Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


Faqe: (2) [1] 2   ( Kalo tek postimi i parė i palexuar ) Reply to this topicStart new topicStart Poll

> USHT vazhdon me kuadėr tė dobėt, Punėsimet nė USHT
Cusack
Postuar nė: 28.12.2006, 16:26
Quote Post


Carpe Diem
*****

Posti: Admin Forumi
Postime: 10747
Antari Nr: 4199
Bashkangjitur: 24.11.2006Ne nje konference shtypi te dhene per gazetare sot nga rektori i USHT-se, z. Sadi BEXHETI, mes tjerash u tha se ne kete konkurs punesimesh do pranohen Profesore me tituj te larte shkencore dhe asistente me pergatitje profesionale te cilet si kriter duhet te plotesojne mes tjerash dhe noten mesatare mbi 8.0.

Momentalisht, ne USHT ka asistente te cilet s'kane ndonje te kaluar te mire sa i takon kriterit te notes mesatare.

- C'do behet me ta? Do i heq nga puna rektori apo do vazhdoje t'i mbaje aty?

- C'mendoni ju mbi keto?

- Dini ndonje rast konkret me te cilin mund ta ilustroni rastin?

Ju ftojme te denonconi rastet qe dini mbi asistente aktuale te cilet kane qene te dobet si studente! Jeni te inkurajuar te sillni dhe emrat ketu !

P.S.
Kjo teme hapet per te shqyrtuar cilesine akademike te mesimdhenesve dhe asistenteve te tyre ne kete institucion te larte arsimor, prandaj per te miren e USHT-se, jepni kontributin tuaj ketu!


----------------------------------------
Mos ia fal cdokujt kenaqesine te mendoje qe eshte dikush ne jeten tende. Aq me pak dikujt qe s'e ka problem nese je ti ose dikush tjeter!
Miss.Blue
PM
Top
xami
Postuar nė: 28.12.2006, 18:52
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 114
Antari Nr: 3468
Bashkangjitur: 20.10.2006Duhet me i largu zotri ato asistent qe se kane mesataren 8.0,por ku me gjet kuadro te reja?...!!
PM
Top
genc gashi
Postuar nė: 28.12.2006, 21:19
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 670
Antari Nr: 4909
Bashkangjitur: 27.12.2006Bashkim Ademi eshte ende asistent nuk e dij perse nuk e largojn.
Besoj dhe shpresoj se te gjithe ata qe nuk e meritojn te largohen nga rektori sepse ne studentet kerkojm njeres qe din e jo qe lavdrohen se kan kry Magistratura te fallcifikume duke ja pregaditur dekani i Jurdikut te "Kiril i Metodi" dhe te mbahet ai ne kete pune.
Deri sa do te kete njeres te till sdo kete kualitet ne USHT.

Edhe nje here e pershendes Rektorin per punen qe e ka nise se sic duket eshte duke punuar per 2 muaj sa qe ka punuar Beadini per 4 vjet.
Kur se kam besuar se do te punohet kaq shume ne USHT dhe asnjher skam pare qe Rektori te jete i hapur dhe te jete i shoqeruar me studentet deri ne ate shkalle qe te jete moshtar i studenteve.
Kjo eshte per tu pershendetur dhe shpresoj se viti 2007 do te jete me vizone te reja me vullnet te mire dhe USHT-ja te jete nje nder Universitet me me peshe ne Ballkan.


----------------------------------------
Shqip flas, shqip godas, shqip shkruaj, shqip shaj, kshtu qe edhe VETEM shqipe q*!!!
PMMSN
Top
xami
Postuar nė: 29.12.2006, 20:44
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 114
Antari Nr: 3468
Bashkangjitur: 20.10.2006genci...mos haro se ai eshte jolegjitim....kaq kisha me thasn
PM
Top
Uskana2006
Postuar nė: 29.12.2006, 21:27
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2765
Antari Nr: 1800
Bashkangjitur: 21.07.2006
Kush e ka noten 8 nuk do te thote se ai individ eshte i kualifikuar me teper se ai qe ka note me te ulet se ne kete sistemin arsimore te jonin miqesia dhe intervenimet punojne edhe metutje.
Derisa nuk ka cilesi me te mire nuk duhet te merret ajo gje si kritere por duhet te merren me teper kritere per punesim.
Ne Fakultetin Elektroteknik ne Shkup lexova se ka mbi 40 studenta me note mbi 9, vetem per te marre bursa, a e dini se ēka do te thote me pas note 8 e 9, ne nje lende ne arsimin e larte, krejt Ajnshtajnia bre zoteri kurse Maqedonia s'ka rryme,,,,
PM
Top
Strugani
Postuar nė: 30.12.2006, 06:17
Quote Post


Mundohem tė kyqem nė bisedė
**

Posti: Antarė
Postime: 25
Antari Nr: 1122
Bashkangjitur: 09.05.2006Ka rast ne Degen e Anglishtes ku eshte falsifikuara nota mesatare e fakultetit te kryere ne Prishtine. Ne vend te 6+ sa ishte, eshte evidentuare si 8. Le ti shqyrtoje USHT-ja deftesat e notave the do te binded edhe vete, kuptohet, nese eshte e interesuare te "luftoje" falsifikimet ne USHT.
PM
Top
eMAD
Postuar nė: 01.01.2007, 00:23
Quote Post


Mundohem tė kyqem nė bisedė
**

Posti: Antarė
Postime: 10
Antari Nr: 5009
Bashkangjitur: 01.01.2007Sigurisht qe USHT-ja do te kete kuadre te dobeta derisa shoqeria jone shqiptare nuk vetedisohet, dhe nga vete ky fakt eshte e paket nocioni mjerim te thuhet ne kete situat qe gjendemi ne shqiptaret e Maqedonis.Cka presim kur edhe rektori nderrohet me dhune?Cka presim kur rrihen studentet?Sigurisht qe nuk do te presim progres, por vetem do te mbetemi te zhgenjyer me endrrat tona te paprekura.
PMUsers WebsiteIntegrity Messenger IM
Top
Cusack
Postuar nė: 03.01.2007, 18:56
Quote Post


Carpe Diem
*****

Posti: Admin Forumi
Postime: 10747
Antari Nr: 4199
Bashkangjitur: 24.11.2006Si duket ne vend te ecjes perpara, USHT e administruar nga rektori i ri, po ben hapa mbrapa.

Keto dite u morr vesh se prorektori i USHT-se, prof. Arifikmet XHEMAILI (i caktuar prorektor se fundmi nga rektori aktual z. Sadi BEXHETI i cili ka anashkaluar procedurat e nevojshme te parapara me Rregulloren e USHT-se, sipas se ciles prorektori duhet nominuar dhe vendosur nga SENATI), ka punesuar ne USHT (administrate dhe fakultete te ndryshme) shtate antare te familjes se tij.

Viktime e ketij NEPOTIZMI do jene studentet te cilet mbase do degjojne ligjeratat nga djali i padiplomuar i prorektorit XHEMAILI, Agon Xhemailit.

Me sa shohim, reformat ne USHT te propaganduara kohe me pare nga rektori i sapovendosur po ecin hapave te punes se z. Nexhbedin BEADINI, ish rektor USHT.

Per te qene ironia me e madhe, nepotizmi s'kufizohet ketu. Te punesuar ne USHT nga familja e prorektorit, nder te tjera jane edhe bashkeshortja e tij, e fejuara e djalit te tij dhe te aferm te tjere.

Ju ftoj edhe njehere qe te denonconi dhe ju raste te tjera te ngjashme me keto! Per te miren e USHT-se.


----------------------------------------
Mos ia fal cdokujt kenaqesine te mendoje qe eshte dikush ne jeten tende. Aq me pak dikujt qe s'e ka problem nese je ti ose dikush tjeter!
Miss.Blue
PM
Top
Uskana2006
Postuar nė: 03.01.2007, 19:22
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2765
Antari Nr: 1800
Bashkangjitur: 21.07.2006
Siē duket, rekrutimet per vendet e punes behen ne baze partiake, vazhdojne ne avazin e vjeter, po mbas 4 vjetesh do te vijne zgjedhjet tjera,
Ne mungese te perspektives qe te punesohen ne tjeter vend, Shqiptaret bejne lufte ne mes vedi qe te punesohen ne Univerzitet, i vetmi subjekt i cili puneson Shqiptare, ku jane premtimet e partive politike?
Univerziteti duhet te mos politizohet, partite duhet te mbesin jashte ndikimit ne Univerzitet? Aty duhet te behet kerkim dhe shkence? Jo politike;
PM
Top
aristoteli
Postuar nė: 10.01.2007, 23:40
Quote Post


voglushi i madh
*****

Posti: Antarė
Postime: 268
Antari Nr: 1010
Bashkangjitur: 12.04.2006Cka u be me konkursin qe ishte a jane pranuar serish me kartela te partise ne pushtet apo jan punsuar familjaret e rektorit din ndonje gje ndonjeri se cilet profesor dhe asistent jane punsuar ne USHT per veq Familjes XHEMAILI


----------------------------------------
Qė flasin keq pėr mua nė mungesėn time nuk ka asnjė rėndėsi, se nė mungesė pranoj edhe tė rrahin
PM
Top
tetovari-007
Postuar nė: 19.03.2007, 20:43
Quote Post


Jam nė rrjedhoja
***

Posti: Antarė
Postime: 37
Antari Nr: 6435
Bashkangjitur: 19.03.2007Une personalisht e njoh nje rast konkret dhe tipik per tragjedine e cila edhe sot po zhvillohet edhe pse rektori i ri ka deklaruar se do ti pastroje keta gjera.

Agim Shabani, afer 50 vjecar dhe anterat i PDSH-se. Zoteriu para hapjes se USHT-se punonte ne komune si mbykqyres i mbeturinave dhe berllokeve ne komunen e Tetoves. Sot zoteriu posedon magjistrature nga Bullgaria dhe Doktorature nga Serbia (Nishi).
Zoteriu Agim Shabani momentalisht ligjeron kimi ne USHT-te. Per dy vite zoteriu arriti te magjistroj dhe doktoroj. Nje kohe te gjate kam menduar me vete, se ndoshta kemi pas nje gjeni ne radhet tona dhe eshte ne gjendje aq shpejt ti kryeje te gjitha. Por ne gjenialitetin e tij nuk jam i bindur. Ne nje bisedim me zoteriun i kerkova nje kopje nga puna e magjistratures dhe doktoratures, kurse ai me tha se nuk ka dhe ne bullgari dhe serbi nuk eshte e nevojshme punime me shkrim.


Cka mendoni ju per persona te tille?[B]
PM
Top
sekret-84
Postuar nė: 19.03.2007, 21:04
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 439
Antari Nr: 5950
Bashkangjitur: 19.02.2007MASHALLA PER SADI BEXHETIN "MOS E MERNI MSYSH" AI ESHTE VEGEL PUNE NE USHT PO NE VEGLA DALLOHEN SI ARIFIKMETI PI SADISSE KUSH ESHTE CKA?SMERET VESHT DHE KJO SESHTE PER TU CUDITUR SE ARIFIKMET XHEMAILI KA PUNESU DJALIN E VETE QE I NGJANE NJE TRUPROJE E JO ASISTENT BASHK ME NUSEN E VETE TE BEJNE DASHURI NE UNIVERSITET KUSH ESHTE BEXHET TOCI SI BALON E AI PERPILON PLAN PER EDUKATEN FIZIKE ...
KESHTU REFORMA SI TE NEXHES PATEM HAJT SADI HAJT SE I KE HYP PELES PREJ KUR KE ARDHE
MEQE MBAS VETE KE TIPA SI ARIFIKMETI E BEXHET TOOOOOCIII
PM
Top
tetovari-007
Postuar nė: 19.03.2007, 21:12
Quote Post


Jam nė rrjedhoja
***

Posti: Antarė
Postime: 37
Antari Nr: 6435
Bashkangjitur: 19.03.2007Arifikneti vet nuk e meriton te jete profesor ne USHT. AI nuk posedon as magjistratur e per doktorature te mos flasim. Eshte nje person i cili me heret ishte mesues i muzikes ne disa fshatra. pas ardhjes se PDSH ne pushtet, zoteriu ariti te behet mesuaes ne gjimnaz ne tetove. dhe nje person gjysemanalfabet eshte profesor ne USHT.
katastrofe e pashoq.

PM
Top
tringa_25
Postuar nė: 20.03.2007, 11:53
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 154
Antari Nr: 6444
Bashkangjitur: 20.03.2007po eshte shume e vertet se USHT po vazhdon me kengen e vjeter vetem eshte ndrru pak a shume orkestra ne baz te deshirave te z.Ruzhdi Matoshi nga pdsh une posedoj mjaft fakte te tilla po po ju jap vetem nje p.sh Q.XH. qe nuk e di as ai vet se qfare pune kryen ne usht dhe eshte se bashku me dy vllezer te cilet nuk kan ndonje kualifikim.............Sinqerisht te nderuar koleg universiteti eshte vendi ku me se paku na duhet politika por q'te bejm kur ajo eshte e kyqur dhe i ka rrenjet thell ne vatrat tona shkollore dhe rrektori i sapo zgjedhur ne kete post eshte vetem figur shahu a tjeter kush i luan lojen..........ne studentet duhet te jemi syqel me shume se kurr sepse sot kur ne te gjithe boten nje shtet e qeverisin figurat me te poshtra te atij shteti e kjo po ndodh edhe meR.M. EEEEEEEEEEE VAJHALLI PER NE O KOLEG.........
PM
Top
fato1
Postuar nė: 21.03.2007, 09:06
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 5435
Antari Nr: 5088
Bashkangjitur: 04.01.2007kjo gjendje ne usht eshte katastrofe per te gjith ne ........
vin profesori ne ligjerate edhe thot se jam tu e ba gati nje liber(te cilin e pergatiti per jo me shum se 2 jave edhe thot jam doktor shkence e ku e di cfar) e kush nuk do e mare nuk ka me hy ne provim edhe tash studentet jan te detyrauar ta marin librin a nga ana tjeter te thot un nuk detyroj asnje ta mer librim kush te doje le ta mer........

me vjen shum keq qe po punesohen lloj lloj njerezish ne usht a ka te tjere qe me te vertet e meritojn te jen e pershkak te ndonje arsye te kote nuk mundin ....po inshalla do behet ma mir
(sikur ta dija se nese e tregoj emrin e profesorit ketu do te ndryshoje dicka do e thoja por e di se do jete e kot jo se nuk do zgjidhet problemi po do bahet edhe ma i madh ky problem ...kshuqe do vazhdojm me i duru keto sjellje dhe veprime te profesoreve e them kete me keqardhje)

ju pershendes
PM
Top

Topic Options Faqe: (2) [1] 2  Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio