Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Cikel poetike nga Jeton Kelmendi
Flori Bruqi
Postuar nė: 20.12.2006, 21:14
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 278
Antari Nr: 3300
Bashkangjitur: 12.10.2006Cikel poetike nga Jeton Kelmendi


Jeton Kelmendi

ZONJA FJALĖ E ZOTĖRI MENDIM


Kam fol pak

Ndryshe

Tepėr ngadhėnjyeshėm

Zonjushe

Por them

S’ma merr pėr tė madhe

Fundja fjalėt e njė poeti

Janė

Dhe ti e dinė se lejohet

Mendimet e veshura me i zhvesh

Cipė cullak

E tė zhveshurat

Me i veshė me kostume tė qejfit tėmOse

Nėse pėr ty ka mjaftuar

Tė them tė dua

Atė qė ja thotė gjithkush

Gjithkujt

Edhe burri gruas vetė

Zonjushe

Unė kam krejt tjetėr mendim2Sikur

Mendimi s’ka vlerė pa fjalėn

Apo fjala

Ē’thotė pa e lodhur mendjen

Shpirt njeriu

Ti je zonja fjalė

E unė zotėri mendimKrejt kėshtu i kam pa

Vetėn me ty e ty me mua

Bile

Edhe kėtė formulė dashurie

Gjithandej

Nėse ka mbet ku pas

ModernizimitPrandaj

Zonja fjalė je e bukur

Kur zotėri mendimi

Ta jep bukurinė3E hė de

Duhet m’u pajtua se

Heshtja

Na vėzhgon ankthshėm

Ēka po bėhet me nePo nejse ma

Zonja fjalė

Dua me tė puth tash

Veē njė herė

Se e dyta e treta

Nuk e di si vijnėLiria le tė rrojė e lirėEdhe fjala

Edhe mendja

Le tė flasin ēka

Tė duan

Unė

Tani dua puthjen e parėMONALIZAAjo ėshtė gjallė heshtė

Hijeshim

Me shpirtin e qetė

Ruan njė ofshamė jetike

Pėr tė mistershmenRrinė pėrmotshėm bri

Murit e i shikon njerėzit

Nė fytyrė

Pa u folurE se len as pa u folPa ritet e zemrės rrah

Nė zemrat tjera

Merr me vete

Pikėn tonė tė syveBash

Ajo ėshtė femra

Qė i kaloj krejt kėnaqėsitė

Se tė hynė nė sy

E tė jep

KėnaqėsiVerė 2006, ParisAMORFEAsgjė pėr gjithēka apo gjithēka pėr asgjėMatanė vetės aman

Kur i doli fjalės

Shpirti

Pse lejon zoti i sajEnigmėn e Pegasit tė dritės

E preku hėna e vetmisė

Me hapin tjetėr shkel

Tė nesėrmen

Bukės e ujit s’ka mbetur m’u besua

Etja as uriaNė fushėn e njė fjale

Atdhe

Sa kushi kulloti e piu

Pse lejon zoti i tyreNė muret e durimit

Sa heshtja u pėrplas

Neveria na ēmendi pėr ty nostalgji

Tė sotmen pėr nesėr e lamė

Edhe ne

Pse ma lejon zoti ynėGjithēkaje s’po tė them asgjė

Ke me pa kur tė dalim

Nė anėn tjetėrMADRIGALTė thirren engjėjt prej odės time

Tė fjalės

Nė errėsirė si nė madrigal

Hymė

Me fytyra ka drita

KthyemNjė ofshamė e butėMė shumė ditė feste duhen

Pėr festim

Ā mbet me thėnė se

Ceremoninė

Mund ta bėjmė kur tė duam

Unė e ti e terri

Krushqit yjet nė qiellDy herė ke ditė me fol

Mė sė bukuri

Dhe fryma u pajtua ato ēast

Kur tė vish me ditė

Kthimi me natė se

Rruga ka vakiDhe e dyta

Goja as shpirti s’falin

Po s’ta thash

Kėngėn time tė zemrėsFol tash lum poetiNjeri

Mė thuaj pėr artistin

Ku tė ka mendja

Mos

Tė ēuan pėrtej vetvetesHeshtja mė e sigurt nė botė

Nuk tė garanton

QetėsiUdhėve ua lidhem kėmbėtGjithēka filloj tė shtohet

Veē diēka tė pakėsohetMikės

Poetit e vargut nga njė frymėmarrje

Mė shumė

Secilės bisedė nga njė

Presje

Sa herė vjen e premtja

Do ti lutem qiellit e zotit

Pėr natėn tonė

TjetėrKĖSHILLĖLere vetėn

Vetėm

Atje ku s’merret

Me vetiMerre

Atėherė kur

Kihet ku me

MarrKur me marrJETATe shkelja tjetėrKa diēka mė tė madhe

Se trupin

Hijen

Emrin

Natės ja rrėzon vetullat

Ditės ja hap sytėJeta
PM
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio