Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


Faqe: (2) [1] 2   ( Kalo tek postimi i parė i palexuar ) Reply to this topicStart new topicStart Poll

> NOSTALGJIA E VONUAR MESJETARE
Flori Bruqi
Postuar nė: 20.12.2006, 21:18
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 278
Antari Nr: 3300
Bashkangjitur: 12.10.2006Beqir ELSHANI

NOSTALGJIA E VONUAR MESJETARE
Me tė drejtė mund tė thuhet se konfeksionet fetare (ortodoks dhe mysliman) e keqpėrdorin fenė nė dėm tė emancipimit tė popullit maqedonas dhe shqiptar. Duket qartė se investimi politik dhe ekonomik ka marrė ngjyrė fetare, qė i ngjan mesjetės sė vonuar, prandaj grindjet fetare nė tė gjitha konfeksionet janė mė tė zėshme se asnjėherė. Lulėzimin epokal qė kanė bėrė rilindėsit shqiptar nė shekullin XIX pėr atdhe,me keqardhje duhet tė them se ne ende nuk kemi bėrė ndonjė kthesė pėrparimtare. Rilindėsit bėnė mė shumė se ne pėr kombin dhe atdheun pa ndikime dhe pa dallime fetare. Besimtarėt myslimanė nė Kosovė dhe nė Maqedoni veprojnė sikur tė kishin qenė njė kohė tė gjatė tė torturuar dhe tė ndjekur nga politika e vetėqeverisjes Jugosllave. Nuk ka nevojė tė thuhet se fetarėt myslimanė askush nuk i ka prekur, pėrkundrazi janė dėnuar dhe torturuar vetėm shqiptarėt qė kanė luftuar pėr kauzėn e drejtė - Kosovėn Republikė; qė kanė kėrkuar arsimin nė gjuhėn shqipe, flamurin kombėtar dhe tė drejtat e tyre tė barabarta me popujt tjerė nė ish-Jugosllavinė Federative. Pse maqedonasit dhe shqiptarėt tregohen mė fetarė se gjermanėt e emancipuar dhe tė zhvilluar nė ēdo pikėpamje?! Priftėrinjtė gjermanė ankohen sesi kohėt e fundit rinia gjermane po e braktisė kishėn, prandaj rinia shqiptare dhe ajo maqedonase nuk mund tė jenė mė tė menēur se gjermanėt me kapital tė madh shkencor e teknik, por edhe kulturor - nė fushėn e artit dhe letėrsisė. Kohėt e fundit edhe shtypi austriak njofton se gjysma e popullit austriak nuk beson nė Zot, thėnė konkretisht ėshtė afetar. Kėtu vlen tė pėrmendet edhe vėrejtja revolucionare dhe kombėtare e udhėheqėsit tė “Lėvizjes Vetėvendosja”, Albin Kurti, i cili me rastin e ndėrtimit tė katedrales nė Prishtinė deklaroi se nuk ėshtė koha tė investohet nė Zot, por duhet tė investohet nė vullnetin e popullit pėr vetėvendosje pėr shpėtimin e pėrjetshėm tė Kosovės nga kolonizimi serb. Vetėm shpėtimi i atdheut, liria dhe pavarėsia e Kosovės sė pėrgjakur nga pushtuesi i panėnshtruar serb, mund tė zgjidhė tė gjitha problemet me rėndėsi jetike ekonomike, sociale, gjuhėsore, fetare, kulturore dhe shumė ēėshtje tjera.
Kohėt e fundit, nė disa qytete shqiptare, dhe atė kryesisht nė institucione arsimore, u diskutua rreth rrobave dhe mjekrės fetare. Thėnė shkencėrisht, nuk ka rroba fetare, ashtu siē nuk ka gjuhė fetare, sepse gjuha ėshtė mė e vjetėr se feja. Gjuha shqipe ėshtė ajo, qė Biblėn dhe Kuranin i bėri tė lexohen shqip, prandaj edhe rrobat tona duhet tė jenė shqiptare. Gjithashtu gjuha shqipe ėshtė ajo, qė kompjuterin e bėri tė pėrdoret nė gjuhėn shqipe. Dihet qė gjuha dhe tradita persiane ėshtė mė e vjetėr se feja islame. Jehonė bėri njė mėsuese me ferexhe, e cila me kėmbėngulje kėrkonte tė mbante mėsim nė njė shkollė fillore nė Komunėn e Prishtinės. Mėsuesja me ferexhe shkon aq larg, saqė me kėmbėngulje deklaron se kontestin gjyqėsor do ta fitojė dhe gjykata do ta kthej sėrish nė shkollė. Tė lejohet qė mėsuesja me ferexhe tė mbaj mėsim nė shkollė, apo studenti me mjekėr dhe studentja me shami tė vijojnė studimet ėshtė kundėrkombėtare. Nė mbarė vendin pati shkrime pėrparimtare nga femrat e emancipuara shqiptare, qė mbronin normat pedagogjike. Pikėrisht mua mė ka dhėnė suedisht njė murgeshė suedeze, mirėpo ajo ka qenė e veshur me rroba qytetare. Prandaj hapin pedagogjik tė shkollės pėr largimin e mėsueses me ferexhe duhet pėrkrahur edhe revistat fetare tė besimit mysliman, sepse janė pjesė e kulturės dhe emancipimit kombėtar shqiptar. Veprimet fanatike mund tė krijojnė pėrēarje kombėtare nė mesin e popullit shqiptar me tri konfeksione fetare. Me tė drejtė mund tė thuhet se shamia (ferexheja) nuk ėshtė pjesė e kostumit tonė kombėtar, por e huaj. Nėse njė shqiptare del me ferexhe nė Berlin, gjermanėt do ta marrin pėr arabe. Prandaj ky veprim ėshtė nė dėm tė atdheut dhe kombit shqiptar, sepse shqiptari fanatik ndjek kulturėn e huaj nė dėm tė kulturės kombėtare shqiptare. Nuk ka asnjė dyshim qė kostumet tona janė tė bukura dhe me burime autoktone shqiptare, saqė grekėt dhe maqedonasit i kanė marrė prej nesh. Asnjė valltare apo soliste nuk paraqitet nė koncert me shami orientale, gjithashtu asnjė valltar apo solist nuk paraqitet me kapelė orientale, por vetėm me plis tė bardhė dhe kostum tė folklorit shqiptar. Dihet qė folklori ėshtė i mbarė popullit shqiptar pa dallime fetare.
Standardi i ultė dhe investimi nė rrugė tė gabuar
Menjėherė pas ndėrtimit tė kryqit tė lartė 86 metra nė Vodno, po ndėrtohet edhe njė tjetėr kryq 30 metra i lartė. Me tė drejtė qytetarėt thonė se nga rrėnjėt e kryqit tė madh mbiu i vogli. Derisa kryqi i parė i madh kushtoi 2 milionė euro, i dyti apo i vogli do tė kushtojė 50 mijė euro. Kjo tregon se nė Maqedoni ėshtė vonuar mesjeta e tmerrshme fetare, ndaj nxitojnė me ndėrtimin e objekteve fetare. Se feja po instrumentalizohet nė dobi tė nacionalizmit dhe politikės sllavomaqedonase, kėtė e vėrtetoi edhe koordinatori special i Paktit tė Stabilitetit tė Evropės Juglindore, Erhard Busek. Padyshim qė Buseku u nis prej Kryqit mė tė madh nė Ballkan, i cili gjindet nė maje tė malit Vodno nė Shkup, pėr tė cilin theksoi: "Kryqi, tė cilin para katėr viteve e vendosi Kisha Ortodokse e Maqedonisė, ku ndizen tė gjitha dritat mund tė shihet prej njė largėsie prej 80 kilometrave dhe ėshtė vendosur si sinjal politik dėrguar bashkėsisė shqiptare, ku shumica janė myslimanė". Pėr ndėrtimin e egėr tė Kryqit madhėshtor nė maje tė malit Vodno ka shkruar edhe poeti maqedonas, Ivica Antevski, “11 arsye pse nuk duhet tė vendohej kryqi nė Vodno”. Prandaj dihet se kush po ecėn me kohėn - me trenin e Evropės Bashkėkohore drejt zhvillimit tekniko-shkencor. Po tė pyetet populli i Maqedonisė, as njė e katėrta e tyre nuk do tė pajtohej qė njė kiē i madh tė ndėrtohet nė maje tė malit. Kėtu nuk u mor parasysh as kritika e mbrojtėsve tė amibientit pėr dėmtimin e kurorės sė malit tė gjelbėr gjatė verės dhe tė bardhė gjatė dimrit, meqė lisat dhe zogjtė nuk kanė nevojė pėr zhurmė dhe drita tė forta. Dihet qė kėrkesat elementare tė popullit maqedonas dhe shqiptar janė qė mjetet financiare tė pėrdoren pėr ndėrtimin e shkollave, ambulanceve dhe rrugėve tė vendit. Vendet ballkanike nuk kanė fonde tė trasha si nė Evropėn Perėndimre, prandaj duhet rrudhur dorėn. Derisa nė Shkup ndėrtohen objekte fetare qė pėrēajnė popujt, nė mes Suedisė dhe Danimarkės ėshtė ndėrtuar Ura e Baltikut, qė lidh dy vendet pėr zhvillim kulturor dhe ekonomik dhe konsiderohet njė ndėr urat mė tė mėdha nė Evropė. Kjo urė, qė nė tė kaluarėn ka qenė fantazi pėr njerėzimin nė botė, me njė ceremoni madhėshtore ėshtė hapur mė 1 korrik tė vitit 2000. Ishte njė pėrjetim i madh, sepse e tėrė Skandinavia po lidhej me kontinentin e Evropės. Kėtė vit ka filluar edhe ndėrtimi i hekurudhės dyanėsore nėntokėsore nė qendėr tė Malmes qė do tė lidhet me kryeqytetin danez – Kopenhagėn. Pėrkundrazi Shkupi jo qė nuk ndėrton rrugėt e reja, por pengon qarkullimin e trenit tė Kosovės nė sipėrfaqen e tokės nė drejtim tė Shkupit.
Maqedonisė i duhet njė rilindje kombėtare pėr tė luftuar terrin e “mesjetės” sė vonuar ortodokse tė mentalitetit bizantin. Qeveria maqedonase nuk duhet lejuar qė qarqet e ndryshme fetare tė pėrzihen nė punėt e shtetit, duhet tė jenė bashkėkohor dhe tė sfidojnė tė vjetrėn qė krijon grindje. Investimi nė arkitekturėn fetare krijon pėrēarje nė popull, sepse mjetet investuese nuk janė vetėm tė maqedonasve ortodoksė, por edhe tė shqiptarėve myslimanė. Ndryshe me vendet e Ballkanit ku ndėrtohen simbolet mesjetare, nė Evropėn Perėndimore ndėrtohen shtatore universale qė pėlqehen pėr tė gjithė qytetarėt bashkėkohorė pa dallime fetare e moshave dhe gjinive tė ndryshme. Nė njė park tė qytetit nė Malme duket njė shtatore e madhe e kalit me flatra me kalorėsin pranė. Krahasojeni bukurinė madhėshtore tė shtatores sė kalorėsit me karakter tė forcės dhe humanizmit njerėzor, kurse njė tjetėr shtatore e madhe me katėr djem tė fuqishėm me dy vasha tė bukura qė simbolizojnė shtimin e popullit dhe ndėrtimin e vendit tė tyre nė Suedi. Me kureshtje tė madhe i shikojnė shumė vizitorė shtatoret e skalitura nga dora e skulptorit bashkėkohor, por edhe me kėnaqėsi fotografohen. Pėrkundrazi panorama turistike me kryqin e Vodnos, do tė ishte fyese pėr secilin evropian bashkėkohor. Derisa pranė shtatoreve tė gjithanshme nė qytetet e ndryshme tė Evropės Perėndimore me kėnaqėsi fotografohen qytetarėt pa dallime fetare, nė Shkup do tė ndodh e kundėrta, vizitorėt do tė fyhen. Sepse kryqi nė Vodno po bėhet vrasės i vizitorit joortodoks, gjė qė nuk ėshtė aspak etike. Dihet, sepse pranė kryqit nė malin Vodno kurrė nuk do tė fotografohen dy miq tė vėrtetė me besime tė ndryshme fetare. Prandaj njė objekt qė ngrihet me motive nacionaliste pėr inat tė kombit dhe fesė tjetėr ėshtė e destinuar tė zhduket. Sė shpejti koha do ta tregoj se investimet nė drejtim tė gabuar do tė falimentojnė, sepse nuk janė universale dhe bashkėkohore. Jo vetėm kaq, sepse derisa ushtria terroriste maqedonase me dhjetėra xhami i ka shkatėrruar, nė anėn tjetėr stimulohet ndėrtimi objekteve ortodokse.
Mė e frytshme, mė pėrparimtare dhe mė madhėshtore do tė ishte qė nė qytet tė ngrihej ndonjė shtatore me motive legjendare, siē ėshtė Pegasi me fletė, me tė cilin kalėronin muzat, qė simbolizon frymėzimin poetik. Jo vetėm kaq, sepse shtatorja e Pagasit tė zgjon parafytyrimet qė lidhen me tė gjitha bėmat e Herakliut, Poseidonit, Orfeut etj. Kjo shtatore universale do t’i tėrhiqte vizitorėt e vendeve tė ndryshme pa dallime kombėtare dhe fetare. Kuptohet qė skulptorėt nė siujdhesėn ballkanike kanė motive tė reja pėrparimtare qė i bashkon tė rinjtė drejt ardhmėrisė sė tyre tė lumtur pa dallime fetare, mirėpo i detyrojnė kushtet ekonomike tė merren me ndėrtimin e objekteve fetare. Pėr dallim me fanatikėt ortodoks, vetėm njė zė i mekur i KOS-it ėshtė ndier qė ka kundėrshtuar ndėrtimin e njė kryqit tjetėr me karakter propagandistik, pėrndryshe njė kiē pa ndonjė vlerė estetike. Prandaj ashtu siē vepronte inkuizicioni kishtar nė mesjetė i gjithėfuqishėm dhe i pasur, bėjnė qarqet e prapambetura fetare nė vendet e ndryshme tė gadishullit ballkanik.
Shtypit dhe internetit shqiptar shkruante se Dibra kreshnike dhe e bukur vuan nga varfėria: nuk ka fabrika apo ndėrmarrje tė vogla bujqėsore, qė do tė zbutnin papunėsinė. Prandaj sa herė pėrmendet Dibra, mė kujtohen kėrkesat e forumeve shqiptare pėr ndihmė nga diaspora shqiptare. Besoj se edhe dibranėt e dinė se nuk janė tė vetmit qė i ka pllakosur varfėria, por nė tė gjitha trojet etnike, siē thuhet me pak dallime sociale. Megjithatė mė habiti lajmi nė shtyp, ku shkruante se 61 dibranė morėn rrugėn pėr nė Mekė. Mendoj se ky mesazh i shkuarjes sė dibranėve nė Mekė e rrėzon kėrkesėn humanitare pėr ndihmė financiare. Dy ditė mė parė shtypi “Fakti” shkruante se skamnorėt kėrkojnė ndonjė kothere bukė nėpėr hedhurina tė kontejnerėve, prandaj ku ėshtė humanizmi i fetarėve?! Latinėt e vjetėr thonė se nė luftė heshtin muzat, prandaj me tė drejtė mund tė thuhet se nė kushtet e varfėrisė dhe skamjes sė popullit shqiptar, duhet tė mendohet pėr sigurimin e bukės sė gojės. Jo vetėm qė Dibra ėshtė e varfėr, por edhe mbarė Kosova ėshtė e varfėr, e rraskapitur dhe pa dritė elektrike. Dihet qė parajsa mė e mirė ėshtė po tė sigurohet drita elektrike, qė tė sėmurėt i shėron nėpėr spitale dhe nxėnėsit e mėsojnė mė bukur abetaren shqipe, pa tė cilėn nuk ka ardhmėri tė lumtur. A ka mė mirė se tė kemi dritėn elektrike, siē thotė, poeti ynė i madh, Naimi Frashėri, ”qė t'u ndrinj mirė e tė shihni, njėri-tjatrin tė njihni”. Suedi, 20 Dhjetor 2006
PM
Top
Uskana2006
Postuar nė: 20.12.2006, 21:40
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2765
Antari Nr: 1800
Bashkangjitur: 21.07.2006
Kjo paraqet nje ligjerate dhe nje mesim moral, me plot ndjenja patriotike, mesim per ata qe daljen nga agonia dhe nga kjo situate socio-ekonomike te shoqerise shqiptare e shohin ne marrjen e drejtimit dhe te perqafimit te ideologjive te ndryshme.
PM
Top
ardi_pr
Postuar nė: 20.12.2006, 23:04
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 811
Antari Nr: 1964
Bashkangjitur: 03.08.2006Une pa dashur te zgjas me komentet e mia rreth ketij shkrimi te pa vlere dhe te demshem te ketij far Beqir Komunisti, sepse me shkrime te tilla te ndyra komunisto-ateiste Enveristo-titiste e Kadareviste jemi mesuar plot 50 vite, vet fakti qe Flori Bruqi e paska sjellur kete artikull nje kadarevist nostalgjik!!

Si nuk i vie marre ketij far Injoranti te shkruaj dhe te paraqitet gjoja si patriot e flet kunder fese Islame, e fal Allahut dhe fal islamit shpetuam nga kthetrat kryqtare sllave e greke dhe fal islamit ai shkruan sot shqip ky i mjere qe e paska felliq edhe gjuhen e embel shqipe, pastaj si nuk i vjen marre te shkruaj se muslimanet si ka prekur regjimi sllavo-komunist per te cilin si duket akoma VUAN, e sa e sa hoxhollar u persekutuan nen regjimin fashist-sllavo komunist, turp te kete ky injorant qe ne fakt paska mbetur akoma ne kohrat e mesjetes evropiane-kryqtare, pastaj ky i marr merr guximin dhe flet kunder mbuleses se shenjte dhe sipas ti mbulesa qenka kunder-kombetare dhe perkrah vendimin anti-njerezor madje anti-evropian per largimin e mesueses nga puna vetem se ajo ka veshur petkun e mbuleses duke respektuar ne radhe te par ligjin e Zotit dhe duke mos provokuar qofte koleget e punes apo edhe nxensit me veshje provokative siq e bejne shumica femrave me veshje extravagante, pastaj ky i mjer thote se po i vnuan grate tona ato behen arabe, jo o i mjer, une jam i bindur nese jo ema jote gjyshja jote kishte FEREXHE dhe fal devotshmerise se tyre kemi ruajtur nderin e shpise, traditat dhe gjuhen e ty haram te qoft gjiri i nenes tende qe ta ka japur. Pastaj Mjekrra qenka anti-kombetare, e ju dite e nate krenoheni me figuren me mjekerr te Gjergjit te Kastrioticve me prejardhje sllave, ai pse nuk ishte arab?? Ismail qemajli me mjekerr ky qka ishte??

Edhe Baba juaj (DARWINI) kishte mjekerr edhe ai Arab qenka a??


Flori nuk po e zgjati ma shume vetem se kisha pasur deshire qe tia percillesh ketij mesjetari kete koment timin dhe jam i gatshem kurdo qe don te debatoj me te, e-mailin tim mund ta marresh ne privat!!


----------------------------------------
Atdhetar jam, por edhe fetar si duhet. Atdhetari pėrse turp tė ketė tek thotė e dua me shpirt fenė e vet. Hafiz Ali Korēa
PMYahoo
Top
lili82
Postuar nė: 21.12.2006, 15:09
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 1121
Antari Nr: 3937
Bashkangjitur: 10.11.2006 Citim (ardi_pr @ 20.12.2006, 23:04)
Une pa dashur te zgjas me komentet e mia rreth ketij shkrimi te pa vlere dhe te demshem te ketij far Beqir Komunisti, sepse me shkrime te tilla te ndyra komunisto-ateiste Enveristo-titiste e Kadareviste jemi mesuar plot 50 vite, vet fakti qe Flori Bruqi e paska sjellur kete artikull nje kadarevist nostalgjik!!

Si nuk i vie marre ketij far Injoranti te shkruaj dhe te paraqitet gjoja si patriot e flet kunder fese Islame, e fal Allahut dhe fal islamit shpetuam nga kthetrat kryqtare sllave e greke dhe fal islamit ai shkruan sot shqip ky i mjere qe e paska felliq edhe gjuhen e embel shqipe, pastaj si nuk i vjen marre te shkruaj se muslimanet si ka prekur regjimi sllavo-komunist per te cilin si duket akoma VUAN, e sa e sa hoxhollar u persekutuan nen regjimin fashist-sllavo komunist, turp te kete ky injorant qe ne fakt paska mbetur akoma ne kohrat e mesjetes evropiane-kryqtare, pastaj ky i marr merr guximin dhe flet kunder mbuleses se shenjte dhe sipas ti mbulesa qenka kunder-kombetare dhe perkrah vendimin anti-njerezor madje anti-evropian per largimin e mesueses nga puna vetem se ajo ka veshur petkun e mbuleses duke respektuar ne radhe te par ligjin e Zotit dhe duke mos provokuar qofte koleget e punes apo edhe nxensit me veshje provokative siq e bejne shumica femrave me veshje extravagante, pastaj ky i mjer thote se po i vnuan grate tona ato behen arabe, jo o i mjer, une jam i bindur nese jo ema jote gjyshja jote kishte FEREXHE dhe fal devotshmerise se tyre kemi ruajtur nderin e shpise, traditat dhe gjuhen e ty haram te qoft gjiri i nenes tende qe ta ka japur. Pastaj Mjekrra qenka anti-kombetare, e ju dite e nate krenoheni me figuren me mjekerr te Gjergjit te Kastrioticve me prejardhje sllave, ai pse nuk ishte arab?? Ismail qemajli me mjekerr ky qka ishte??

Edhe Baba juaj (DARWINI) kishte mjekerr edhe ai Arab qenka a??


Flori nuk po e zgjati ma shume vetem se kisha pasur deshire qe tia percillesh ketij mesjetari kete koment timin dhe jam i gatshem kurdo qe don te debatoj me te, e-mailin tim mund ta marresh ne privat!!

Ardi po i tepron a,per ty krejt qenkemi injoranta e veq ti na dole i mir ktu.O ti njeri ti tu paskan teru te 2 syt,sa paguhesh?Nga kush?Per ti krejt ata njereaz qe nuk i takojn fese Islame jan injoranta!Kshyre veten,lexoe shkrimin me lart dhe lexoe shkrimin tend,e tani e shikon se cfar injoranti je ty!

jo o i mjer, une jam i bindur nese jo ema jote gjyshja jote kishte FEREXHE dhe fal devotshmerise se tyre kemi ruajtur nderin e shpise, traditat dhe gjuhen e ty haram te qoft gjiri i nenes tende qe ta ka japur.

O njeri,e cka ta mer mendja ti bre se ferexhja i ka bo gra te nershme a?E cka po mendon ti se krejt cata persona qe kan mjeker jan musliman a?Per ti dmth nje grua qe ka ferexhe eshte e ndershme,dhe nje mashkull me mjeker qenka musliman i vertet.Po ti qe po ju thu te tjereve mesjetare,po sipas ketyre shkrimeve ti vete i takon asaj periudhe!

Shum e permend Darvinin,a mos te ka lene pershtipje,Apo mos je i vertetuar se e ki preardhjen sipas ideve te tije?!Ndoshta gjithcka ndodh apo!


----------------------------------------
Varje dygn ligger män med kvinnor som de inte älskar och ligger inte med kvinnor som de verkligen älskar.
PM
Top
ardi_pr
Postuar nė: 21.12.2006, 15:53
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 811
Antari Nr: 1964
Bashkangjitur: 03.08.2006 Citim (lili82 @ 21.12.2006, 15:09)
Ardi po i tepron a,per ty krejt qenkemi injoranta e veq ti na dole i mir ktu.O ti njeri ti tu paskan teru te 2 syt,sa paguhesh?Nga kush?Per ti krejt ata njereaz qe nuk i takojn fese Islame jan injoranta!Kshyre veten,lexoe shkrimin me lart dhe lexoe shkrimin tend,e tani e shikon se cfar injoranti je ty!

jo o i mjer, une jam i bindur nese jo ema jote gjyshja jote kishte FEREXHE dhe fal devotshmerise se tyre kemi ruajtur nderin e shpise, traditat dhe gjuhen e ty haram te qoft gjiri i nenes tende qe ta ka japur.

O njeri,e cka ta mer mendja ti bre se ferexhja i ka bo gra te nershme a?E cka po mendon ti se krejt cata persona qe kan mjeker jan musliman a?Per ti dmth nje grua qe ka ferexhe eshte e ndershme,dhe nje mashkull me mjeker qenka musliman i vertet.Po ti qe po ju thu te tjereve mesjetare,po sipas ketyre shkrimeve ti vete i takon asaj periudhe!

Shum e permend Darvinin,a mos te ka lene pershtipje,Apo mos je i vertetuar se e ki preardhjen sipas ideve te tije?!Ndoshta gjithcka ndodh apo!


Lil me vjen keq qe e ke keqkuptu reagimin tim edhe pse ndoshta eshte pak ekstrem, por spo kam qare se po ma plasin barkun qeta far komunistash!

E ato komente tuaja sa paguhesh e nga kush, mos te nien kush se marre eshte me paragjykime, une elhamdulilah bej nje jete solide dhe kam pasur gjithe ne jeten time edhe tani kam elhamdulilah, punoj, me djers i fitoj parat ne menyre hallall, keshtu qe mos me paragjykime sepse paragjykimi mund te te shpie ne Kufr!!

Une nuk thash se vetem grat me mbulesa jane te ndershme, por ti quajsh te gjitha grat me mbulesa arabe eshte fyerje eshte nencmim eshte anti-kombetare, shumica e nenave apo gjysheve tona kishin mbulesa dhe ti quajsh nenat tona dhe gjyshet tona arabe, ateher as ne sqenkemi shqipetar fare, keto thenje i kan nga armiqt shekullor serb te cilit na quajne turq e arab!!
Madje duhet pasur parasysh qe bartjen e mbuleses e ndaluan me dhune regjimi sllavo-komunist titiist!!

Gjithashtu rreth mjekrres, nuk thash se vetem nje njeri me mjekerr eshte musliman i mire, por te drejt ka cdo kush qe done ta mbaj mjekrren dhe askush nuk ka te drejt tia cenoj kete te drejt elementare, kjo eshte barbarizem te largohet nje student vetem pse mban mjekerr, deri sa lejohen floket te gjata te palara, pastaj te ngjyrosura e deri sa lejohen vathet neper hunde, neper gjuhe e nepere kthiza, deri sa askush nuk flet per veshjet ekstravagante te femres shqipetare qe i provokojne nxensit dhe profesoret, ndersa keta merren me femrat qe jane te mbuluara, po sepse ketu nuk shohin asgje e qifti i i tij done te shoh mish te ekspozuar per ti shfryre epshet e veta!!

Keshtu qe Lil, analizoj gjerat para se te japesh mendimin!!
Mbesth i pershendetur


----------------------------------------
Atdhetar jam, por edhe fetar si duhet. Atdhetari pėrse turp tė ketė tek thotė e dua me shpirt fenė e vet. Hafiz Ali Korēa
PMYahoo
Top
lili82
Postuar nė: 21.12.2006, 16:35
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 1121
Antari Nr: 3937
Bashkangjitur: 10.11.2006 Citim (ardi_pr @ 21.12.2006, 15:53)


Une nuk thash se vetem grat me mbulesa jane te ndershme, por ti quajsh te gjitha grat me mbulesa arabe eshte fyerje eshte nencmim eshte anti-kombetare, shumica e nenave apo gjysheve tona kishin mbulesa dhe ti quajsh nenat tona dhe gjyshet tona arabe, ateher as ne sqenkemi shqipetar fare, keto thenje i kan nga armiqt shekullor serb te cilit na quajne turq e arab!!
Madje duhet pasur parasysh qe bartjen e mbuleses e ndaluan me dhune regjimi sllavo-komunist titiist!!

Gjithashtu rreth mjekrres, nuk thash se vetem nje njeri me mjekerr eshte musliman i mire, por te drejt ka cdo kush qe done ta mbaj mjekrren dhe askush nuk ka te drejt tia cenoj kete te drejt elementare, kjo eshte barbarizem te largohet nje student vetem pse mban mjekerr, deri sa lejohen floket te gjata te palara, pastaj te ngjyrosura e deri sa lejohen vathet neper hunde, neper gjuhe e nepere kthiza, deri sa askush nuk flet per veshjet ekstravagante te femres shqipetare qe i provokojne nxensit dhe profesoret, ndersa keta merren me femrat qe jane te mbuluara, po sepse ketu nuk shohin asgje e qifti i i tij done te shoh mish te ekspozuar per ti shfryre epshet e veta!!

Keshtu qe Lil, analizoj gjerat para se te japesh mendimin!!
Mbesth i pershendetur

Ardi,Une jetoj ne Suedi e ktu kam pas rastin mi pa do femra qe i thojn vetes "Muslimane" edhe ate te fort bile,e mbajn ferexhe veq syt ju duken,edhe burat i kan fetare.Ne pik te veres,gruaja me ferexhe,e aj far laperi buri i vete me krah te shkurta e me shorca,edhe tatto ne kam e ne krah,i shkrujke diqka arabisht.E kur ta ceka ma lart se i thojn vetes "muslimane" po ta shkruj ne thojza se tana te zezat i bojn.E ka edhe prej atyre qe po thua ti se kan veshje ekstravagante po nga 2 fakullteta i kan te krym,dhe jan shum ma te ndershme.Nuk te them se gjith jan te njejt,veq nuk e shoh te logjikshme me e paragjiku nje person nga veshja.Ajo dihet cka eshte e tepert eshte,veq edhe teper shkurt,por edhe teper mlut ..... zdi!


----------------------------------------
Varje dygn ligger män med kvinnor som de inte älskar och ligger inte med kvinnor som de verkligen älskar.
PM
Top
Uskana2006
Postuar nė: 21.12.2006, 18:53
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2765
Antari Nr: 1800
Bashkangjitur: 21.07.2006The woman at centre of veil case
By Mark Simpson
BBC North of England correspondent

Teaching assistant Aishah Azmi has no regrets about the huge controversy stirred by her refusal to take off her veil during lessons.

Aishah Azmi

Fotografi e jashtme
Ms Azmi is still suspended from her teaching assistant job

She is small in stature, but big on principle.

The Cardiff-born support teacher is unfazed by the national - and international - attention paid to her refusal to take off her veil when working with male colleagues.

The 23-year-old, married mother-of-one knows she could defuse the row by backing down, but will she?

"No" is her polite but firm reply.

Although born in Wales, her family later moved to Birmingham. Her father is an academic and came from India to Britain in the 1970s.

From Birmingham, the family moved to Dewsbury, in West Yorkshire.

Ironically, from the age of seven to 11, Ms Azmi went to the same school that she is now suspended from - Headfield Church of England Junior School.

'Puzzling' criticism

She started teaching there in September last year. Although she didn't wear her veil to the job interview, she did wear it when she began teaching.


Her critics will point to her decision not to wear it during her job interview

Discrimination claim lost

She worked in the classroom with other members of staff and her precise job title was ethnic minority achievement curriculum support assistant.

This meant working with Year 6 pupils, aged 11, who speak English as their second language, and assisting them with lessons in maths and English.

Mrs Azmi says the first two members of staff she worked with in the classroom did not raise the issue of the veil as a problem - but a third one did.

This was three weeks into the job, and she says she felt "puzzled". She claims no complaints had been made by children or parents, merely from one male teacher.

However, the local council claimed her ability to teach the children properly was suffering.

'Caught unawares'

Mrs Azmi has been wearing a veil for eight years - and refused the school's requests to take it off when teaching.


Suddenly, the case of a young woman from a quiet corner of West Yorkshire is headline news

Her critics will point to her decision not to wear it during her job interview.

A week ago, during a BBC interview she was asked directly whether she wore the veil at her interview. She hesitated and then replied: "Do I have to answer all the questions?"

When pressed again, she admitted she had not worn the veil but insisted she did not realise she was going to be interviewed by a male.

"I was caught unawares," she said.

Sick leave

When the veil controversy began at the school last year, she admitted she considered resigning but in the end she decided that if they wanted rid of her, they would have to sack her.

She was off on sick leave for a number of months and when she returned in February, she was again asked to remove her veil - and again she refused.

After being suspended, an employment tribunal hearing was held in July.

It is only now that a decision on her various complaints has been reached.

The tribunal dismissed her claims of discrimination and harassment on religious grounds.

But Kirklees Council, the local education authority, was ordered to pay her £1,100 for victimising her.

Of course, what has changed since July is that, thanks to politicians like Jack Straw, the wearing of the veil is now high on the British political agenda.

Suddenly, the case of a young woman from a quiet corner of West Yorkshire is headline news.

After she held a news conference on the first floor of a Leeds hotel on Thursday afternoon, I asked Mrs Azmi if she could tell us more about herself, for example what were her interests?

She replied simply: "Education."

Under that veil is a mind clearly focused on proving her point - and getting her job back.
PM
Top
Uskana2006
Postuar nė: 21.12.2006, 18:55
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2765
Antari Nr: 1800
Bashkangjitur: 21.07.2006
Kjo eshte doktrina e Ardit qe e propozon per popullin Shqiptare.
PM
Top
lili82
Postuar nė: 21.12.2006, 20:31
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 1121
Antari Nr: 3937
Bashkangjitur: 10.11.2006Thuaju besimtarėve tė ndalin shikimet (prej haramit), tė ruajnė pjesėt e turpshme tė trupit tė tyre se kjo ėshtė mė e pastėr pėr ta. All-llahu ėshtė i njohur hollėsisht pėr atė qė bėjnė ata.

. Thuaju edhe besimtareve tė ndalin shikimet e tyre, tė ruajnė pjesėt e turpshme tė trupit tė tyre. tė mos zbulojnė stolitė e tyre pėrveē atyre qė janė tė dukshme, le tė vejnė shamitė mbi krahrorin e tyre dhe tė mos ua tregojnė bukuritė e tyre askujt pėrveē burrave tė vet, babajve tė vet ose babajve tė burrave tė vet, djemve tė vet ose djemve tė burrave tė vet, vėllazėrve tė vet ose djemve tė vėllezėrve tė vet, apo djemve tė motrave tė veta, ose grave tė tyre (qė u pėrmenden) dhe robreshave, tė cilat i kanė nė pronėsinė e tyre, ose shėrbetoreve nga medhkujt tė cilėt nuk ndiejnė nevojė pė femrat ose fėmijėt nuk i kanė tė pjekur pėr gra. Le tė mos kėrcasin me kėmbėt e tyre pėr tė mos zbuluar fshehtsinė nga stolitė e tyre. Pendohuni tė gjithė te All-llahu, o besimtarė, nė mėnyrė qė tė gjeni shpėtim.
dy ajete te marra nga Suretu En-Nur ajeti 30-31 sepse jane pikerisht keto dy ajete qe e urdherojne muslimanen te mbaje shamine.


Po nuk permendet ne kuran qe te mbulohet fytyra ne asnje menyre.Ato jane akte te ekstremisteve fundamentaliste.
Ferexhja nuk eshte ne perputhje me islamin.sa per informacion nuk quhet ferexhe por quhet hixhab qe d.m.th mbules ne gjuhen arabe.Ndersa ferexhe vjen nga turqishtja,nje gjuhe qe ska asnje lloj lidhje me ISLAMIN.


----------------------------------------
Varje dygn ligger män med kvinnor som de inte älskar och ligger inte med kvinnor som de verkligen älskar.
PM
Top
Ethnic Albanian
Postuar nė: 21.12.2006, 21:59
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 154
Antari Nr: 3787
Bashkangjitur: 02.11.2006 Citim (Uskana2006 @ 21.12.2006, 18:55)
Kjo eshte doktrina e Ardit qe e propozon per popullin Shqiptare.


Ky rast qe e ke sjell ketu e tregon fytyren evropiano-kryqtare e cila fshihet pas petkut te "demokracis" qe sja ka haberi se qka eshte demokracia!

Megjithat ne shumicen e vende ne Evrop lejohet mbajtja e mbuleses edhe te mesimdheneset, ndersa vendi me tolerant eshte austria, madje nje gjermane e cila kishte pranuar islamin kishte emigruar si muhaxhir ne austri ku i kishin be nje oferte per mesimdhenje!!
E ne nese dojmi te shkojme ne Evrop duhet marurur shembullin tolerant te Austrise, e jo te marrin shembullin e frances socialisto-sekulariste
PM
Top
Uskana2006
Postuar nė: 22.12.2006, 22:39
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2765
Antari Nr: 1800
Bashkangjitur: 21.07.2006Qe nje rast se si e drejta e mbajtjes se hixhabit eshte keqperdorur ne Britani, nje vrases e vesh hixhabin e motres se tije dhe i kalon kontrollat ne aeroport. Tash gjindet ne Somali,,,,,Mustaf Jama, below, used his sister's passport and wore a niqab to evade security checks at Heathrow. At the time he was Britain's most wanted man

Police killer suspect fled Britain in a veil
Andrew Norfolk

Most wanted man posed as sister to escape
Inquiry demanded into Heathrow security Comment Central: real freedom means Muslim women should be able to wear a veil

A man who was being hunted for the murder of a policewoman is understood to have escaped from Britain by disguising himself as a veiled Muslim woman.

Mustaf Jama, a prime suspect in the fatal shooting of PC Sharon Beshenivsky, assumed his sister’s identity — wearing the niqab and using her passport — to evade supposedly stringent checks at Heathrow, according to police sources.

The use of the niqab, which leaves only a narrow slit for the eyes, highlights flaws in British airport security. At the time, Jama was Britain’s most wanted man, while Heathrow was on a heightened state of alert after the 7/7 terrorist atrocities in London five months previously.

The Times has learnt that British immigration officers rarely carry out a visual check to match a passport photograph with a departing female passenger’s veiled face.

Details of Jama’s disguise emerged yesterday as his younger brother, Yusuf, awaited a life sentence for the murder of the police officer, who died during an armed robbery at a Bradford travel agency in November last year.

Detectives believe that Jama, 26, was allowed to board an international flight from Heathrow because no attempt was made to uncover his face. While British baggage security is among the strictest in the world, the system of identity checks is considered less rigorous than in countries such as France.

At the time of his escape, between Christmas Day last year and New Year’s Day, the 26-year-old Somali national, who had 21 criminal convictions, was the most wanted man in Britain. His photograph had been circulated to every police force, port and airport in the country after the bungled robbery in which PC Beshenivsky died and her colleague, PC Teresa Milburn, was seriously wounded.

David Davis, the Shadow Home Secretary, called for an urgent inquiry into the security breach. “The idea that in any circumstan-ces you could be let through passport control wearing a veil is barely credible,” he said. “Doing so when an all-persons bulletin for murder has been issued demonstrates that our borders are not just porous — they are non-existent.”

A Home Office spokesman confirmed yesterday that although immigration control staff had the power to ask people to remove the veil to prove their identity, it is not an automatic policy. The only visual checks at an airport that should always be made in relation to departing pasengers are at check-in and at the boarding gate. In each case, the task is the responsibility of the relevant airline. A BAA Heathrow spokesman said yesterday:

“Immigration control staff always do a visual check on people coming into the country but only random checks are made with outgoing passengers.”

The Times understands that police investigating the Beshenivsky murder received speci-fic intelligence about Jama’s veiled escape from what is regarded as a very reliable source. Jama — who made £600 from the robbery — is thought to be under armed protection in a semi-lawless region of Somalia where his family wields considerable influence.

The Times can also reveal that Jama’s father, who was once a Somali MP, is a cousin of Mohamed Siad Barre, the country’s former President who seized power in a 1969 military coup and led a brutal dictatorship until he was toppled in 1991. The wanted man’s uncle is the country’s former Foreign Minister.

Approaches have been made by Britain to the transitional Government in Somalia, which has offered its co-operation in any attempt to detain and extradite Jama but is understood to have minimal influence in the region where he is hiding.

The news adds to the controversy over the wearing of the veil in Britain. The debate was sparked in October when Jack Straw revealed that he asked Muslim women to remove the niqab before meetings in his Blackburn constituency. Tony Blair later described the veil as “a mark of separation”.

In October The Times revealed that a male suspect in a major anti-terrorist investigation evaded capture in Britain for several days by dressing in a burka. He was eventually arrested and is awaiting trial.

The full-face veil has regularly been used as a disguise in Iraq and Afghanistan by Islamist fighters, including several suicide bombers and at least one senior al-Qaeda leader.
PM
Top
spartacus
Postuar nė: 23.12.2006, 10:47
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 146
Antari Nr: 1077
Bashkangjitur: 26.04.2006uSKANA, te lutem pse bie ne kaq nivel te ulet, shih se cfar artikujsh sjell ti ketu, pse mbeshtetesh ne raste palidhje, raste individuale, po feja islame eshte shume e perhapur, ehhheee po ka edhe njerez te cilet normal ne emer te fese islame per qellime te ndryshme bejne cmos, e keqperdorin fene... te lutem mos e ul vehten deri ne kete nivel kinse nuk i kupton gjerat...
PM
Top
fotoni
Postuar nė: 23.12.2006, 11:35
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 144
Antari Nr: 350
Bashkangjitur: 26.06.2005HIROSHIMA, NAGASAKI DHE MBAMENDJA NJERĖZORE


Pasha kohėn! Nuk ka dyshim se njeriu ėshtė nė njė humbje tė sigurt. Me pėrjashtim tė atyre qė besuan, qė bėnė vepra tė mira, qė porositėn njėri-tjetrin t'i pėrmbahen tė vėrtetės dhe qė kėshilluan njėri-tjetrin tė jenė tė durueshėm. (Kur’an; 103:1-3)

Para disa ditėsh dy qytetet japoneze Hiroshima dhe Nagasaki, viktima tė arritjeve tė pandėrgjegjshme njerėzore apo diturisė satanike e cila nė ēdo moment dėshiron rrėmujėn nė kėtė botė, pėrkujtuan 61 vjetorin e fotografisė mė tė errėt, qė akoma e ndjek pas gjininė njerėzore momentin (ora 11.02) e hedhjes sė bombės sė parė bėrthamore mbi njerėzit e pafajshėm.
Retė e zeza, valėt e dendura shkatėrruese, rrezatimi radioaktiv morėn jetėn e mijėra pleqve, grave e fėmijėve. Ky moment ua rrėnoi shpresat tė mbijetuarve eventual, pėr ditė mė tė mira tė pasluftės, duke lėnė nė mbamendjen e tyre ngjyra tė ndezura, dritė verbuese, gjithēka tė rrafshuar pėr tokė, trupa njerėzish tė vdekur, ofkama pėr njė pikė ujė qė vlen sa bota vet, etj. Hiroshima do tė mbetet shembull se si ndalet koha, ku dhimbjet e pafundme tė tė mbijetuarve ta pėrkujtojnė ferrin. Kurse Nagasaki, shembulli mė i keq se deri ku mund tė arrij ēmenduria njerėzore apo njeriu i zhveshur nga ndjenjat njerėzore. Shtypja e butonit, njė aksion krejtėsisht i pashpirt qė pasonte lėshimin e bombės, nga “regjisori” i kėsaj skene tė trishtė teatrale ishte zgjedhur si metoda mė efikase pėr pėrfundimin e Luftės sė Dytė Botėrore. Por ky moment civilizimit, i cili sapo kishte hedhur hapat e parė pėr realizimin e njė vizioni tė ri tė botės sė pa ZOT i qepi njė vello tė zezė, kurse gjinisė njerėzore i fali bindjen se Toka ėshtė arenė gladiatorėsh.
Kjo bindje, ligj i xhunglės i mbėshtetur nga arritjet njerėzore akoma edhe mė tepėr fitoi nė formė, duke viktimizuar edhe palėt tė cilėt ndodheshin larg rivalitetit tė faktorėve me peshė nė skenėn botėrore, kurse “turbullimi i ujit nga delja” u bė pretekst i vazhdueshėm pėr ta. Ky ligj pas disa dekadave sėrish shfaq maninė e “regjisorėve tė gjakut”. Nė emėr tė paqes globale dhe me pretekst tė dyshimit pėr posedimin e armėve tė shkatėrrimit masiv, nė Irak janė krijuar kushte tė tilla kaosi, ku pėr ēdo ditė vriten me dhjetėra njerėz, kurse shumė tė tjerė tė pafajshėm torturohen dhe abuzohen nėpėr burgje.

Kėto dy raste tė ndryshme qė ndodhin brenda njė interval kohorė 60 vjeēar, pėrkundėr hartimit tė deklaratave, marrėveshjeve dhe konventave tė shumta pėr siguri, dėshmojnė se kjo siguri ėshtė shndėrruar nė njė ėndėrr tė bukur pėr njeriun. Njeriu i Tokės, me fajin e tij tanimė flet vetėm pėr mbrojtjen nga rreziqet, por jo edhe pėr sigurinė. Mbrojtja nga rreziku ėshtė bėrė preokupim i njerėzve qė gjenden edhe nė ”kėndin” mė tė fshehur tė Tokės. Rreziku ndjehet nė ēdo hap, ai pulson nė damarin e qafės sė ēdo njeriu, banori tė planetės sė quajtur Tokė.
Rrėmujėn nė kėtė arenė e pėrjetojnė edhe grimcat mė tė imėta tė pluhurit. Nė lindje dhunohet dhe digjet njė vajzė 14 vjeēar sė bashku me familjen e saj, nė perėndim njė marins i traumatizuar shkatėrron familjen e tij apo njė nėnė masakron fėmijėt e saj. Nė lajme mund tė dėgjosh qė nė jug vdesin me mijėra fėmijė nga uria, ndėrkaq nė veri njė nxėnės ua merr jetėn shokėve tė klasės.

E gjithė kjo retrospektivė e ngjarjeve nė tė kaluarėn dhe ngjarjeve tė pėrditshmėrisė sonė, dėshmojnė se edhe me kalimin e kėsaj KOHE tė gjatė, njė jete njerėzore NJERIU si qenie nuk mėsoi dhe nuk fitoi asgjė nga siguria ontologjike, por ai vetes i fali vetėm HUMBJE, kurse arritjet e tij shkencore dhe teknologjike jo vetėm qė u bėnė kreatorė tė vellos sė zezė tė civilizimit por ngulfatėn edhe vetė shpirtin njerėzor.
Tri fjalėt KOHĖ, NJERI, HUMBJE tanimė nė faqet e historisė njerėzore formojnė njė teoremė: KOHĖ-NJERI=HUMBJE tė cilėn e vėrtetojnė faktet e sjella mė lartė. Pėrkundėr gjithė kėsaj, fatmirėsisht nė skenėn botėrore dalin edhe zėra tė cilėt propozojnė 1 aksiomė tė vetme, e cila do tė pengonte qė ngjarjet tė zhvillohen dhe tė pėrfundojnė me humbje dhe pasoja tragjike. Kėta zėra nuk pranojnė tezėn se “njeriu pėr njeriun ėshtė ujk”, por ata konstatojnė se, aksioma qė PĖRJASHTON qė ngjarjet ēdoherė tė kenė rezultat HUMBJEN, bazohet nė DASHURI dhe DREJTĖSI qė pėr burim kanė VETĖDIJEN pėr prezencėn e 1 afėrsie akoma edhe mė tė madhe (tė brendshme, shpirtėrore) se damari i qafės, pas sėcilės afėrsi SIGURIA Njerėzore dhe Kozmike ėshtė e pashmangshme. Ndėrkaq me jetėsimin e kėsaj aksiome Hiroshima dhe Nagasaki i rrafshuar, nė mbamendjen e gjinisė njerėzore pėr ēdo vit do tė shfaqen si njė ėndėrr e keqe e njė civilizimi, qė vetes i fali shkatėrrimin.

Pergjigje per te gjithe ata qe hyjnizojne teknologjine dhe mohojne vlerat fetare ne pergjithesi.
PMMSN
Top
Uskana2006
Postuar nė: 23.12.2006, 21:51
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2765
Antari Nr: 1800
Bashkangjitur: 21.07.2006Spartacus,

me vjen keq por mos mendo se jam prej atyre qe argetohen me kerkimin dhe gjutjen e artikujve te ketij tipi thjesht me ra ne sy dhe me la pershtypje, prandaj edhe e paraqita, po une habitem se pse ty aq po te prek ky artikull.
Per besen me habit fakti se ne emer te nje solidariteti te verber musliman nuk keni asnje fjale kritike edhepse behet fjala per nje person qe eshte i kerkuar per vrasje,,, e ka shfrytezuar ku person te drejten e mbajtjes se veshjes fetare ne kete vend por desha te them se keta njerez perveē se kane te drejta kane edhe pergjegjesi ndaj vendit qe i ka strehuar, thjesht ku eshte morali ketu????!!!!
PM
Top
lili82
Postuar nė: 23.12.2006, 22:17
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 1121
Antari Nr: 3937
Bashkangjitur: 10.11.2006 Citim (Uskana2006 @ 23.12.2006, 21:51)
Spartacus,

me vjen keq por mos mendo se jam prej atyre qe argetohen me kerkimin dhe gjutjen e artikujve te ketij tipi thjesht me ra ne sy dhe me la pershtypje, prandaj edhe e paraqita, po une habitem se pse ty aq po te prek ky artikull.
Per besen me habit fakti se ne emer te nje solidariteti te verber musliman nuk keni asnje fjale kritike edhepse behet fjala per nje person qe eshte i kerkuar per vrasje,,, e ka shfrytezuar ku person te drejten e mbajtjes se veshjes fetare ne kete vend por desha te them se keta njerez perveē se kane te drejta kane edhe pergjegjesi ndaj vendit qe i ka strehuar, thjesht ku eshte morali ketu????!!!!

Uskana, ki shkrim i joti Per besen me habit fakti se ne emer te nje solidariteti te verber musliman nuk keni asnje fjale kritike edhepse behet fjala per nje person qe eshte i kerkuar per vrasje me habit pak si shum.
Ketu eshte fjala per hixhab-in d.m.th Hixhabi ne Islam.A per me kritiku kete far personi qe ka kri vrasje e shoh te rruges qe te hapish nje teme tjeter per kete rast,ku na do“t japim komentet tona.Por ti mas pari nuk ki te drejt me kritiku fene per nje rast te till!Kerkundi ne kurane nuk shkruan se nje person ka te drejt me mbyt dikon dhe te largohet nga vendi me veshje feterae!A mos don te thuash se sikur te mos ishte hixhabi ki person do“t kapeshte nga policia?
Veq shoki,mos ju beso edhe shum shkrimeve te tilla se 1 % eshte e vertet ndersa 99 % e pavertet.Ku eshte qellimi i ketyre trillimeve?Mas pari ne Franc ja nisi nje propagand e till,mirpo paten shum kritika nga vendet arabe dhe do vende evropiane.E tash per me e realizuar qellimin e tyre i perhapin do trillime te tilla1Kinse personi ne fjal ka kryer krimin ne emer te fese e bla bla bla......

Te them te drejten me pengon kur i shikoj femrat me ate veshje,por eshte e drejt e tyre,ju a po thuani duhet me shku perpara me perendimin,ateher perendimi po thot Demokraci e pra sikur ka drejt dikush te dale veq me brek e me jelek,edhe keta kan drejt te dalin me hixhab!


----------------------------------------
Varje dygn ligger män med kvinnor som de inte älskar och ligger inte med kvinnor som de verkligen älskar.
PM
Top

Topic Options Faqe: (2) [1] 2  Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio