Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> DRIDHJET E FUNDIT TĖ EUROAPARTEIDIT
r.mislimi
Postuar nė: 16.12.2006, 15:07
Quote Post


studentet.info
*****

Posti: Admin
Postime: 3277
Antari Nr: 2
Bashkangjitur: 25.11.2004DRIDHJET E FUNDIT TĖ EUROAPARTEIDIT


Mr.BASHKIM ALIU


E kemi dėgjuar nga mė tė vjetrit se ujku qimen e drron, por hujin(tabiatin) nuk e len.Po, mu kėshtu, ujku tabiatin nuk e len.

Kėshtu ndodhi edhe me parlamentarėt serb tė cilėt nė muajin Nėntor tė 2006-tės gjatė njė vizite qė bėnė nė Parlamentin Evropian, kishin harruar ku gjinden, por ua morri mendja se gjinden nė “skupshtinėn” e ish RSFJ-sė, kur nuk kishin fjalė tjera, pos dėnimit tė nacionalistėve, irredentistėve e shovinistėve shqiptar, tė cilėt, ēdo herė sipas tyre, e rrezikonin rendin shtetėrorė dhe e prishin paqėn, stabilitetin dhe bashkėjetesėn nė atė komponim artificial dhe aq tė brishtė, saqė ēuditesh si arriti tė mbijetojė pesė dekada.

Kėsaj rradhe, nuk biseduan pėr nacionalizėm e iredentizėm, por e kapėn njė temė tjetėr, atė tė terorizmit, gjegjėsisht xhihadit, qė sipas tyre bėheshka nė Kosovė, ndėrkaq ata si nė kohėn e car Llazarit dhe princave tjerė sllav, kanė shkuar atje ta mbrojnė Evropėn dhe krishterimin prej “muxhahidinėve” islamikė, tė cilėt nuk ėshtė ēudi qė tė formojnė shtet islam nė zemėr tė Evropės.Poashtu, ata ua tėrhoqėn vėrejtjen europarlamentarėve se deri nė vitin 1999 nuk kishte patur asnji problem nė Kosovė, por, xhihadi dhe krimi i organizuar nė Kosovė, u paraqit pas intervenimit tė NATO-s.

Realisht, nuk ėshtė ēudi qė serbosllavėt tė merren me propaganda tė kėtilla, sepse me shekuj e kanė kultivuar farrėn e manipulimit dhe vazhdimisht e kanė pėrsosur makinerinė propagandistike.

Qė nga kohėt mė tė hershme, ata janė shquar me aftėsinė e mashrimit, dredhisė dhe manipulimit, por nė rastin nė fjalė, ėshtė qė tė nervozon guximi i tyre abnormal, qė tė mundohen tė manipulojnė me teza tė thjeshta dhe kaq nė mėnyrė nėnēmuese, me parlamentarė tė nivelit tė lartė, si qė janė ata tė Unionit Evropian.

A thua vallė kaq i poshtrrojnė dhe nėnēmojnė, saqė ua ha mendja se mund t’ua mėsojnė shkronjat nė histori, politikė e diplomaci!

Mirėpo, parlamentarėve serb iu bė me dije sė pari tė zgjohen e tė shohin mire se nė ēfarė objekti gjinden, gjegjėsisht nėn cilin kulm janė duke i plasuar kėto gjėra dhe shtrembėrim tė realitetit.

Europarlamentarja e njohur Doris Pack reagoi ashpėr nė fjalėt e parlamentarėve serb se nė Kosovė ka xhihad islamik dhe krim tė organizuar duke thėnė:”Nuk do tė lejojmė njė gjuhė tė tillė kėtu, ky ėshtė Parlamenti Evropian.Ēfarė xhihadi nė Kosovė? Pėr ēfarė flisni ju? Shqiptarė ka edhe muslimanė edhe katolikė dhe mos e harroni kėtė.Nė Kosovė ka patur apartheid ndaj shqiptarėve dhe tortura nga regjimi i Milosheviēit.Unė vetė kam pare tė rinj tė torturuar dhe kėtė nuk mund ta harroni”.

Atyre u bėnė vėrejtje tė ashpra edhe evroparlamentar tjerė nga Gjermania, Austria, Sllovenia etj, duke u treguar qartė se serbėt duhet tė pajtohen me faktin se Kosova ėshtė vėnė nė binaret e pamvarėsisė, dhe ata duhet ta pranojnė kėtė fakt.Ata duhet t’i kthehen perspectives evropiane, e jo tė bėjnė si miza nė qull duke e manipuluar popullin me legjenda tė rrejshme se Kosova ėshtė djep i Serbisė.

Ajo qė bie nė sy ėshtė tentimi i serbėve qė ta pėrdorin armėn e fundit, nė drejtim tė pengimit tė procesit tė pamvarsimit tė kėtij vendi, gegjėsisht Islamin, apo mė saktė thėnė ēėshtjen e xhihadit dhe terorizmit pėr t’i mbuluar krimet dhe justifikuar natyrėn e tyre pėr t’i mbajtur tė nėnshtruar popujt tjerė.

Jo, assesi nuk duhet lejuar atyre qė tė manipulojnė me teza tė kėtilla boshe, por patjetėr tė ballafaqohen me realitetin, tė qėndrojnė kokėulur para gjyqit tė ndėrgjegjes dhe ta kenė tė qartė se nuk ka gjė qė mund t’ua mbulojė krimet e tyre mbi popullin shqiptar.

Edhe pse janė me shumicė musliman, shqiptarėt e Kosovės e meritojnė pamvarėsinė sepse me kėtė u kthehet njė e drejtė e cila u ėshtė marrė me dhunė.Poashtu, serbėt duhet t’i ngritin lart duart nga Kosova, dhe pas gjitha krimeve qė kanė bėrė ndaj popullit shqiptar, nuk ka ēka presin nė rikolonizim tė Kosovės nė mileniumin e tretė.

Kur jemi te propaganda e luftimit tė xhihadit islamik, sikur qė pretendojnė serbėt, duhet pėrmendur se ėshtė interesante qė me kėtė tezė merren vetėm humbėsit dhe tė dėshtuarit.

Nė vitin 1998 Fatos Nano i Shqipėrisė, thoshte se do ta ndėshkojmė ashpėr krimin politik dhe islamik.Edhe mė vonė, ku mbetej pa pėrgjigje pėr shumė pyetje qė i bėheshin atij pėr mėnyrėn e qeverisjes, i pjellte mendja tė merr njė fushatė kundėr organizatave islame nė Shqipėri me pretekst se janė tė lidhura me Bin Ladenin, gjegjėsisht kėtė e bėnte qė t’u ikė kritikave dhe t’i mbulojė dėshtimet.Mirėpo, kjo nuk i ndihmoi, sepse populli e dėnoi me humbjen e tij tė thellė nė zgjedhjet e fundit parlamentare.

Tentime tė kėtilla ka patur edhe ka edhe nga disa tė gjorė nė Kosovė e Maqedoni, tė cilėt dėshtimet e tyre politike dhe vjedhjet e korrupsionin, mundoheshin ta mbulojnė me pallavrėn se aktivitetet fetare e pengojnė procesin e pamvarėsisė sė Kosovės, apo edhe mė qesharake, se njė iftar i mbajtur nė shesh tė Tetovės, qenka project sllav pėr pengimin e pamvarėsisė sė Kosovės.

Falė Zotit qė tė kėtillėt janė tė dėshtuar nė politikė, si thotė populli me dokument, s’ka fare dyshimi nė kėtė, por duhet ta dijnė se nėse va ha mendja edhe mė tej tė vazhdojnė me marri tė tipit tė kėtillė, ata kanė hypur nė tė njejtin tren me serbėt, tė cilėt e kanė gojėn plotė me xhihadin islamik.

Nuk bėn punė dredhia e manipulimi para fakteve dhe dėshmive tė pa kontestuara.Serbėt u munduan tė luajnė me kėtė kartė, por morrėn mesazh tė qartė se janė:Regjimi aparteid i Evropės.


----------------------------------------
www.studentet.info
PMUsers Website
Top
anonimja18
Postuar nė: 03.11.2008, 20:22
Quote Post


Miku i ri
*

Posti: Antarė
Postime: 7
Antari Nr: 17906
Bashkangjitur: 13.10.2008nese ka mundesi dikush te shenon sa ma shpejt per Apartheid ne pergjithese....
PM
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio