Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Pse anglishtja???, Shume e nderlikuar dhe delikate :lol:
V..I..R..U..S..I
Postuar nė: 14.12.2006, 02:17
Quote Post


Na ndejk nga koha nė kohė
****

Posti: Antarė
Postime: 43
Antari Nr: 4656
Bashkangjitur: 14.12.2006Eshte teme per tu diskutuar dicka per gjuhen me te folur te kohes se sotme.
Pse duhet te jete gjuha angleze si gjuhe e dyte e shumices se shteteve ne bote?
Si mendoni? Do te ishte me mire qe te isthe gjuhe tjeter ne vend te gjuhes Angleze? Dhe pse?
PM
Top
MIRA_
Postuar nė: 14.12.2006, 10:31
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 852
Antari Nr: 4583
Bashkangjitur: 10.12.2006Pergjigje te sakte per kte pyetje nuk besoje se ka:) ama meqe eshte nje gjuhe zyrtare ne Amerike,Britani, Australi etj ku konsiderohen si shtete me te fuqishme (nga shume pikpamje, mirpo me krysorja nga ekonomija), normal se pastaj do kete influence kjo gjuhe. Ne krahasim me gjuhe tjera ka nje perparsi se eshte shume e lehte per ta mesuar, prandaj dhe mendoj se ku te shkosh neper vendet publike perdoret si gjuhe e dyte.


----------------------------------------
There is only one happiness in life--to love and to be loved.
George Sand
PM
Top
roki112
Postuar nė: 14.12.2006, 12:20
Quote Post


Jam nė rrjedhoja
***

Posti: Antarė
Postime: 36
Antari Nr: 4403
Bashkangjitur: 04.12.2006amerika momentalisht ėshtė fuqia mė e madhe botėrore, s'bashku me mikun e tij mė tė ngushtė, anglinė. dhe tė gjithė e dijmė se nė kėta dy vende flitet gjuha angleze. prandaj mendoj se sa pėr periudhen pas luftės sė dytė botėrore e deri mė tani, kjo superfuqi mund t'jau bllokojė cilit do vend ekonominė, kėshtuqė kėta vende nė rezik kanė interes nga kjo superfuqi dhe duhet tė flasin njė gjuhė tė pėrbashkėt. pėr t'u kuptuar nė treg etj..

do tė ishte vėshtirė qė tė ndrrohet, por jo e pamundėshme. vendi i cili do tė bėhet pas amerikės superfuqi, gjuha e atij vendi besoj do tė jetė kryesore nė treg.

pėrshėndetje, roki.


----------------------------------------
fol tash pasi je larg permas, kur t'vi kam me t'lon ty shej adidas!
PM
Top
r.mislimi
Postuar nė: 14.12.2006, 15:48
Quote Post


studentet.info
*****

Posti: Admin
Postime: 3277
Antari Nr: 2
Bashkangjitur: 25.11.2004Sunduesit te detyrojne te perdoresh gjuhen apo fene e tyre, sic ka ndodhur me pare, dhe sic ndodh tani.
Une shpresoje se ne shekullin e ardhshem te sundoj Shqiperia dhe te jete gjuha shqipe gjuhe zyrtare boterore :)


----------------------------------------
www.studentet.info
PMUsers Website
Top
LirimShabani
Postuar nė: 14.12.2006, 17:31
Quote Post


Happy Soldier
*****

Posti: Antarė
Postime: 1858
Antari Nr: 2935
Bashkangjitur: 25.09.2006te nderuar

duhet te dijem se industria ka filluar ne Britani dhe jo ne Shqiperi se po te fillonte ne Shqiperi atehere shume gjera do te ishin bere ne gjuhen tone.....Nese do ta kishim prodhuar ne kompjuterin e pare me siguri nje emer do t'i kishim dhene ne mirepo ka vende ku gjuhe zyrtare zgjidhet Anglishtja dhe arsyet jane te ndryshme....ka vende ku zgjidhet gjuhe e trete si rezultat i msomarveshjeve politike si p. sh tek ne do ishte mir qe gjuhe zyrtare te ishte anglishtja sepse ne nuk duam gjuhen e tyre dhe as ata tonen....e sa per shqipen asht edhe nje problem dhe kete gje e bejne gazetaret duke huazuar fjale te huaja ne vend te shqipes si p.sh anunēoi (announced anglisht), Support, rekuperim (recooperation), satisfaction (sattisfaction) etjera e tjera....mendoj qe nese duhet te huazojme fjale te huaja atehere me mire te huazojm menyren se si ata i nxjerin fjalet e reja ddhe ne pastaj te bejme fjale tonat dhe kjo ashte pune e gjuhetareve te shqipes dhe atyre qe kane studjuar anglishten

kaq kisha


----------------------------------------
"Mallkue qoft njaj bir shqiptari, q'e ket gjuh t'perenis, trashigim qe ja la i pari, trashigim ai s'ja le fmis...."

"Bukuria qe vret...."

"The importance of being earnets..."
PM
Top
luan2u
Postuar nė: 14.12.2006, 19:57
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 328
Antari Nr: 1199
Bashkangjitur: 26.05.2006Ekonomia dhe zhvillimi teknik i SHBA dhe Anglise e kane detyruar boten qe gjuha e tyre te jete prezente kudo.Ne te ardhmen mendoj se gjuha kineze do te mbizoterone.

me respekt
PM
Top
MIRA_
Postuar nė: 14.12.2006, 21:36
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 852
Antari Nr: 4583
Bashkangjitur: 10.12.2006luan2u, dhe une e kam parasyshe kte per gjuhen kineze per shkak te ekonomis kuptohet, ama problemi do thoja eshte se nje gjuhe e till shkronjat i ka krejtsisht ndryshe nga anglishtja dhe shume gjuhe tjera Kshuqe si perfundim nuk besoje se do mbizotronte mbi anglishten (njerzit do e gjenin si nje nder gjuhet me te veshtrira per ta studijuar)!


----------------------------------------
There is only one happiness in life--to love and to be loved.
George Sand
PM
Top
harabeli1
Postuar nė: 14.12.2006, 22:04
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 50
Antari Nr: 4632
Bashkangjitur: 12.12.2006zhvillimi strategjik i anglis qysh para qindra vjeteve beri qe ne vende te ndryshme te botes gjuha angleze te konsiderohet gjuhe e pare zyrtare. nje nder keto vende eshte edhe amerika(shtetet e bashkuara te amerikes) e cila momentalisht dominon ne ter boten. per ket arsye gjuha angleze edhe sot mbizotron ne tere boten.
PM
Top
luan2u
Postuar nė: 14.12.2006, 22:19
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 328
Antari Nr: 1199
Bashkangjitur: 26.05.2006MIRA_

Edhe gjuha arabe eshte e veshtire per tu folur e mos te flas per te shkruajtur, po ja shume shqipetare e flasin dhe e shkruajne.Nuk eshte problem per ta mesuar nje gjuhe nese deshirohet.Une kam pasur rastin ta njohtoja nje kinez i cili e fliste bukur shqipen prandaj nuk habitem fort.

Me respekt
PM
Top
V..I..R..U..S..I
Postuar nė: 15.12.2006, 02:38
Quote Post


Na ndejk nga koha nė kohė
****

Posti: Antarė
Postime: 43
Antari Nr: 4656
Bashkangjitur: 14.12.2006teme interesante e ???
PM
Top
Cusack
Postuar nė: 15.12.2006, 12:54
Quote Post


Carpe Diem
*****

Posti: Admin Forumi
Postime: 10747
Antari Nr: 4199
Bashkangjitur: 24.11.2006 Citim (V..I..R..U..S..I @ 14.12.2006, 02:17)
Eshte teme per tu diskutuar dicka per gjuhen me te folur te kohes se sotme.
Pse duhet te jete gjuha angleze si gjuhe e dyte e shumices se shteteve ne bote?
Si mendoni? Do te ishte me mire qe te isthe gjuhe tjeter ne vend te gjuhes Angleze? Dhe pse?

Teme e mire V.I.R.U.S.

Do mundohem te te jap nje pergjigje po aq te mire smil3dbd4d4e4c4f2.gif

Anglishtja si gjuhe e dyte ne shume vende ose si gjuhe e pare ne rang boteror eshte per shkak se kjo gjuhe flitet nga shume te huaj. Dmth afersisht 750 milione njerez ne Bote e flasin Anglishten si gjuhe te huaj, dhe cdo i katerti person ne Bote flet pak anglisht. (Kjo sipas statistikave te Oxford University Press). Kjo mendoj se mund te kete me pranine e Anglishtes ne shume vende, per shembull ne film, muzike, reklama, televizion... sa gjera te shkruara anglisht shihni cdo dite. Sa filma shihni anglisht. Kenget tuaja te preferuara do jene ne anglisht, me siguri.

Anglishtja per momentin eshte ne vend te pare ne bote. Ne vend te dyte eshte spanjishtja dhe me pas vjen gjuha arabe. Kjo statistike eshte perpiluar ne baze te folesve te huaj te gjuheve ne fjale.

Gjuha qe ka me shume foles si gjuhe amtare eshte kinezishtja pa dyshim.


----------------------------------------
Mos ia fal cdokujt kenaqesine te mendoje qe eshte dikush ne jeten tende. Aq me pak dikujt qe s'e ka problem nese je ti ose dikush tjeter!
Miss.Blue
PM
Top
MIRA_
Postuar nė: 15.12.2006, 14:23
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 852
Antari Nr: 4583
Bashkangjitur: 10.12.2006Luan2u, as nuk diskutohet pa dyshim qe shume shqiptare e flasin dhe e shkrujn gjuhen arabe mirepo kjo ka te bej me shume me besimin ne Zot (menidmi im-meqe dhe Kurani eshte i shkruar ne arabisht kshuqe), kuptohet dhe per shkaqe biznesi apo ku ta di une.

Qenke njeri shume me fat te takosh nje kinez qe flet shqip :))), une edhe pse kaloj thuajse cdo dite ne shoqerine e te huajve (pershfshir dhe kinezet) ende nuk kam has nje gje te till. Sidoqe, te pershendes.


----------------------------------------
There is only one happiness in life--to love and to be loved.
George Sand
PM
Top
Cusack
Postuar nė: 15.12.2006, 14:26
Quote Post


Carpe Diem
*****

Posti: Admin Forumi
Postime: 10747
Antari Nr: 4199
Bashkangjitur: 24.11.2006MIRA_

Kam pare une kineze ne TopShow qe e flasin shqipen shume bukur. Shume me bukur se ca shqiptare te cilet fatkeqesisht (mbase per shkak te dialektit) nuk arrij t'i kuptoj mire.

Kam pare dhe ne Tirane shume kineze qe flasin shqip. Disa me mire, disa pak, por megjithate e flasin shqipen.----------------------------------------
Mos ia fal cdokujt kenaqesine te mendoje qe eshte dikush ne jeten tende. Aq me pak dikujt qe s'e ka problem nese je ti ose dikush tjeter!
Miss.Blue
PM
Top
blerim-blero
Postuar nė: 15.12.2006, 20:38
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 296
Antari Nr: 1768
Bashkangjitur: 18.07.2006pershendetje

Nejse pse anglishtja ka shume per me fol por duhet me e dite se shum shpejt do te jete gjuhe zyrtare gjuha Kineze!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
PMIntegrity Messenger IMYahooMSN
Top
Cusack
Postuar nė: 16.12.2006, 13:52
Quote Post


Carpe Diem
*****

Posti: Admin Forumi
Postime: 10747
Antari Nr: 4199
Bashkangjitur: 24.11.2006 Citim (blerim-blero @ 15.12.2006, 20:38)
pershendetje

Nejse pse anglishtja ka shume per me fol por duhet me e dite se shum shpejt do te jete gjuhe zyrtare gjuha Kineze!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

blerim-blero

S'jam dakord me ate qe thua se kinezishtja do perforcohet ose do behet gjuhe zyrtare. Pritet qe se shpejti brenda dhjete a njezet viteve te ardheshme qe ne vendin e dyte ne Bote te jete gjuha Arabe, e cila ne ditet e sotme me te madhe po mesohet nga "Bota e Re".

Madhesia e nje gjuhe - matet nga folesit e huaj qe e perdorin ate e jo nga folesit qe e perdorin si gjuhe amtare.

Lufterat e fundit ne Lindjen e Mesme dhe konfliktet mes Botes Arabe dhe Botes Perendimore (te themi kushtimisht) kane nxitur shume perendimore te mesojne Arabishten per te shijuar ne origjinal Kur'anin dhe per tu informuar drejtpersedrejti me besimin Islam i cili shpeshhere keqinterpretohet qellimisht nga propaganda perendimore.


----------------------------------------
Mos ia fal cdokujt kenaqesine te mendoje qe eshte dikush ne jeten tende. Aq me pak dikujt qe s'e ka problem nese je ti ose dikush tjeter!
Miss.Blue
PM
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio