Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


Forum Rules Vėrejte!

Redaksia studentet.info, nuk mban asnje pėrgjegjėsi nė lidhje me kėngėt qė gjendet mbrenda kėtij forumi.

Rregullat shtese per kete forum jane:
- Ndalohet vendosja apo linkimi i kengeve ne gjuhe te huaj.
- Ndalohet hapja e temave me qellim reklamimi.
- Ndalohet hapja e temave per kerkesa muzikore. Kerkesat tuaja mundeni ti beni VETEM te kjo teme: kliko.

Mos respektimi i ketyre regullave shtese do te na detyroj qe temat e tilla te fshihen ndersa antareve qe do hapin temat tu jepet verejtje e ne raste te caktuara te ju meret edhe e drejta per postim.

Ju faleminderit pėr mirėkuptimin!

Faqe: (4) [1] 2 3 ... E fundit »  ( Kalo tek postimi i parė i palexuar ) Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Muzika Rock-Metal
Bajlozi_Zi
Postuar nė: 03.04.2006, 05:02
Quote Post


Miku i ri
*

Posti: Antarė
Postime: 3
Antari Nr: 616
Bashkangjitur: 03.04.2006Ketu mund te folni per kete zhaner te muzikes smil3dbd4e4c2e742.gif
PM
Top
SySTeM_oF_A_DoWn
Postuar nė: 12.04.2006, 21:48
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 234
Antari Nr: 1009
Bashkangjitur: 12.04.2006yesss...
rock aleternativ
nu metall
heavy metall
death metall
gothic metall
sped


----------------------------------------
RockMetal4ever
PM
Top
SySTeM_oF_A_DoWn
Postuar nė: 12.04.2006, 21:53
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 234
Antari Nr: 1009
Bashkangjitur: 12.04.2006qe vllaaa

Fotografi e bashkangjitur (Kliko mbi foton qė tė hapet nė madhėsin normale)
Fotografitė e bashkangjitura


----------------------------------------
RockMetal4ever
PM
Top
aristoteli
Postuar nė: 12.04.2006, 23:29
Quote Post


voglushi i madh
*****

Posti: Antarė
Postime: 268
Antari Nr: 1010
Bashkangjitur: 12.04.2006A eshte ELITA 5 ROCK ?


----------------------------------------
Qė flasin keq pėr mua nė mungesėn time nuk ka asnjė rėndėsi, se nė mungesė pranoj edhe tė rrahin
PM
Top
SySTeM_oF_A_DoWn
Postuar nė: 14.04.2006, 22:59
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 234
Antari Nr: 1009
Bashkangjitur: 12.04.2006smil3dbd4d4e4c4f2.gif ahahahahahah
ELITA 5 rock ban amo qfar rocki palidhje bre krejt tu vjedh ..katastrof jan..hiqu tyne.


----------------------------------------
RockMetal4ever
PM
Top
swety_85
Postuar nė: 15.04.2006, 13:25
Quote Post


Mundohem tė kyqem nė bisedė
**

Posti: Antarė
Postime: 24
Antari Nr: 951
Bashkangjitur: 08.04.2006Mua me pelqejn kenget e grupit Elita 5.
Kam degjuar disa here qe i thirin edhe si Scorpionsat shqiptar.
Po tash preference e cdokujt eshte cka i pelqen cka jo, apo gaboj??
PM
Top
LuGaL
Postuar nė: 15.04.2006, 22:58
Quote Post


Miku i ri
*

Posti: Antarė
Postime: 2
Antari Nr: 981
Bashkangjitur: 09.04.2006
Ani se e ndegjoni JoE SATRIANI-n ndonjeher...


----------------------------------------
KILL'EM ALL
PM
Top
Gazetari
Postuar nė: 18.04.2006, 17:11
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 137
Antari Nr: 637
Bashkangjitur: 03.04.2006 Citim (filozofi @ 12.04.2006, 23:29)
A eshte ELITA 5 ROCK ?

Jo ELITA 5, kendon kenge me vaje dhe kenge patriotike, nuk eshte ROCK GRUP, por eshte griup folkroiko-shundisto. :D
PM
Top
rockeri
Postuar nė: 20.04.2006, 05:10
Quote Post


Miku i ri
*

Posti: Antarė
Postime: 1
Antari Nr: 1058
Bashkangjitur: 20.04.2006ne rast se doni te ndegjoni rock te vertet ..ndegjoni albumin e fundit te rock-grupit tetovar META........real rock.......shkoni tek web faqja albasoul.com shikoni per Meta (dy albume te mrekullushme).
PM
Top
ardi_pr
Postuar nė: 11.01.2007, 19:47
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 811
Antari Nr: 1964
Bashkangjitur: 03.08.2006ORIGJINA E MUZIKĖS ROCK OKULTIKE


Me tė vėrtetė ėshtė pėr t'u habitur sa shumė e preokupon sot muzika brezin e ri, nė mėnyrė tė veēantė ajo muzikė qė nė vete pėrmban mesazhe tė zbehta e tė errta, mesazhe tė dhunės e tė sekseit, mesazhe perverse tė shoqėruara me videospote qė i japin muzikės fuqi magjike. A ka menduar ndonjėherė dikush mbi mesazhet e vargjeve tė caktuara? A ka menduar ndonjėherė dikush mbi domethėnien e videofilmave qė nė mėnyrė tė patjetėrsueshme gjirohen pėr ēdo kėngė? Mediat, sot, janė tė pushtuara nga gjėrat e tilla, kėshtu qė edhe pushimi mė i vogėl madje edhe programet mė serioze, ndėrpriten me ndėrvėnien e videospoteve amorale, me dhunė dhe fund e krye perverse dhe persona tė artificializuar qė janė nė lojė. Pėrse ėshtė kjo interesante pėr shumė njerėz qė njė orė program nė RTV- nuk mund tė mendohet pa muzikėn rock dhe pa videofilmat.

Thonė se shenja e parė e shoqėrisė primitive ėshtė kur ajo mendon pėr veten se ėshtė pėrparimtare. Kjo shoqėri gjithėsesi kėshtu mendon. Mirėpo, tė shikojmė nivelin e vetėdijės kolektive!? Njerėzit e kanė braktisur vetėdijėn mbi Zotin Njė si Burim i jetės dhe i sė mirės sė pėrjetshme. Ata kanė pėrqafuar tė Keqėn (Shejtanin) nė tė gjitha dimensioned dhe hollėsirat e saj. Tė dorėzuarit sė keqės i ka bėrė ata tė sėmurė. Sėmundja manifestohet pėrmes ndėrrimit tė vetėdijės, e ndėrrimi i vetėdijės shpie deri te humbja e identitetit. Dhe njeriu nuk ėshtė mė ai qė do tė duhej tė ishte, krijesa mė e pėrkryer e Zotit, veē pėrkundrazi - njė krijesė qė i ngjanė shejtanit, djallit, demonit edhe nė mendime edhe nė vepra. Kėtė gjendje, d.m.th. gjendjen e vetėdijės sė ndryshuar e shkaktojnė drogat. Gati ēdo lloj droge, bimore apo sintetike, nėse futet nė organizmin e njė personi, mund tė shkaktojė ērregullimin e vetėdijės nė formė tė deliriumit (sillet sikur tė ketė hėngėr madergonė), shenjat dominante tė tė cilit janė ēorientimi, mendimi i marrė dhe shumė vegulli shqisore nė formė tė iluzioneve e halucinacioneve. Prandaj, nuk ėshtė aspak pėr t'u habitur pėr lidhjen e ngushtė tė rock muzikės me drogėn. Por, njė herė tjetėr do tė merremi mė shumė me kėtė temė.

Njė tekst shumė interesant mbi origjinėn e rock-muzikės e lidhur me okultizmin e kemi gjetur nė Internet. Shpresojmė se kėto informacione do tė ndriēojnė shumė dilemma dhe sidomos te rinia do t'i heqin iluzionet mbi rock-muzikėn dhe tė a.q. idhujt qė kanė gjetur vend nė zemrat e shumė tė rinjve, vetėm pėr shkak se zemrat e tyre nuk qenė tė frymėzuara me besimin nė njė Zot tė Vetėm, tė Gjithėmėshirshėm, Mėshirplot, krijues i tė gjithė botėrvae dhe tė gjitha krijesave. Zemra e zbrazėt pranon atė qė i ofron familja, bashkėsia, shoqėria, mediat… Kjo botė, fatkeqėsisht, ofron njė repertor tmerrues tė sė keqės. Si tė luftojmė kundėr saj, do tė shkruajmė, nėse do Zoti, nė tė ardhėm.

Nė vitin 1969 - tre vjet pasi qe shpallur "koha e faljės satanait" me themelimin e Kishės sė parė Satanike nė San Francisko, okultizmi dhe kulti satanik fillojnė tė paraqiten paturpėsisht nė publik edhe me anė tė rock-skenės. Fillimin e shėnon pėrbėrja angleze Black Sabbath (Sabati i zi). Emri jep atė qė premton: me paraqitjen e re skenike, nė tė cilėn rock-muzika shoqėrohet me mesha tė zeza, me tė ftuarit e djajve dhe kultin e shtrigave, ky grup zhvillohet nė prototip dhe personifikim tė "rockut akultik" - tė atij llojit tė veēantė tė rock-muzikės ku elementet okultike (magjia, spiritizmi, satanizmi) janė nė plan tė parė nė tekstet e kėngėve dhe shfaqjeve skenike. Ai kombinim i hard-rockut me okultikėn dhe satanikėn duhej t'i hapte rrugė grupeve tjera. Black Sabbat u bė paraardhėse e atyre bendeve tė brezit mė tė ri heavy-metal, tė cilėt vitet e fundit i futen frikėn nė asht publikut tė tyre.

Leksikoni i muzikės-rock shpjegon: Nė vitin 1969, Black Sabbat nė Birmingham u zotua pėr rockun total dhe e zgjodhi pėr vete emrin e njė filmi - horror me rolin kryesor tė Boris Karloffit. Njė vit mė vonė ai kuartet me kėngėn e tij tė ēmendur "Paranoid" (tė kompozuar pėr dhjetė minuta) u bė hit-bend nė tė dy anėt e Atlantikut. Eksperti i muzikės rock, Tibor Kneif, e komentoi albumin e parė tė Black Sabbath me kėto fjalė: "Nė tė nėjtin vit kur grupi Deep Purple bėri albumin e vet "In Rock", grupi Black Sabbath, poashtu nga Anglia, bėri albumin e vet tė parė. Qė atėherė nė hard - rock u krijua njė drejtim i ri, i cili pėr shkak tė inspirimit nga Hitchcocku mund tė quhet "rocku i frikės dhe tmerrit" - aty dhuna sublimon si frikė para se tmerrshmės. Afėrsia me magjinė e zezė shihet qart nė anėn e brendshme tė mbėshtjellsės sė albumit nga viti 1970 dhe atė nė formė tė kryqit misterioz tė vendosur kryengulthi. Ana e jashtme e mbeshtjellsės tregon njė shtėpi shumė tė vjetėr, degėt e thara dhe vajza e zbehtė e dhampirit qė duke joreale!

Anton La Vey, adhurues i djallit dhe themelues i kishės sė parė satanike nė SHBA ("First church of Satan"), deklaroi: "Masa, e cila e pranon Dreqin e shtrembėron "Ati unė", fut nė tė paturpėsitė dhe e shkel kryqin e Krishit me kėmbė ose e var kryengulthi."

Nė mbėshjellsėn e pllakės LP "Reflection - Black Sabbath" me mburrje shkruan: "Menjėherė nė pllakėn LP tė parė e ftuan Satanėn (Dreqin), i cili mė tė vėrtetė erdhi. U premtoi sukses nė tėrė botėn. Prandaj duhet bėrė muzikė pėr ēdo vit nė Sabatin e Madh (Shtunėn e Madhe). Edhe njėra anė edhe tjetra deri mė sot e mbajtėn fjalėn. Gjashta pllaka LP tė sukseshme, koncerte tė mėdha para adhuruesėve nga e gjithė bota! Pėr adhuruesit madje ekzistojnė etiketa, nė tė cilat hapatazi shkruhet: "I'm possessed by Black Sabbath" (Jam i magjepsur nga Black Sabbath)!

Daullgjiu i tė njėjtit grup Bill Ward nė mėnyrė tė hapur e pranoi se e ndjen qė "Satana do tė mund tė ishte zot, ndėrsa kolegu i tij nga grupi Ozzy Osbourne pohon se ka qenė i detyruar tė shikojė 26 herė filmin horror okultik "Egzorcist"!!!

Si ėshtė puna me grupet tjera tė njohura?

Udhėheqėsi i grupit Led Zeppelin Jimmy Page, njėri nga pasuesit mė eminent tė Aliestera Crowleya magjistarit tė komprometuar, i cili konsiderohet Satanisti mė i madh i shekullit njėzet. Nė njė rast deklaroi: "Satana (Dreqi) nuk ėshtė armik i njerėzve: Ai ėshtė… jeta … dashuria… drita!", dhe "Rruga pėr nė parajsė kalon nėpėr ferr!" Vepra e tij kryesore konsiderohet "The book of the law" (libri i ligjeve), tė cilin ia diktoi prijesi-shpirt, dreqi Aiwas. Nė tė vėrtetė, ai libėr paraqet Antibiblėn.

Pasuesi i tij ėshtė edhe Knneth Anger producent, i cili nė atė botė shpirtėrash, e futi edhe grupin Rolling Stones.

Grupi Rolling Stones, njė kohė u fut nė avanturė me kultin Satanik. Nė vitin 1967 nxorren albumin "Their Satanic Majesties Request", pėr tė cilin vetė Mick Jagger e pranoi se gjatė pėrpunimit tė albumit grupi ka qenė i inspiruar nga Anton La Vey , kryeprifti i Kishės Satanike nė Sanfrancisko. Mė pastaj, jo shumė vonė, lindi kėnga "Sympathy for the Devil" (Simpatia pėr Dreqin), e cila u bė himn i adhuruesėve amerikan tė Satanait. Nė filmin e Kenneth Anger-it "Lucifer rising", i cili paraqet verzionin filmik tė pėrfytyrimeve tė Crowleyet mbi Satanain, Kenneth ia caktoi rolin kryesor kėngėtarit Stones Mick Jagger. Me 6 dhjetor 1969 nė "Altamout Speedway" stonesėt mbajtėn njė koncert qė mbaroi me dhunė e vrasje. Atėherė u vranė katėr persona, njė zezak dhe tre tė tjerė dhe pati shumė tė plagosur. Nėnmbėdhjetė mjekė dhe 6 psikiatėr, deri nė rraskapitje, trajtuan narkomanet, lindjet e parakohshme dhe tė lenduarit nga rrahjet.

Grupet AC/DC, CAN, EAGLES, DEEP PURPLE , KISS, IRON MAIDEN, NAZARETH, VENOM, BEATLES, janė vetėm disa nga grupet qė me punėn e tyre kanė dėshmuar se pėr suksesin e tyre mund t'i falenderohen vetėm njė personi - Satanit.

Tony Sheridan, i cili me 1962 bashkė me Beatlesėt bėnte muzikė nė "Star club", tha se John Lennon nė atė kohė ishte shumė i interesuar pėr okultizmin dhe se ai vetė kishte qenė me tė nė njė takim spiritist nė Hamburg. Atėherė Lennon i kishte thėnė: "E dij se Beatlesėt do tė kenė sukses si asnjė grup tjetėr. Kėtė e di me siguri, sepse pėr atė sukses ia kam shitur Dreqit shpirtin tim". Ėshtė me vlerė tė pėrmendet se satanisti i telendisur Charles Manson, qė u bė i njohur me shtatė vrasjet e tmerrshme nė Tate- La Bianci, u frymėzua nga Beatlesėt ashtu qė besonte se ksihte zbuluar mesazhe tė fshehta nė disa nga kėngėt e tyre. Sipas deklaratės sė Manson-it, filozofinė e tij tė ēoroditur dhe vrasėse e kanė pėrcaktuar kėngėt e Beatlesėve "Helter Skelter" dhe Blackbird." Nė shtėpinė e Sharon Tate nė murin pranė trupave tė vrarė ishte shkruar me gjak "Pigs" (nga kėnga "Piggies"). Nė kėngėn "Bring on the Lucie" John Lennon nė mėnyrė tė qartė shpreh adhurimin e Dreqit: "Kėtu ka diēka qė duhet ta bėsh menjherė: ēliroju tani nga njerėzit. Bėjė kėtė, bėjė kėtė, bėjė kėtė tani! …………..Do ta shprehim kėtė si lutje: ēliroju nga njerėzit … emri yt ėshtė 666." Me 8 dhjetor 1980, nė rrethana misterioze vritet John Lennon nga adhuruesi i tij Mark Champan, i cili motivin e aktit tė tillė ia pėrshkruan "zėrave tė djallit." A ishte ky ēmimi, tė cilin e kėrkoi djalli nga ish-Beatlesi? Dreqi vjen gjithmonė pėr ta marr atė qė ėshtė e tij!

Besimi nė demonė, tė cilėt nė tė vėrtetė janė tė padukshėm, por me tė cilėt njeriu mund tė hyjė nė kontakt dhe tė cilėt influencojnė nė jetėn e tij, ėshtė i pėrhapur nė gjithė botėn. Tė dhėnat nga Amerika flasin qė numri i Amerikanve qė merren me magji, me kultet satanike dhe magjinė e zezė vlerėsohet tė jetė minimumi DHJETĖ MILIONĖ. Nga ky edhe mė i madh ėshtė numri i atyre qė merren me spiritizėm, pėr tė cilėt vlerėsohet tė jenė shtatėdhjetė deri nė njėqind milionė njerėz nė botė. Njė qendėr e madhe ėshtė Brazili ku madje botohen 150 gazeta spiritiste.

Kur njeriu merret me praktikat okultike, atėherė ua hap dyert tė gjitha forcave tė kėqija, tė cilat ndikojnė tek ai - pavarėsisht nėse ai shtė i vetėdijshėm pėr to apo jo. Kėshu qė te njeriu mund tė paraqiten ērregullime serioze:

1. ērregullime nė komunkim me Zotin, tė cilat mė sė shpeshti paraqiten te besimtarėt ose tek ata, tė cilėt dėshirojnė tė jenė tė tilė; paraqiten vėshtirėsi nė lutje dhe nė leximin e Librit Shenjt, ndėrsa pasojat e kėsaj janė ngecja nė ngritjen shpirtėrore, besimi dhe gėzimi i pakėsuar, indiferentizmi gjithnjė e mė i madh;

2. Pengesa nė fushėn morale dhe psikike: depresioni, agresiviteti, devijimet seksuale, skllavqėria, nė mėnyrė tė veēantė prirja nga vetėvrasja.

Parapsikologu W.F. Bonin ka thėnė: Muzika, nė mėnyrė tė qartė ka ndikim stimulues, e cila mund t'i shpejtojė shfaqjet paarapsikike. Muzika mund ta ndėrrojė gjendjen e vetėdijės, tė shkaktojė pėr shembull transin, ose thjesht tė shpejtojė pranimin e informacioneve tė "perceptimeve joshqisore". Shkrimtari Dave Hunt deklaron: "Nė gjendjen normale individualiteti im ėshtė ai "shpirt", tė cilin e bėn truri im, por kur futem nė gjendjen e ndryshuar tė vetėdijės, tė cilėn spiritistėt apo mėsuesit e meditacionit e quajnė energji kosmike, apo shpirt medial, atėherė atė "shpirtin e ri, asgjė nuk e pengon nė atė qė tė qeveris me trurin tim dhe shkakton tek ai ndodhi, tė cilat, nė tė vėrtetė, mė duken shumė reale, por nė realitet fare nuk kanė ndodhur.**Teksti ėshtė marrėnga: Zehra, revistė pėr familjen dhe shoqėrinė,
Pėrktheu: Muhidin AHMETI----------------------------------------
Atdhetar jam, por edhe fetar si duhet. Atdhetari pėrse turp tė ketė tek thotė e dua me shpirt fenė e vet. Hafiz Ali Korēa
PMYahoo
Top
fancy_boy
Postuar nė: 11.01.2007, 22:52
Quote Post


Shetitje neper Mjegull
*****

Posti: Antarė
Postime: 277
Antari Nr: 9
Bashkangjitur: 28.11.2004Spo e ndegjoj muziken rock se spo me pelqen


----------------------------------------
Mos u Mba se je, Mos u Mba se ke, Se Askush Nuk je Vetem nje Grusht DHE !
PMUsers WebsiteYahooMSN
Top
melcheh
Postuar nė: 03.02.2007, 16:19
Quote Post


Mundohem tė kyqem nė bisedė
**

Posti: Antarė
Postime: 18
Antari Nr: 5611
Bashkangjitur: 03.02.2007e ngoj shum edhe um pelqen shum e sidomos
Jericho shum te fort jon walla
PM
Top
Besnik.S
Postuar nė: 04.04.2007, 12:25
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 54
Antari Nr: 6742
Bashkangjitur: 03.04.2007 Citim (SySTeM_oF_A_DoWn @ 14.04.2006, 22:59)
smil3dbd4d4e4c4f2.gif ahahahahahah
ELITA 5 rock ban amo qfar rocki palidhje bre krejt tu vjedh ..katastrof jan..hiqu tyne.

ELITA 5 jan rock bendi me i popullarizuar shqiptar, deshte apo sdeshte, kurdohere qe te paraqiten ne skene do te bejne BOOM!!!
Eshte turp qe ne shqiptaret te injorojme muziken e ketij bendi fantastik, ELITA 5 eshte simbol i rokit shqiptar
PM
Top
Besnik.S
Postuar nė: 04.04.2007, 12:27
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 54
Antari Nr: 6742
Bashkangjitur: 03.04.2007GOTHIC ROCK me pelqen me se shumti..
HIM, EVANESCENCE jane fantastik, perndryshe ndegjoj te gjitha llojet e muzikes rock!!!
PM
Top
arniti
Postuar nė: 04.04.2007, 12:56
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 184
Antari Nr: 4622
Bashkangjitur: 12.12.2006Mua me pelqen shume rock muzika

por me shume me pelqejne rock balada

Elita 5 - eshte nje grup shume i preferuar per mua dhe te gjtih shqiptaret, kenget e saj zvdesin.

Syndromet - karroca e engjujve shume e miree
PM
Top

Topic Options Faqe: (4) [1] 2 3 ... E fundit » Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio