Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Hafiz Jakub Muzeqiu
ardi_pr
Postuar nė: 21.12.2006, 10:45
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 811
Antari Nr: 1964
Bashkangjitur: 03.08.2006
HAXHI HAFIZ JAKUB DUKAGJINI MUQEZIU

( Ne jemi tė Zotit dhe te Zoti do tė kthehemi)

Me datė 13 dhjetor 2006 nė Prizren ndėrroi jetė dhe u varros Hafiz Jakub Muqeziu, hoxhė,imam, hafiz, patriot, atdhetar, nacionalist dhe veteran i njohur i kėsaj ane tė Dukagjinit tė NacionalDemokratesS hqiptare dhe tė Ballit Kombėtar.

Hafiz Jakub Muqeziu u lind nė Prizren nė vitin 1919, mejtepin e kreu pran xhamisė sė Emin Pashės, pas sė cilės vazhdoi edhe mėsimin e hifzit(pėrmendė sh) tė Kur’anit tek mentori i njohur i asaj kohe muhafiz Beqir Kajserliu i cili njėkohėsisht ishte edhe imam i xhamisė sė Emin Pashės.Hifzin e kreu pėr 3vjet nė vitin 1937 nė moshėn 18 vjeēare. Pas kėsaj vijoi mėsimet vite me rrallė nė Medresenė e Gazi Mehmed Pashės nė Prizren tek myderrizėt(profesorė t) e njohur tė asaj kohe Abdullah efendiut, Sylejman efendiut dhe sė fundi tek Hasan efendi Nahit myderriz i njohur gjakovar gjer nė mbylljen e dhunshme tė medresesė sė Gazi Mehmed Pashės nė vitin 1947 nga pushteti i atėhershėm komunist.

Pas ripushtimit serb tė Kosovės dhe vendosjes sė pushtetit komunist ai inkuadrohet nė celulėn ilegale tė Komitetit Nacional Demokratik Shqiptar tė rrethit tė Prizrenit dhe veproi aktivisht nė ilegalitet tė plotė gjer nė vitin 1950. Nė vitin 1946 me forcė e rihap Vakfin e Prizrenit, i cili qe mbyllur nga ana e pushtetit komunist vendor, i cili nė atė kohė gjendej nė dershanen (mėsonjėtoren) e medresesė, ndėrsa sot gjendet nė kompleksin e Lidhjes Shqiptare tė Prizrenit ose ėshtė e njohur mė mirė si godina e Lidhjes Shqiptare tė Prizrenit.

Nė vitin 1947 merr detyrėn e imamit tė xhamisė sė Sinan Pashės tė cilin detyrė e kreu me sukses gjer nė vitin 1950. Nė vitin 1946 me vullnet dhe dėshirė tė flaktė qė kishte ndaj fesė Islame, ndėrmori aksionin krye nė vete, qė pėr atė kohė ishte njė flijim i jashtėzakonshė m duke marr parasysh rrethanat aktuale, pėr riaktivizimin e topit nė Kala tė Prizrenit qė sinjalizonte pėrfundimin e agjėrimit ditor tė muajit tė Ramazanit qė kjo traditė datonte shekuj me rrallė nė qytetin e lashtė tė Prizrenit. Aktivizimin dhe mirėmbajtjen e topit nė Kala tė Prizrenit e bėri plot 4 vite 1946,1947,1948, 1949, dhe nga viti 1950 topi i Kalasė sė Prizrenit heshti nė sinjalizimin e pėrfundimit tė agjėrimit ditor, gjer nė ditėt e sotshme pushoi kjo traditė e bukur islame, ndėrsa sot e kėsaj dite nuk i bie askujt ndėrmend qė kėtė traditė e bukur nė Prizren qė ka ekzistuar shekuj me rrallė pėrsėri tė riaktivizojė, e sipas mendimit tim kėtė do tė duhej ta ndėrmarr Kėshilli i Bashkėsisė Islame nė Prizren si organ zyrtar dhe kompetent pėr mbarėvajtjen e jetės islame nė bashkėpunim me organet komunale tė Prizrenit, qė kjo traditė e bukur tė vazhdojė edhe mė tutje. Kur jemi tek topi nuk mund e tė mos pėrmendi rastin e Pejės pas luftės sė vitit 1999 nė Kosovė, haxhi Rashid Gorani, njė atdhetar dhe besimtar i devotshėm nga Peja, pas 50 vitesh qė e ruajti topin me fanatizėm nė shtėpinė e vet tė groposur, e nxori nga dheu dhe nė ditėn e parė tė Ramazanit e aktivizoi topin pėr tė sinjalizua iftarin e parė tė Ramazanit, por gjatė aktivizimit topi eksplodoi me ē’rast humbi jetėn fatkeqėsisht haxhi Rashid Gorani, por dėshirėn e zjarrtė pėr tė riaktivizuar kėtė traditė tė bukur tė Ramazanit e ēoi nė vend. Lum Kosova qė ka pasur burra atdhetar dhe besimtar tė tillė pėr vatan e iman siē ishin Haxhi Rashid Gorani e Hafiz Jakub Muqeziu e shumė burra tė tjerė.

Pas denoncimit tė celulės sė Komitetit Nacional Demokrat Shqiptar nė Prizren, Hafiz Jakub Muqeziu burgoset me shokėt e vet dhe dėnohet me vdekje, i cili dėnim mė pastaj i shėndrrohet nė burgim nė kohėzgjatje prej 20 vitesh, tė cilin plot 12 vjet burg i kaloi nė kazamatet e Nishit duke punuar punė tė rėndė fizike. Por Hafizi i nderuar kot nuk ndejti edhe nė burg, aty e mėsoi mjeshtėrinė e zanatit tė xhamprerėsit, i cili ndihmoi shumė pas daljes nga burgu me ē’rast hapi shitoren e xhamprerėsit dhe me punėn e saj mbajti gjallė familjen vite me rrallė.. Pas daljes nga burgu plot 7 vjet nuk iu lejua tė punojė si predikues fetar dhe tek nė vitin 1969 caktohet tė punojė imam nė xhaminė e Emin Pashės ku shėrbeu plot 35 vite gjer nė vitin 2004 kur doli nė pension. Plot 35 vite me pėrkushtim punoi si imam dhe me dekada i mėsoi shumė tė rinj e tė reja me mėsimbesim dhe shkronja tė Kur’anit.
Ishte njė burrė i rrallė shqiptar i cili ēmohej pėr nga idetė e tija antikomuniste dhe antiserbe si dy elemente me pasoja mė tragjike pėr popullin shqiptar.
Ai nė vepėr e praktikoi thėnien e njohur”se pa iman s’ka vatan” qė do tė thotė se “pa fe s’ka as atdhe”. Tė gjithė atdhetarėt gjatė gjithė historisė pėrveē qė kanė qenė patriotė tė ēmuar kanė qenė edhe besimtar tė devotshėm.
Hafiz Jakub Muqeziu ishte njeri temperament, por i drejtė, guximtar dhe gjithmonė gati pėr ēdo aksion apo ide nė favor tė ēėshtjes shqiptare dhe traditės fetare. Do tė veēoja vetėm disa nga cilėsitė e tija tė shumtė nga jeta e bujshme e tij. Gjatė kohės sė Shqipėrisė etnike nė vitin 1944 qe ftuar nga ulemaja e Shkodrės qė gjatė muajit tė Ramazanit tė kėndojė mukabele(Kur’ an) nė njėrėn prej xhamive tė shumta tė Shkodrės.

Gjatė vizitės qė i bėra Shqipėrisė nė vitin 2001, vizitova edhe Komunitetin Musliman Shqiptar ku takova kryetarin e saj nė atė kohė Hafiz Sabri Koēi. Gjatė prezantimit tim nė audiencė tek Hafiz Sabri Koēi,posa i tregova qė jam kosovar nga Prizreni i lashtė, mė pyeti menjėherė se si e kishte mikun dhe jaranin e tij Hafiz Jakub Muqeziun .I tregova se ishte i fortė si ēeliku, dhe i etshėm pėr punė duke shėrbyer imam nė xhaminė e Emin Pashės. Mė tregoi se shoqėrimi i tij me Hafiz Jakub Muqeziu daton qysh nga koha e Shqipėrisė etnike kur ishte nė Shkodėr. Hafiz Jakub Muqeziu pėr festat gjithmonė e shpaloste nė shitoren e vet flamurin kuqezi pėr tė cilin ka pasur probleme dhe telashe tė mėdha,por asnjėherė nuk u pėrkul dhe gjithmonė qėndroi stoik nė idealet e tija atdhetare kombėtare.
Pas rrėnjės sė sistemit komunist me rastin e aktivizimit tė sistemit shumėpartiak Hafiz Jakub Muqeziu mori pjesė nė shumė takime dhe aktivitete tė Partisė NacionalDemokrate Shqiptare e mė vonė edhe tė Ballit Kombėtar si veteran i aktiviteteve tė para antikomuniste dhe antiserbe tė viteve 1945-1950.
Hafiz Jakub Muqeziu u varros me nderime tė larta fetare e atdhetare me 13 dhjetor 2006, ku faljen e xhenazes nė xhaminė e Bajraklisė e udhėhoqi kryeimami Ali Vezaj, ndėrsa fjalimet e rastit i mbajtėn kolegėt e tij veteran tė NacionalDemokrates Shqiptare.
Nė pėrfundim tė kėtij pėrkujtimi e lus Zotin e madhėruar qė pėr kontributin e dhėne pėr vatan e iman ta shpėrblejė me shkallėt mė tė larta tė xhenetit firdevs.Amin!16.12.2006
Faik MIFTARI


----------------------------------------
Atdhetar jam, por edhe fetar si duhet. Atdhetari pėrse turp tė ketė tek thotė e dua me shpirt fenė e vet. Hafiz Ali Korēa
PMYahoo
Top
Ethnic Albanian
Postuar nė: 21.12.2006, 11:29
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 154
Antari Nr: 3787
Bashkangjitur: 02.11.2006

All-llahu e shperbleft me Xhennetin e Firdeusit!
PM
Top
ardi_pr
Postuar nė: 21.12.2006, 16:17
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 811
Antari Nr: 1964
Bashkangjitur: 03.08.2006
Me dhimbje te thelle ne zemer e pranova lajmin per vdekjen e mesuesit dhe hoxhes tim, rahmetliut Hfz.Jakupi ef. Muqeziut.. I lutem Allahut xh.sh. nga ky vend i shenjte, Medinetul Munewere, qe ne keto dite te bereqetshme dhe te bekuara, ditet e muajit Dhul Ka'de dhe Dhul Hixh'xhe te Haxhit qe Allahu xh.sh. t'ia dhuroje mesuesit tim Xhen'netin Firdeus, qe warrin t'ia bej drite per hire te Kur'anit qe ai e mesoi per vehte dhe ua mesoi te tjereve, e nder ta isha edhe une studenti i tij qe po i shkruaj keto vargje ne shenje te perkujtimi..

Ka shume qka te flitet dhe te shkruhet per mesuesin tim, por mjafton per nder dhe krenari per hoxhen tim, per Prizrenin dhe popullin e Kosoves dhe tere muslimanet anembane globit, e qe Allahu xh.sh. ia ka mundesur te ndjerit te edukoje studenta, gjenerata e qe me vone ata studente te tij do t'i okupojne fushat e shkences Islame, do arijne tituj te larte shkencore, e te ligjerojne edhe neper univerzitete te ndryshme nderkombetare, e sidomos ne Medinen e te drguarit te Allahut xh.sh.

Ishte mesues i stermbushur me ijman dhe besim te forte ne Allahun xh.sh., ishte perplot energji dhe dinamike, ishte trim dhe shume konfident ne punen qe e bente dhe studentet qe i edukonte,na ipte kurajo dhe trimeri dhe guxim per mesim dhe studim.. ishte si rryma elektrike, por vetem ndriqonte jeten tone me mendime dhe keshilla te arta. Ishte shume kritik i sinqerte per gjendjen aktuale te imameve neper xhamiat e Prizrenit dhe anembane Kosoves, merzitej dhe ngushtohej shume per leximin e dobte te Kur'anit te disa imameve neper xhamiat e Prizrenit, po si mos te merzitet profesori dhe instruktori dhe mjeshtri i leximit te Kur'anit. Kjo na mundon shpirterisht edhe ne qe kemi specializue ne kete drejtim te mesimit dhe te leximit te Kur'anit, e qe na ka inspirue me zemer te sinqerte mesuesi im i ndjere, Allahu past rahmet per te deri ne diten kur do te ngritemi para Tij per llogari.
Leximi i dobte e Kur'anit te disa imameve te respektuar neper disa xhamia te Prizrenit te lashte e te stermbushur me hafiza dhe Kur'ra dikur, me te vertete eshte fenomen negativ dhe turp dhe mekat per tere muslimanet e sidomos per ne intelektualet dhe studiuesit te shkencave islame, dhe sdo mend se kete pergjegjesi fetare dhe shkencore e ka edhe Bashkesia Islame me seli ne Prizren e pastaj edhe ajo ne Prishtine, dhe per mendimin tim atyre imameve te dobte ne lexim te Kur'anit duhet te organizohet nje kurs intensiv disa mujor, ne menyre qe ta perforcojme leximin e tyre ne ate menyre qe Allahu xh.sh. eshte i kenaqur dhe i derguari i Tij, a.s.

Mesuesi im i ndjere ishte shume sensitiv dhe shume preciz ne kete qeshtje te permirsimit dhe te specializimit per leximin e drejte te Kur'anit. Njeriu ndinte shume kenaqesi shpirterore kur ai lexonte dhe kendonte Kur'an, me nje ze te bukur melodik te nje instruktori te shtyere ne moshe, me texhvid, me emocione e me kujdes, me nje ton dhe muzikalitet te bukur fantastik, dhe me nje menyre te drejte te shqiptimit te shkronjave arabe ashtu si duhet shqiptuar ne origjinal, si p.sh: te ai nuk ekzistonte shqiptimi i shkronjes: y, siq eshte prezent te hoxhallaret e vjeter. Shume nga ata ne vend se te lexojne: Kul Huvallahu Ehad.. ata lexojne: Kul Hyvallahu ehad, Allahy Samed, Lem Jelid ve Lem Jyled !!!!!!!????? e pa dyshim se ky eshte nje devijim dhe nje shtremberim i tekstit origjinal, e qe mjerisht eshte trasheguar tek ne qysh moti nga disa mesues dhe hoxhallare qe jane edukuar neper prane mesueseve dhe hafizeve Turq ne Perandorine Osmane..
E te mesuesi im i ndjere nuk ekzistonte kjo dukuri negative dhe ky devijim ne ghuhen e tij gjate leximit te Kur'anit..
Po mjaftoj me kaq, duke e lutur Allahun xh.sh. qe ta na meshiroje te gjitheve dhe te na grumbulloj ne Xhen'netin e Tij dhe te mundesoje per t'i sherbyer Kur'anit dhe Syn'etit dhe mbare muslimaneve. .Amin
e perkujton me mall dhe respekt, studenti dhe talebje e te ndjerit:

Dr.Hfz. Hajredin Hoxha,


----------------------------------------
Atdhetar jam, por edhe fetar si duhet. Atdhetari pėrse turp tė ketė tek thotė e dua me shpirt fenė e vet. Hafiz Ali Korēa
PMYahoo
Top
ardi_pr
Postuar nė: 25.12.2006, 10:47
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 811
Antari Nr: 1964
Bashkangjitur: 03.08.2006 Citim (ardi_pr @ 21.12.2006, 10:45)

Hafiz Jakub Muqeziu u lind nė Prizren nė vitin 1919, mejtepin e kreu pran xhamisė sė Emin Pashės, pas sė cilės vazhdoi edhe mėsimin e hifzit(pėrmendė sh) tė Kur’anit tek mentori i njohur i asaj kohe muhafiz Beqir Kajserliu i cili njėkohėsisht ishte edhe imam i xhamisė sė Emin Pashės.Hifzin e kreu pėr 3vjet nė vitin 1937 nė moshėn 18 vjeēare. Pas kėsaj vijoi mėsimet vite me rrallė nė Medresenė e Gazi Mehmed Pashės nė Prizren tek myderrizėt(profesorė t) e njohur tė asaj kohe Abdullah efendiut, Sylejman efendiut dhe sė fundi tek Hasan efendi Nahit myderriz i njohur gjakovar gjer nė mbylljen e dhunshme tė medresesė sė Gazi Mehmed Pashės nė vitin 1947 nga pushteti i atėhershėm komunist.
Pas denoncimit tė celulės sė Komitetit Nacional Demokrat Shqiptar nė Prizren, Hafiz Jakub Muqeziu burgoset me shokėt e vet dhe dėnohet me vdekje, i cili dėnim mė pastaj i shėndrrohet nė burgim nė kohėzgjatje prej 20 vitesh, tė cilin plot 12 vjet burg i kaloi nė kazamatet e Nishit duke punuar punė tė rėndė fizike. Por Hafizi i nderuar kot nuk ndejti edhe nė burg, aty e mėsoi mjeshtėrinė e zanatit tė xhamprerėsit, i cili ndihmoi shumė pas daljes nga burgu me ē’rast hapi shitoren e xhamprerėsit dhe me punėn e saj mbajti gjallė familjen vite me rrallė.. Pas daljes nga burgu plot 7 vjet nuk iu lejua tė punojė si predikues fetar dhe tek nė vitin 1969 caktohet tė punojė imam nė xhaminė e Emin Pashės ku shėrbeu plot 35 vite gjer nė vitin 2004 kur doli nė pension. Plot 35 vite me pėrkushtim punoi si imam dhe me dekada i mėsoi shumė tė rinj e tė reja me mėsimbesim dhe shkronja tė Kur’anit.
Ishte njė burrė i rrallė shqiptar i cili ēmohej pėr nga idetė e tija antikomuniste dhe antiserbe si dy elemente me pasoja mė tragjike pėr popullin shqiptar.
Ai nė vepėr e praktikoi thėnien e njohur”se pa iman s’ka vatan” qė do tė thotė se “pa fe s’ka as atdhe”. Tė gjithė atdhetarėt gjatė gjithė historisė pėrveē qė kanė qenė patriotė tė ēmuar kanė qenė edhe besimtar tė devotshėm.Edhe per kete teme i lus moderatoret qe te mos lejojne debate!!


----------------------------------------
Atdhetar jam, por edhe fetar si duhet. Atdhetari pėrse turp tė ketė tek thotė e dua me shpirt fenė e vet. Hafiz Ali Korēa
PMYahoo
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio