Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


Faqe: (3) [1] 2 3   ( Kalo tek postimi i parė i palexuar ) Reply to this topicStart new topicStart Poll

> QFAR PO I SHTYN PERENDIMORET QE PO EPRANOJN ISLAMI, ISLAMI NE EUROP
beny
Postuar nė: 08.12.2006, 09:13
Quote Post


Miku i ri
*

Posti: Antarė
Postime: 6
Antari Nr: 4352
Bashkangjitur: 01.12.2006Cilat jan arsyet qe po epranojn perendimoret islamin.
Njera prej arsyev eksiston ne gjetjen e kenaqesis shpirtrore per arsye se tek ta nuk ka qen deri n epranimin e islamit. Kur u takova me ne te till ne GREIZ ne perendim te Gjermanis gjate bisedes morra vesh se ishte konvertuar ne musliman me tha se qdo gje kom provuar
po asnjeher nuk kam q
PMEmail Poster
Top
ardi_pr
Postuar nė: 08.12.2006, 10:22
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 811
Antari Nr: 1964
Bashkangjitur: 03.08.2006
Padyshim se Realiteti, e vetmja fe e pranuar te Zoti, eshte e vetmja fe e cila therret ne besim te paster ne te vetmin Zot, nuk ka kunderthenje ne librin hyjnor siq kane kunderthenje librat e meparshem si Bibla dhe Tevrati!

Une kam pas rastin te behem deshmitar i nje Gjermani me emrin Marcel nga landi i Hessenit i cili pranoj Islamin me bindje (pa imponim) ne vitin 2004


----------------------------------------
Atdhetar jam, por edhe fetar si duhet. Atdhetari pėrse turp tė ketė tek thotė e dua me shpirt fenė e vet. Hafiz Ali Korēa
PMYahoo
Top
Uskana2006
Postuar nė: 08.12.2006, 16:48
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2765
Antari Nr: 1800
Bashkangjitur: 21.07.2006
O, zoteri Ardi, une dij shume veta qe i largohen fese islame se me te vertete nuk e gjejne vetevehten. I ben llogarite tani.
PM
Top
Gentti
Postuar nė: 08.12.2006, 17:09
Quote Post


Miku i ri
*

Posti: Antarė
Postime: 3
Antari Nr: 4514
Bashkangjitur: 06.12.2006O ardi sa vjet shkoll i ke, a je i shkollar a kush je ti qė spaske lidhje nga feja
feja muslimane beson nė njė zot por edhe feja katolike beson nė zot ani ēka tash?
tė fala Gennti
PM
Top
ardi_pr
Postuar nė: 08.12.2006, 17:11
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 811
Antari Nr: 1964
Bashkangjitur: 03.08.2006 Citim (Uskana2006 @ 08.12.2006, 16:48)
O, zoteri Ardi, une dij shume veta qe i largohen fese islame se me te vertete nuk e gjejne vetevehten. I ben llogarite tani.


po po, qifti ytė i Gentit, e i do Injorantave tjerė pseudo-musliman largohen, paj me te thene te drejten ne nuk kemi nevoj per musliman Kvantitet ne kemi nevoje per musliman Kualitet qe i sherbejne Fese dhe Vatanit!!!

Me posht do ta sjell nje artikull si gjitheher i argumentuar:


Rusia drejt njė vendi musliman


Paramendojeni Rusinė 2050!

Paul Goble, specialist pėr pakicat etnike nė Federatėn Ruse parashikon qė pas disa decenieve Rusia do tė bėhet shtet me shumicė muslimane. Normalisht kėtu bėhet fjalė pėr pėr njė rrėnje drastike nė popullatėn ruse e cila ėshtė problem nė rritje pėr politikanėt rus dhe nga e cila kanė frikė edhe shtetet perėndimore.
Demografėt parashikojnė se popullata ruse deri nė vitin 2050 nga 143 milion do tė bie nė 100 milion. Presidenti Putin, me disa masa shtetėrore tenton tė ndaloj kėtė trend, andaj ka ofruar shtesa fėmijėrore prej 1.500 rubla pėr fėmiun e parė ndėrsa 3.000 rubla pėr fėmiun e dytė; pastaj shpėrblime pėr familjet tė cilat adoptojnė fėmijėt jetim, por e gjithė kjo rezultoi pa sukses. Arsyeja pėr kėtė trend tė pasqyrės negative demografike para sė gjithash ėshtė se popullata e gjinisė femėrore nė Rusi nuk dėshiron tė ketė fėmijė. Nėse njė ēift vendos tė ketė fėmijė, atėherė ata vendosin vetėm pėr njė. Nė anėn tjetėr njė familje mesatare muslimane ka 3-5 fėmijė, prandaj pritet qė numri i muslimanėve tė rritet.
Pranė kėtyre shifrave nė trendin e rritjes sė muslimanėve nė Rusi tregon edhe fakti se sot nė Rusi ekzistojnė 8.000 xhamia, ndėrsa para 15 viteve ishin vetėm 300.
Sipas statistikave tė ngjashme numri i xhamive deri nė vitin 2015 do tė rritet nė 25.000. Tė gjitha kėto shifra, krahas aktiviteteve tė rėndėsishme tė organizatave tė davetit nė mbarė Rusinė me numėr tė madh tė femrave dhe meshkujve tė cilėt gati ēdo ditė konvertohen nė Islam, tregojnė se kėto parashikime pėr tė ardhmen e Rusisė si njė vend musliman nuk ėshtė kurrfarė utopie, por njė realitet.


----------------------------------------
Atdhetar jam, por edhe fetar si duhet. Atdhetari pėrse turp tė ketė tek thotė e dua me shpirt fenė e vet. Hafiz Ali Korēa
PMYahoo
Top
GentIeman
Postuar nė: 08.12.2006, 17:17
Quote Post


Jam nė rrjedhoja
***

Posti: Antarė
Postime: 37
Antari Nr: 4260
Bashkangjitur: 26.11.2006 Citim (Uskana2006 @ 08.12.2006, 16:48)
O, zoteri Ardi, une dij shume veta qe i largohen fese islame se me te vertete nuk e gjejne vetevehten. I ben llogarite tani.


Zonjushe Uskana, muslimani i vertet nuk ka shanc qe te largohet nga feja islame, por ti ket shembull me siguri e the nga mendja ose aj nuk ka qen ndonjeher musliman qe ta ndroje fen.


----------------------------------------
The Heart Hold Answers The Brain Refuses To See...
PM
Top
ardi_pr
Postuar nė: 08.12.2006, 17:32
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 811
Antari Nr: 1964
Bashkangjitur: 03.08.2006 Citim (Gentti @ 08.12.2006, 17:09)
O ardi sa vjet shkoll i ke, a je i shkollar a kush je ti qė spaske lidhje nga feja
feja muslimane beson nė njė zot por edhe feja katolike beson nė zot ani ēka tash?
tė fala Gennti


paj be me u marr me qiftin tend sja vlen me humb kohe por ne muslimanet e kemi obligim qe te themi gjithnje te drejten dhe ate duke argumentuar gjithnje, se sa ke njohuri ti rreth fesė e ke deshmuar ketu, por une nuk do te merrem me vleresimin e qiftave te juaj sepse feja te ju eshte diqka krejt Tabu!

Doktrina Kristiane ska lidhje me Njehsimin e Zotit (nje) e qe nuk ka tjeter, ata me shume i luten Jezusit e qe ishte vetem nje Profet e asgje tjeter se sa Zotit, por edhe vete kristianet jane te ndar, disa Jezusin e quajne Zot e disa bir i Zotit (ruana Zot prej besimeve te kota pagane) sepse edhe vete trinia eshte e e trasheguar nga paganizmi.

Muslimanet e besojnė Zotin (NJE) e qe nuk ka tjeter, vetem ate e madherojne dhe vetem ate e falenderojnė!

Allahu ėshtė i vetmi Zot,ndėrsa lindja e Isės a.s(Jesusit) ėshtė mrekulli dhe Muhamedi a.s ėshtė i dėrguari i fundit,qė tė dy thanė:

Zoti ėshtė Njė dhe duhet t’i shėrbesh Atij me
gjithė zemėr,mendje dhe fuqi .


te preferoj ta lodhesh pak trurin:

www.islamidhekrishterimi.com


----------------------------------------
Atdhetar jam, por edhe fetar si duhet. Atdhetari pėrse turp tė ketė tek thotė e dua me shpirt fenė e vet. Hafiz Ali Korēa
PMYahoo
Top
Uskana2006
Postuar nė: 08.12.2006, 20:56
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2765
Antari Nr: 1800
Bashkangjitur: 21.07.2006
Gentlemen, mundesh me mu drejtu me Mister, por sa i perket fese personalisht i kam shperlare duart nga kjo lloj ideologji, ai qe don me pratiku, e ka xhamine dhe tempujt e tjere. Por beso se ka qe e leshojne fene islame se identifikohet me arrogance, joprogresive dhe pak e evoluar.
Disa ketu ne forum jane aq te zhytur ne fe sa qe u duket rrafsh prej ketu e deri ne Indonezi,,,,,,

Shqiptaret e asimiluan fene islame me shekuj por siē duket nuk i shpetoi nga vuajtjet dhe mjerimi, dhe nga prapambeturia.
Pershendetje
PM
Top
venera
Postuar nė: 11.12.2006, 00:10
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 132
Antari Nr: 4047
Bashkangjitur: 15.11.2006Po beny keni te drejte feja islame po perhapet cdo dite shume e ma shume per arsyje se eshte feja me e paster e drejt dhe e vertet, kushe se ka lexua apo stjudjua fen islame le ta lexoj e studjoj dhe do te bindeni se eshte feja me e mire.

Ja disa shembuj vetem do tju tregoj, se ne kuranin famelart qe eshte i vjeter me mirjra vite, po tregon per cdo gje cka ka ne tok e ne qiell, cdo shkencar eshte habitur kur ka lexua kuranin se ne kuran jan te gjitha para se ti zbuloje shkenca

Ja nje me te thjeshet e me lehte qe mund te kuptoni ne kuranin famlart shkruan se njerzit dalohen nga njeri e tjetri vetem nga molzat e kishtave se cdo person i ka te ndryshem

E pra kjo eshte ne kuranin famelart qe eshte me mirja vite i vjete e kte njeriu i e ka kuptuare tani para dhjetra vite kurse kurani famelar eshte me mijra vite i vjeter


----------------------------------------
Ē'ke moj zemėr qė rėnkon; koka bėn, koka pėson.
PM
Top
saraj
Postuar nė: 11.12.2006, 13:23
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 255
Antari Nr: 3784
Bashkangjitur: 02.11.2006Se pari nje dallim shume i madh ndermjet Islamit dhe tjere:Islami e ka bere obligim martesen per te gjithe, bile deri ne 4 gra nese e kerkon nevoja, kurse keto dite jemi deshmitare te zenkes ndermjet prifterinjve krishter per shkak se disa prej tyre jane martu dhe ata i kan largu vec pse dojne te martohen(apsurde). Ketu shihet dallimi ndermjet fese se paster ISLAME dhe te tjerave. "PER ATA QE KAN LOGJIKE TE SHENDOSHE KA ARGUMENTE TE SHUMTA PER RRETH TYRE QE TREGOJNE EKZISTIMIN E TE MADHIT ZOT DHE PASTERTINE E ISLAMIT".
PMIntegrity Messenger IM
Top
roki112
Postuar nė: 11.12.2006, 14:00
Quote Post


Jam nė rrjedhoja
***

Posti: Antarė
Postime: 36
Antari Nr: 4403
Bashkangjitur: 04.12.2006martesa nė islam nuk ėshtė pėr tė gjithė obligim! ka edhe raste ku e ka haram!

mirėpo dallimi mė i madh mes besimeve ėshtė se sidomos nė krishtėrizėm ka tepėr tabu, pėr shembull pėr vdekjen nuk flitet aspak. ata vetem dijnė se do t'ju falėn tė gjitha gabimet dhe do tė hynė nė parajsė.. i pėrshkruajn Zotit djalė, shok etj.. dhe kush kupton kėtė e kupton edhe islamin se ėshtė i pastėr nga ato gjėrat qė ju pėrshkruajn islamofobistė tė ndryshėm, siē ėshtė njė islamofobist klysh kėtu "Uskana2006".

feja tė ndryshme nuk ka! ka vetem besim apo mosbesim (mungesė e besimit)! feja islami egziston qė nga njeriu dhe pejgamberi i parė, Ademi a.s. dhe ėshtė pėrciell gjer nė pejgamberin e fundit dhe vulėn e pejgambėrisė Muhamedit s.a.v.s. kėta tė tjerat siē jan krishtėrizmi etj.. janė dalje nga rruga e drejtė, dhe ia kan dhėnė vetėvetit njė emėr dhe njė shenjė (kryqi) pėr t'u identifikuar, sepse nuk kan me ē'identifikohen pėrveē me sende qė preken dhe shihen fizikisht.

kush i kupton kėto gjėra .. e pranon islamin.


----------------------------------------
fol tash pasi je larg permas, kur t'vi kam me t'lon ty shej adidas!
PM
Top
Replikanti
Postuar nė: 15.01.2007, 16:21
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 66
Antari Nr: 5055
Bashkangjitur: 03.01.2007Po secili le tė besoj nė atė qa e shef si prioritare. Pėr mua fetė janė tė fundit dhe nuk mirrem me to, ju sikur nuk mirreni me tema tjera vetėm kush po e ndėrron fenė, kush ka kalu anena kush knena. Lėrni budallallėqet e kthejuni punės, besoni nė Zotat Tuaj, mbshtetuni te ata dhe lutnju askush nuk ju pengon, ama po ju tregoj se forumin doni me ma gėrdit o pseudo Islamista.

E ē'kemi me ja'u pa sherrin e kuku pėr ne.
PM
Top
Ethnic Albanian
Postuar nė: 15.01.2007, 16:50
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 154
Antari Nr: 3787
Bashkangjitur: 02.11.2006 Citim (Replikanti @ 15.01.2007, 16:21)
Lėrni budallallėqet e kthejuni punės, besoni nė Zotat Tuaj, mbshtetuni te ata dhe lutnju askush nuk ju pengon, ama po ju tregoj se forumin doni me ma gėrdit o pseudo Islamista.

E ē'kemi me ja'u pa sherrin e kuku pėr ne.


Ti injorant mesjetar nese nuk te pelqen forumi udha e mbar te qoft, pse mos jemi duke te ndalur me dhune ketu??
Shko gjeje naj forum me paganista e kryqtar, ndoshta e gjene veten atje me mire!
Ndersa nese jau kem pa dikujt sherrin ateher qiftat e tu materialsita antifetar
PM
Top
besart1989
Postuar nė: 15.01.2007, 21:30
Quote Post


Miku i ri
*

Posti: Antarė
Postime: 6
Antari Nr: 5256
Bashkangjitur: 15.01.2007Ku ka fe me te mir se feja Islame!!!!!!!!!
Fe e paster !!!
PM
Top
besart1989
Postuar nė: 15.01.2007, 21:34
Quote Post


Miku i ri
*

Posti: Antarė
Postime: 6
Antari Nr: 5256
Bashkangjitur: 15.01.2007Ethnic Albanian --> injoranca jote esht totale !!!!!!!!!!!!!!!
ik baju mer katolik!!!!!!!!
PM
Top

Topic Options Faqe: (3) [1] 2 3  Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio