Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> SPIUNAT e MAQEDONISE TANI NE MEJDAN
luan2u
Postuar nė: 16.12.2006, 00:19
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 328
Antari Nr: 1199
Bashkangjitur: 26.05.2006Koheve te fundit po permendet ligji per LUSTRIM,pra hapja e dosjeve sekrete ne lidhje me spiunat prej vitit 1944 deri ne ditet e sotme. Maqedonia ka mbetur shteti i fundit i cili duhet ta pastroj kete qeshtje.Pyetja eshte pse u desh kaq kohe qe te filloj diskutimi? E sigurte eshte sepse shume figura ne jeten publike jane te involvuar. Pastaj edhe dicka ka interesante ne lidhje me dosjet, ato u paskan humbur ne mase te madhe!!!!!!!!!!! Deri ne sjelljen e ligjit per lustrim me siguri do te ngelin vetem dosjet e shqipetareve.
Cfare mendoni a do te votohet ligji per lustrim dhe ne cfare mase do te prezentohen spiunat e FYROM-it????????????

Me respekt

Veritas vos liberabit
PM
Top
dajki
Postuar nė: 16.12.2006, 16:18
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2336
Antari Nr: 2293
Bashkangjitur: 21.08.2006Pa dyshim se do te hapen,por.............duhet te presim edhe pak qe te "humben" edhe disa tjera dosje dhe qe me ne fund ,sic that ju te mbesin vetem se dosjet e shqipetareve.
Per mendimin tim duhet te hapen TE GJITHA dosjet qofshion ato edhe vetem te shqipetareve.Populli e meriton ta dij se kush po qeveris me to.
Me rrespekt
Dajki


----------------------------------------
Pra, mallkue njai bir Shqyptari,
qė kėtė gjuhė tė Perėndis',
trashigim, qė na la i pari,
trashigim s'ia len ai fmis.
PM
Top
r.mislimi
Postuar nė: 16.12.2006, 20:21
Quote Post


studentet.info
*****

Posti: Admin
Postime: 3277
Antari Nr: 2
Bashkangjitur: 25.11.2004Hija e padepėrtueshme totalitare

E kaluara totalitare, e heshtur gjatė periudhės sė gjatė tė tranzicionit,
kohėve tė fundit ėshtė imponuar si temė debati nė Maqedoni. Paralajmėrimi pėr pėrpilimin e Ligjit pėr lustrim ka trazuar reflekset e para mbi krimet e komunizmit nė Maqedoni dhe mbi nevojėn pėr t’u
pėrballur me tė kaluarėn e errėt, me gjithė atė sistem dhe sfond kodoshėsh, hija e tė cilėve shtrihet edhe nė kėtė kohė, duke pretenduar tė mbajė nėn kontroll edhe zhvillimet e ardhshme politike dhe shoqėrore
nė Maqedoni.

Kohė mė parė, deputeti Stojan Andov, ka iniciuar Ligjin pėr lustrim. Sipas tij, tashmė nė Maqedoni ekziston klimė e pėrshtatshme
pėr t’u ballafaquar me tė kaluarėn errėt totalitare, pėr t’u ballafaquar me kodoshėt e shėrbimeve sekrete, tė cilėt me gjasė mbeten tė instaluar edhe nė kohėn e zhvillimeve demokratike. Andov ka paralajmėruar krijimin e “Komisioni tė veēantė”, i cili do
tė pėrbehej nga njerėz tė pavarur, me kualitete profesionale dhe morale dhe i cili do tė votohej nė parlament me shumicė votash. Sipas tij, ky Komision do tė shqyrtonte deklaratat e funksionarėve, tė cilėt
duhet tė dėshmojnė pėr mos implikim tė tyre nė shėrbimet sekrete. Ky ligj, i pėrpiluar nga Andov dhe i pėrkrahur nga deputet tė grupeve tjera parlamentare parasheh sanksione pėr tė gjithė ata funksionarė, qė kanė
qenė tė implikuar nė shėrbimet sekrete. Nėse vėrtetohet bashkėpunim i ndonjė funksionari me kėto shėrbime, ai patjetėr duhet t’i thotė lamtumirė karrierės sė tij. Ky ligj, do t’i pėrfshijė tė gjithė bartėsit e pushtetit nė nivel lokal dhe qendror.

Domosdoshmėrinė e miratimit tė njė ligji tė kėtillė e kanė pėrkrahur edhe disa shoqata joqeveritare, tė cilat kanė thėnė se tė gjithė ata qė kanė qenė tė implikuar nė shėrbimet sekrete duhet tė mėnjanohen nga jeta publike. Sipas tyre, pas 15 vjetėsh tranzicioni, skena politike, por edhe shumė sfera tjerat tė jetės publike nė Maqedoni patjetėr duhet tė pastrohen nga figurat e implikuara nė kėto shėrbime. Ligj pėr lustrim ka
kėrkuar edhe Shoqata e tė burgosurve dhe tė pėrndjekurve politik shqiptarė. Sipas kėsaj shoqate ky ligj duhet tė pėrfshijė edhe zhdėmtimin e tė burgosurve politik dhe dėnimin e personave tė cilėt kanė marrė pjesė nė kėto krime.

Nga: Bardhyl ZAIMI


----------------------------------------
www.studentet.info
PMUsers Website
Top
r.mislimi
Postuar nė: 16.12.2006, 20:29
Quote Post


studentet.info
*****

Posti: Admin
Postime: 3277
Antari Nr: 2
Bashkangjitur: 25.11.2004Kiro Gligorovi, i cili llogaritet si baba i kombit maqedonas, ka qenė aktivisti kryesor i UBDA-s dhe i KOS-it

Gligorovi ka vepruar nė kuadėr tė kėtyre shėrbimeve sekrete jugosllave
me nofkėn “Gavran” (Korbi).

Presidenti Branko Cėrvenkovski ėshtė djali i njė oficeri tė lartė tė ushtrisė jugosllave, i cili pėr gjatė kohė ka drejtuar shėrbimet sekrete
ushtarake”

Gordana Stoshiq ėshtė e bija e ish-prokurorit ushtarak.

Ish ministri Jane Miloski ėshtė i biri i Kiro Miloskit, i cili ka qenė prokuror shtetėror dhe ministėr pėr kolektivizim dhe nacionalizim gjatė viteve 1946-1949. Ish-ministrja e jashtme,

Ilinka Mitreva, babė e ka Dimitar Mitrevin, ish prokuror. Drejtori i Drejtorisė pėr zbulim dhe kundėrzbulim,

Llazar Kitanoski, ėshte i biri i Boro Kitanoskit, UDB-ash me nam.

Boris Kondarko ėshtė i biri i njė ish-oficeri tė lartė tė sigurimit.

Jani Makraduli e ka babė ish-viceguvernerin e Bankės Popullore
tė Jugosllavisė.

Radmilla Sheqerinska ėshtė mbesa e teknokratit qė e ndėrtoi TEC
Manastirin dhe anėtar i KQM.

Vllado Gligorov, kėshilltar i Branko Crvenkovskit, ėshtė i biri i Kliro Gligorovit.

Martin Treneski, ish ministėr, ėshtė djalė i njė ishfunksionari tė lartė tė shėrbimeve sekrete jugosllave.

Gjorgji Naumov, ish ministėr i drejtėsisė, gjatė kohė ka qenė prokuror
publik dhe udheheqės shėrbimeve sekrete nė sistemin komunist.

Gjuner Ismail, gazetar dhe ish-ministėr, babanė e ka pasur
pėrkthyes dhe bashkėpunėtor nė Gjyqin Suprem.

Lenēe Sofronieska, ish-kryetare e Kėshillit tė Lartė Gjyqėsor, ėshtė e bija e Arizan Nestoroski-Marēe nga Belica, njė operativ i KOS-it dhe DSK-sė, i cili llogaritet si personi qė likuidoi Xhemėn e Gostivarit dhe Mefailin e Zajazit.

Liljana Ingilizova, Sllobodan Ēashule, Jovan Manasieski, Stavre Zikov, Vllado Kambovski, Serxhan Kerim dhe qindra tė tjerė.

Kėto bėjnė sot ligjin nė Maqedoni.


----------------------------------------
www.studentet.info
PMUsers Website
Top
Uskana2006
Postuar nė: 17.12.2006, 21:29
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2765
Antari Nr: 1800
Bashkangjitur: 21.07.2006
Eshte e vertete se ka pasur politikane qe kane bashkepunuar me UDB-ne por ateher ashtu ka qene koha gjate regjimit komunist psh edhe ne vete Shqiperi populli ka vuajtur nga politikanet ne ate kohe, edhe ne gjithe Evropen Lindore, sidoqoft qe te jete Shqiptaret ne Maqedoni duhet njehere pergjithmone te mos ndjehen mysafire ne vendin e vet te shohin perspektiven ne vend dhe te mos mendojne vetem te emigrojne ne perendim?!!! dhe ti zbrasin fshatrat dhe qytetet.
PM
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio