Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


Faqe: (2) [1] 2   ( Kalo tek postimi i parė i palexuar ) Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Lind nje femi me buze lepuri dhe goje Ujku
r.mislimi
Postuar nė: 09.12.2006, 14:29
Quote Post


studentet.info
*****

Posti: Admin
Postime: 3277
Antari Nr: 2
Bashkangjitur: 25.11.2004
Lind nje femi me buze lepuri dhe goje Ujku

BERAT - Lindjet anormale jemi mėsuar t’i dėgjojmė nė qarkun e Elbasanit, por kėsaj radhe njė e tillė ka ndodhur nė qytetin e Beratit. Njė nėnė 25-vjeēare ka nxjerrė nė jetė njė bebe me deformime nė fytyre. Kėtė fakt e pohojnė burime tė spitalit gjinekologjik tė kėtij qyteti. Sipas mjekėve qė morėn pjesė nė lindjen e gruas M. Hoxha, e cila banonte nė kryeqytet, por kishte familjen e saj nė Berat, lindja konsiderohet e rrallė nė kėtė maternitet. “Fėmija i seksit mashkull, me peshė normane kishte buzė lepuri dhe gojė ujku”, - pohon pėr Shekullin njėra nga mjeket e spitalit gjinekologjik. Sipas ekspertėve, derformacione tė tilla ndodhin pėr njė sėrė shkaqesh, si ato gjenetike, apo probleme tė nėnės gjatė periudhės sė shtatzanisė.

Ngjarja M. Hoxha ka shkuar tek prindėrit nė Berat pėr tė lindur krijesėn e saj aq tė shumė pritur. 25-vjeēarja e cila priste fėmijėn e parė ėshtė shtruar nė spital tė enjten pasdite dhe sipas mjekėve, lindja ka qenė shumė e vėshtirė. Kjo i ka detyruar qė tė mos kishte lindje natyrale, por kjo tė bėhej pėrmes ndėrhyrjes kirurgjikale. Nė momentin qė ka pėrfunduar operacioni, mjekėt kanė parė se nuk kishin tė bėnin me njė krijesė normale. Fėmija i porsalindur mėsohet tė ketė pasur buzė lepuri dhe gojė ujku. Po kėshtu foshnja ka patur edhe onfalocen (anomali nė kėrthizė). Menjėherė pas lindjes, gruaja ėshtė dėrguar me ambulancėn e spitalit tė Beratit drejt Tiranės pėr tė bėrė ekzaminimet e duhura dhe pėr tė pėrcaktuar nėse fėmija mund tė jetojė ose jo. Ende nuk dihet nėse foshnja mund tė ketė jetė normale ose do tė ketė nevojė pėr ndėrhyrje kirurgjikale nga mjekėt e kryeqytetit. Kjo ishte lindja e parė pėr gruan 25-vjeēare. Ndėrkohė, bebja mėsohet tė ketė patur njė peshė normale, rreth 2.5 kilogram. “Ky ėshtė ndėr rastet e rralla qė kanė ndodhur nė spitalin e Beratit”, - thotė Mjekja gjenokologe, Floresha Bojaxhiu, e cila ka shumė vjet qė punon nė kėtė profesion. Shkaqet. “Janė njė sėrė shkaqesh tė cilat mund tė sjellin lindje anormale”, -pohon pėr gazetėn mjekja gjenekologe, Floresha Bojaxhiu. Sipas saj, kjo mund tė shkaktohet si pasojė e ndonjė temperature tė lartė qė mund tė ketė patur nėna nė muajin e tretė tė shtatzanisė, sėmundjeve infektive ose zinxhirit gjenetik tė njėrit prej prindėrve tė fėmijės sė lindur. Po ashtu, raste tė tilla tė lindjeve tė fėmijėve me deformime, mund tė vijnė edhe nga prindėr qė jetojnė nė zona tė ndotura.

“Ėshtė rasti i dytė qė ndodh njė lindje e tillė nė spitalin rajonal tė Beratit pas rastit tė parė qė ndodhi nė fshatin Paftan, 8 kilometra nė jug tė qytetit”, - thotė gjinekologiia Bojaxhiu.

DISA NGA RASTET E LINDJEVE TĖ RRALLA

Mė 25.8.2006 lind tė Elbasan njė fėmijė xhuxh, 35 cm i gjatė nga ēifti Rolanda dhe Shkėlqim Salla nga fshati Godolesh
Mė 13.9.1999 lindėn binjakėt siamezė nga ēifti Flutura dhe Bardhyl Salla me banim nė Mengėl, por me origjinė nga fshati Godolesh.
Mė 11.5. 1999 nė fshatin Katund i Ri, pak metra larg Kombinatit Metalurgjik, lindi nga veza gjeli me 4 kėmbė qė i pėrkiste familjes Ēollaku
Mė 15.1999 lindi viēi pa organe gjenitale nga njė lopė nė pronėsi tė shtetasit Skėnder Qosja me banim nė fshatin Gjonmė, pėrballė Metalurgjikut
Mė 2.10.1999 lind fėmija me trurin jashtė nga nėna Fatmira S. me banim ne fshatin Gryksh tė Peqinit. Fėmija vdiq pas 2 ditėsh
Mė 24.4.2001 lindi nė Peqin viēi me dy koka, kryevepra e deformimit gjenetik. Viēi monstėr i takonte familjes sė Rrahim Muēės me banim nė fshatin Rrumbullak.
Mė 23.4. 2001 lindi lepuri me 6 kėmbė. Ishte njė ndėr 12 lepujt qė lindi nė familjen e Fatime Gogunjės me banim nė lagjen Hekurudha tė Elbasanit
Fotografi e bashkangjitur (Kliko mbi foton qė tė hapet nė madhėsin normale)
Fotografitė e bashkangjitura


----------------------------------------
www.studentet.info
PMUsers Website
Top
fancy_boy
Postuar nė: 10.12.2006, 00:35
Quote Post


Shetitje neper Mjegull
*****

Posti: Antarė
Postime: 277
Antari Nr: 9
Bashkangjitur: 28.11.2004No Comment ! Ndoshta eshte e vertet Spo kam ma shum comment :)


----------------------------------------
Mos u Mba se je, Mos u Mba se ke, Se Askush Nuk je Vetem nje Grusht DHE !
PMUsers WebsiteYahooMSN
Top
dajki
Postuar nė: 10.12.2006, 02:07
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2336
Antari Nr: 2293
Bashkangjitur: 21.08.2006Fuqia e Zotit eshte e madhe.cdogje eshte e mundur,dhe nuk eshte per tu cuditur.raste te tilla ka shum neper bot.e vetmja gje qe na mbetet eshte ti lutemi ZOTIT qe te mos na provoj me kesi gjera


----------------------------------------
Pra, mallkue njai bir Shqyptari,
qė kėtė gjuhė tė Perėndis',
trashigim, qė na la i pari,
trashigim s'ia len ai fmis.
PM
Top
blerim-blero
Postuar nė: 10.12.2006, 19:02
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 296
Antari Nr: 1768
Bashkangjitur: 18.07.2006me te vertet eshet lajm jo i dashur por megjithate nuk duhet harruar fuqia e te madhit zot.
paqja dhe meshira e allahut qoft mbi te.
PMIntegrity Messenger IMYahooMSN
Top
Uskana2006
Postuar nė: 10.12.2006, 20:52
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2765
Antari Nr: 1800
Bashkangjitur: 21.07.2006

Sot ne bote ndotja e ambientit jetesore paraqet problem te madh. Ne Ballkan sidomos mbas transformimit socio-ekonomik ndotja e dherrave dhe ujerave ka marr permasa te medha dhe ne mungese te mjeteve materiale trajtimi nuk eshte i duhur. Minierat si dhe industria e rende jane ndotesit me te medhenje, eshte shume e vertete se keto anomali ne lindje jane si rezultat i ndotjes se ambientit.
PM
Top
fato1
Postuar nė: 20.02.2007, 10:51
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 5435
Antari Nr: 5088
Bashkangjitur: 04.01.2007Pershendetje...Po eshte e vertetse ka shum raste te tilla edhe ktu ne tetove bile kajn ndodhur dhe jam vet deshmitare e ketyre gjerave se i kam pare me sy te mia..eshte me tebertet nje fatkeqesi e madhe te cilat ndodhin si pasoje e te gjitha atyre qe i theksoi USAKANA2006 por qe jan edhe shenja te perfundimit te botes.....
me te mira
PM
Top
LirimShabani
Postuar nė: 20.02.2007, 12:57
Quote Post


Happy Soldier
*****

Posti: Antarė
Postime: 1858
Antari Nr: 2935
Bashkangjitur: 25.09.2006me duket e pabesueshme kjo


----------------------------------------
"Mallkue qoft njaj bir shqiptari, q'e ket gjuh t'perenis, trashigim qe ja la i pari, trashigim ai s'ja le fmis...."

"Bukuria qe vret...."

"The importance of being earnets..."
PM
Top
zeshkani
Postuar nė: 20.02.2007, 14:36
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 777
Antari Nr: 3657
Bashkangjitur: 28.10.2006E pa besushme por e vertet.
PMUsers WebsiteYahooMSN
Top
Amra
Postuar nė: 12.12.2007, 15:56
Quote Post


Na ndejk nga koha nė kohė
****

Posti: Antarė
Postime: 44
Antari Nr: 11899
Bashkangjitur: 11.12.2007O ZOt i dashur na ruaj nga te keqja Shikone fuqin e ZOTIT vellezer dhe motra muslimane
PM
Top
v3rbatim
Postuar nė: 12.12.2007, 18:48
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2444
Antari Nr: 6905
Bashkangjitur: 13.04.2007GJithcka eshte e mundur pasi eshte i Gjithfuqishem i Gjithdijshem , cdo gje ne kohen e vet dhe ne vend te caktuar me siguri keto Lindje te ketilla me veti sjellin edhe shenja se ku jemi


----------------------------------------
Thuaj: "S'ka dyshim se vdekja prej tė cilės po ikni, ka pėr t'ju zėnė, e mandej do tė silleni te Ai qė e di tė padukshmen dhe tė dukshmen, dhe atėherė Ai do t'ju njoftojė me atė qė keni punuar".
(Sure Xhum’a: 8)Femra duhet ta ruajė trupin si pasurinė, nė qoftė se dėshiron qė mashkulli tė ndihet si gjurmues i arit.
PM
Top
Ulqinaku
Postuar nė: 13.12.2007, 02:07
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 6691
Antari Nr: 5455
Bashkangjitur: 26.01.2007 Citim (Uskana2006 @ 10.12.2006, 20:52)
Sot ne bote ndotja e ambientit jetesore paraqet problem te madh. Ne Ballkan sidomos mbas transformimit socio-ekonomik ndotja e dherrave dhe ujerave ka marr permasa te medha dhe ne mungese te mjeteve materiale trajtimi nuk eshte i duhur. Minierat si dhe industria e rende jane ndotesit me te medhenje, eshte shume e vertete se keto anomali ne lindje jane si rezultat i ndotjes se ambientit.

USKANA_2006 bravooo bree...shume i mencur je ta kam lakmij...

Por fatekeqesisht ke lindur si shqiptar eshte dashur te jesh JAHUDI

Kimi Fizika , ndotja , ajri blla blla bllaa

pse nuk thua eshte dhunti e Zotit se me ba Allahu emer edhe nder toke apo edhe ne minier me u lind ti do jesh norma...
pse nuk linden gjithe femijet e Beratit me te njejtet mangesi por lindi vete, nje ..?

hmmm


----------------------------------------
Edhe nese jam vegjetarian nuk dmth se ha barr....!
PM
Top
Ulqinaku
Postuar nė: 13.12.2007, 02:08
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 6691
Antari Nr: 5455
Bashkangjitur: 26.01.2007I lutem Zotit qe asnjerin nga ne te mos e sprovoj me nje raste te tille !
rrujna Zot


----------------------------------------
Edhe nese jam vegjetarian nuk dmth se ha barr....!
PM
Top
The_Light
Postuar nė: 01.05.2009, 17:42
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 5780
Antari Nr: 14786
Bashkangjitur: 03.04.2008 Citim (Ulqinaku @ 13.12.2007, 03:08)
I lutem Zotit qe asnjerin nga ne te mos e sprovoj me nje raste te tille !
rrujna Zot

Amin InshAllah...


----------------------------------------
نعم، انا أحب الله

*********
kumanovali- Barca's FAN
*********
PMUsers Website
Top
doc
Postuar nė: 01.05.2009, 18:08
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2406
Antari Nr: 18959
Bashkangjitur: 09.12.2008zoti eshte i madh dhe eshte shum i durueshem ,mirpo njerzia kete gje e shkel apo nuk vepron si duhet

vetem nepermjet te ketire rasteve na frigsohemi----------------------------------------
para se te veprosh mendo...

aventurat kalojn shpejt.........
PM
Top
Elmedinaa
Postuar nė: 01.05.2009, 18:15
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 1259
Antari Nr: 21875
Bashkangjitur: 24.03.2009 Citim (doc @ 01.05.2009, 19:08)
zoti eshte i madh dhe eshte shum i durueshem ,mirpo njerzia kete gje e shkel apo nuk vepron si duhet

vetem nepermjet te ketire rasteve na frigsohemi

ALLAHU eshte shum i madh , dhe vetem nje , nuk ka ZOT tjeter pos tij
po pra pajtohem me mendimin tuaj , se shumica e njerzve kan frik vetem ne keto raste , ALLAH _ALLAH


----------------------------------------
Nuk je i dėgjueshem ndaj Allahut, por pohon se e do Atė...
Kjo nuk ėshtė e mundur, dhe ėshtė shembull shumė i keq...
Sikur dashuria jote tė ishte e sinqertė, ti do tė ishe i dėgjueshem ndaj Tij,..
Sepse ai qė dashuron ėshtė i dėgjueshem ndaj tė dashurit tė tij...
PM
Top

Topic Options Faqe: (2) [1] 2  Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio