Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


Faqe: (2) [1] 2   ( Kalo tek postimi i parė i palexuar ) Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Arber Xhaferri dhe shpifjet ndaj Jasharajve
ardi_pr
  Postuar nė: 09.01.2007, 12:54
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 811
Antari Nr: 1964
Bashkangjitur: 03.08.2006Kryetari i PDSH-se Arber Xhaferri ne nje shkrim te tijin kontraverz ka shpifur ne menyre ironike, idiotike ku thote se paska "zbuluar" se Adem Jashari dhe familja e tij ishin te krishtere, respektivisht kishin besim Biblik.

Cfare "zbulimi" be, a edhe schkenctar e historian na u bane o Arber Xhaferr a hajde bac hajde, te gjithe e dine se Adem Jashari ishte musliman me bindje dhe nė shprehje dhe ai kurr se ka mohu nje gje te tillė, pastaj baba i ademit ka qene medresant, hoxhe Shabani, pastaj ishte mesues fshati njeri namazli e besimtar, ai ne sulmin e dyte qe iu be ne ramazan ne muajin mars 1998 eshte deklaruar ne TV permes telefonit ku tregon sesi pasi kishte mbaruar syfyrin dhe fale namazin e sabahut ka degjuar krismat e sulmit te forcave serbe! kete deklarate e ka degjuar tere bota!

Haram te qofshin Votat e shqipetareve musliman o Xhaferr

Ja shkrimi i tij ne gazeten pro-sllave shekulli:


Njohja e sė ligės


Nga Arbėn Xhaferri
09-01-2007


Ftesa qe te marr pjese ne aktivitet e FLSH-se, per ta shpalle 17 janarin si dite lutjeje dhe reflektimi (persiatjeje) me intrigoi jashtė mase, ngaqe nje kohe te gjate ndjej nevojen e krijimit te nje institucioni, te nje shkasi qe do te nxiste shqiptarin te beje introspeksionin, ta inspektoje vetveten, te reflektoje jo vetem per bemat e te tjereve, por edhe te vetvetes. Siē dihet, Kisha Katolike, permes institucionit te rrefimit ka krijuar pretekstin qe njeriu, besimtari, permes rrefimit ta zbuloje te ligen ne vetvete dhe duke u aftesuar ta njohe ate, te filloje te ballafaqohet me te, ta munde ate. Filozofet antike, veēmas, Aristoteli mendonte se ai qe nuk e njeh te ligen, eshte e lige absolute, vete djalli.
Se kendejmi, njohja e se liges eshte parakusht per kontrollimin, parandalimin e saj. Mosnjohja e se liges eshte parakusht i legalizimit, legjitimimit dhe perfundimisht i adhurimit te saj. Shqiptaret, si kurre me pare kane nevoje per trajnim, per aftesim qe ne menyre sa me efikase, te fillojne ta inspektojne vetveten, ta zbulojne te ligen, ēfaredo forme qofte ajo dhe mekanizmat, pretekstet qe e legjitimojne ate. Pa njohje nuk ka vetedijesim, ndergjegjesim, qe eshte faza e pare e relativizimit moral.
Per keto fenomene, kam filluar te mendoj pas informimit per permasat titanike te rezistences dhe te besimit biblik te familjes se Jasharajve. Ne ato momente ne nuk ishim te vetedijshem per aktin moral dhe atdhetar te kesaj familjeje. Fjala deshmor, ngerthen ne vete idene e dėshmimit, se beson ne Zot dhe se je i gatshem ta deshmosh kete, duke e flijuar veten apo te afermit. Jasharajt, si Abrahami dikur e deshmuan kete, ne nje kontekst cinik dhe te rrezikshem socio-politik.
Kur ne filozofonim, profetizonim, belbezonim per teorite tona gjeostrategjike, kur plot sqime i rrufisnim kafete tona dhe kishim kujdes per manirat dhe kotesite e tjera, dikush deshmonte se besonte ne qenien shqiptare, ne liri, dinjitet dhe integritet individual dhe kombetar. Ata me ciniket shkonin edhe me larg, krijonin teori qe edhe keto akte prometheike i cilesonin si kotesi. Ne sot, moralin, mburrjen tone e ushqejme nga kjo gurre, por ka edhe te tille qe vazhdojne te zhbejne ēdo gje. Kjo verberi morale, ky nihilizem qe e ve ne rrezik te teren, ne emer te pjeserishmes, nuk mund te parandalohet pa introspeksion, pa reflektim, pa njohje te se liges, qe pastaj vetevetiu do ta impononte ndjenjen e fajit, te pendeses dhe perfundimisht nevojen per lutje.
Ky projekt eshte sa i nevojshem po aq edhe i ndijshem, dhe duhet bere ēmos qe te perfundoje me sukses. Individi dhe komuniteti qe nuk kultivon nevojen per pendese, nuk arrin t'i korrigjoje gabimet.
*Ky tekst i ėshtė dėrguar nė formė letre, kreut tė njė organizate joqeveritare kėtu nė Tiranė, nė pėrgjigje tė ftesės sė kėtyre tė fundit, pėr pjesėmarrjen e z.Xhaferri nė njė aktivitet qė organizata nė fjalė e ka lanēuar si "Marshimi i Paqes". Titulli ėshtė i redaksisė


----------------------------------------
Atdhetar jam, por edhe fetar si duhet. Atdhetari pėrse turp tė ketė tek thotė e dua me shpirt fenė e vet. Hafiz Ali Korēa
PMYahoo
Top
INDEXI
Postuar nė: 10.01.2007, 00:58
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 569
Antari Nr: 3362
Bashkangjitur: 15.10.2006I nderuar ardi_pr, nuk ke se cka merresh me mafioz te cilet kane izoluar pasurine e gjithe shqiptareve dhe e kane lidhur shume ngusht per shpirtin e tyre.Te shohim ne diten e vorrimit te tij a do te kerkojne pendim te Zoti elektorati per te sic kerkoi Jezu Krishti per Magdalenen (Prostitut) , apo ndoshta do t`i bien ne sexhde ketij krimbi e qe definitivisht ai t`i ndjeje dhembjet e nates se Varrit...
PM
Top
ardi_pr
Postuar nė: 10.01.2007, 10:37
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 811
Antari Nr: 1964
Bashkangjitur: 03.08.2006 Citim (INDEXI @ 10.01.2007, 00:58)
Te shohim ne diten e vorrimit te tij a do te kerkojne pendim te Zoti elektorati per te sic kerkoi Jezu Krishti per Magdalenen (Prostitut) , apo ndoshta do t`i bien ne sexhde ketij krimbi e qe definitivisht ai t`i ndjeje dhembjet e nates se Varrit...


Kjo ishte e fort smil3dbd4e5e7563a.gif


----------------------------------------
Atdhetar jam, por edhe fetar si duhet. Atdhetari pėrse turp tė ketė tek thotė e dua me shpirt fenė e vet. Hafiz Ali Korēa
PMYahoo
Top
Terroristi
Postuar nė: 12.01.2007, 18:26
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 189
Antari Nr: 1858
Bashkangjitur: 25.07.2006hahah shum mir Arben Xhaferi e paska pshtjell ket genjeshter profesioniste por ne profil amatoresh."ADEM JASHARI" luften e ka fillu per zot e atdhe dhe e kish be thirje qe A.XH ta blei CD sepse kushton vetem 100 den dhe do ta shoh nje dokumentar ku thuhet se derisa familja e Jasharajve po hante Syfyr forcat ushtarko policore po krynin rethimin e kulles se Jasharajve....I kisha ba me dije kty far narkobossi se mos te meret me punet dhe fjalet qe si takloi atina por le ti qendroje besnik ashtu si ja ka dhan fjalen Gruefskit se per ket dhe shumj te tjer qe rin reth teje nuk asht e nevoishme dhe shqip me than duhet ta ken te ndaluar te flasiun per ksi gjera tung ju pershendes te gjithve..


----------------------------------------
LeGjIoNaRėT
PMIntegrity Messenger IMYahooMSN
Top
LirimShabani
Postuar nė: 12.01.2007, 19:51
Quote Post


Happy Soldier
*****

Posti: Antarė
Postime: 1858
Antari Nr: 2935
Bashkangjitur: 25.09.2006te nderuar

ne rivarimin e komandant SHPENDIT-Skerdilajd Llagami, i rene ne luften e vitit 2001 ne rrethine te Tetoves dhe i rivarosur ne Tirane, babai i tij, Bardhyl Llagami tha: "mbi te gjitha Shqiperia dhe mbi te Perendia". Me kete dua te them qe Adem Jasharin s'e kam takuar kurr mirepo mesiguri edhe aktiviteti i tij ka qene i ketille dhe per kete shkak SHPENDI ju bashkangjit kushtrimi te rrenies se Ademit me familje....


----------------------------------------
"Mallkue qoft njaj bir shqiptari, q'e ket gjuh t'perenis, trashigim qe ja la i pari, trashigim ai s'ja le fmis...."

"Bukuria qe vret...."

"The importance of being earnets..."
PM
Top
Ethnic Albanian
Postuar nė: 12.01.2007, 23:43
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 154
Antari Nr: 3787
Bashkangjitur: 02.11.2006 Citim (Terroristi @ 12.01.2007, 18:26)
hahah shum mir Arben Xhaferi e paska pshtjell ket genjeshter profesioniste por ne profil amatoresh."ADEM JASHARI" luften e ka fillu per zot e atdhe dhe e kish be thirje qe A.XH ta blei CD sepse kushton vetem 100 den dhe do ta shoh nje dokumentar ku thuhet se derisa familja e Jasharajve po hante Syfyr forcat ushtarko policore po krynin rethimin e kulles se Jasharajve....I kisha ba me dije kty far narkobossi se mos te meret me punet dhe fjalet qe si takloi atina por le ti qendroje besnik ashtu si ja ka dhan fjalen Gruefskit se per ket dhe shumj te tjer qe rin reth teje nuk asht e nevoishme dhe shqip me than duhet ta ken te ndaluar te flasiun per ksi gjera tung ju pershendes te gjithve..


Ky Arber Xhaferi, po shpreson ndonje fond prej agjenturave te huaja dhe tashi ai disi duhet te jete ne qender te vemendjes dhe me se lehti e ka me fol diqka ku i prek ndjenjat e muslimaneve!
PM
Top
ylly007
Postuar nė: 13.01.2007, 00:32
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 1436
Antari Nr: 4814
Bashkangjitur: 21.12.2006mendoj se shpifje eshte ky postimi ,e jo kjo kfazi intervista qe e thote ky postuesi
mendimi im personal eshte se ARBEN XHAFERI asnjehere nuk mund te thote nje gje te tille.Mendoj se eshte nje genjeshter paster e kulluar per te favorizuar oponentet e tij politik ato te BDI-se
PM
Top
LirimShabani
Postuar nė: 13.01.2007, 06:57
Quote Post


Happy Soldier
*****

Posti: Antarė
Postime: 1858
Antari Nr: 2935
Bashkangjitur: 25.09.2006ylly007

mos u bej si avokatmbrojtes i Arben XHAFERRIT sepse nje leter me permbajtje te tille nga FLSH e kam pranuar edhe un dhe ajo qe shkruhet ketu eshte e njejte me ate qe kam pranuar un....keshtuqe z.XHAFERI ne kete rast ja kafut kot....si cdo here qe ja fut kot....


----------------------------------------
"Mallkue qoft njaj bir shqiptari, q'e ket gjuh t'perenis, trashigim qe ja la i pari, trashigim ai s'ja le fmis...."

"Bukuria qe vret...."

"The importance of being earnets..."
PM
Top
ardi_pr
Postuar nė: 13.01.2007, 09:41
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 811
Antari Nr: 1964
Bashkangjitur: 03.08.2006 Citim (ylly007 @ 13.01.2007, 00:32)
mendoj se shpifje eshte ky postimi ,e jo kjo kfazi intervista qe e thote ky postuesi
mendimi im personal eshte se ARBEN XHAFERI asnjehere nuk mund te thote nje gje te tille.Mendoj se eshte nje genjeshter paster e kulluar per te favorizuar oponentet e tij politik ato te BDI-se


ja artikulli:

http://www.shekulli.com.al/news/44/ARTICLE...2007-01-09.html

P.S. mua nuk me intereson as BDI-a e as PDSH-ja


----------------------------------------
Atdhetar jam, por edhe fetar si duhet. Atdhetari pėrse turp tė ketė tek thotė e dua me shpirt fenė e vet. Hafiz Ali Korēa
PMYahoo
Top
Uskana2006
Postuar nė: 13.01.2007, 09:55
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2765
Antari Nr: 1800
Bashkangjitur: 21.07.2006
Arben Xhaferi ne tekst ben krahasime me personazh te bibles por ne asnje menyre dhe nuk thote se Jasharajt jane katolik.

Nuk te intereson PDSH as BDI-ja, ty te interson vetem proarabizmi dhe antishqipetarizmi, meresh me gjuajtjen e "shtrigave"!!
PM
Top
LirimShabani
Postuar nė: 14.01.2007, 14:11
Quote Post


Happy Soldier
*****

Posti: Antarė
Postime: 1858
Antari Nr: 2935
Bashkangjitur: 25.09.2006Uskana

"besimi biblik i Jasharajve"...............shkruhet ne tekst.....cka te duket kjo ty.....


megjithate duhet menduar mire para se t'i japim formen e dukur kesaj fraze....


----------------------------------------
"Mallkue qoft njaj bir shqiptari, q'e ket gjuh t'perenis, trashigim qe ja la i pari, trashigim ai s'ja le fmis...."

"Bukuria qe vret...."

"The importance of being earnets..."
PM
Top
burimi_ch
Postuar nė: 14.01.2007, 23:19
Quote Post


Mundohem tė kyqem nė bisedė
**

Posti: Antarė
Postime: 19
Antari Nr: 5210
Bashkangjitur: 13.01.2007ti uskana2006 po e shoh qe je shum patriote dhe prokombetare e madhe dhe pak si shpesh e perdor proarabizmi ,si duket nuk deshiron ti te pranosh nje komb tjeter pervec kombit shqiptar,e nga ana tjeter flet per modernizimin evropian e amerikan e keto mos po i qet shqiptar "helbete" ,keta nuk te pengojne fare vetem arabet te pengojne.Nese je pak e interesuar nga shkenca bota iu ka arabeve borxh se paku numrat qe i perdorin si dhe shifren Zero ,po te pys a e din ti se kush i ka zbulu keto.Nese deshiron te dish me shum mesoje gjuhen gjermane dhe kontakto me televizonet gjermane ZDF,ARD,PRO7,SAT1 dhe te tjera dhe kerko prej tyre dokumentarin me titull "Cka kane ditur muslimanet para 1000 vitesh" dhe ku ka qene Evropa yte moderne ne ate koh.Po ta bej me dije se kete e thone vet ato qe sot jane Burimi i botes me teknologji dhe te aritura tjera.
PM
Top
luan2u
Postuar nė: 14.01.2007, 23:41
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 328
Antari Nr: 1199
Bashkangjitur: 26.05.2006Eh more koleg nuk ka faj z. Arber xhaferi se ju nuk dini te lexoni e te interpretoni. A.XH. ketu folen simbolikisht, dhe perkunder kesaj ai e levderon familjen e JAsharajve. Me falni se do tju them por ju jeni intelektualisht te limituar, i mirni gjerat kallep.Perpunonja para se ta pertypni se mund te mbyteni, e ceshte me e keqja i mbytni edhe te tjeret. FJALA BIBLIKE SHPESH PERDORET PER TE PERSHKRUAR DICKA CE ESHTE TEPER E PERKUSHTUAR, TEPER E FORTE. Pra behet fjale per simbolizem e jo per dicka tjeter.Larg mendes se A.XH do te thoshte dicka te tille per nje hero kombetare.

Me respekt
PM
Top
Uskana2006
Postuar nė: 15.01.2007, 00:16
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2765
Antari Nr: 1800
Bashkangjitur: 21.07.2006 Citim (burimi_ch @ 14.01.2007, 23:19)
ti uskana2006 po e shoh qe je shum patriote dhe prokombetare e madhe dhe pak si shpesh e perdor proarabizmi ,si duket nuk deshiron ti te pranosh nje komb tjeter pervec kombit shqiptar,e nga ana tjeter flet per modernizimin evropian e amerikan e keto mos po i qet shqiptar "helbete" ,keta nuk te pengojne fare vetem arabet te pengojne.Nese je pak e interesuar nga shkenca bota iu ka arabeve borxh se paku numrat qe i perdorin si dhe shifren Zero ,po te pys a e din ti se kush i ka zbulu keto.Nese deshiron te dish me shum mesoje gjuhen gjermane dhe kontakto me televizonet gjermane ZDF,ARD,PRO7,SAT1 dhe te tjera dhe kerko prej tyre dokumentarin me titull "Cka kane ditur muslimanet para 1000 vitesh" dhe ku ka qene Evropa yte moderne ne ate koh.Po ta bej me dije se kete e thone vet ato qe sot jane Burimi i botes me teknologji dhe te aritura tjera.Jo jo nuk kam kurgje kunder Arabeve, nuk e di pse e ke kete pershtypje dhe ndaj arritjeve dhe zbulimeve shkencore kam respektin me te madh prej cilit do qoshi te botes qe vjen. 1000 vjet ne historine e njerezimit nuk jane pak shume gjera ndryshojne prandaj per te miren e popullit qe i perkasim duhet ti percjellim keta ndryshime.
PM
Top
simpson7
Postuar nė: 15.01.2007, 00:23
Quote Post


Miku i ri
*

Posti: Antarė
Postime: 7
Antari Nr: 5132
Bashkangjitur: 10.01.2007luan2u, ka disa njerėz qė duhet t'ua spjegosh gjėrat nė mėnyrėn mė tė thjeshtė tė mundur. Nuk mund tė flasėsh simbolikisht me kėta qė marrin kaq "huxhum" pėr diēka qė nuk e kuptojnė fare. Kjo mė ngjat me meēin e luan Krasniqit, kur komentatori tha se Luani ka njė karakter ortodoks dhe tė nesėrmen mund tė dėgjoje tė tillė (si kėta tė forumit) qė thoshin se Luani ka besim ortodoks :)

O ju tė mjerė, a nuk e kuptoni se ky tekst ėshtė plot lėvdata pėr familjen e komandantit Adem Jashari!
PM
Top

Topic Options Faqe: (2) [1] 2  Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio