Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> MAQEDONIA PA STRATEGJI NE TREGETI
INDEXI
Postuar nė: 28.11.2006, 17:13
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 569
Antari Nr: 3362
Bashkangjitur: 15.10.2006QEVERIA PA VLERESIM SE CKA DUHET TE PRES ME NDRYSHIMET NE TREGETI


Ne vetem edhe nje muaj deri ne startimin e regjimit tregetar te ri me Bullgarine dhe Romanine , qeveria e Maqedonise eshte pa vleresim se cka mundė te pres nga ndryshimet tregetare me keto dy vende te cilat me 1 janar do t`i kycen Unionit Europian.

Nuk ka analizė te efekteve te mundura e as strategji se si te arrihet deri te ato tregje te cilat do te behen europiane.Pritet te punohet ne kete segment.

“Vetemse jane duke u bere gati per te shkruar ne Bruksel analistet tone per te biseduar ne lidhje me ate pyetje dhe me perllogaritjen e pare do te ju informojme pas marrjes se informative perfundimtare” , deklaroi Vera Rafajllovska , minister i ekonomise.

Ekonomistet te cilet ishin te anketuar nga A1 vleresuan se me hyrjen e Bullgarise ne UE fitohet nje shance per Maqedonine ta konsolidoj tregetine dhe ta ule deficitin.

Nga 250 milion dollaresh ne vjet , vetem 70 milion jane eksport ne Bullgari.Prej vitit te ardhshem hjeken doganat per mallra industrial dhe kuotat per ato bujqesore.Ketu duhet te kerkohet shanca per frutat maqedone , na sugjerojne ekspertet.

“Sipas parashikimeve te mia mendoj se ekziston nje mundesi per zgjerimin e atij bashkepunimi e vecanerisht nese permiresohet struktura e prodhimeve qe eksportohen , do te permiresohet edhe niveli i perpunimit , fazat e perpunimit , ajo do tar rise edhe efektin” thote , Jovan Projkovski , profesor univerzitar.

“Ajo cka eshte me rendesi duhet te jete se si do t`i perceptojne tregjet perreth kompanite bullgare , cka ndodhi me zgjerimin e dikurshem ne 2004 kur firmat sllovene , per ate se ne nje menyre jane partner tradicional ne rajon , deri atehere ishin te fokusuara ne tregun e UE ,e pastaj u riorientuan per kete treg.Njejte mund te ndodhe edhe me firmat bullgare” , tha Silvana Mojsovska , profesor univerzitar.

Por , edhe tregu bullgar si pjes e tregut europian , nuk do te ndihmoj shume per uljen e deficitit te pergjithshem tregetar prej 1 milijard e 200 milion dollaresh , dimension ky i cili ka rrenje me te thella.

Efektet positive nga zgjerimi i Unionit duhet te shikohen ne kendveshtrim me te gjere , thojne ekspertet , edhe pse ne fizionomine e nje Bullgarije , Europa prap po afrohet deri ne Maqedoni.

Dy , nga te katert kufijt do te jene me Unionin do te duhet te permiresohet infrastruktura dhe te rriten standardet ne komunikacion.

Perkthehu nga Maqedonishtja:Hamdi Nuhiju , Kumanovė
Matriali eshte huazuar nga: http://www.a1.com.mk/vesti/default.asp?VestID=70927

http://hamdinuhiju.blogspot.com/2006/11/qe...a-duhet-te.html
PM
Top
luan2u
Postuar nė: 28.11.2006, 21:59
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 328
Antari Nr: 1199
Bashkangjitur: 26.05.2006Mir thuan keto far profesora mirpo me speca e patate nuk mbahet shteti dhe me siguri nuk mund te ulet deficiti, derisa FYROM eshte i mbyllur per investitoret e jashtem.Investimi i huaj eshte i dobet per shkak se nuk ka siguri ekonomik ne kete shtet.Pastaj nuk ka asnje shans te ulet deficiti derisa ne nje shtet importi eshte me i madhe se eksporti. Ka shume menyra me ane te cilave shteti mund ta stimulone ritjen e ekonomise,mirpo dikujt i konvenon kjo gjendje.

E nese pret ky shtet qe prej bujqesise ta ringjall ekonomine atehere KUKU PER NE, edhe gjate kohe do te enden shqipetaret rrugeve te Europes.


Me respekt
PM
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio