Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


Faqe: (3) [1] 2 3   ( Kalo tek postimi i parė i palexuar ) Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Aborti nė shtim e sipėr!
Guantanamo
  Postuar nė: 01.01.2007, 23:29
Quote Post


Mundohem tė kyqem nė bisedė
**

Posti: Antarė
Postime: 27
Antari Nr: 4645
Bashkangjitur: 13.12.2006Eshte trondites fakti se rastet e abortit dita-dites po marrin hov.
Cfare mendoni ju, aborti eshte i drejte apo jo?
Cilat arsye me shume ndikojne qe nje femer te abortoje?
PM
Top
fotoni
Postuar nė: 02.01.2007, 10:25
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 144
Antari Nr: 350
Bashkangjitur: 26.06.2005"...te mos i mbytni femijet tuaj per shkak te varferise, sepse Ne u ushqejme juve dhe ata, te mos u afroheni mekateve te hapta apo te fshehta, mos e mbytni njeriun sepse mbytjen e tij e ndaloi All-llahu, perpos kur eshte me vend. Keto jane porosite e Tij, keshtu qe te mendoni thelle." (Kur'an;6:151).
PMMSN
Top
fato1
Postuar nė: 25.03.2007, 14:35
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 5435
Antari Nr: 5088
Bashkangjitur: 04.01.2007Nuk eshte i drejt aspak aborti ,zoti mer dhe zoti jep shpirtin njeriut..per te mos e zgjatur me shum i bashkohem asaj replike qe ka bere fotoni nuk duhet then me teper ai ajet kuranor i sqaron te gjitha...

kaloni bukur
PM
Top
ar_dita
Postuar nė: 25.03.2007, 15:36
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 78
Antari Nr: 6546
Bashkangjitur: 24.03.2007e cka per abortet spontane qe dita dites ndodhin?kush eshte fajtor
PM
Top
fato1
Postuar nė: 25.03.2007, 17:22
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 5435
Antari Nr: 5088
Bashkangjitur: 04.01.2007ar_dita lexoje mir ate qka ka shkruar fotoni edhe e kupton..kuptohet nese don me kuptu

ju pershendes respekte
PM
Top
Senatori_TeT
Postuar nė: 25.03.2007, 18:33
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2032
Antari Nr: 5504
Bashkangjitur: 28.01.2007Qasja vend e pavend drejt modernes te shpie ne marrdhenie jashtemartesore,e nga fakti se familja nuk informon femijen e vet per rreziqet qe i kanosen nga nje veprim i tille(nga shkaku se MBARRE), te tillet marin informata neper tv(nga filma te ndryshem),te shumtat te gabueshme dhe pa perdorur fare mbrojtje a pa menduar fare e "hane peten me kungell per kaftjall"!
Keto informata femija duhet nga e ema t'i merr apo nga i ati,nuk duhet lejuar qe femija te ngel ne krahet e kohes,e te lekundet kah te fryn era.
Nese kjo arrihet,atehere besoj qe edhe keto negativitete do te permiresohen,Insha-All-llah!
Aborti nuk eshte aspak i drejte,por ja qe nga faji i mosinformimit ndodh qe te ngel shtatzane,e ndoshta edhe nga deshira e flakte per seks(?!),e edhe detyrohet te aborton se me pas baba nuk e pranon ne shtepi...
Kurreshtja e madhe te con cdohere ne gabim.mosdija te con ne humbje!te dyja keto kur i bashkojme,kurreshtje e madhe te provosh nje gje qe nuk ke fare informata e dijeni,te con ne gabim trashanik,ne kesi raste te besh vrasje te femijes tend!


----------------------------------------
Perparesia e te mencurit qendron aty se cdohere mundet te shtiret si i marre!

I'm just a soul whose intentions are good,oh Lord please don't let me be misunderstood.(Yusuf Islam)

Duke shkuar dit' e net,
E duke ndėrruarė moti,
Vemi si lumi nė det,
Nga Zoti,prapė tek Zoti.(Naim Frashėri)

Njeri i zoti nuk eshte ai qe s ka te meta, po ai qe i pranon te metat e tij.(Sami Frashėri)

Nje Shqiptar vlen sa 1000 njerez,2 shqiptare nuk vlejne asgje.(Faik Konica)
PM
Top
Dredheza
Postuar nė: 07.03.2008, 15:52
Quote Post


Įngel rebelde
*****

Posti: Admin
Postime: 15995
Antari Nr: 6
Bashkangjitur: 28.11.2004Femra eshte e lire te bej zgjedhjen e saj, duke u konsultuar me pare me doktorin e saj dhe me ndergjegjen.
Eshte i drejte apo jo aborti, varet nga rrethanat ne te cilat ndodhet femra.
Mendoj se mekat me i madh eshte ta braktisesh femijen ne lindje, duke e lene ne meshire te fatit.
Nqse femra gjate shtatzanise ka probleme, dhe zbulohet nga analizat paraprake qe femija do te linde i semure, si mendoni? Duhet sjelle ne jete dikush qe eshte i destinuar te vdesi???


----------------------------------------
Sic vis pacem, para bellum!

Beneficium accipere libertatem est vendere
PM
Top
ringjallje
Postuar nė: 07.03.2008, 16:51
Quote Post


Na ndejk nga koha nė kohė
****

Posti: Antarė
Postime: 49
Antari Nr: 13757
Bashkangjitur: 19.02.2008Nuk po flas nga ana fetare por ajo morale...

Ku ndodhet moraliteti te nje rini, me sakte, te nje vajze, e cila kryen akte seksuale para marteses? Eshte shume e qarte se feja e ndalon kete por, ja, neqoftese nuk bazohemi ne fe, c`te mira dhe te keqija sjell ky veprim para martese, kemi menduar ndonjehere???

Pervec satisfakcionit momental, qe mund te quhet perfitim pozitiv, c`te mire tjeter sjell seksi paramartesor?... Nese dikush nuk mendon keshtu atehere pres te me numeron disa ose te pakten nje perfitim pozitiv nga ky akt paramartesor...


Ndoshta ne njefare menyre dola nga tema, por aborti i shtuar eshte rezultat direkt i seksit paramartesor.

PM
Top
Dredheza
Postuar nė: 07.03.2008, 17:09
Quote Post


Įngel rebelde
*****

Posti: Admin
Postime: 15995
Antari Nr: 6
Bashkangjitur: 28.11.2004 Citim (ringjallje @ 07.03.2008, 16:51)
Nuk po flas nga ana fetare por ajo morale...

Ku ndodhet moraliteti te nje rini, me sakte, te nje vajze, e cila kryen akte seksuale para marteses? Eshte shume e qarte se feja e ndalon kete por, ja, neqoftese nuk bazohemi ne fe, c`te mira dhe te keqija sjell ky veprim para martese, kemi menduar ndonjehere???


Ringjallje, duhet patjeter te percaktoje gjinine e rinise qe kryen seks paramartesor? Nje vajze qe kryen mardhenie seksuale para marteses me siguri i kryen me nje mashkull. Ku qendron moraliteti i nje mashkulli qe kryen mardhenie seksuale para marteses sipas teje??? Dhe nje femer qe mbetet shtatzane, nuk mbetet me frymen e shenjte, por me nje mashkull. Se kuptoj pse duhet ta mari fajin femra per nje shtatzani te padeshiruar dhe jo mashkulli, i cili duhet te kishte treguar me shume kujdes. Dhe nje femer asnjehere nuk vendos ta abortoje femijen pa u konsultuar me pare me mashkullin e saj. Jane me te shumtat rastet qe nje femer ka abortuar sepse keshtu i ka thene mashkulli dhe jo sepse ajo ka deshiruar vete.

Ndaj ju nuk jeni askush per te gjykuar! Sepse meshkujt jane aq bashkefajtor sa dhe femra.


----------------------------------------
Sic vis pacem, para bellum!

Beneficium accipere libertatem est vendere
PM
Top
ringjallje
Postuar nė: 07.03.2008, 17:32
Quote Post


Na ndejk nga koha nė kohė
****

Posti: Antarė
Postime: 49
Antari Nr: 13757
Bashkangjitur: 19.02.2008 Citim (Dredheza @ 07.03.2008, 17:09)
Ringjallje, duhet patjeter te percaktoje gjinine e rinise qe kryen seks paramartesor? Nje vajze qe kryen mardhenie seksuale para marteses me siguri i kryen me nje mashkull. Ku qendron moraliteti i nje mashkulli qe kryen mardhenie seksuale para marteses sipas teje??? Dhe nje femer qe mbetet shtatzane, nuk mbetet me frymen e shenjte, por me nje mashkull. Se kuptoj pse duhet ta mari fajin femra per nje shtatzani te padeshiruar dhe jo mashkulli, i cili duhet te kishte treguar me shume kujdes. Dhe nje femer asnjehere nuk vendos ta abortoje femijen pa u konsultuar me pare me mashkullin e saj. Jane me te shumtat rastet qe nje femer ka abortuar sepse keshtu i ka thene mashkulli dhe jo sepse ajo ka deshiruar vete.

Ndaj ju nuk jeni askush per te gjykuar! Sepse meshkujt jane aq bashkefajtor sa dhe femra.

Meqenese abortin e bejne vajzat e jo djemt, une fola per vajzat smil3dbd4d4e4c4f2.gif

POR, faji nuk qendron vetem te vajzat, une fola ne pergjithesi per seksin paramartesor, dhe pasojat e tij...

Pasojat direkte te ketij akti, deshte apo sdeshte ti (Dredheze), i ndjen vajza, me shtatzanine e padeshiruar. Prandaj ne thelb, vajza eshte fajtorja direkte, sepse nese ajo nuk do kishte pranuar ti ndermer ato veprime, ndryshe do te ishte puna...

Abortin e gjykoj une personalisht, dhe nuk e arsyetoj asesi, sepse ky akt ne fakt eshte VRASJE...
PM
Top
erda
Postuar nė: 07.03.2008, 17:48
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 227
Antari Nr: 13258
Bashkangjitur: 30.01.2008Nese aborti behet nga mosha 20 vjec e siper eshte normale pasi nuk mund te sillet ne bote nje krijese e cila per formimi e vet duhet shume perkushtim,dhe nese nuk jemi te afte per tja krijuar kushtet aborti eshte normal.Ne moshat e vogla aborti eshte i pranueshem pasi femija nuk mund te edukuje femije.
Nese ne vendin tone numri i abortit eshte ne ritje kjo tregon qe akoma nuk jemi te vetdijshem mbi jeten seksuale,nuk kemi njohuri mbi planifikimin familjar,ose jemi pre e ideologjise qe te arijm ne modernizimin e larte dhe te bejm veprime qe u perkasin njerezve te rritur per tu mos u prejashtuar nga shoqeria!Aborti ne keto raste eshte i domosdoshem.Kafshet e kan shtimin si qellim te vazhdimit te llojit dhe per kete arsye ne periudha te vecanta ēiftezohen me llojin e tyre pra nuk behet fjale per nje partneritet por synim i shtimit dhe vazhdueshmerise se llojit.Ndersa njerezit jan kafshe qe jan te zhvilluara mentalisht dhe sentimentalisht prandaj keto dukuri jane te pranueshme.
Na duhet pak edukate dhe pak njohuri.


Ky postim ėshtė ndryshuar nga erda nė 07.03.2008, 17:48


----------------------------------------
""Shqiponjat fluturojne vetem ndersa laraskat fluturojne tufe"""
PM
Top
Dredheza
Postuar nė: 07.03.2008, 18:03
Quote Post


Įngel rebelde
*****

Posti: Admin
Postime: 15995
Antari Nr: 6
Bashkangjitur: 28.11.2004 Citim (ringjallje @ 07.03.2008, 17:32)


Pasojat direkte te ketij akti, deshte apo sdeshte ti (Dredheze), i ndjen vajza, me shtatzanine e padeshiruar. Prandaj ne thelb, vajza eshte fajtorja direkte, sepse nese ajo nuk do kishte pranuar ti ndermer ato veprime, ndryshe do te ishte puna...


Sipas teje mashkulli nuk mban pergjegjesi per veprimet qe ndermer??? Atehere pse i jep mbiemrin e tij femijes mashkulli nqse femija eshte vetem dhe vetem pergjegjesia e femres sipas teje???? Femra nuk do kishte pranuar t'i ndermerte ato veprime nqse mashkulli nuk do t'ja kishte propozuar si veprim!

Nuk mund t'ja vesh fajin seksit paramartesor, hapi syte dhe shiko perreth cfare ndodh ne bote. Edhe grate e martuara abortojne. Sipas teje dhe ne rastin e semundjeve seksualisht te transmetueshme faji eshte i seksit paramartesor??? (Me falni qe dola nga tema). Seksi paramartesor derisa te kryhet ne menyre te sigurte, nuk krijon probleme as per nje shtatzani te padeshiruar as per infekrimin nga semundje seksualisht te transmetueshme.
Per mendimin tim abortet ndodhin dhe per faj te meshkujve te cilet tregohen frikacak dhe nuk marin persiper pergjegjesite e tyre. Pse nuk pyet ne fillim per kushtet qe e cojne nje femer te mar nje vendim te tille, por e gjykon. Fjala me e sakte ne shqip eshte paragjykon.

Ky postim ėshtė ndryshuar nga Dredheza nė 07.03.2008, 18:05


----------------------------------------
Sic vis pacem, para bellum!

Beneficium accipere libertatem est vendere
PM
Top
Senatori_TeT
Postuar nė: 07.03.2008, 18:59
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2032
Antari Nr: 5504
Bashkangjitur: 28.01.2007Dredheza te flasim mbi statistikat e abortit ne vend smil3dbd4e398ff7b.gif 75% e ne mos me shume ndodhin abortime nga vajza te cilat,se pari kryejne marredhenie jashtemartesore,se dyti vetem kane degjuar per seksin dhe sa i lezeēem qe eshte,se treti nuk kane 2 lidhje me jeten,e nuk e vene gishtin ne Koke per pasojat e metejme dhe se 4 skane lidhje me mjetet mbrojtese perkatesisht prezervativet apo tabletat e ndryshme.Atehere mashkulli nuk mundet te jete fajtori kryesor per shtatzenine e femres,derisa asaj nuk i kendet te ben seks me prezervativ smil3dbd4e398ff7b.gif me pas,femrat e tilla,shiten si te ditura,por ne fakt nuk dine asgje!Sepse,jeta seksuale e filluar para marteses behet si fenomen i perditshem,e per te tille njerez,eshte irelevante se a kane 100 apo 1000 partnere te ndryshem.me pas me thuaj,si do munden te tillet te ēojne jete bashkeshortore?
Statistikat ne perendim deshmojne,se 60%e martesave deshtojne,si pasoje e marredhenieve te shumta seksuale paramartesore.Lere ti boten se ne nuk jemi bota,neve jemi shqiptar,me tradite,me kulture,me moral(se paku kemi qene[ah Shqypni moj e mjera Shqypni,kush t'ka qitun me krye n'hi smil3dbd4d75edb5e.gif ]),nuk kemi tradite neve te nxjerrim k****a ne pah.e menyra me e mire per te mos ardhur deri tek shtatzenite e padeshiruara,eshte te pritet me jeten seksuale deri pas martese.Kaq,jo te bejme diskutime boshe,mashkulli fajtor,jo femra fajtore...


----------------------------------------
Perparesia e te mencurit qendron aty se cdohere mundet te shtiret si i marre!

I'm just a soul whose intentions are good,oh Lord please don't let me be misunderstood.(Yusuf Islam)

Duke shkuar dit' e net,
E duke ndėrruarė moti,
Vemi si lumi nė det,
Nga Zoti,prapė tek Zoti.(Naim Frashėri)

Njeri i zoti nuk eshte ai qe s ka te meta, po ai qe i pranon te metat e tij.(Sami Frashėri)

Nje Shqiptar vlen sa 1000 njerez,2 shqiptare nuk vlejne asgje.(Faik Konica)
PM
Top
ndeshkuesi
Postuar nė: 07.03.2008, 19:02
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 1151
Antari Nr: 4817
Bashkangjitur: 21.12.2006 Citim (Dredheza @ 07.03.2008, 17:09)
Ringjallje, duhet patjeter te percaktoje gjinine e rinise qe kryen seks paramartesor? Nje vajze qe kryen mardhenie seksuale para marteses me siguri i kryen me nje mashkull. Ku qendron moraliteti i nje mashkulli qe kryen mardhenie seksuale para marteses sipas teje??? Dhe nje femer qe mbetet shtatzane, nuk mbetet me frymen e shenjte, por me nje mashkull. Se kuptoj pse duhet ta mari fajin femra per nje shtatzani te padeshiruar dhe jo mashkulli, i cili duhet te kishte treguar me shume kujdes. Dhe nje femer asnjehere nuk vendos ta abortoje femijen pa u konsultuar me pare me mashkullin e saj. Jane me te shumtat rastet qe nje femer ka abortuar sepse keshtu i ka thene mashkulli dhe jo sepse ajo ka deshiruar vete.

Ndaj ju nuk jeni askush per te gjykuar! Sepse meshkujt jane aq bashkefajtor sa dhe femra.

Po ajo femra qe mendon ti qe nuk ka faj a nuk pat familje te konsultohet nje her me familjen nje her kur ky mashkulli i shprehi dashurine a ?
Apo kishte qejf te bej sex e mos miret vesht dhe neser pune e madhe e mer apo jo aj mashkulli per grua.....
Ne ket bote krejt laskrat kane bisht por vdekja vjen shpejt dhe atje ndryshe do jene do pune.
Une kam propozu shum femra ma i ri por kam ndodh ne do femra serioze qe me pare me ka thene dil me vellaun tim bisedo e pastaj shohim e bejm......a kto femrat qe bejn aborte jane kurva te mallkuara......qe mendojn se krejt jeta eshte nje penis i madh.
PM
Top
fireman
Postuar nė: 07.03.2008, 21:07
Quote Post


Mundohem tė kyqem nė bisedė
**

Posti: Antarė
Postime: 23
Antari Nr: 13592
Bashkangjitur: 11.02.2008hey pershendetje per te gjith ej sa e logjikoj kete gje une aborti ashte vetem per ata vajza apo gra pa mar parasysh qe jane me than me fene te dobet dhe thjesht me than smenojn per ate bote te ardhshme ata menojn thjesht vetem per knaqesin e kesaj bote ama nejse si do qe te jet zoti i mallkoft ata qe marin ne qafe jeten e najkuj ani se sjan te lindur ama kan shpirt kerkoj falje ne kam gabu diqka me respekte te vecanta per ju koleg te nderuar
PM
Top

Topic Options Faqe: (3) [1] 2 3  Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio