Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Pse nuk e festojmė vitin e ri!?
GentIeman
  Postuar nė: 26.12.2006, 03:16
Quote Post


Jam nė rrjedhoja
***

Posti: Antarė
Postime: 37
Antari Nr: 4260
Bashkangjitur: 26.11.2006



Pse nuk e festojmė vitin e ri?!
Edhe unė e parashtroja kėtė pyetje ashtu siē e parashtrojnė shumė musliman kėtė pyetje…
Pasiqė mendova gjatė kohė rreth kėsaj ēeshtjeje, kuptova se festimi i kalimit tė njė vitit nga ymri jonė, ėshtė mendjelehtėsi e madhe…po po mendjelehtėsi e madhe, sepse nė kėtė rast nuk ka shkak i cili na thėrret tė festojmė, aq ma tepėr nė kėtė rast duhet tė mėrzitemi dhe tė pendohemi.
Pėr ēka tė festojmė?
Pse e kemi humbur njė vjet nga ymri ynė?
Pse na ėshtė afruar exheli?!
Ose festojmė duke e kundėrshtuar urdhėrin e Pejgamberit [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem], me pasimin e adeteve dhe zakoneve tė krishterėv dhe gėzimin tonė duke bėrė mėkat ndaj All-llahut, Zotit tė Madh!
Habitem me muslimanėt qė e festojnė kėtė rast!
A nuk mėrzitet njeriu kur tė humbė diēka nga gjėrat e tija tė pavlerė, e si ka mundėsi qė tė gėzohet kur humbė gjėrėn mė tė shtrenjtė nė jetėn e tij, ymrin?!
E festojmė humbjen sepse perendimi i krishterė e bėnė kėtė?!
Nėse e dimė se nuk mundemi ta kthejmė ditėn qė na ka kaluar nga jeta edhe poqėse shpenzojmė pasurinė e tėrė tokės, duhet tė mėrzitemi 360 herė nė kėtė natė tė kalimit tė kėtij viti dhe ardhjes sė vitit tė ri. Nėse na kujtohen mėkatet qė i kemi bėrė nė vitin qė ėshtė duke kaluar, duhet tė pendohemi te All-llahu dhe ti nėnshtrohemi urdhėrit tė Tij me sa kemi fuqi, me shpresė se All-llahu do tė na i shlyen mėkatet qė na janė regjistruar nė vitin e kaluar, e jo tė festojmė, e t’i shtojmė mėkatet, e tė kundėrshtojmė urdhėrin e Pejgamberit [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem], i cili na ka urdhėruar qė t’i kundėrshtojmė ēifutėt dhe tė krishterėt dhe na ka ndaluar t’i festojmė festat e tyre.
Vėllezėr tė dashur!
Nuk ka mundėsi tė arrijė kėnaqėsinė e All-llahut ai qė vepron mėkate ndaj Tij…
Nuk do tė kėnaqet me begatitė, ai qė gėzohet me gjėrat qė e shpiejnė nė xhehenem…
Vėllezėr tė dashur!
All-llahu [subhanehu ve teala] thotė:
“Thuaj: "Vetėm mirėsisė sė All-llahut dhe mėshirės sė Tij le t'i gėzohen, se ėshtė shumė mė e dobishme se ajo qė grumbullojnė ata”. (junus: 58).
Poashtu thotė:
“Meqė lanė pas dore atė me ēka u kėshilluan (t'i drejtohen Zotit), Ne ua hapėm dyert e ēdo gjėje (begatie) derisa kur u gėzuan pėr atė qė ju kishte dhėnė, i kapėm befas, e ata mbetėn tė zhgėnjyer”. (El-Enam: 44).
Kujdesu mos tė jesh me ata qė jetojnė nė shkujdesi dhe gėzohen me humbje, duke i bėrė vetvetes zullum, e mo su ban nga injorantėt tė cilėt vrapojnė pėr tė zbatuar doket dhe zakonet e perendimit injorantė, e nuk mendojnė…ata nuk ndalen as pėr njė moment qė tė mendojnė mbi shkaqet e pastaj qė tė mendojnė mbi rezultatet dhe ditėn e llogarisė.
Vėlla i dashur kujdesu e mos paso epshin tėnd, poashtu edhe ti motra ime kujdesu e mos paso ata qė urdhėrojnė kah e keqeja, e tė ktheheni pas besimit nė mosbesimtar..e tė bėheni tė humbur.
Festimi i vitit tė ri ėshtė pasim i epshit, imitim i tjerėve, imitim i injorancės dhe mendjelehtėsisė sė tė humburve, e mosrespekt ndaj urdhėrit tė Krijuesit tė Urtė…
Ėshtė mosrespekt i urdhėrit tė Pejgamberit [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] pėr tu kundėrshtuar ēifutėve dhe tė krishterėve.
Ėshtė haresė e urdhėrit tė All-llahut, tė cilin kurrė nuk duhet ta harojmė.
All-llahu [subhanehu ve teala] thotė:
“Meqė lanė pas dore atė me ēka u kėshilluan (t'i drejtohen Zotit), Ne ua hapėm dyert e ēdo gjėje (begatie) derisa kur u gėzuan pėr atė qė ju kishte dhėnė, i kapėm befas, e ata mbetėn tė zhgėnjyer”. (El-Enam: 44).
Poashtu thotė:
“Le tė qeshin pak (nė Dunja) e le tė qajnė shumė (nė botėn tjetėr). Ai ėshtė shpėrblim i asaj qė fituan”. (Et-Teube: 82).
Mos nxito qė tė qeshesh pak qė mė vonė tė qashė shumė.
Falėnderimi i takon All-llahut, Zotit tė botėrave.


----------------------------------------
The Heart Hold Answers The Brain Refuses To See...
PM
Top
ardi_pr
Postuar nė: 26.12.2006, 12:40
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 811
Antari Nr: 1964
Bashkangjitur: 03.08.2006




PSE NDALOHET FESTIMI I VITIT TĖ RI TE MUSLIMANĖT?

Shkruar nga Islam Kosova
e martė , 27 dhjetor 2005

Tė dashur vėllezėr dhe motra!

Unė po ju kujtoj kėtė ēėshtje tė rėndėsishme me rastin e ditėve te fundit tė kėtij viti, vit ky qė u largua dhe punėt tona nuk kthehen mė deri nė Ditėn e Gjykimit. A nuk na kujton ne, kjo ikje, fundin e shpejtė tė kėsaj bote. Ditėt ikin, vitet kalojnė dhe ne mbetemi tė pakujdesshėm. Ky vit ėshtė dėshmitar pėr punėt tona tė mira tė bėra nė tė dhe akuzues pėr mosshfrytėzimin e tij me punė tė mira. Ai qė mendon, shikon dhe dėgjon pėr aksidentet, krimet dhe vrasjet mbi kėtė tokė le ta dijė sa e ngushtė ėshtė gropa e varrit, qė ėshtė e mbushur me krimba.
Le tė zgjohet nga gjumi i gjatė, le tė shfrytėzojė kohėn e mbetur, sepse vdekja qė kėtė herė neve na la, do tė pėrgatitet tė na marrė herėn tjetėr. Tė tregohemi tė kujdesshėm, sepse Allahu nuk ia vonon njeriut ēastin e vdekjes kur ai vjen. Sa prej vėllezėrve, tė dashurve, shokėve, tė afėrmve na kanė lėnė lamtumirėn (kanė vdekur) nė vitin qė kaloi. Janė larguar nga sytė tanė e tani janė poshtė dheut. Sa shumė shembuj ka dhe sa pak pėrfitojmė prej tyre!! Me mosbindjen dhe zemėrngurtėsinė tonė qė demonstrojmė ndaj Allahut ne vazhdojmė tė pėlqejmė jetėn e kėsaj bote megjithatė dita-ditės shikojmė njerėz qė vdesin.
Po ju kujtoj juve o motra dhe vėllezėr tė nderuar, se ne jemi pėrgjegjės pėr kohėn dhe punėt tona. Le t’i kėrkojmė llogari vetes tonė pėr vitin qė sapo kaloi. Ē’punė tė mira kemi bėrė nė atė vit? Le tė pyes secili prej jush vetveten pėr kohėn qė kaloi gjatė atij viti, a e shfrytėzuat atė si duhet, e nėse e ka bėrė njė gjė tė tillė le ta falėnderojė Allahun dhe ta lusė Atė qė t’i shtojė sa mė tepėr, sepse zemrat janė mes dy gishtave tė Mėshiruesit, i kthen ato ashtu siē do, e nėse ka bėrė tė kėqija le tė pendohet dhe tė kėrkojė falje tek Allahu pėr ēka ka kaluar. Mė e mira ėshtė qė personi t’i bėjė llogari vetes sė tij tė paktėn ēdo fund viti dhe tė pendohet sinqerisht duke shpalosur njė fletė tė re me punė tė mira. Pendim quhet keqardhja pėr punėn e keqe tė bėrė, largimi nga gjynahet dhe bėrja e punėve tė mira. Allahu ėshtė Ai tė cilit nuk i fshihet asnjė gjė sado e vogėl qoftė ajo nė tokė apo nė qiell. Ai ėshtė Zoti ynė, i Dituri i tė fshehtave.

Ebu Derda dhe Hasan Basri kanė thėnė: -O biri i Ademit, ti je si ditėt, kur ato kalojnė ikėn njė pjesė prej teje (jetės tėnde).

Kur i ka ardhur vdekja njė prej sahabėve, ai nisi tė qajė, i thanė atij: - O shok i Pejgamberit alejhi selam, a po qan pėr kėtė botė qė po e lė pas? Ai tha: - Pėr Zotin, nuk po qaj pėr botėn qė po lė pas, por po qaj pėr atė qė mė ka ikur mua nga agjėrimi i ditėve shumė tė nxehta (mė tė gjata ditė tė vitit) dhe zgjimin pėr falje natėn nė dimėr (netėt mė tė gjata tė vitit) dhe takimet me ata njerėz qė flasin me fjalėt mė tė bukura. Bota ėshtė toka ku mbillet pėr ahiretin dhe vend i sprovave siē thotė Allahu nė Kur’an: “Pėr t’ju provuar juve cili ėshtė mė vepėrmirė.” [Mulk, 2]

Tė pėrgatitim punėt tona pėr botėn tjetėr, sepse shembulli ynė ėshtė si i njė personi qė hip nė tren. Kur ne rrimė ulur nė karrige, nė drejtimin e trenit apo nė tė kundėrtėn e tij, shpejtėsia e trenit nuk ndryshon, pra treni pėrsėri ecėn. Po kėshtu, nė kėtė botė, zgjuar qofshim apo fjetur, pėrsėri vdekja do tė na vijė. Pra, vdekja ėshtė nisur drejt nesh, le t’i thėrrasim mendjeve tona dhe tė bėjmė punė tė mira. I fituar ėshtė ai qė e shfrytėzon jetėn e tij nė kėnaqėsinė e Allahut. Andaj me kalimin e viteve na lind si detyrė tė pėrmirėsojmė gjithnjė e mė mirė veten tonė dhe tė kapemi fort pas akides (besimit) dhe fesė tonė tė drejtė. Suksesi do tė jetė i muslimanėve nėse ata do tė punojnė pėr Zotin e tyre dhe tė lėnė pas dore veprat qė s’kanė tė bėjnė me fenė. Kanė pėr tė pasur mundėsi pėr tė ngritur flamurin islam, mbi tė cilin shkruhet: “LA ILAHE IL-LALL-LLAH MUHAMMEDUN RESULULL-LLAH.” Flamur ky qė e kanė ngritur edhe tė parėt e kėtij Ummeti, Allahu i mėshiroftė.


Muhammedi sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem, Pejgamberi ynė, ka thėnė njė fjalė, qė nė ditėt tona shohim realizimin e saj. Ai tha: “Do t'i pasoni traditat e popujve qė kanė qenė para jush, pėllėmbė pas pėllėmbe, krah pas krahu, madje edhe nėse hynė nė vrimėn e hardhucės do t'i pasonit.” [Transmetojnė Buhariu dhe Muslimi]

Prej fatkeqėsive qė i ka goditur muslimanėt nė kohėn tonė ėshtė pėrngjasimi i tyre me tė pafetė, jehudėt dhe tė krishterėt. Shpeshherė i sheh ata se si tė verbėruar imitojnė traditat e tė huajve, veshmbathjen e tyre, madje edhe festat e tyre ua madhėrojnė. Pikėrisht festimi i Vitit tė Ri sipas kalendarit gregorian, jep tė kuptojmė se sa muslimanėt imitojnė tė tjerėt, duke pasur parasysh faktin se festa e Vitit tė Ri ėshtė festė e jomuslimanėve. A mund tė ketė fatkeqėsi mė tė madhe se pasimi i armiqve dhe zėnia e tyre pėr miq?!


----------------------------------------
Atdhetar jam, por edhe fetar si duhet. Atdhetari pėrse turp tė ketė tek thotė e dua me shpirt fenė e vet. Hafiz Ali Korēa
PMYahoo
Top
fotoni
Postuar nė: 26.12.2006, 13:53
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 144
Antari Nr: 350
Bashkangjitur: 26.06.2005



S'ka nevoje per shume koment, shihni pasojat.

Te gjitha te mirat...
PMMSN
Top
Replikanti
Postuar nė: 13.01.2007, 04:32
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 66
Antari Nr: 5055
Bashkangjitur: 03.01.2007



0: G3ntleman dhe 0: Ardi_Pr
qa flisni more:
[sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem]
Ebu Derda dhe Hasan Basri kanė thėnė:
LA ILAHE IL-LALL-LLAH MUHAMMEDUN RESULULL-LLAH
All-llahu [subhanehu ve teala] thotė:
(El-Enam: 44)

E sipas jush qa duhet me ba, mu kthy kah Meka dhe mu lut mi nal vitet mos me ec!

Kujt po i predikoni ju, dhe a mundeni me marr me mend se jeni tu bastardu me kėto qė i shkruani nėpėr forume.

Mė tregoni ju mua, kur keni qenė tė vegjėl, e keni ditur se nuk ka Babadimėr?
Predikoni tė afėrve tuaj dhe fėmijėve tuaj se si duhet mu mėrzit kur t'vjen viti i ri dhe leni forumet se na u shpifėt.

Me kėto qė shkruani, njė ditė do'ua shohim sherrin.
PM
Top
meshirues
Postuar nė: 19.01.2007, 05:21
Quote Post


Mundohem tė kyqem nė bisedė
**

Posti: Antarė
Postime: 13
Antari Nr: 5285
Bashkangjitur: 16.01.2007



sa e shoh une personalish ju qe e keni hapur kete teme dua tju them se jetoni kot , dhe nuk keni ide per jete , me vjen keq , shum keq pasi jeni shum pesimista dhe keni frige nga jeta , te festosh vitin e ri esht dicka shum e natirshme , nese mundoheni te shani boten e cevilizuar e keni shum gabim , ma sa shoh une ju duket vetja ajnshtanet e musliamneve dhe ndjeheni shum krenar para zotit per budallalleqet qe jeni duke shkruar ne kete faqe , apo mendoni se do fitoni xhenetin qe jeni bere hoxhallare , turp atyre qe kan edukuar nxenes si ju , zgjohuni o njerez , ne duhet ta luftojm prapambetesin e jo ta mbjellim ,po te keni mundesi festoni cdo dite te vitit shijohe jeten dhe mjaft me perallat e para 500 vjeteve , do ju kisha dhan nje keshille qe beni mundesit vetes dhe shijoeni veten dhe gjith ate qe na e ka dhen natira ,
PM
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio