Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


Faqe: (2) [1] 2   ( Kalo tek postimi i parė i palexuar ) Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Deklarata e Menduh Thaēit nė lidhje me UEJL-nė
invictus
Postuar nė: 14.12.2006, 01:55
Quote Post


Na ndejk nga koha nė kohė
****

Posti: Antarė
Postime: 41
Antari Nr: 659
Bashkangjitur: 03.04.2006Pershendetje..
Koheve te fundit eshte aktuale deklarata qe zoteri Menduh Thaci e beri per UEJL- "korrupsioni dhe nepotizmi vlojne ne UEJL"... Do kisha dashur ta di mendimin e studenteve ne rradhe te pare, ne lidhje me akuzat e bera kunder UEJL!
PM
Top
r.mislimi
Postuar nė: 14.12.2006, 15:44
Quote Post


studentet.info
*****

Posti: Admin
Postime: 3277
Antari Nr: 2
Bashkangjitur: 25.11.2004Une nuk besoj se eshte thene gabimisht, pasi e verteta eshte pikrisht sic eshte shprehur Menduh Thachi, sepse punsimet jane bere me shume neperjmjet vijave familjare, marjave e notave ka qene dukshem familjarizem apo shoqerore ndersa per korupsion nuk eshte ndegjuar shume, vetem nje raste qe u be publike.


----------------------------------------
www.studentet.info
PMUsers Website
Top
xami
Postuar nė: 14.12.2006, 16:54
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 114
Antari Nr: 3468
Bashkangjitur: 20.10.2006une jam nje nga njerezit qe e urejn me se shumti menduh thacin,por me rastin e kesaj deklarate mendoj se ka te drejte ngase korupsioni ne uejl eshte shume i madh dhe mendoj se studentet e uejlit jane te deshpruar ngase atyre u duhet te paguajn me se paku 2000 euro ne vit,ngase 1200 euro viti pra per dy semsetra,dhe 800 per ti mare te gjithe provimet..me respekt nga studenti i USHT-se
PM
Top
invictus
Postuar nė: 14.12.2006, 21:55
Quote Post


Na ndejk nga koha nė kohė
****

Posti: Antarė
Postime: 41
Antari Nr: 659
Bashkangjitur: 03.04.2006E hapa une kete teme ngase, jam shqetesuar nga menyra se si degradohet arsimi siperor ne Maqedoni. Ne vete kemi qene deshmitare se sa shume jemi munduar qe te arrijme ne kete pozite qe jemi, pra te mundemi te regjistrohemi ne universitete shqiptare, ndersa tani kur mundi i atdhetareve tane doli ne drite, partite politike e shfrytezojne qe ta njollosin ate arsim per te cilin punuam vetem qe te fitojne pika politike nga populli. Kjo nuk mendoj se eshte gje etike e as morale e aspak atdhetare shikuar nga kendveshtrimi im, kuptohet.
Une nuk kuptoj pse duhet aq shume te flitet per universitete shqiptare ne Parlament kur ne Kiril dhe Metodi ka korrupsion dhe nepotizem ne permasa jo te medhaja po gjigante dhe asnje maqedonas nuk fiton pika politike me njollosjen e "krenarise se tyre kombetare". Sepse universiteti eshte krenari kombetare.
Une studijoj ne UEJL dhe asnjehere nuk me eshte dashur te paguaj profesor qe te marr note dhe sbesoj qe dikujt i eshte dashur. Paguaj aq sa duhet dhe mendoj se te gjitha keto jane shpekulime.
Ju faleminderit
PM
Top
r.mislimi
Postuar nė: 14.12.2006, 22:08
Quote Post


studentet.info
*****

Posti: Admin
Postime: 3277
Antari Nr: 2
Bashkangjitur: 25.11.2004Invectus, per korupsion nuk te garantoj ne UEJL mirpo per nepotizem jam i mbi 100 % i sigurt, dhe kur themluesit e UEJL-se flasin se ka ne kete Universitet ateher kjo eshte e vertete dhe nuk duhet ta mohojm.
Mirpo ajo qe ti e potencon se ata tjeret nuk e njollosin arsimin maqedon e ne e njollosim kjo ka te beje me larjen e groshes mirpo pa uje.

Nuk do jeme kur dakort te mos flitet per gjerat negative ne Universtet sepse duke heshtur ajo vazhdon ne permasa me te medha si korupsioni, nepotizmi dhe te gjitha gjerat negative do ta ngrem zerin pavaresisht se cka se vetem duke e mbrojtur me te vertetat dhe duke u permisuar ne si komb shqiptar do te arijm nivelin e kultures se duhur.


----------------------------------------
www.studentet.info
PMUsers Website
Top
invictus
Postuar nė: 14.12.2006, 22:45
Quote Post


Na ndejk nga koha nė kohė
****

Posti: Antarė
Postime: 41
Antari Nr: 659
Bashkangjitur: 03.04.2006 Citim (studenti @ 14.12.2006, 22:08)
Invectus, per korupsion nuk te garantoj ne UEJL mirpo per nepotizem jam i mbi 100 % i sigurt, dhe kur themluesit e UEJL-se flasin se ka ne kete Universitet ateher kjo eshte e vertete dhe nuk duhet ta mohojm.
Mirpo ajo qe ti e potencon se ata tjeret nuk e njollosin arsimin maqedon e ne e njollosim kjo ka te beje me larjen e groshes mirpo pa uje.

Nuk do jeme kur dakort te mos flitet per gjerat negative ne Universtet sepse duke heshtur ajo vazhdon ne permasa me te medha si korupsioni, nepotizmi dhe te gjitha gjerat negative do ta ngrem zerin pavaresisht se cka se vetem duke e mbrojtur me te vertetat dhe duke u permisuar ne si komb shqiptar do te arijm nivelin e kultures se duhur.

studenti
Nuk eshte stili im qe te imponoj mendimin tim askujt dhe shembullin qe ma dhe me larjen e groshes me fal qe them po me duket pak si teper banal. Ne shkup nuk ka shansa te hyjsh ne provim e mos paguajsh, kete e flas nga burime shume te sigurta, ndersa UEJL siguron dhe per 5 vitet qe ekziston ka arritur te tejkaloje Kirili dhe Metodin sa i perket kualitetit dhe standardizimit me sistemin Evropian si dhe shmangje nga keto negativitete.
E sa per nepotizmin me vije keq se kjo teme eshte be jo vec aktuale por nje rutine per njerzit tane. Une kam lexuar shkrime ne lidhje me ate se paska nepotizem ne UEJL, mirepo nuk jam e sigurt a quhet nepotizem dhe a hyn ne korniza te definimit te nepotizmit fakti se ndonje familijar i ndonje personi qe punon ne UEJL eshte me i afte se te tjeret per ate vend pune dhe prandaj e pranojne? Apo mos eshte nepotizmi per ne shqipteret e maqednoise qe nuk dijme ta cmojme ate qe e kemi asociacioni i pare qe na shkon ne medn kur permendet ndonje universitet shqiptar dhe nuk mendojme se pse e thuajme kete?
Sido qe te jete, shkruaj kete qe ta pranoni si feedback nga une, ashtu sic e pranoj une mendimin tuaj
PM
Top
r.mislimi
Postuar nė: 14.12.2006, 22:52
Quote Post


studentet.info
*****

Posti: Admin
Postime: 3277
Antari Nr: 2
Bashkangjitur: 25.11.2004Nuk kisha asgje kunder mendimit tend, dhe nese nuk pajtohem me mendimet e ndrysheme nuk do te thote se sulmoj ne menyra indirkete, jam i gateshem te lexoj dhe rilexoj pa ndeprere mendimet e cdo njerit dhe deshiroj ndonjher te bindem duke lexuar se njeres jemi dhe ndoshta nuk kam shume njohuri se cka behete.
Mirpo ti me shume me ngjason si nje punojnse e UEJL-se qe po e mbron kaq shume. Ose ndonje familjar e Rektorit.

Po ajo qe eshte e vertet kush e di cka te thuhet kunder ska baze te shendosh.
Une shkrova se 4 vite kalova ne bankat e UEJL-se dhe nuk mund te mos kisha pare dicka qe kam shkruar, nuk jam i sigurt per korupsion ne UEJL mirpo per Nepotizem jame 100 % kupton apo jo.


----------------------------------------
www.studentet.info
PMUsers Website
Top
V..I..R..U..S..I
Postuar nė: 15.12.2006, 04:16
Quote Post


Na ndejk nga koha nė kohė
****

Posti: Antarė
Postime: 43
Antari Nr: 4656
Bashkangjitur: 14.12.2006KA BERE AKUZA TE PA BAZA I CILI EDHE VETE NUK IDINE MIREPO NGA SHKAKU SE TANI ESHTE NE POZITE DESHIRON TA NDERROJE REKTORIN DHE TA VEJ NDONJE NGA RRADHET E TIJ GJEGJSISHT ME NGJYRA POLITIKE SIC BERI EDHE NE - USHT - MAGJUPLLEQE TE CILAT NUK I KANE HIJE NJE POLITIKANI SHQIPTARE /////

RRESPEKTE PER TE GJITHE.........
PM
Top
Uskana2006
Postuar nė: 15.12.2006, 07:39
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2765
Antari Nr: 1800
Bashkangjitur: 21.07.2006
Veē per te thene se edhe nepotizmi eshte nje lloj korrupsioni, se gjate pranimit ne pune psh nuk respektohen kriteret e pranimit, shpesh konkursin per vend pune as edhe e shohin te tjeret.
PM
Top
saraj
Postuar nė: 15.12.2006, 09:02
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 255
Antari Nr: 3784
Bashkangjitur: 02.11.2006Nje fjal e vjeter thot: "nuk ka mal pa ujk" D.m.th nuk ka institucion pa probleme te sferave te ndryshme, diku me shum e diku me pak kjo mvaret se sa e paraqesin ose tregojn ate problem qoft korrup. ose nepot apo revanshizem etj. Mendim i te gjitheve eshte se kesi gjera ne universitetet tona nuk duhet te kete,mua personalisht nuk me intereson se ka ne Kirili apo nuk ka me brengos kur bisedohet per univ.tona, dhe kto duhet te pastrohen sa me pare, se nese e dime vjedhesin,hajdutin dhe nuk marrim masa qe ta parandalojme ne vepren e tije,qoft rektor,prof,apo kush do qe te jete, atehere do te shtohet edhe me shume e keqja.Nepot. dhe korrupsion ka pasur edhe me pare por viteve te fundit u shtua edhe me shum edhe perkunder thirrjes se UE qe te pastrohen keto negativitete ne cdo aspekt te jetes sone. Mire eshte qe kan marre guximin keta te PDSh-se qe te crrenjosin nje here e pergjithmone kete te keqe ne mesin tone, nese e kane qellimin te paster i pergezoj per punen e filluar, dhe qe nje here e pergjithmone tu mbyllet goja te gjith atyre qe kane jetuar me problemet tona...
PMIntegrity Messenger IM
Top
Cusack
Postuar nė: 15.12.2006, 12:39
Quote Post


Carpe Diem
*****

Posti: Admin Forumi
Postime: 10747
Antari Nr: 4199
Bashkangjitur: 24.11.2006Do isha shume dakord me deklaraten e Thacit per korrupsionin dhe nepotizmin ne UEJL, sikur UEJL te ishte institucion shteteror ose institucion i mirefillte arsimor. UEJL ne fakt eshte Shoqate Aksionare dhe ne raste te tilla normalisht qe mundesia per te abuzuar me hapesiren qe ke eshte me e madhe.
Rektori dhe ca te tjere te afert aty, jane vete aksionare, dhe nuk eshte cudi qe ata punesojne te afermit e tyre te sapodiplomuar diku ne fakultetet e UEJL-se. Punesimi i te afermeve ne nje ndermarrje private ose SH.A. nuk perben nepotizem, me sa di une.

Gjithsesi, per te miren e UEJL-se, do duhej pare keto akuza me seriozisht. Qe ka korrupsion, s'e mohon njeri. Perderisa thuhet - dicka do kete. UEJL mund ta mohoje - por kujt i plasi - ate pune kane ata... ta mohojne.

Do duhet te shihet pak dhe cilesia e mesimdhenesve ne UEJL. Dmth ata mesimdhenes qe jane punesuar nga rektori Abazi, a jane te denje per te zhvilluar si duhet procesin arsimor?!

Studentet paguajne para per te studiuar aty. Dua te di nese justifikohet cmimi perballe sherbimeve arsimore qe ofron UEJL??????


----------------------------------------
Mos ia fal cdokujt kenaqesine te mendoje qe eshte dikush ne jeten tende. Aq me pak dikujt qe s'e ka problem nese je ti ose dikush tjeter!
Miss.Blue
PM
Top
aristoteli
Postuar nė: 15.12.2006, 14:03
Quote Post


voglushi i madh
*****

Posti: Antarė
Postime: 268
Antari Nr: 1010
Bashkangjitur: 12.04.2006MENDUH THAHCI: " Nepotizmi vlon, korrupsioni nė pėrmasa mė tė vogla nga a i USHT-sė kurse Universiteti nė Shkup “Shėn Kirili dhe Metodi: mund tė jetė edhe mė keq” u shpreh"

Pra kjo thenje eshte e vertet ne cdo Universitet si Shqiptare edhe tek ato Maqedone eshte i paraqitur.

Andaj nuk duhet te dalim tani ne kunder ketyre fjalve dhe te mburemi me ate se nuk ka ne USHT apo ne UEJL.


----------------------------------------
Qė flasin keq pėr mua nė mungesėn time nuk ka asnjė rėndėsi, se nė mungesė pranoj edhe tė rrahin
PM
Top
Lediani
Postuar nė: 15.12.2006, 19:27
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 165
Antari Nr: 592
Bashkangjitur: 31.03.2006Hmmm......
per mendimin tim, kjo eshte vetem fillimi i nje lufte te ftohte mes Institucionit Arsimor UEJL dhe Pdsh-se. Duket qart qe me nderrimin e rektorit ne USHT normale qe edhe ne Universitetin tone do kete reforma politike. Nuk eshte mir per mendimin tim si student , qe te degjosh nga nje Nen/Kryetar partie ne nje institucion te lart te shtetit te thuhet se ne UEJL egziston korrupsioni.
Un studioj 4 vjet ne UEJL dhe akoma sme ka rene ne vesh fjala KORRUPSION NE UEJL, pavarsisht rastit kur ndodhi me nje profesor te gjuheve te huaja, por te themi te drejten jemi ne nje vend qe nuk e shmangim dot korrupsionin me permasa galopante, dhe prap se prap nuk ka Korrupsion ne UEJL ashtu sic mund te mendojne disa ''politikane''.
Ndersa per nepotizmin mund te them qe mund te jete pak i theksuar, por prap se prap nuk krijon problem per UEJL-ne, per deri sa ata jan, ose kane mbaruar me rezultate te larta arsimin e larte, dhe jan te afte te jene nenpunes ne Administraten e UEJL-se PSE mos te funksionoj???!!! per mendimin tim ska as gje te keqe, megjithese per ne shqiptaret nuk eshte shum ne trend kjo lloj menyre e te punesuarit, duhet ta pranojme qe jetojm ne nje vend qe nuk mund ti shmangesh dot dematollogjite e shumta te njerezve, dhe xhelozite qe egsistoje ne vendin tone, do ishte me mire te shikonim perpara, dhe jo te shikonim punen e te tjereve, dhe keshtu te ecnim perpara per tu integruar me shpejte ne bashkesine Europiane.

Ju pershendes Lediani
PM
Top
blerim-blero
Postuar nė: 15.12.2006, 20:33
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 296
Antari Nr: 1768
Bashkangjitur: 18.07.2006pershendetje te gjithe:une nuk pajtohem me deklaraten e menduh thaci ngase per cdo gje qe thuhet ne opinion duhet me pas edhe fakte kuptohet qe te besojme nje gje te tille,mendoj se mendimi i tij rreth UEJL-se eshte i gabuar,nuk e mohoj faktin se nuk ka nepotizem mirpo duhet qe te kemi te qarte se askund ne bote nuk mundet mos me pat korrupcion por mvaret se ne cfare permasa eshte.
PMIntegrity Messenger IMYahooMSN
Top
invictus
Postuar nė: 16.12.2006, 01:23
Quote Post


Na ndejk nga koha nė kohė
****

Posti: Antarė
Postime: 41
Antari Nr: 659
Bashkangjitur: 03.04.2006Fakti qe te gjithe ne nuk e kuptojme se duhet kohe dhe nje proces i gjate i shmangjes se negativiteteve(nese ekzistojne) se pse me duket se ekzagjerohen gjerat teper. Per mua eshte absurde nje parti politike te perzihet ne pune te studenteve dhe ne universitete. Se nese kemi mbet ne ne duart e atyre, keq per ne puna.
Studenti:
jeni shume larg sepse gjerat qe i thash jane mendimi im objektiv!!!
PM
Top

Topic Options Faqe: (2) [1] 2  Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio