
Top
Cusack
Postuar nė: 28.11.2006, 12:45
Quote Post


Carpe Diem
*****

Posti: Admin Forumi
Postime: 10747
Antari Nr: 4199
Bashkangjitur: 24.11.2006Gezuar diten e Flamurit... me shprese qe Nentoret e ardhshem te na gjejne me te forte dhe te bashkuar


----------------------------------------
Mos ia fal cdokujt kenaqesine te mendoje qe eshte dikush ne jeten tende. Aq me pak dikujt qe s'e ka problem nese je ti ose dikush tjeter!
Miss.Blue
PM
Top
drita_fr
Postuar nė: 28.11.2006, 12:50
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 274
Antari Nr: 3625
Bashkangjitur: 27.10.2006gezuar dita e flamur

shpresojm qe ne Nentorin e ardhshem edhe KOSOVA ta festoj PAVARSIN e saj pas shum vuajtjesh
PM
Top
r.mislimi
Postuar nė: 28.11.2006, 13:33
Quote Post


studentet.info
*****

Posti: Admin
Postime: 3277
Antari Nr: 2
Bashkangjitur: 25.11.2004Urime gjithe shqiptarve dhe vizitorve te faqes studentore


----------------------------------------
www.studentet.info
PMUsers Website
Top
LirimShabani
Postuar nė: 28.11.2006, 18:42
Quote Post


Happy Soldier
*****

Posti: Antarė
Postime: 1858
Antari Nr: 2935
Bashkangjitur: 25.09.2006Drita fr

Kosova e ka festuar dhe po e feston pamvaresine. Neve nuk na duhet ndonje pamvarsi tejter vetem se te behet Kosova e mosvarme dhe te hiqet kufiri dhe vazhdon tradita e festimit kaq.

PERGEZIME PRA EDHE NGA UNE ME RASTIN E SHPALLJES SE PAMVARSISE SE CEREKUT TE SHQIPERISE...


"Shqiperine e pa bere, bere ose vdis "-Ukshin Hoti....

SUKSESE


----------------------------------------
"Mallkue qoft njaj bir shqiptari, q'e ket gjuh t'perenis, trashigim qe ja la i pari, trashigim ai s'ja le fmis...."

"Bukuria qe vret...."

"The importance of being earnets..."
PM
Top
Harun Shehu
Postuar nė: 28.11.2006, 23:13
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 715
Antari Nr: 2931
Bashkangjitur: 25.09.2006Urime 29 NENDORIN!!! Po bej shaka urime festen.


----------------------------------------
Ti Evrop ma ke borxh jeten
Mos ma shkil Evrop te Drejten per ty linda Skenderbeun
I fala globit Nenen Terezen
E ke BORXH me ma njohe ATDHEUN
PM
Top
velushi
  Postuar nė: 29.11.2006, 01:47
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 82
Antari Nr: 3737
Bashkangjitur: 31.10.2006tung urime me shum gezime tegjithve tung tung
PM
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio