Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Qėllimi i jetės
ardi_pr
Postuar nė: 23.12.2006, 10:14
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 811
Antari Nr: 1964
Bashkangjitur: 03.08.2006
A e keni pyetur ndonjehere veten:

"Cili eshte qellimi i JETES?"
"Jeta ime?"
"Jeta jote?"


Shume njerez meditojne ne lidhje me keto pyetje. E mundet qe njerez te ndryshem te pergjigjen ne menyra nga me te ndryshmet. Disa mund te thone se qellimi i jetes eshte te fitojne sa me shume pasuri. Le te supozojme se arriten te kene gjithe pasurine qe deshen, e ēfare pastaj? Cili do te jete qellimi jetes se tyre ne kete pike?

Ne qofte se qellimi i jetes eshte te behesh i pasur, atehere nuk do te kishte me asnje qellim pasi te behesh i pasur.

Fakti eshte se njerezit kur arrijne qellimin e tyre per arritjen e pasurise ne kete jete humbin qellimin e jetes pas kesaj dhe kalojne ne tension te vazhduar duke vuajtur nga ndjenja e pavlershmerise se jetes. E si mundet atehere te konsiderohet pasuria qellimi i jetes? A mund te na garantoje pasuria per t'u ndjere i lumtur? Sigurisht qe jo.

Nje femije 5 vjecar sigurisht qe do te preferoje te kete nje loje te re sesa nje depozite te majme bankare. Nje adoleshent vlereson po ashtu me se shumti filmat, lojrat me video, pizat, shoqerimin me shoket, etj. Nje 80 vjecar nga ana tjeter preferon me mire te shpenzoje pasurine sesa ta mbaje per me vone, apo jo?! Pra duket se paraja nuk eshte qellimi ijetes se njeriut ne gjithe etapat e jetes se tij.


Pasuria mund te beje shume pak efekt apo mund te mos kete asnje efekt per lumturine e nje njeriu qe nuk beson ne Zot, sepse pavaresisht nga ēfare ka fituar ne kete jete ata gjithmone do te jetojne me frike per ate qe do te ndodhe me ta ne fund te jetes.

Adhurimi i Nje Zoti te Vertete te Madheruar (Allahu) si qellimi primar i jetes i ofron besimtarit ēdo gje per te cilen ai ka nevoje per t'ia dale mbane ne kete jete dhe ne Jeten Tjeter (Ahiret).

Fjala per paqen dhe pastertine e zemres, bindjes dhe adhurimit ne gjuhen arabe eshte ISLAM. Dhe ata qe bejne keshtu quhen Muslimane. Per Mulimanin qellimi i vetem i jetes eshte ibadeti apo adhurimi i Nje Zoti te Vetem. Termi adhurim per Muslimanin perfshin ēdo akt te bindjes ndaj Allahut te Madheruar. E ibadeti/adhurimi behet gjate gjithe jetes pavaresisht nga mosha. Ndaj jeta e besimtarit ketu ne Toke edhe pse e shkurter eshte plot kuptim brenda kuadrit te Islamit.


Ne menyre te ngjashme ne Jeten Tjeter feja e tij, qellimet, sjelljet dhe veprat e mira te tij do te vendosden ne peshoren e veprave dhe do jene ne favor te tij para Allahut, Krijuesit dhe Furnizuesit.

Per shkak se Islami na meson se kjo jete eshte vetem nje test apo prove per individin ne menyre te natyrshme besimtari e shikon vdekjen jo si fundin e gjithe gjerave, por me teper e shikon ate si fillimin e jetes tjeter e te perhershme ne Ahiret.

Ne Diten e Gjykimit ku caktohet edhe destinacioni i personit per ne Xhennet (Parajsa) apo Xhehenem (Ferri), do te gjykohet njeriu per ēfare ka punuar ne kete jete, pra do shikohen sjelljet e tij, mirenjohja qe ka treguar dhe perpjekjet qe ka bere kur ishte ne Toke. Asnje njeri nuk ka per t'u pergjigjur per punet apo besimet e dikujt tjeter, veēse te tijat. Po ashtu nuk ka per t'u pyetur per gjerat qe nuk i ka ditur (se ekzistonin) apo gjerat per te cilat nuk ka qene i afte t'i beje.


Pra me pak fjale bazuar ne mesimet e Islamit, jeta dhe qellimi i saj per ne eshte diēka logjike, e qarte dhe e thjeshte:

Jeta e pare eshte nje test.

Jeta e varrit eshte nje kohe pritje para Dites se Gjykimit.

Dita e Gjykimit do vendose se ēfare do ndodhe me tutje me individin bazuar ne veprimet e tij ne Jete.

Jeta Tjeter / Ahireti do kalohet me shperblime te mrekullueshme ose me ndershkim te rrepte.

E duke patur kete kuptim per jeten, qellimi i Muslimanit eshte qarte qe se pari ai ne mendjen e vet nuk ka as me te voglin dyshim se eshte krijuar nga Allahu, dhe do te jete per nje periudhe te shkurter kohe ne kete jete materiale apo ne dynja. Ai e di se do te vdese, e di se do te rrije per ca kohe ne varr, mire ose keq varet nga veprat e tij; ai e di se do te ringjallet ne Diten e Gjykimit; si dhe ai e di se do te gjykohet nga Zoti Fuqiplote.

Duke ditur se veprimet dhe sjelljet e tij do te analizohen me shume kujdes, ai e kupton se kjo jete e shkurter krahasuar me jeten Tjeter eshte ne te vertete vetem nje test. Kjo jete eshte kuptimplote dhe qellimplote per besimtarin musliman pasi ai e kupton se kjo jete do te vendose te ardhmen dhe poziten e tij te perhershme ne Jeten Tjeter. Si rrjedhim, Muslimani kerkon te zbatoje gjithe rregullat dhe urdherat e Zotit, si dhe ben adhurim vazhdimisht ndaj tij. Pra, qellimi i jetes per besimtarin Musliman eshte me 3 fjale: Bindje ndaj Zotit!----------------------------------------
Atdhetar jam, por edhe fetar si duhet. Atdhetari pėrse turp tė ketė tek thotė e dua me shpirt fenė e vet. Hafiz Ali Korēa
PMYahoo
Top
fato1
Postuar nė: 21.02.2007, 18:06
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 5435
Antari Nr: 5088
Bashkangjitur: 04.01.2007Pershendetje ardi_pr shum mir e ki shkru te lumte...per mua qellimi i jetes eshte qe te arij kenaqesine e allahut edhe pse nuk e jap krejt mundin tim kajher por prap se prap ky eshte qelimi i jetes time,pastaj te arij dicka ne jete,te jem e lumtur me familjen qe do krijoj,te kem nje karier te pershtatshme per nje femer muslimane,mos ju bej keq te tjereve, dhe te jem e lire ne vendin tim se e du shum vendin tim..... suksese
PM
Top
drita_fr
Postuar nė: 22.02.2007, 17:18
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 274
Antari Nr: 3625
Bashkangjitur: 27.10.2006pershendetje te gjithve

qellimi i jetes

shendeti,lumturia,knaqsia,gezimet,rahati,fat,dhe dashuriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii
te gjithve ju deshiroj gjdo tmir smil3dbd4e4c2e742.gif smil3dbd4e4c2e742.gif

Fotografi e bashkangjitur (Kliko mbi foton qė tė hapet nė madhėsin normale)
Fotografitė e bashkangjitura
PM
Top
fisniku
Postuar nė: 02.03.2007, 02:44
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2718
Antari Nr: 5696
Bashkangjitur: 09.02.2007 Citim (HOKATAR @ 02.03.2007, 00:17)
24 or sex me femren tende ose me gruan.


Shume bre pak po me doket 24 ore mos me ja da hiq veq me ba sex Hakatar.Po me kan se ku me dite qka se nuk mun njeri qe eshte tamon njeri me ba 24 ore veq sex,edhe mos te bahet bajat per 2 dite ajo pune,e tani qka don me ba per vitet e tjera qe te kan mete me jetu se mbasi ti the qe ai eshte qellimi i jetes!!!!!!


----------------------------------------
I miss my little "Casper" soo sooo much

When you lost your faith in God ,you lost your soul.....

Somewhere, Someway, Someday, Somehow
PM
Top
ardi_pr
Postuar nė: 02.03.2007, 14:05
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 811
Antari Nr: 1964
Bashkangjitur: 03.08.2006
Fisnik dhe Hokatar, keni kujdes se ē`shkruani ketu, separi ne kete forum ka edhe femra e dyta ka ndoshta edhe forumista qe jane nen moshen 18 vjeqare, por edhe nese nuk ka te tille, megjithat ky forum nuk duhej te shfrytezohet per tema te ndyta degjeneruese, nese jeni aq te interesuar per tema te ndyta dhe degjeneruese ateher shkoni dikund ku e gjeni veten, por jo ketu smil3dbd4e7853679.gif
Nese doni diqka te shtoni rreth temes mire, nese jo ateher heshteni smil3dbd4e7853679.gif


----------------------------------------
Atdhetar jam, por edhe fetar si duhet. Atdhetari pėrse turp tė ketė tek thotė e dua me shpirt fenė e vet. Hafiz Ali Korēa
PMYahoo
Top
HOKATAR
Postuar nė: 02.03.2007, 15:13
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 68
Antari Nr: 6094
Bashkangjitur: 27.02.2007 Citim (ardi_pr @ 02.03.2007, 14:05)
Fisnik dhe Hokatar, keni kujdes se ē`shkruani ketu, separi ne kete forum ka edhe femra e dyta ka ndoshta edhe forumista qe jane nen moshen 18 vjeqare, por edhe nese nuk ka te tille, megjithat ky forum nuk duhej te shfrytezohet per tema te ndyta degjeneruese, nese jeni aq te interesuar per tema te ndyta dhe degjeneruese ateher shkoni dikund ku e gjeni veten, por jo ketu smil3dbd4e7853679.gif
Nese doni diqka te shtoni rreth temes mire, nese jo ateher heshteni smil3dbd4e7853679.gif

varet se si e ke kuptuar ti.

un nuk kam ofendu askend e as qe kam perdor fjal te ndyta. fjala "sex" esht nje fjal e mir dhe reale. meso e mos fole vetem pse ke epsh te madh kritikash!!!

Fisniku

e sheh ket, ket patriotin me bateria, mendon se fjala sex esht fjal e ndyt. ncncnc injorant na qenka per bes.

PS. per hir te Zotit un do t'i fshij e jo per ty ARDI, patriot me bateria.


----------------------------------------
Mendimet e mia nuk dua t'u imponoj te tjereve
PM
Top
ardi_pr
Postuar nė: 02.03.2007, 15:25
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 811
Antari Nr: 1964
Bashkangjitur: 03.08.2006 Citim (HOKATAR @ 02.03.2007, 15:13)e sheh ket, ket patriotin me bateria, mendon se fjala sex esht fjal e ndyt. ncncnc injorant na qenka per bes.

PS. per hir te Zotit un do t'i fshij e jo per ty ARDI, patriot me bateria.


shiqo ti Kalama i pa kultur, se pari duhesh te mesosh te debatosh dhe kritikat mos ti merresh si sulm dhe menjeher te ofendosh dikend, fjala Injorant eshte fjal e rende per mua dhe kete titull ndoshta e meriton vete dhe e ke mizen pas veshi!
Te lutem edhe njeher, mos te ofendosh dhe mos devijo nga Tema, por permbaju temave!


----------------------------------------
Atdhetar jam, por edhe fetar si duhet. Atdhetari pėrse turp tė ketė tek thotė e dua me shpirt fenė e vet. Hafiz Ali Korēa
PMYahoo
Top
HOKATAR
Postuar nė: 02.03.2007, 18:33
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 68
Antari Nr: 6094
Bashkangjitur: 27.02.2007 Citim (ardi_pr @ 02.03.2007, 15:25)

shiqo ti Kalama i pa kultur, se pari duhesh te mesosh te debatosh dhe kritikat mos ti merresh si sulm dhe menjeher te ofendosh dikend, fjala Injorant eshte fjal e rende per mua dhe kete titull ndoshta e meriton vete dhe e ke mizen pas veshi!
Te lutem edhe njeher, mos te ofendosh dhe mos devijo nga Tema, por permbaju temave!

shshshh se te rrehi te sosi. ta bej mazi se femrave. smil3dbd4dbc14f3f.gif smil3dbd4dbc14f3f.gif smil3dbd4dbc14f3f.gif

ok ok as ti pra mos i merr kritikat e mija si ofendime o roboooooo, sa gjaknxeht qenke


----------------------------------------
Mendimet e mia nuk dua t'u imponoj te tjereve
PM
Top
fisniku
Postuar nė: 02.03.2007, 21:30
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2718
Antari Nr: 5696
Bashkangjitur: 09.02.2007 Citim (ardi_pr @ 02.03.2007, 14:05)
Fisnik dhe Hokatar, keni kujdes se ē`shkruani ketu, separi ne kete forum ka edhe femra e dyta ka ndoshta edhe forumista qe jane nen moshen 18 vjeqare, por edhe nese nuk ka te tille, megjithat ky forum nuk duhej te shfrytezohet per tema te ndyta degjeneruese, nese jeni aq te interesuar per tema te ndyta dhe degjeneruese ateher shkoni dikund ku e gjeni veten, por jo ketu smil3dbd4e7853679.gif
Nese doni diqka te shtoni rreth temes mire, nese jo ateher heshteni smil3dbd4e7853679.gif

Hajde perhajr edhe mua ja nise mem kritiku a?Ani nash mire ja ke ba se ti me sa e pash une, po i kritikojshe krejt qka nuk jon te nje mendimi me ty,po nasht bre se i pranoj kritikat une edhe i respektoj njerzit qe jan ma te vjeter se une se ti garant je ma i vjeter se une e nuk e kom njet me shty me ty se ky tek e fundit veq forum eshte.


----------------------------------------
I miss my little "Casper" soo sooo much

When you lost your faith in God ,you lost your soul.....

Somewhere, Someway, Someday, Somehow
PM
Top
HOKATAR
Postuar nė: 06.03.2007, 12:26
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 68
Antari Nr: 6094
Bashkangjitur: 27.02.2007fisniku

shshhs se edhe ty me desht te rrahi te sosi. as ti s'je ma i mire se ky.


----------------------------------------
Mendimet e mia nuk dua t'u imponoj te tjereve
PM
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio