Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> 11 ARSYE PSE NUK DUHEJ TE VENDOHEJ KRYQI NE VODNO
INDEXI
Postuar nė: 17.12.2006, 16:46
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 569
Antari Nr: 3362
Bashkangjitur: 15.10.200611 ARSYE PSE NUK DESHA TE VENDOHEJ KRYQI NE VODNO


Ivica Antevski

Dikund ndėrmjet hidhėrimit tė shoqėrisė anemike dhe akademike dhe revoltit tė deshekullarizimit cka po i ndodhė shoqėrisė u ula dhe nė fletoren time publikova dhjetė arsyet pėr cka dua tė largohet Kryqi nga Vodno.
Dhe derisa diskutohej , tensioni rritej , nė pah dul edhe aryeja e njėmbėdhjetė :ajo e cila e shtyu Ricard Daukins nė dokumentarin e tij kur flet pėr religjionin tė pėrdor terme si “ virus” dhe “burim i tė keqės”? . Religjioni radikal ajo e cila Daukins e emėrton si “ fe militante”!
Komentuesit anonim nė faqe tė ndryshme tė internetit filluan me fyerje tė pandashme pėr tė gjithė ata qė ishin kundėr ndėrtimit tė Kryqit nė Vodno. “ Ai kryq t`i tė ka sjellė nė kėtė botė ....Gjyshet tua tatuonin kryq nė ballė qė turku tė mos i nguc, “ “ T`i je turp dhe humbės i popullit tėnd “ , “ Vllah i mykt , qytetar i klasės SH tė mos numėroj. Tė bėhet sapun nga ti , “ Partnerėt dhe tjerėt t`i linin kėto me camcakėz nė dorė edhe dy vite , tash as ato , e as ne nuk do tė kishim problem pėr atė qė Kryqi a duhet ose nuk duhet , dhe dicka mė thotė se do tė ishim mė religjioz!”.... kėshtu komentonin mė radikalėt. Ajo mė sė shumti mė frikoi.
Nėpėr blog faqet e internetit relativisht shkruanin njerėzit mė tė rinjė. Cka do tė ndodhė nėse kėshtu tė edukuar ato do tė rriten? Shekullarizmi dhe Europa do tė kenė njė ardhmėri tė zezė edhe pse janė deklaruar nėpėr tė gjitha aktet shtetėrore.
Ja 10 arsyet e mia pse lindi ky hidhėrimi im :
1. Provokim “ pėr Shiptarite” – Jam i bindur se njė numėr i madh i shkaqeve pėr ndėrtimin ose mbėshtetjen e ndėrtimit tė Kryqit nė Vodno ėshtė pėr “ inat tė Shiptarite” , “ tė shohin ato se kush ėshtė gazdė kėtu “. Argument i cili ėshtė valid njejtė si nė kurorėzim qė ėshtė valid argumenti “ tė dihet se kush nė shtėpi do tė vesh pantallona”. Mendoj se ėshtė edhe aq argument mė i gjėrė qė tė c`montohet monstrumi pėr shkak se simbolizon intolerim , ksenofobi dhe shkon kundėr qėllimeve pėr njė jetė tė qetė.
2. Kryqet ndėrtohen brenda- Mendoj se Kryqi nė Vodno ėshtė simbol i kic-krishterėve , tė besimtarėve-religjioz , tė farisejėve , e jo tė atyre qė janė krishter tė vėrtetė . Krishterizmi nuk shpjegohet me madhėsinė e Kryqeve , por me rėndėsi nė kėtė fe ėshtė madhėsia e mirėsisė qė e posedon. Kryqet nuk ndėrtohen nė kodra , ato ndėrtohen brenda nė krishterin. Ekziston njė pasus nė Bibėl nė tė cilėn i preferohet krishterit qė kur tė agjėroj ta fshyej fytyrėn dhe tė mos krenohet me tė. Ndėrsa Kryqi ėshtė bash kjo , krenimi me fenė.
3. Simbol i fundamentalizmit- Duke u nisur nga arsyeja paraprake , ai erekcion nė Vodno pėr mua simbolizon pjesėn mė tė keqe tė tė gjitha religjioneve –politik , lugativ , fundamentalist , pėrdhunuesin , ajo pėr tė cilėn Inkuzicioni ka djegur , papa ka thirur nė luftėra kryqtare , ajo pjesė e religjionit pėr arsye pse edhe sot ekzistojnė vetvrasės....
4. Dyfėtyrėsi ėshtė- A nuk ėshtė pak e dyfytyrshme tė harxhosh nė Kryqe? A nuk ėshtė mė mirė qė ato para cka janė dhėnė pėr Kryqin tė shfrytėzohen pėr kuzhina popullore , shkolla .... edhe njė shkollė besimi ka mė shumė kuptim sesa turpi nė Vodno. Njoh disa krishter tė cilėt turpėrohen nga objekti nė Vodno.
5. Religjioni nuk ėshtė biznes – Nėse Kryqi nė Vodno ėshtė ndėrtuar si atraksion turistik , mendoj se tė gjithė priftėrinjtė qė mbledhin para pėr atė qėllim duhet t`i lėnė mantelat dhe tė fillojnė biznes. Vetėm nuk e di se sa ėshtė i mirė biznes plani i tyre.
6. Kryqi nuk ėshtė simbol neutral- Secili krahasim mė kullėn e Ajfelit ose me disa monumente tjera nuk ka bazė. Kryqi nuk ėshtė simbol neutral . Me tė nuk mund tė identifikohet shumica. Dy tė tretat e popullsisė sė Maqedonisė janė krishter dhe dy tė tretat e tyre deklarohen si besimtar dhe ato qė deklarohen si besimtar dijnė se cka do tė thotė krishterimi . Ajo don tė thotė se ne gjysmėn e popullsisė sė Maqedonisė ai simbol nuk i vlenė asgjė , dhe shumica edhe e iritojnė.
7. Kthimi nė mesjet- Religjioni dhe fanatizmi , mbajtja mbas traditės dhe vetėbesimi , nė shumė mė asoaciojnė nė mesjet , nė romantizėm , nė errėsirė , nė injorancė , nė padituri. Kryqe , simbole tė luftėrave ( vrasės masovik) dhe diktator ( Skenderbeu , Aleksandėr Makedonski...) cfarė sistem vlerash ndėrtojmė ne?
8. Hekur pa asnjė vlerė – Kryqi nė Vodno nuk ka asnjė vlerė , pėrvec atij negativ . Kėrkimi pėr c`montimin e tij nuk devalvon asgjė. Nuk ka traditė , nuk ka asgjė tė lidhur me tė cka do tė kishte vlerė historike ose kulturore – thjeshtė thėnė ajo ėshtė vetėmse hekur pa vlerė.
9. Njė simbol diskutabil nė planin estetik- Pėr estetikėn mund tė diskutohet . Mua nuk mė pėlqen Kryqi . Mendoj se nėse do tė duhej tė ndėrtohej dic atėherė tė ndėrtohej dicka mė e bukur. Mirėpo puntorėve nuk i ka interesuar qė tė ndėrtojnė dicka tė bukur por tė ndėrtojnė njė Kryq. Njė nga dizajnerėt e Kryqit ėshtė i njohur me emrin “ Vllajko”.
10. Nuk e ka vendin aty – Mendoj se nuk e ka vendin aty se kur e shikoj Vodnon dua tė shoh njė kodėr , tė vėrtetė, tė pastėrt , natyrore . Nuk dua Kryqi tė mė ndėrhyj nė peizazh , tė ma kontaminoj shikimin.


Pėrkthehu dhe pėrshtati nga Maqedonishtja:Hamdi Nuhiju , Kumanovė

Matriali ėshtė huazuar nga gazeta ditore Shpic , e enjte 14 12 2006
PM
Top
Uskana2006
Postuar nė: 17.12.2006, 21:06
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2765
Antari Nr: 1800
Bashkangjitur: 21.07.2006
Edhe nje fakt se nuk jetohet nga e kaluara, por popujt e Ballkanit jetojne ala me te kaluaren , ushqehen me te kaluaren dhe vlerat historike derisa Evropa ka arritur kulmin e zhvillimit social dhe ekonomik, ne jemi vene ne gjuajtje te shtrigave, se politikanet tone po e shfrytezojne naivitetin e popullates. Maqedonet harxhuan per kryqin ne Vodno Shqiptaret per Skenderbeun kurse shkollat s'kan nxemje, absurditet i vertete,,,!!!!
PM
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio