Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> LETĖR QĖ DO TI DĖRGOHET BASHKĖSIS NDĖRKOMBĖTARE
r.mislimi
Postuar nė: 11.01.2007, 16:42
Quote Post


studentet.info
*****

Posti: Admin
Postime: 3277
Antari Nr: 2
Bashkangjitur: 25.11.2004LETĖR QĖ DO TI DĖRGOHET BASHKĖSIS NDĖRKOMBĖTARE


Koha tė cilėn Kosova po e kalojm momentalisht nė kėtė fazė tė zgjidhjes sė statusit pėrfundimtar tė sajė ėshtė mjaft e vėshtir pėr kosovarėt. Ata po presin me padurim formimin e shtetit tė tyre, nė tė cilin do ti sigurohen lirit dhe tė drejtat e njeriut tė pėrcaktuara me kartėn e kombeve tė bashkuara pėr tė gjith qytetarėt qė jetojn nė Kosovė. Vetėm njė shtet i fort dhe plotėsisht i pavarur do tė ruaj kosovarėt qė tė mos dėboheshin nga shtėpit e tyre(pra tė mos bėhej njė spastrim etnik), tė mos masakroheshin, dhe mbi tė gjitha tė ndjejn frymėn e liris si tė gjithė popujt e botės. Kėtė ndjejnė ata kanė filluar ta ndjejnė qė nga koha e intervenimit tė NATO-sė, por ndjenja e tyre e plotė e lirisė ėshtė pikėrisht ather kur populli i Kosovės tė fitoj shtetin e tyre i cili do ti rrespektoj dhe ti mbrojė tė gjith qytetarėt e sajė padallim.

Intervenimi i NATO-sė mbėshtetet ne Kartėn e Kombeve tė bashkuara si dhe nė paktin ndėrkombėtar pėr tė drejtat civile dhe politike tė cilat parashohin intervenimin e bashkėsis ndėrkomėtare pėr tė krijuar paqėn, qė ishte mėse e domosdoshme pėr popullin e Kosovės dhe po aty thuhet qartė atė ē“far ka ndėrmarr bashkėsia ndėrkombėtare duke e siguruar edhe parimin e vetėvendosjes sė popujve. Kosova kishte dhe ka njė territor i cili ka kufijt e vetė dhe popullin e vetė, ish-Jugosllavia ėshtė shpėrbėr dhe nga ajo kanė lindur shtete tė reja dhe kjo e drejtė i takon edhe popullit tė Kosovės pėr tė vendosur pėr shtetin e tyre, ai pėrcaktim ėshtė pavarsia e plotė e Kosovės nė tė cilin ata janė shprehur disa herė. Nuk mund tė ushtroj askush pushtetin mbi popullin e Kosovės qė nuk ka dalė qartė prej tijė , e nė kėtė rast as Serbia e cila me vite me rradhė bėri gjenocid dhe shkelje brutale tė tė drejtave tė njeriut nė Kosovė. Nė Serbi jetojnė mbi 250000 shqipėtar qė vetėm nė Beograd jetojn mbi 100000 shqipėtar dhe ata nuk gėzojn tė drejtat e tyre tė pėrcaktuara me konventat ndėrkombėtare, kurse serbėt nė Kosovė sotė jetojn nė paqe dhe liri tė plotė duke i gėzuar tė gjitha tė drejtat e njeriut si tė gjith qytetarėt e tjer tė Kosovės edhe pse dikur na vranė na masakruan na dėbuan prej trojeve tona, ne shqipėtarėt gjithmon nėpėr shekuj kemi qenė mikpritės dhe jemi dhe do tė jemi edhe nė tė ardhmen, toleranca dhe bashkėjetesa nė mes tė popullit serbė dhe shqipėtar po lulėzon nė kėto ditė, shqipėtarėt do ti rrespektojn tė gjitha tė drejtat e minoriteteve nėse atyre ju ipet pavarsia e plotė e Kosovės sepse ata e dinė qartė se ē“far kanė pėrjetuar nga regjimi serbė dikur dhe kurr nuk do tė ja bėjn atė asnjė minoriteti. Qeverit e Kosovės po e japin maksimumin pėr tė ju siguruar tė drejta tė gjitha minoriteteve nė Kosovė por qeveria e Serbis ėshtė ajo e cila po i dirigjon serbėt qė tė bojkotojn institucionet e Kosovės, por me kalimin e kohės po e kuptojn edhe ata se ajo ka pėr qėllim tė destabilizoj Kosovėn dhe tė i lėn jashtė institucioneve tė sajė. Edhe pas gjithė kėsaj tentative ata prap marrin pjes nė institucionet e Kosovės duke e kuptuar realitetin e ri dhe frymėzimin paqėdashės tė tė gjithė kosovarėve. Kosova e ka treguar vetėn, dhe gjer mė tash ka hedhur hapat e parė tė shtetė-formimit duke krijuar bazamentin e tijė, prandaj na ndihmoni edhe mė tutje qė tė pėrparojm.

Ju lutem pėrkraheni pavarsin e plotė tė Kosovės, sepse vetėm njė shtet i pavarur dhe i fortė i Kosovės do ti mbroj kufijt e tijė, do tė siguroj tė gjitha tė drejtat e popullit kosovar pa dallim, do tė reflektoj siguri dhe paqe pėr tė gjithė rajonin, do tė inkuadrohet nė tė gjitha organizatat ndėrkombėtare dhe nė bashkimin Evropian nė mėnyr qė tė ketė njė zhvillim tė shpejtė ekonomik me potencialin dhe pasuritė natyrore qė posedon.

Me nderime
Mr. Xhelil Neziri
(jurist i diplomuar, magjistėr i sė drejtės ndėrkombėtare ekonomike, dhe
student i doktoratures nė shkencat politke nė Gjermani-Augsburg)
Besart Podrimaj
(student i fakultetit juridik nė Gjermani-Hannover)
Burim Krasniqi
(student ne sh. e lart ne Gjermani-Recklinghausen)
Astrit Beqiri
(student ne Gjermani, FH OOW / Wilhelmsh.)
Kadri Sheqa
(student ne Gjermani, VWA-Nürnberg)
Leonora Gashi
(Studente ne Gjermani, Uni-Mainz)

Dhe mbi 123 student tė tjerė....


Te dhėnat ku dokumenti mbėshtet nė konventat ndėrkombėtare

1. Karta e Kombeve te Bashkuara, (nėnshkruar nė datėn 26 qershor 1945 nė San Francisko; hyrė nė fuqi nė datėn 24 tetor 1945), Neni 1

2. PAKTI NDĖRKOMBĖTAR PĖR TĖ DREJTAT CIVILE DHE POLITIKE, 19 dhjetor 1966, Neni: 1/1,3 si dhe Neni: 2/1

3. Deklarata Amerikane e Pavarėsisė, (4 qershor, 1776)

4. Deklarata e tė Drejtave tė Njeriut dhe tė Drejtave Civile" e Kėshillit Kombėtar Francez, (26 gusht, 1789), Neni:3


----------------------------------------
www.studentet.info
PMUsers Website
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio