Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


Faqe: (2) [1] 2   ( Kalo tek postimi i parė i palexuar ) Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Cili flamur mund t'a pėrfaqėsojė Kosovėn?
Flori Bruqi
Postuar nė: 20.12.2006, 21:26
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 278
Antari Nr: 3300
Bashkangjitur: 12.10.2006Cili Flamur mund ta pėrfaqėsojė kosovėn ?Shqiptarėt, qė nė Kosovė pėrbėjnė shumicėn absolute, nuk mund tė pranojnė pėr flamur shtetėror ēfarėdo simboli, qė nė vete nuk i ngėrthen vlerat e tyre tė mirėfillta kombėtare.

Nga: Ismet Hajrullahu

Duke i ofruar simbole shtetėrore Kosovės, qė nuk i pėrfaqėsojnė vlerat tona tė mirėfillta kombėtare, nė kėto kohėra tė papėrshtatshme, krejtėsisht tė errėta, i hapet rruga sharlatanizmit politik qė tė pranojė copėtimin e mėtejshėm dhe mohimin e autoktonisė shqiptare nė Kosovė. Po tė mos ishte kėshtu nuk do tė kishte kuptim qė tė diskutohej forma e simbolit qė nė kėto rrethana po i imponohet shtetit tė ardhshėm Kosovės.

Kosova, po tė krahasohet me shtetet e rajonit, ku nė pėrbėrje tė tyre kanė pėrqindje tė lartė tė minoriteteve, del vendi mė homogjen. Klasa politike, duke u nisur vetėm nga ky fakt, se territori i saj nuk ka mė shumė se 7% minoritete, nuk do tė duhej tė pranonte ēfarėdo imponimi apo shantazhimi pėr formėn apo dukjen e simboleve tona shtetėrore.

Nė shtetin e kombit artificial maqedonas, qė shtrihet pothuaj krejtėsisht mbi territoret shqiptare, sipas regjistrimit shtetėror, jetojnė mbi 27% shqiptarė. Edhe pse kjo shifėr ėshtė shumė herė mė e lartė se sa pėrqindja e serbėve nė Kosovė , shqiptarėt atje askush nuk i ka pyetur se si do tė duken simbolet e shtetit maqedonas.

Nė Malin e Zi, edhe pse sipas regjistrimit zyrtar, nė trevat e tyre jetojnė mbi 7% shqiptarė, qė ėshtė pėr dy shifra mė lartė se sa e minoritetit serb nė Kosovė, jo vetėm qė nuk janė pyetur pėr simbolet shtetėrore, por krejtėsisht janė injoruar.

Nė Serbi, ku nė mėnyrė homogjene nė trojet autoktone jetojnė mbi njėqindmijė shqiptarė, as nuk janė pyetur ndonjėherė e as qė po pyeten se si do tė duken simbolet e kėtij shteti.

Ėshtė mė se vėrtetė se Bosnjės i ėshtė imponuar nga faktori ndėrkombėtar organizimi territorial dhe forma e simboleve. Njė gjė e tillė nuk mund tė merret pėr bazė dhe as qė mund tė bėhen krahasime , sepse Kosova ka histori dhe specifika krejtėsisht tė tjera.

Vetėm pėrfaqėsuesit e sharlatanizmit politik mund tė bėjnė krahasime tė Kosovės dhe popullit tė saj me kombe dhe shtete qė janė krijuar nė vitet 70-ta, pėrkatėsisht nė vitet 90-ta. Nė kėtė rast ua pėrkujtojmė “Baballarėve tė Kombit” dhe faktorit ndėrkombėtar se shqiptarėt janė njė ndėr kombet mė tė vjetra tė kėtij kontinenti, dhe si i tillė e kanė formėsuar me kohė kulturėn dhe simbolet e tyre kombėtare.

Simbolet e caktuara emblematike qė pėrfaqėsojnė karakterin e njė kombi apo shteti, ngėrthejnė nė vetvete tė gjitha vlerat mė tė larta historike. Edhe simbolet qė pėrfaqėsojnė sot popullin shqiptar, i cili nė Kosovė ka njė pėrqindje mbi 92%, janė simbole qė pėrfaqėsojnė nė mėnyrė tipike karakterin dhe kulturėn e tij.

Profesor Kasem Biēoku, kur flet pėr origjinėn e shqiponjės dykrenore, tė cilėn e kemi nė flamurin kombėtar, pohon se kjo shqiponjė qė simbolizonte dy qendra administrative Romen dhe Konstandinopojėn, pėr herė tė parė ėshtė pėrdorur nga perandori me prejardhje ilire Kostandini (306 - 337), themeluesi i Konstandinopojės. Kėtė flamur e pėrdori edhe Skenderbeu pėr tė treguar se ai ishte vazhdues i pushtetit iliro-shqiptar paraosman.

Ky flamur, me fushė tė kuqe dhe shkabė tė zezė dykrenore, qė sot ėshtė bėrė simboli i nderit dhe unitetit tė kombit, ka dalė si rezultat i pėrpjekjeve dhe luftėrave tė shqiptarėve pėr pavarėsi nga pushtuesit osmanė, serbo-sllavė dhe grekė. Nė kohėn mė tė re historike po ky flamur i lavdishėm qe prijės i tri luftėrave tė fundit qė u zhvilluan pėr lirinė dhe pavarėsinė e trevave shqiptare.

Nisur nga kėto fakte, tė diskutosh sot duke e vėnė nė mėdyshje simbolin qė i ka pėrfaqėsuar shqiptarėt e Kosovės edhe nė kohėrat mė tė egra tė okupimit klasik, do tė thotė se sharlatanizmi politik e shkencor pėrfundimisht ėshtė bėrė pjesė gėrryese historisė dhe kulturės kombėtare.

Shqiptarėt, qė nė Kosovė pėrbėjnė shumicėn absolute, nuk mund ta pranojnė pėr flamur shtetėror ēfarėdo simboli, qė nė vete nuk i ngėrthen vlerat e tyre tė mirėfillta kombėtare. Flamuri i shtetit tė ardhshėm si simbol patjetėr duhet ta ketė nė fushė tė kuqe shqiponjėn e zezė dykrenore qė ėshtė formėsuar shumė shekuj mė parė.

Pėr dallim nga Flamuri Kombėtar, qė sot pėrfaqėson edhe Shqipėrinė e kufijve tė vitit 1913, deri sa ėshtė e domosdoshme, mund tė merret pėr bazė flamuri i vitit 1920, me tė cilin flamur shteti shqiptar pėr tė cilin kanė derdhur gjak edhe shqiptarėt qė kanė mbetur jashtė Shqipėrisė sė sotme , u anėtarėsua nė Ligėn e Kombeve. Ky flamur ngėrthen nė vetvete tė gjitha vlerat dhe aspiratat e popullit shqiptar tė Kosovės. Flamuri i vitit 1920, ka fushėn e kuqe dhe shqiponjėn e zezė dykrenore, qė pėr dallim nga shqiponja e flamurit tė Republikės sė Shqipėrisė, ka sqepin e verdhė, kthetrat e verdha si dhe mbi sy disa vijėzime tė lehta me ngjyrė tė bardhė.
PM
Top
Terroristi
Postuar nė: 20.12.2006, 21:46
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 189
Antari Nr: 1858
Bashkangjitur: 25.07.2006Nuk ka nevoi te parashtrosh pyetje se cili flamur apo cilat ngjyra sepse dihet se ai do te jet flamuri kombetar per te cilin asht derdhur gjak dhe vazhdon me u derdh gjak ...............Nese Kosova nxjer tjeter flamur ai do te jet gabimi me i madh i cili asht ba ndonjeher ne historin shqiptare......


----------------------------------------
LeGjIoNaRėT
PMIntegrity Messenger IMYahooMSN
Top
beni69
Postuar nė: 20.12.2006, 22:10
Quote Post


Miku i ri
*

Posti: Antarė
Postime: 1
Antari Nr: 4788
Bashkangjitur: 20.12.2006 Citim (Terroristi @ 20.12.2006, 21:46)
Nuk ka nevoi te parashtrosh pyetje se cili flamur apo cilat ngjyra sepse dihet se ai do te jet flamuri kombetar per te cilin asht derdhur gjak dhe vazhdon me u derdh gjak ...............Nese Kosova nxjer tjeter flamur ai do te jet gabimi me i madh i cili asht ba ndonjeher ne historin shqiptare......

Nuk e bseoj se kosova nxjerr flamur tjeter e kemi nje flamur po te presim pak se ne kosove flet tani per tani unmiku mos harroni. smil3dbd4d4e4c4f2.gif
PM
Top
Terroristi
Postuar nė: 20.12.2006, 22:25
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 189
Antari Nr: 1858
Bashkangjitur: 25.07.2006Nje sen duhet te dihet se ne Ksove nuk u derdh gjaku i UNMIKUt por u derdh gjaku i Shqiptarve dhe se per Kosoven vendosin populli i saj d.m.th populli shqiptar kudo qe gjindet ........


----------------------------------------
LeGjIoNaRėT
PMIntegrity Messenger IMYahooMSN
Top
preglli
Postuar nė: 21.12.2006, 10:56
Quote Post


Jam nė rrjedhoja
***

Posti: Antarė
Postime: 38
Antari Nr: 1078
Bashkangjitur: 27.04.2006Ndonese bota kerkon qe cdo shtet te kete flamurit e vet SHTETEROR, dihet se flamuri KOMBETAR eshte flamuri i gjithe Shqiptareve kudo ne bote.
PM
Top
LirimShabani
Postuar nė: 21.12.2006, 12:42
Quote Post


Happy Soldier
*****

Posti: Antarė
Postime: 1858
Antari Nr: 2935
Bashkangjitur: 25.09.2006Analisti Koēo Danaj ne deklarate ne Al-Sat tha keshtu:

Kosova do ta fitoj shtetesine tani kurse pavarsine kur te bashkohet me Shqiperi....

Ne e kemi nje flamur dhe vetem nese Shqiperia kundershton ne OKB atehere do te duhet alternative per flamur tjeter te Kosoves por nese shqiptaret ne Kosove dua te bejne dicka te tille atehere kjo eshte percarja me e madhe qe do te ndodhe percarje qe kurr nuk e ariten te tjeret....


----------------------------------------
"Mallkue qoft njaj bir shqiptari, q'e ket gjuh t'perenis, trashigim qe ja la i pari, trashigim ai s'ja le fmis...."

"Bukuria qe vret...."

"The importance of being earnets..."
PM
Top
roki112
Postuar nė: 21.12.2006, 13:29
Quote Post


Jam nė rrjedhoja
***

Posti: Antarė
Postime: 36
Antari Nr: 4403
Bashkangjitur: 04.12.2006i ka fut shkau punėtorėt e tij nė institucione tė ndryshme.. tani duhet qė ta gjejm urithin nė shtėpinė tonė.


----------------------------------------
fol tash pasi je larg permas, kur t'vi kam me t'lon ty shej adidas!
PM
Top
Dashi-25
Postuar nė: 21.12.2006, 17:31
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 499
Antari Nr: 4025
Bashkangjitur: 14.11.2006ska lidhje gje e tepert esht cili flamur caku esht pavarsia kjo esht e fundit FLAMURI 5 min. pun
PM
Top
tetovarlia
Postuar nė: 21.12.2006, 20:03
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 90
Antari Nr: 3992
Bashkangjitur: 13.11.2006mirdita vllezer dhe motra por dua te ju them se mamir bashkimin e shqiptarve se nash se behet kosova e pavarur se armiqet nuk flejn dhe nese behet kosova e pavarur se kur jemi te bashkua jemi me te fort dhe sen lun armiku dhe me vjen keq me ju then se pavarsia e kosoves do jese me do kushte qka do i japin europa dhe rusia ne okb
PM
Top
harabeli1
Postuar nė: 22.12.2006, 07:49
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 50
Antari Nr: 4632
Bashkangjitur: 12.12.2006vetem shkurtimisht desha t'i sqaroj do gjere sa i perket ketij problemi duke e marr parasysh mendimin e "terroristi-t". te gjithe e kemi te kjart se kosova njeherit eshte nen administraten e kombeve te bashkuara dhe nese ne e provojm te marrim naj far vendimi qe nuk eshte ne pajtim me vizionin e fuqive te medha, kjo do te jet vetem humbje kohe edhe nuk do na qoj askund. mesazhi nga fuqite e medha eshte qe kosova te mos coptohet e as te mos ket bashkim me ndonje vend tjeter. kjo do te thot qe kosova do te jet si shtet ne vete dhe mes tjerash do ta ket edhe flamurin e vet kombetar se nje flamur nuk mund t'i perfaqsoj dy shtete. qfar simboli do te ket kosova ne te ardhmen? sigurisht se aj do te jet flamuri i propozuar nga kryetari yn i paharruar ibrahim rugova.
PM
Top
berllogi
Postuar nė: 22.12.2006, 08:37
Quote Post


Miku i ri
*

Posti: Antarė
Postime: 4
Antari Nr: 4746
Bashkangjitur: 18.12.2006Pershendetje ,un mendoj se per ne eshte pika e par pavarsia,sa i perket Flamurit ne duhet ta perkrahum propozimin e ish Presidentin DR.Rugoven,dhe jo te mendojm per bashkim me Shqiprin,po te jemi shtet i pavarur me Flamur dhe Hymnin ton te kosoves e jo te kopjom,po te jem origjinal.
PM
Top
preglli
Postuar nė: 22.12.2006, 14:24
Quote Post


Jam nė rrjedhoja
***

Posti: Antarė
Postime: 38
Antari Nr: 1078
Bashkangjitur: 27.04.2006 Citim (harabeli1 @ 22.12.2006, 07:49)
kjo do te thot qe kosova do te jet si shtet ne vete dhe mes tjerash do ta ket edhe flamurin e vet kombetar se nje flamur nuk mund t'i perfaqsoj dy shtete. qfar simboli do te ket kosova ne te ardhmen? sigurisht se aj do te jet flamuri i propozuar nga kryetari yn i paharruar ibrahim rugova.

1. Kosova nuk do te kete flamur kombetar, por do te kete flamur SHTETEROR. Ngase ne Shqiptaret e Kosoves, sic eshte rasti edhe me Shqiptaret tjere kudo ne bote, i perkasim KOMBIT SHQIPTAR.
2. Nuk ka te drejte asnje individ, perfshire edhe figurat politike (qofte ish-kryetari i ndjere Ibrahim Rugova, apo Hashim Thaci, etj), vet te vendos per flamurin i cili do te perfaqesoj shtetin e te gjithe qytetareve te Kosoves.
Per kete duhet te vendos sovrani, pra populli i Kosoves, e kjo sipas te gjitha gjasave do te behet permes referendumit.
PM
Top
harabeli1
Postuar nė: 22.12.2006, 17:48
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 50
Antari Nr: 4632
Bashkangjitur: 12.12.2006mos ma merr per te keq po pak sikur i ke perzi senet. rugova nuk ka vendosur per ket gje por ka propozuar.
PM
Top
LirimShabani
Postuar nė: 22.12.2006, 19:03
Quote Post


Happy Soldier
*****

Posti: Antarė
Postime: 1858
Antari Nr: 2935
Bashkangjitur: 25.09.2006berllogi

me fal se po te them keshtu por vertet berrllog me je dukur me kete mendim tendin....nuk e di nga u beme ne kaq te mencur qe te percahemi ne mes veti kesaj radhe pa na percare te tjeret....kesaj percarje i thone....


----------------------------------------
"Mallkue qoft njaj bir shqiptari, q'e ket gjuh t'perenis, trashigim qe ja la i pari, trashigim ai s'ja le fmis...."

"Bukuria qe vret...."

"The importance of being earnets..."
PM
Top
preglli
Postuar nė: 24.12.2006, 14:15
Quote Post


Jam nė rrjedhoja
***

Posti: Antarė
Postime: 38
Antari Nr: 1078
Bashkangjitur: 27.04.2006 Citim (harabeli1 @ 22.12.2006, 17:48)
mos ma merr per te keq po pak sikur i ke perzi senet. rugova nuk ka vendosur per ket gje por ka propozuar.


Tung harabeli,

Te gjithe jemi njerez, mund te gabojme, por eshte mire TE MOS HARROJME.
Ish-kryetari i ndjere i Kosoves, dr. Ibrahim Rugova, nuk eshte se 'vetem e ka
propozuar flamurin e tij', por cka eshte me e keqja ai ate 'flamur' e
ka vu ne te gjitha objektet e institucioneve qeverise te Kosoves, e
per kete kemi patur raste te shumta te bindemi kur dr. Rugova pritke
zyrtare nderkombetare.
Nese veprimet e lartpermendura te dr. Rugova-s ti i vlereson thjesht
si asgje me shume se 'propozime' dhe se rrjedhimisht kjo eshte OK,
atehere del se edhe z. Sejdiu, z. Ceku, z. Thaci, z. Daci, etj, e kane
te drejten qe t'i 'propozojne' (lex: vejne) 'flamujt e tyre private'
ne zyret e tyre, flamuj partiake te cilet nuk do te paraqesin asgje me
shume se edhe nje 'simbol' dhe manipulime te uleta politike te cilat
do te zgjerojne edhe me tej ndasite ne popull.
Respektoj mendimin tend dhe me kenaqesi pres repliken tende.
PM
Top

Topic Options Faqe: (2) [1] 2  Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio