Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> MREKULLIA KURANIT TE SHENJTE
lili82
Postuar nė: 23.12.2006, 12:53
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 1121
Antari Nr: 3937
Bashkangjitur: 10.11.2006Disa zbulime interesante tė Dr. Tariq Al Swaidan:Tariq Al Swaidan ka zbuluar disa ajete (versete) nė Kur’anin e madhėrishėm se njė gjė ėshtė e barabartė me tjetrėn p. sh. burrat janė tė barabartė me gratė. Edhepse kjo ka kuptim vetėm gramatikor, njė e dhėnė mahnitėse e fjalės burrė nė Kur’an ėshtė e pėrmendur 24 herė, dhe se 24 herė ėshtė pėrmendur fjala grua, kėshtuqė jo vetėm qė kjo frazė ėshtė e drejtė nga kuptimi gramatikor, por ėshtė edhe njė e vėrtetė matematikore. P. sh. 24 = 24.

Nė bazė tė analizave tė mėtutjeshme tė ajeteve tė ndryshme, ai ka zbuluar se ka pėrputhshmėri nė tėrė Kur’anin, ku thuhet se njė gjė ėshtė e njejtė me tjetrėn. Shiko mė poshtė rezultatet mahnitėse tė fjalėve tė pėrmendura dhe numrin se sa herė ėshtė pėrmedur nė Kur‘an nė gjuhėn arabe.

Dunja (njėri prej emrave pėr jetė )- 115 herė dhe fjala ahiret (jeta e amshueshme)- 115 herė

Melaike (Engjujt)- 88 herė, shejtani (Satani-)- 88 herė

Jetė- 145 herė, vdekje- 145 herė.

Dobi- 50 herė, korrupcion- 50 herė.

Njerėz- 50, tė dėrguar- 50 herė.

Iblisi -(mbreti, kryepari i shejtanėve) 11 herė, kėrkimi i mbrojtjes prej Iblisit- 11 herė.

Musibah (fatkeqėsi, kijamet)- 75 herė, falėnderim- 75 herė

Lėmoshė (sadaka)- 73 herė, kėnaqėsi 73- herė.

Njerėzit qė nuk janė tė udhėzuar- 17 herė, njerėzit e vdekur- 17 herė

Muslimanė- 41 herė, Xhihad- 41 herė

Ari (dukati)- 8 herė, jetė e lehtė 8 herė

Magji- 60 herė, fitne (ē’ orientim, mashtrim)

Zekat (tatimi qė paguajnė muslimanėt pėr tė varfėrit)- 32, berekat (rritja e bagatisė)- 32 herė

Mendja- 49 herė, nuri (ndriēimi, drita)- 49 herė.

Gjuha- 25 herė, predikim- 25 herė.
Dėshirė- 8 herė, frikė- 8 herė.

Fjalimi publik- 18 herė, publikimi, reklamimi- 18 herė

Vėshtirėsi- 114 herė, durim- 114 herė.

Muhammed- 4 herė, sheriati (mėsimet e Muhammedit s. a. v. s)- 4 herė.

Burrė- 24 herė, grua- 24 herė.

Dhe… mahnitėse, a?! Shiko se sa herė paraqiten fjalėt e poshtėshėnuara:

Salat (falje, namaz)- 5 herė,

Muaj- 12 herė,

Ditė- 365 herė,

Deti- 32 herė, toka- 13 herė

Deti+ toka= 32+ 13= 45

Deti= 32/ 45* 100= 71.11111111%
Tokė= 13/ 45* 100= 28. 88888889%

Deti+ Toka= 100. 00%

Shkenca bashkėkohore vonė e ka vėrtetuar se uji e mbulon 71. 111 % tė tokės dhe se toka mbetet 28. 889%.

A ėshtė kjo rastėsi?!Pyetja ėshtė se kush ia mėsoi tė gjitha kėto tė dėrguarit Muhammed s. a. v. s.?!

Menjėherė na vie pėrgjigja se All- llahu i Madhėrishėm ia mėsoi tė gjitha kėto. Por gjithashtu Kur’ani na i mėson tė gjitha kėto. Ju lutemi qė ta pėrcillni kėtė te tė gjithė shokėt tuaj dhe te muslimanėt qė i njihni. Ajeti (verseti) 87 i sures (kapitullit) Al- Enbija

LA ILAHE ILA ENTE SUBHANEKE INNI KUNTU MINNA DHALIMIN.

87. Ata do tė thonė: All- llahu! Thuaju: E pse nuk frikėsoheni pra?----------------------------------------
Varje dygn ligger män med kvinnor som de inte älskar och ligger inte med kvinnor som de verkligen älskar.
PM
Top
ardi_pr
Postuar nė: 23.12.2006, 22:49
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 811
Antari Nr: 1964
Bashkangjitur: 03.08.2006
Etapa e krijimit tė njeriut I

Allahu e dėrgoi Muhammedin a.s. (alejhis selam) pejgamber pėr mbarė njerėzimin, ashtu siē thotė Allahu i madhėruar:

"Ty Muhammed, tė dėrguam mėshirė pėr tė giitha botėrat" (El Enbija, 107)

Muhammedi a.s. u dėrgua pejgamber pėr nomadėt e shkretėtirės.Ai u dėrgua edhe pėr dijetarėt e kohės sonė.U dėrgua pejgamber pėr njerėzit e intelekteve tė ndryshme. Pejgamberėt qė u dėrguan para Muhammedit a.s. iu dėrguan vetėm popullit tė tyre.Allahu nė Kur'an thotė:

"Ēdo popull pati udhėzues, pejgamber "(Err Rr'ad, 7)

Ndėrkaq, misioni i Muhammedit a.s. ėshtė pėr mbarė njerėzimin. Prandaj Allahu i madhėruar mrekullinė e Muhammedit a.s. e veēoi nga mrekullitė e pejgamberėve tė mėparshėm.

Mrekullitė e pejgamberėve para Muhammedit a.s. i shihnin vetėm bashkėkohėsit e tyre.Kohė pas kohe, sa herė qė njerėzit largoheshin nga besimi i vėrtetė, Allahu u dėrgonte atyre pejgamber, duke iu dhėnė mrckulli, qė ti ftonin njerėzit nė besimin nė Njė Zot tė Vetėm, besimin nė Allah.Muhammedi a.s. ėshtė pejgamber i fundit i Allahut deri nė Ditėn e gjykimit. Dhe Allahu bėri qė mrekullia e tij tė jetė e pėrhershme.

Nėse kėrkojmė nga ithtarėt e feve tė tjera qė tė na tregojnė mrekullinė e Musait apo Isait, ata do tė pėrgjigjen se s'munden. Ata s'mund tė na tregojnė shkopin e Musait dhe as tė na tregojnė Isain se si i ngjallte tė vdekurit me emrin e Allahut. Ata do tė thonė se ne kėto i besojmė duke iu pėrmbajtur shėnimeve historike. E nėse pyetet myslimani pėr mrekullinė mė tė madhe tė Muhammedit a.s., ai do tė pėrgjigjet se ėshtė Kur'ani i shenjtė.

Ky ėshtė Kur'ani, mrekullia e pėrhershme. Ai gjėndet nė duart tona dhe secili mund t'a studiojė atė qė gjednet nė tė.

Allahu i Lartėmadhėruar thotė:

"Thuaj, cili send ka dėshminė mė tė madhe?Thuaj: Allahu ėshtė dėshmues mes nesh e jush.Mua mė ėshtė shpallur ky Kur'an qė me tė t'ia tėrheq vėrejtjen juve dhe atij qė i komunikohet. (El En'ain, 19)

Mrekullia e Kur'anit ėshtė dija dhe shkenca qė gjendet nė tė.

Allahu i Lartėmadhėruar thotė:

"Po, Allahu dėshmon pėr atė qė ta zbriti ty, Atė t'a zbriti sipas dijes sė Vet. (En Nisa, 116).

Bashkėkohėsit tanė, studiuesit, profesorėt e universiteteve dhe gjenitė e mendimit njerėzor, mund t'a studiojnė dijen dhe shkencėn qė gjendet nė Librin e Allahut.Nė kohėn tonė dijetarėt kanė ecur shumė para nė tė studiuarit e universit.

Edhe Kur'ani flet mnbi universin dhe qenien njerėzore. Cili ėshtė rezultati?

Ky ėshtė Keeth More (Kith Mur), njėri nga dijetarėt mė tė mėdhenj nė anatomi dhe embriologji. Nga ai u kėrkua qė tė japė mendimin e tij shkencor rreth vargjeve kur'anore dhe thėnieve tė Muhammedit a.s. qė i pėrkasin sferės sė specializimit tė tij.

Profesor Mur, ėshtė autor i kėtij libri, (The Developing Human, clinicially oriented embryollogy, Keith L. Moore). Ky libėr ėshtė pėrkthyer nė tetė gjuhė: gjermane, ruse, japoneze, kineze, italiane, portugeze, angleze dhe boshnjake.

Kur kėrkuam nga ai tė japė mendimin e tij mbi disa vargje kur'anore dhe thėnle tė Muhammedit a.s. qė kanė tė bėjnė me fushėn e specializimit tė tij, i befasuar dhe i mahnitur PROF MUR tha:

"Si ėshtė e mundur qė Muhammedi para 1400 vitesh t'i pėrshkruajė kaq saktėsisht fazat e zhvillimit tė embrionit nė mitrėn e nėnės, gjė qė u zbulua nga shkenca bashkėkohore, vetėm para 30 vitesh?! "

Mahnitja e tij sė shpejti u shndėrrua nė kureshtje. Ai i paraqiti mendimet e tij nė disa simpoziume shkencore dhe mbajti ligjėratėn me titull "Pėrputhshmėria nė mes embriologjisė dhe asaj qė gjendet nė Kur'an dhe Sunnetin".

Ky ėshtė doktor Abdullah Nasifi, ish-dekani i universitetit tė mbretit Abdul Aziz.Ai na prezanton prof. Mur pėr tė mbajtur ligjėratėn e tij: Ligjėruesi ynė i sotėm ėshtė doktor Kith Mur, prof. i anatomisė dhe embriologjisė nė universitetin e Torontos, nė Kanada. Ai evoloi gradualisht derisa arriti nė kėtė shkallė. Nė fillim ai punoi 11 vjet nė universitetin Lina Peg, nė perėndim tė Kanadasė. 6 vjet mė parė u bė pėrgjegjės i anatomisė dhe embriologjlsė nė universitetin e Torontos.

Ka udhėhequr shumė shoqata ndėrkombėtare siē ėshtė shoqatat e dijetarėve tė anatomisė dhe embriologjisė nė Kanada dhe Amerikė, shoqata e dijetarėve tė biologjisė ku pėrfshihen edhe anatomia, embriologjia, biokimia etj. Ėshtė zgjedhur anėtar i shoqatės mbretėrore tė mjekėsisė nė Kanada, anėtar i akademi ė iidėrkombėtare pėr biologji, anėtar nė shoqatėn e anatomisė pėr Amerikėn e Veriut dhe atė Latine.

Ka shkruar njė numėr librash e mes tyre disa libra nė anatomi dhe embriologji. Ka botuar tetė libra qė konsiderohen manualė pėr studentėt e mjekėsisė, tė cilat janė pėrktliyer nė gjashtė gjuhė: italiane, gjermane, portugeze, spanjolle, greke dhe kineze.

Profesor KITH MUR thotė:

"Kam kėnaqėsinė qė marr pjesė nė shpjegimin e vargjeve kur'anore dhe thėnieve tė Muhammedit a.s., qė flasin mbi krijimin e embrionit.Jam plotėsisht i bindur, se kėto fakte, Muhammedit i kanė ardhur nga Zoti, sepse kėto informacione shkencore, shkenca i zbuloi kohėt e fundit pas njė pune shumė tė lodhshme. Dhe ky ėshtė fakt bindės pėr mua, se Muhammedi ėshtė i dėrguari i Zotit."

Mendoni mbi atė qė tha ky profesor i madh, i cili ėshtė ndėr dijetarėt mė tė famshėm botėrorė nė shkencėn e embriologjisė. Prof. Kith Mur kur i studioi vargjet kur'anore, qė kanė tė bėjnė me sferėn e specializimit tė ti tha: "Gjithsesi Muhammedi duhet tė jetė i dėrguar i Zotit."

Prof.Mur kur e pa shushunjėn qė gjendet nė moēale dhe e krahasoi me embrionin nė etapėn (qė Kur'ani e pėrshkruan) "gjak i ngjizur", - "alaka", gjeti ngjashmėri tė madhe mes tyre. Pastaj ai tha: "Vėrtet embrioni nė etapėn gjak i ngjizur i pėrngjan plotėsisht kėsaj shushunje". Mė pas, ai solli vizatimin e embrionit nė etapėn alakah dhe, pasi e vuri pranė njė fotografie tė kėsaj shushunje moēalore, bėri njė krahasim sqarues midis tyre dhe kėtė ia paraqiti mjekėve nė disa simpoziume shkencore, sikurse shihet nė fig. 1. (a,b)

Prof.Kith Mur gjithashtu sqaroi se embrioni nė kėtė etapė ėshtė i ngjitur nė mitrėn e nėnės, gjė e cila kuptohet edhe nga vetė fjala arabe "alakah", qė nėnkupton "diēka qė ngjitet".

a) sliushunja moēalike

b) embrioni nė ditėt 24-25 nė etapėn "gjaku i ngjizur".

fig. 2

Nė kėtė figurė shihet ngjashmėria nė mes shushunjės (alakah) dhe embrionit tė njeriut nė etapėn "gjaku i ngjizur" tė cilin Zoti xh.sh. e emėroi "alakah".

Pra, fjala "alakah" e pėrmendur nė Kur'anin e shenjtė, nėnkupton njėkohėsisht edhe gjakun e mpiksur, edhe diēka qė varet e ngjitet.

Prof. Mur gjithashtu thotė se, kur embrioni gjendet nė etapėn "gjak i ngjizur", gjaku ėshtė i mbyllur nė enėt e tij, para se tė kryhet mbėshtjellja e embrionit me mbėshtjellėsin e tij. Kėshtu embrioni i ngjan "gjakut tė ngjizur". Pra, fjala kur'anore "alakah" pėrfshin tė gjitha cilėsitė e embrionit.

Kush e informoi Muhammedin a.s. pėr kėtė?

Prof.Mur flet edhe mbi embrionin, kur ai kalon nė etapėn tjetėr, tė cilėn Kur'ani e pėrshkruan me fjalėn "mudga", qė do tė thotė "mish i pėrtypur".

Ai solli njė copė balte tė tharė dhe e kafshoi me dhėmbė. Pastaj solli njė fotografi tė embrionit dhe bėri krahasimin nė mes tyre, ku u pa qartė se vėrtet embrioni i ngjante plotėsisht mishit tė pėrtypur "mudgah". fig.2.

fig. 2

Shumė revista kanadeze botuan rezultatet shkencore tė prof.Mur. Kohėt e fundit prof.Mur shfaqi nė TV kanadez serialin me tre pjesė mbi pėrputhshmėrinė mes asaj qė ka thėnė Kur'ani famėlartė, para 1400 vitesh dhe asaj qė ka zbuluar shkenca bashkėkohore sot.

Pastaj Prof.Murit i bėhet pyetja: Prof. besoni ju se Kur'ani ėshtė fjalė e Zotit?

Ai pėrgjigjet: "Nuk gjej ndonjė vėshtirėsi qė ta pranoj kėtė."

Mė pas i bėhet pyetja tjetėr: "Si e besoni Muhammedin a.s. nė kohėn, kur ju besoni edhe Isain?"

Ai pėrgjigjet: "Jam i bindur se qė tė dy ata janė tė sė njėjtės shkollė".

Pra, dijetarėt botėrorė nė kohėn tonė, janė nė gjendje tė provojnė se ky libėr ėshtė zbritur nga Allahu. Ashtu siē thotė i Lartėmadhėruari:

Po, Allahu dėshmon pėr atė qė t'a zbriti ty, atė ta zbriti sipas dijes sė Vet." (En Nisa, 166)

Pra, ata e dinė se Muhammedi a.s. ėshtė i dėrguari i fundit i Allahut.

"Nė emėr tė Allahut, Bamirėsit tė Pėrgiithshėm, Mėshiruesit!

"E atyre qė u ėshtė dhėnė dija, e dinė se kjo qė tė ėshtė shpallur nga Zoti yt, ėshtė e vėrtetė dhe udhėzon nė rrugėn e tė Gjithėfuqishmit dhe tė Lavdėruatit." (Sebe, 6)


----------------------------------------
Atdhetar jam, por edhe fetar si duhet. Atdhetari pėrse turp tė ketė tek thotė e dua me shpirt fenė e vet. Hafiz Ali Korēa
PMYahoo
Top
Ethnic Albanian
Postuar nė: 24.12.2006, 19:10
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 154
Antari Nr: 3787
Bashkangjitur: 02.11.2006
MREKULLIA TE HEKURI!


Hekuri eshte nje nga elementet e permendura ne Kuran. Ne suren 'El Hadid', d.m.th. ne suren e Hekurit, thuhet:

"Ne e kemi zbritur hekurin, ne te cilin ka force te madhe dhe dobi per njerezit..." (El Hadid 25)

Fjala “zbritur” e perdorur vecanerisht per hekurin ne kete ajet, mund te mendohet se ka nje kuptim metaforik qe do te thote se hekuri eshte dhuruar per te miren e njerezimit. Por, nese ne do te marrin ne konsiderate kuptimin e drejtperdrejte te fjales, i cili eshte, “i zbritur fizikisht nga qielli”, ne kuptojme se ne kete ajet gjejme nje mrekulli shkencore mjaft domethenese.

Ne saje te kerkimeve astronomike eshte zbuluar se hekuri i gjendur ne rruzullin tokesor ka ardhur prej yjeve gjigande te hapesires.
Metalet e renda ne univers jane krijuar ne berthamen e yjeve te medha. Gjithsesi, sistemi yne Diellor nuk zoteron nje strukture te pershtatshme qe te prodhoje vete hekur. Hekuri mund te prodhohet ne yje shume me te medhenj se Dielli, te te cilet temperatura arrin disa qindra miliona grade. Kur sasia e hekurit ne nje yll tejkalon nje nivel te caktuar, ylli nuk mund ta mbaje ate me gjate dhe si rezultat ai shperthen ne nje shperthim te quajtur “supernova”. Si rezultat i ketij shperthimi, meteoret, te cilet permbajne hekur, shperndahen neper univers dhe levizin neper hapesire, derisa te terhiqen prej forces gravitacionale te ndonje trupi qiellor.

E gjithe kjo na ben te qarte se hekuri nuk eshte formuar ne Toke, por eshte mbartur nepermjet meteoreve pas shperthimit te yjeve ne hapesire, pra ai “ka zbritur ne toke” ne te njejten menyre sic eshte shpallur ne ajetin kuranor. Eshte e qarte se ky fakt nuk njihej shkencerisht ne shekullin VII, ne kohen e shpalljes se Kur'anit
PM
Top
eric06
Postuar nė: 24.01.2007, 01:03
Quote Post


Miku i ri
*

Posti: Antarė
Postime: 2
Antari Nr: 5414
Bashkangjitur: 24.01.2007po interesante keto pergjigjet qe jane ne kuran po a nuk eshte ca si demode per kohen e sotme (pa dashur te ofendoj njeri)

ndersa sa per ate historine e hekurit eshte ca si shume koti.

me sa pashe thuhet se shperthen nje supernova dhe del pluhur ne hapesire e cila me pas eshte thithur nga forca gravitacionale e tokes.

tani po te bej une nje pyetje: NGA E MORI ATE FORCE GRAVITETI TOKA.

nga asgjeja apo nga ajri
dihet qe ate force graviteti e riprodhon hekuri qe eshte ne berthame te tokes.


sa per informacion mjaft te shkruash si eshte e ndertuar toka te google dhe shikon.

crust: 30 km temp 0 gr
mantle: 2900 km temp 1000 gr nje nder perberesit e saj eshte Fe
core: 5200 km temp 3700 gr ketu gjen Fe dhe S ne forme likuide
dhe inner core temp 4300 gr ketu gjen vetem Fe (hekur) ne forme liquide.

ne te gjithe keto shtresa ka hekur, e cila eshte pak e rendomte qe te thuhet qe ka ardh nga nje planet tjeter.

po te shosh edhe marsi ka me teper hekur se silichio dhe prandaj ka ate ngjyren e kuqe.

dhe nje here pa ofendim per asnje por eshte koha qe te shohim perpara te shkenca dhe jo mbrapa te historia.PM
Top
Senatori_TeT
Postuar nė: 28.01.2007, 09:17
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2032
Antari Nr: 5504
Bashkangjitur: 28.01.2007Shkenca pa fene eshte e ēale!
Cdo zbulim shkencor ka bazamentin e tije ne ndonje ajet Kur'anor...


----------------------------------------
Perparesia e te mencurit qendron aty se cdohere mundet te shtiret si i marre!

I'm just a soul whose intentions are good,oh Lord please don't let me be misunderstood.(Yusuf Islam)

Duke shkuar dit' e net,
E duke ndėrruarė moti,
Vemi si lumi nė det,
Nga Zoti,prapė tek Zoti.(Naim Frashėri)

Njeri i zoti nuk eshte ai qe s ka te meta, po ai qe i pranon te metat e tij.(Sami Frashėri)

Nje Shqiptar vlen sa 1000 njerez,2 shqiptare nuk vlejne asgje.(Faik Konica)
PM
Top
Ebu_Duxhane
Postuar nė: 28.01.2007, 23:42
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 64
Antari Nr: 5493
Bashkangjitur: 27.01.2007Selamu Alejkum

Tema qenka per mrekullit e Kuranit dmth ben pjes te Rubrika Forum islam e jo ketu ku ka tema pa cenzur ... ska te bej aspak me ket rubrik kjo tem ...

Mundsisht te bartet tema ....

Me falni per nderhyrje por per te miren e ketij portali eshte ....


Mbeteni te pershendetur

Flm per Mirkuptim


----------------------------------------
Thotė Allahu Subhanehu ue teala:"A menduan njerėzit tė thonė: "Ne kemi besuar, e tė mos vihen nė sprovė?" (29.2)
PMUsers WebsiteMSN
Top
eric06
Postuar nė: 31.01.2007, 03:42
Quote Post


Miku i ri
*

Posti: Antarė
Postime: 2
Antari Nr: 5414
Bashkangjitur: 24.01.2007per senatorin

eshte e vertete qe cdo gje e ka fillimin te feja me kete jam plotesisht dakort.por kur kurani paska te tere dijen e botes brenda perse nuk e perkthejne te terin dhe keshtu arrijme me shpejt ne fund te cdo gjeje qe te mos kete me gje per te zbuluar, perse te lodhen ato persona qe zbulojne kur te tera qenkan te shkruar ne nje liber.


dhe po te mendosh pak qe e tere bota i kthen syte te shkenca dhe i paguan shkencetaret me miliona dhe nuk i kan as te kurani dhe as nga bibla.

thonte dhe bibla qe ne 2000 do te zhduket bota jo kometa jo meteor por me sa po shohim jemi ne 2007 dhe nuk ka ndodhur gje.
sipas kesaj del qe feja genjeka, apo genjen per te miren e njerezimit.........
PM
Top
fotoni
Postuar nė: 31.01.2007, 18:56
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 144
Antari Nr: 350
Bashkangjitur: 26.06.2005Eshte dobesia e muslimaneve, te cilet pas zbulimi rahin gjoks se ka qene ne Kur'an (fatkeqesisht), e qe vete aspak nuk angazhohen...

TE gjitha te mirat...
PMMSN
Top
Senatori_TeT
Postuar nė: 31.01.2007, 18:58
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2032
Antari Nr: 5504
Bashkangjitur: 28.01.2007eric06 Kur'ani eshte liber per ata te cilet dine te mendojne dhe logjikojne...me teper nuk me duhet te shtoj!
"i kerkova Zotit tim zgjidhje,ai me dhuroi problemin,i kerkova Zotit tim pasuri ai me dha punen,i kerkova lumturine ai ma dha Islamin!"
kur flitet per librat e Zotit,kemi dy grupe:
1. Libra origjinal-kesaj grupe i perket Kur'ani,tek i cili qe 1427 vite nuk ka asnje ndryshim apo manipulim...eshte shume e qarte se All-llahu ty nuk te bjen copen e bakllaves ne goje direkt nga qielli,por ai te ka dhene nje udhezim se si te besh nje cope bakllava dhe me pas ta hash ate dhe te kenaqesh barkun.
sa per zbulimet shkencore te cilat deri me tani jane te bazuara ne Kur'anin Firdeus po te sjell vetem disa:
1.1:Zbulimi i periudhes 9 mujore te krijimit te femijes,nga bashkimi i qelizes veze me spermatozoidin,e deri tek lindja e femijes. "ne krijuam femijen ne barkun e nenes nga gjaku i ngjizur..."(kerkoj falje se kete ajet nuk e kam cituar ne teresi dhe nese ne te ka gabime,All-llahu me falte)
1.2: Zoti e krijoi Token dhe gjithesine nga nje grimce materie,te cilen e beri te eksplodoje dhe me pas te zgjerohet(sic e dime akoma gjithesia eshte ne zgjerim e siper).ky fenomen u zbulua ca vite me pare nga shkencetaret,duke u quajtur me termin 'The Big Bang' i cili supozohet te kete ndodhur afer 22 miliarde vite me pare.(per kete zbulim e ke udhezimin ne Kur'an,ajetin kerkoj falje qe nuk mund t'a sjell sepse nuk me kujtohet per moment.lus nje anetar qe e din dhe t'a sjell kete ajet ketu)
1.3: ujerat e oqeaneve dhe deteve te ndryshme nuk perzihen aspak.kete e vertetoi Jaques Cousteau,i cili me pas e pranoi Islamin,kur e lexoi ajetin perkates qe udhezonte ne zbulimin e kesaj fshehtesie.
1.4: se Hena rrotullohet rreth Tokes dhe Toka bashke me te rreth Diellit u be e ditur qe ne vitet e hershme te shek 11 nga nje shkencetar Islam,i cili per baze e kishte Kur'anin,kurse po ate kohe ende digjeshin shkencetaret dhe librat shkencore ne perendim duke u quajtur si veper e djallit nga Kisha katolike.
disa raste tjera per me vone.
2. libra te Zotit qe u manipuluan nga njerezit.ketu do permend Biblen e cila eshte si permbledhje e dy librave te All-llahut(Tewrah dhe Ungjil) perkatesisht Dhjata e Vjeter-Teurati dhe Dhjata e Re-Ungjili te cilat u manipuluan nga njerezit sipas deshires se tyre,te cilen permbledhje nuk mund t'a quaj fjale te Zotit,pasi Teurati dhe Ungjili origjinal jane zhdukur fare,edhe ate si vijon: teurati eshte pjeserisht (origjinali e kam fjalen) i fshehur ne varrin e Musait a.s.(sipas njohurise sime) kurse pjesa tjeter eshte djegur apo manipuluar nga te tjeret,duke formuar keshtu Dhjaten e Vjeter.Ungjili origjinal aspak nuk iu ka rene ne dore njerezve,pasi Zoti kur e mori Isain A.s.,kur e ngriti ne qiell qe t'a shpeton nga kryqezimi(vrasja) ai e kishte Ungjilin me vete.
si konkludim,Bibla eshte ne 60% apo me shume vetem trillim i popujve te cilet kane jetuar ne kohen e Musait a.s. dhe Isait a.s.!
kurse Kur'ani origjinal u riprodhua nga Sahabet dhe Muhammedi a.s. ne 7 kopje,te cilat me pas u shperndane neper bote,3 kopje nga te cilat edhe ditet e sotme ekzistojne ne Turqi,ne Stamboll!
per kete shkak une bazohem ne te vertetat qe fshehen ne Kur'an dhe shkenca(edhepse ne te shumten e rasteve nuk pranohet) e ka bazen ne Kur'an!
sa per mbarimin(shkaterrimin) e Botes se kur do te ndodhe,per te din vetem Zoti i Lartemadheruar.ate fshehtesi nuk ia ka dhene as me te dashurit te tij ne bese,Muhammedit s.a.v.s.!per kete shkak une as ti as askush nuk mund te trillojme rrena te tilla se do te shkatrrohet ne vitin 2000 apo ku ta di une kur!per kete gje vetem All-llahu vendos dhe e din.
por te jesh i bindur se kjo nje dite do te ndodhe!


----------------------------------------
Perparesia e te mencurit qendron aty se cdohere mundet te shtiret si i marre!

I'm just a soul whose intentions are good,oh Lord please don't let me be misunderstood.(Yusuf Islam)

Duke shkuar dit' e net,
E duke ndėrruarė moti,
Vemi si lumi nė det,
Nga Zoti,prapė tek Zoti.(Naim Frashėri)

Njeri i zoti nuk eshte ai qe s ka te meta, po ai qe i pranon te metat e tij.(Sami Frashėri)

Nje Shqiptar vlen sa 1000 njerez,2 shqiptare nuk vlejne asgje.(Faik Konica)
PM
Top
Ebu_Duxhane
Postuar nė: 31.01.2007, 23:19
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 64
Antari Nr: 5493
Bashkangjitur: 27.01.2007 Citim (eric06 @ 31.01.2007, 03:42)


eshte e vertete qe cdo gje e ka fillimin te feja me kete jam plotesisht dakort.por kur kurani paska te tere dijen e botes brenda perse nuk e perkthejne te terin dhe keshtu arrijme me shpejt ne fund te cdo gjeje qe te mos kete me gje per te zbuluar, perse te lodhen ato persona qe zbulojne kur te tera qenkan te shkruar ne nje liber.

Kjo eshte vet nje mrekulli e Kuranit qe per cdo koh te mbetet Mrekulli, ngase te ishte nje liber qe kryhet zbulimet e tij me nje shpejtsi te caktuar nuk do te kishte edhe ate fam ... por Mrekullia e Kuranin mbetet se per cdo koh eshte liber i vecant i zbritur nga Allahu subhanehu ue teala ..
E shkaku i kesaj ka shum bre sheknctarve qe zbulojn dicka me von e gjejn se kjo gje ka qen ne KURAN dhe behet shkak per pranimin e Fes Islame...

Mbetesh i pershendetur ....----------------------------------------
Thotė Allahu Subhanehu ue teala:"A menduan njerėzit tė thonė: "Ne kemi besuar, e tė mos vihen nė sprovė?" (29.2)
PMUsers WebsiteMSN
Top
kameleoni
Postuar nė: 31.01.2007, 23:26
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 58
Antari Nr: 5269
Bashkangjitur: 16.01.2007Mrekullia e KURANIT te shejte eshte vetem njera nder mrekullite qe krijoi ALLAHU xh.sh.Eshte udhezues per ata qe mendojne dhe ata qe e njohin te verteten!
Eshte liber i persosur qe nuk mund te ndryshohet kurre,sepse eshte i ruajtuar nga vete ALLAHU xh.sh. poashtu ne KURANIN e shejte ALLAHU dhe fton te gjithe ata qe nuk besojne te krijojne diqka te tille!
Te gjitha shkencat ekzistuese ne KURAN gjejne "zbulimet" qe kane qene me pare te paraqitura ne KURAN!
Rendi social,shoqeror dhe edukativ eshte i persosur,po te rrespektohet nga besimtaret dhe njerezimi mbare ne Bote do te mbreteronte lumturia dhe paqja!
Mrekullia e tij eshte e pakontestueshme! ALLAHU EKBER
PM
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio