Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Elvir Muriqi Kosova KID fiton me NOKAUT
ardi_pr
Postuar nė: 13.12.2006, 10:18
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 811
Antari Nr: 1964
Bashkangjitur: 03.08.2006
Kosova Kid" Elvir Muriqi December 8th Fight Night

Vetėm 56'' sekonda, iu deshėn Muriqit tė "shėmbė" pėr tokė boksierin amerikan Derek Reed
nga BEQIR SINA, Nju Jork


[SIZE=7]
Muriqi: "Besimi tek Zoti dhe Kurani me japin fuqi"[/SIZE]
BRONX - NEW YORK - Promotori i kėsaj nate boksi nė Nju Jork," Joe DeGuardia's Star Boxing" deklarojė se ka ftuar nė ringun e "Paradise Theater" nė Bronx, New York, disa prej boksierve mė tė spikatur tė peshave tė ndryshme, nė SHBA-ės. Nė mesin e boksireve mė tė spikatur u rikthye pas njė pauze shumė tė gjatė edhe boksieri ynė i thirrur "Kosova Kid" Elvir Muriqi . Boksieri ynė Elvir Muriqi ka 32 fitore nga kėto 19 prej tyre me nokaut( KOs ) - dhe veē 3 prej tyre me humbje, ēka tregon se ai aktualisht ėshtė padyshim boksieri mė i suksesshėm shqiptar nė SHBA-ės.

Ne meēin e quajtur " Joe DeGuardia's Star Boxing" nė nė ringun e teatrit "Paradise Theater" nė Bronx, New York, pėrball boksierit shqiptar nė duelin me tetė raunde, nė peshė gjysme tė rėnd u gjend njė boksier amerikan me ngjyrė nga shteti fedrela Kansas, Derek Reid, me 13 fitore(11 prej tyre nokaut-KOs) - dhe 6 humbje.

(BRONX, NYIsh kampioni i Nju Jorkut, "NY Golden Gloves " Elvir Muriqi. i cili ka qėnė prezent disa herė edhe i televizionit mė presitogjz tė sportit nė Amerikė, ESPN- dhe kandidat i tij nė garėn "Fight of the Year", ka arritur t'a mposhtė dhunėshėm me grushtat e fuqishėm qė nė fillim tė meēit, kundėrshtarin e tij Derek Reid. Nuk i janė dashur Muriqit mė shumė se 56 sekonda dhe t'a shtrijė nė tapetin e ringut, Derek Reid. Meqense meēi u zhvillua nė njė lagje shqiptarėsh nė Nju Jork, adhurues tė shumtė ndoqėn meēin dhe kanė entuziasmuar sallėn me thirrjet e fuqishme "Muriqi- Muriqi- shqipe- shqipe". Flamuri ynė kuq e zi valvitej nga shqiptarėt.Pėr koicidencė edhe vetė bokseiri ynė Elvir Muriqi nė njė intervistė elektronike me Radio Dashuria. com, thotė para meēit me Derek Ried, : "New York-u ėshtė krejt Kuq e Zi, nė kėto ditė festive pėr flamurin tonė kombėtar. New York-u di tė flas edhe shqip. Bronx-i ėshtė i shqiptarėve. Tash edhe Manhattan-i.

Gjatė kėsaj interviste tė gjatė pėr kėtė radio nė internet, Elvir Muriqi, para meēit ka thėnė se: Besimi! Besimi nė Zot nė tė cilin unė besoj. Kam njė Kuran shqip dhe e lexoj shpesh kur jam vetėm. Mė pėlqen. Gjej njė qetėsi shpirtėrore. Tani e kam kuptuar pse legjenda e boksit Muhamed Ali e ka pasur kėtė besim. Me siguri se ka gjetur qetėsi. Prej ku ka marr fuqi pėr tė luftuar nė ring, nė jetė pėr tė drejtat dhe liritė e njerėzve, pėr tė qėnė promoter i barazisė dhe drejtėsisė pėr vlera jo vetėm nė Amerikė, por kudo nė botė.

BOX:

Elvir Muriqi (29 mars 1979) ka lindur nė Pejė (Kosovė), ėshtė njė boksier i peshės gjysmė te rėnd. Muriqi ka trajner Teddy Atlas dhe menaxher Frank Locascio. Ai renditet i 63-i nga 559 ne botė dhe ka nofkėn Kosova Kid.Muriqi ka 30 fitime (19 KO) dhe 3 humbje. Elvir Muriqi ėshtė 26 vjeēar, vėndlindja e tij ėshtė Peja kurse vėndbanimi ėshtė New York, jan bėr gati 8 vite kur Elviri kaloj nė Boksin Profesionist, ai me parė ishte Kikboksier nė Pejė, derisa u emigura ne SHBA, atje mori hapat e par tė Boksit dhe Profesionist dhe u bė i njohur si "The Kosova Kid", me trejnerin Teddy Atlas (ish trejner i Mike Tyson) zhvilloj shumė Luftra tė suksesshme nė peshė gjysme tė rėnd. Muriqi prej ndarjes nga Trejneri Atlas, i humbi 2 nga 3 meēet e fundit dhe kėshtu qė ai, kaloj njė vit tė plot pa boksuar. Nė Janar 2006 u bė e njohur se Eliviri kaloj tek nje Klub serioz ne SHBA i quajtur "Starboxing" dhe kėtu ai mendohet se ka gjetur serish veten dhe suksesin e tij.Fotografi e bashkangjitur (Kliko mbi foton qė tė hapet nė madhėsin normale)
Fotografitė e bashkangjitura


----------------------------------------
Atdhetar jam, por edhe fetar si duhet. Atdhetari pėrse turp tė ketė tek thotė e dua me shpirt fenė e vet. Hafiz Ali Korēa
PMYahoo
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio