Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


Faqe: (2) [1] 2   ( Kalo tek postimi i parė i palexuar ) Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Edi Rama i komanduar nga qarqet ēifute
Ethnic Albanian
  Postuar nė: 13.01.2007, 13:02
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 154
Antari Nr: 3787
Bashkangjitur: 02.11.2006Edi Rama pėrcjell teorinė e konfliktit i komanduar nga
qarqet ekstremiste ēifute

Kliko Ketu


Friday, 12 January 2007
Nga Kastriot Myftaraj

- Nė 5 maj 2006 nė gazetėn “Zėri i Popullit” njoftohej se
kryetari i PS, Edi Rama gjatė vizitės qė bėri nė atė kohė
nė SHBA-tė mori pjesė nė festimet pėr 100-vjetorin e
krijimit tė lobit ēifut (kėtė term “ēifut” e pėrdorte
gazeta- f. 3) nė kėtė vend.Pėr ē’ arsye njė politikan
shqiptar ėshtė i parapėlqyeri dhe mbėshtetet nga lobi
hebreo-amerikan, qė ėshtė njė lob etno-religjioz, nė botė
parapėlqen dhe mbėshtet, nė mėnyrė tė natyrshme, vetėm
hebrejtė? A ka shpjegim tjetėr kjo pėrveē atij qė hebrejtė
e Amerikės e shohin Edi Ramėn si njėrin prej tyre? Duke
konsideruar dhe gjeste tė tjera “ēifute” tė Edi Ramės, ky
ėshtė politikani shqiptar qė ka bėrė gjithēka qė
shqiptarėve t’ u krijohej bindja se ai ėshtė politikani
shqiptar qė ka mbėshtetjen e lobit ēifut nė Amerikė, i cili
nė mitologjinė politike jo vetėm shqiptare, ka reputacionin
e tė qenit dora e fshehtė qė komandon botėn. Edhe lobi
hebreo-amerikan ka kėrkuar qė t’ ua bėjė tė qartė
shqiptarėve kėtė gjė, si duke e ftuar Ramėn nė festėn e
vet, ashtu dhe me mėnyra tė tjera. Edi Rama, qė nė fushatėn
e vet tė parė elektorale pėr bashkinė e Tiranės, nė vitin
2000 bėri gjithēka qė tė krijonte tek shqiptarėt
pėrshtypjen se ai ishte njeriu i qė kishte mbėshtetjen e
lobit ēifut nė SHBA-tė. Gjėja qė ra mė shumė nė sy nė kėtė
fushatė ishte sigurisht kėshilltari elektoral i Edi Ramės,
ēifuti Irving Berkoviē, i cili paraqitej me njė look qė e
bėnte tė kuptonte edhe shqiptarin mė tė fundit se ky njeri
ishte njė ēifut. Dr. Berkoviē qėllimisht paraqitej me
look-un e pjestarit tė njė sekti fundamentalist hebre,
ashtu me atė mjekrėn masive prej rabini dhe me beretėn me
simbole hebraike. Pikėrisht, nė 1 tetor 2000, ditėn e
zgjedhjeve, revista “Klan”, e cila atėhere mbėshteste
totalisht Edi Ramėn, botoi njė artikull tė gjatė, tė llojit
profil dhe intervistė, me titull “Irving Berkoviē- hebreu
qė drejtoi fushatėn e Edi Ramės”. Kėtu Berkoviē thotė se nė
Shqipėri erdhi pėr herė tė parė nė vitin 1992 dhe se nė
vendin tonė “ka shėrbyer edhe si njė pėrfaqėsues i
interesave tė lobit hebre”. (Revista “Klan”, 1 tetor 2000,
f. 10) Ėshtė e qartė se Edi Rama ėshtė pjesė e interesave
hebreje nė Shqipėri, duke konsideruar mbėshtetjen qė Edi
Rama ka pasur nga hebreu tjetėr i angazhuar fuqimisht nė
Shqipėri, George Soros. Nė kėtė prononcim tė vetin,
Berkoviē thotė atė qė e pėrsėriti shumė herė nė atė kohė,
se ai punonte falas pėr Edi Ramėn. Qė njė ēifut tė bėjė
falas njė punė kaq tė madhe pėr njė njeri qė nuk ėshtė
ēifut (gentile) kjo ėshtė njė gjė qė nuk e beson kush nė
kėtė botė, duke filluar qė nga Shekspiri, i cili tek
“Tregėtari i Venedikut” ka pėrjetėsuar stereotipin e
ēifutit me thikė nė dorė, qė sipas kontratės, kėrkon qė t’
i shkulė zemrėn njeriut qė nuk ka shlyer borxhin. Nė
jursprudencėn ndėrkombėtare Shejloku me thikė nė dorė ėshtė
njė simbol po aq sa Frederiku i Madh me mullirin e vet.
Prandaj z. Berkoviē do ta besonim se thoshte tė vėrtetėn
vetėm nė dy raste. Nė rast se ai ishte njė njeri naiv dhe
nė rast se Edi Rama nuk ishte njė gentile (joēifut), por
njė ēifut. Dr. Berkoviē nuk dukej asfare njė njeri naiv,
kėshtu qė mbetet nė fuqi shpjegimi i dytė. Dr. Berkoviē
ishte misionari i lobit hebreo-amerikan nė zbatimin e
skemės sė kėtij lobi pėr tė ngritur nė pushtet nė Shqipėri
kriptohebrej, njerėz me identitet tė dyzuar, tė tillė qė tė
ishin me origjinė hebreje dhe qė tashmė, falė njė projekti
tė Sorosit, ishin rikthyer nė identitetin hebre, gjithsesi
duke mbetur kriptohebrej, qė mos tė shkaktohej alarm nė
botė. Edi Rama ėshtė figura-kyē e zbatimit tė kėsaj skeme
nė Shqipėri. Nėse perifrazoj Shekspirin, Edi Rama ėshtė
“Ēifuti i Tiranės”, qė si Shejloku bėri njė kontratė me
qytetarėt e Tiranės, njė kontratė qė fillimisht duket si e
favorshme, por qė nė fund rezulton me pasoja tė tmerrshme,
pasi “Shejloku” nė fund do tė paraqitet me thikė nė dorė
pėr tė kėrkuar tė marrė detyrimin e vet mė mish e nė gjak.
Atėhere zhduket imazhi i Tiranės sė Edi Ramės, me rrugė tė
rregulluara (ky iluzion ka filluar qė tani t’ i paguajė
realitetit tributin e punimeve me cilėsi tė dobėt pėr shkak
tė korrupsionit) , pallate tė reja (aq tė shtrenjta sa kush
ble njė apartament nė to, praktikisht provon “thikėn” e
“Shejlokut”) dhe shfaqet Tirana tjetėr, Tirana e
gėrmadhave, gjakut dhe hirit, qė ėshtė TIRAMA, Tirana e Edi
Ramės, qė na pret nė tė ardhmen, nė rast se ky njeri do tė
vazhdojė tė jetė nė politikėn e lartė dhe nė pushtet. Sepse
Edi Rama ėshtė pėrzgjedhur nga padronėt e tij qė
tradhėtojnė identitetin nė fytyrėn e Berkoviēit, pikėrisht
sepse me ekstremizmin e vet patologjik ėshtė njeriu i
pėrshtatshėm pėr ta realizuar kėtė vizion. Kush nuk beson
nė kėto qė po them unė le tė lexojė librat e protektorit tė
Edi Ramės, George Soros, ku ky i fundi shtjellon teorinė
“boom-faliment” pėr ekonomitė, shtetet, kombet, ku nė
konceptin “faliment” pėrfshihen qė nga krizat ekonomike tė
sajuara deri tek luftrat civile. Pikėrisht teoritė
sorosiane tė konfliktit po eksperimentohen me anė tė Edi
Ramės nė Shqipėri. Qėllimi i Edi Ramės ėshtė konflikti dhe
“ēertifikata” ėshtė preteksti. Por tashmė gjėrat janė bėrė
tė qarta. Pas “certifikatės” nuk mund tė fshihet mė jo
vetėm Edi Rama, por as ata qė qėndrojnė pas tij dhe nė
rradhė tė parė njerėzit e lobit hebreo-amerikan. Kėta
njerėz duhet ta kuptojnė se karta “Rama” u dogj, se loja u
kompromentua, edhe pėr faktin se loja u luajt me shumė
arrogancė, duke menduar se nė njė vend si Shqipėria mund t’
i lejohet vetes njė indiskrecion i tillė. Tash ėshtė nė tė
mirė tė reputacionit tė hebrejve nė botė qė kjo lojė qė ka
shkuar shumė larg tė ndėrpritet, pasi ajo ka filluar tė
tėrheqė vėmendjen e qendrave jashtė Shqipėrisė. E keqja mė
e vogėl qė vjen nga vazhdimi i kėsaj loje ėshtė se kjo do
tė ushqejė teoritė antihebreje. Pjesa e moderuar e lobit
hebreo-amerikan duhet tė frenojė ekstremistėt e vet, qė
qendrojnė pas Edi Ramės. Edhe qeveria izraelite nuk duhet
qė tė mbetet indiferente, pasi Izraeli duhet tė marrė
pėrgjegjėsinė jo vetėm pėr mbrojtjen e hebrejve nė botė,
siē realisht e bėn, por edhe pėr veprimet e ekstremistėve
hebrej nė botė, veprimet e tė cilėve nė mėnyrė tė
paevitueshme do tė shkaktojnė reagime qė bartin rreziqe pėr
komunitetin hebre. Nė situatėn e sotme ndėrkombėtare, lobi
hebreo-amerikan nuk mund t’ i lejojė vetes luksin qė tė
bėjė lojėra tė tilla. Hebrejtė nė botė dhe vetė shteti i
Izraelit janė nė njė pozitė delikate dhe po shihen
gjithėherė e mė tepėr me dyshim. Loja me Edi Ramėn ėshtė
kompromentuese edhe pėr shkak se nuk ėshtė ironi e vogėl qė
njeriu i zgjedhur nga lobi hebre pėr t’ u mbėshtetur nė
Shqipėri ėshtė njė piktor i ēekuilibruar, ēka e bėn atė
krejt tė ngjashėm me Adolf Hitlerin, qė bėri Holokaustin.
Nuk mundet mos tė konstatohet se zgjedhja e njė njeriu si
Edi Rama, me kėto cilėsi, ėshtė bėrė pėr tė njėjtėn arsye
qė u pėrzgjodh Hitleri, qė pasi ai tė qe larguar nga
pushteti pasi tė kishte bėrė krime tė tmerrshme, elita
gjermane tė shfajsohej duke thėnė: Epo ai ishte njė piktor
i ēekuilibruar qė i ra nė dorė pushteti. Nė tė njėtėn
mėnyrė kalkulojnė qė tė shfajsohen nesėr ata qė e
mbėshtesin Edi Ramėn sot, si Soros. Shqipėria, e cila i
mbrojti hebrejtė nė Luftėn e Dytė botėrore, nuk e meriton
qė qarqet ekstremiste hebreje t’ i japin si shpėrblim njė
“Hitler” nė personin e Edi Ramės. Loja me kartėn “Edi Rama”
mbaroi dhe ky individ duhet tė largohet ashtu siē erdhi
bashkė me entourage tė vet sorosiane, tė llojit Erion
Veliaj. Kėtė gjė duhet ta kuptojė dhe ambasadorja amerikane
Ries, sado vėshtirė qė ta ketė duke qenė se i ka takuar qė
tė jetė hebreje, pra anėtare e lobit hebreo-amerikan. Nė
Shqipėri nuk mund tė perceptohen ndryshe veēse si poshtėrim
pėr SHBA-tė, gjeste si ai i ambasadores Ries, qė nė mars tė
vitit tė kaluar, mori pjesė me njė profil tė lartė nė
festėn e Lėvizjes “Mjaft”, qė ėshtė zyrtarisht anėtare e
Rrjetit tė Shoqėrisė sė Hapur, tė krijuar nga Soros, kur
dihet se ky njeri e ka quajtur shefin e zonjės Ries,
Presidentin Bush, si rrezik pėr botėn dhe madje nuk ka
hezituar qė ta krahasojė me Adolf Hitlerin. Nė kėtė rast
zonja Ries duket se ka konfonduar gjėrat, duke mos u marrė
vesh se kė pėrfaqėson nė Shqipėri, Presidentin Bush apo
Sorosin. Nė rastin e Edi Ramės zonja Ries ėshtė qartėsisht
nė konflikt interesash, pasi si anėtare e lobit
hebreo-amerikan, ajo supozohet qė tė mbėshtetė Edi Ramėn,
sipas atyre qė pretendon vetė ky, siē e kam cituar mė lart.
Shqiptarėt presin qė zonja Ries tė fillojė tė sillet si
pėrfaqėsuese e SHBA-ve dhe tė pushojė sė pėrshėndeturi
“Shalom” me Erion Veliajn. Dhe mėnyra mė e sigurt pėr ta
bėrė kėtė ėshtė njė mesazh i qartė dhe i prerė pėr
Departamentin e Shtetit se loja me Edi Ramėn ėshtė
kompromentuar dhe duhet tė marrė fund, nė interes tė
SHBA-ve dhe tė vetė lobit hebrejo-amerikan. Ėshtė koha qė
Edi Rama tė na thotė “Shalom” tė gjithėve dhe t’ i hipė
avionit dhe tė ikė. Edi Rama vetė nuk ka ndėrmend qė ta
bėjė kėtė gjė dhe ai duke imituar piktorin tjetėr tė
ēekuilibruar qė u bė lider politik, ėshtė ngujuar nė Pezė,
si Hitleri nė bunkerin e kancelarisė nė Berlin, duke qenė i
vendosur qė tė rezistojė derisa tė shikojė Tiranėn tė
digjet. Por ata qė e futėn nė lojė dhe e ngritėn deri nė
postin qė mban, kanė pėrgjegjėsinė dhe detyrimin qė ta
bėjnė tė largohet. Ėshtė pėr tė ardhur keq qė Soros nuk do
tė marrė Ēmimin Nobel pėr Paqen, pėr kėtė gjest, por kėto
punė kėshtu janė.
PM
Top
Riki78
Postuar nė: 13.01.2007, 15:25
Quote Post


Miku i ri
*

Posti: Antarė
Postime: 1
Antari Nr: 5094
Bashkangjitur: 06.01.2007Tung Kastriot Myftaraj...
Te lumte qe e ke shkruajtur kete tekst fantasktik...Vetem ashtu vazhdo,se medoemos te fitohen hebrenjt (cifutet). smil3dbd4e5e7563a.gif
p.s.
pershendetje e madhe nga Tetova *Rijadi* smil3dbd4d6422f04.gif
PM
Top
Uskana2006
Postuar nė: 13.01.2007, 16:22
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2765
Antari Nr: 1800
Bashkangjitur: 21.07.2006

E keni dallash shume per teper, se Jahudite nuk i kane bere kurgje te keqe popullit Shqipetare perkundrazi kane ndihmuar shume ēeshtjen e Kosoves, por ju kuptoj se kete urrejtje e keni per shkak te solidaritetit musliman e drejta e juaj eshte. Qe nje mirenjohje qe vjen nga ēifutet e Amerikes:


In observance of International Rescuers Day

The Hidden Child Foundation, the Anti-Defamation League
and the Albanian-American Women’s Organization, Motrat Qiriazi
cordially invite you to a special program in honor of the Albanian people

During the German occupation of Albania, Muslim and Christian neighbors risked their lives to rescue from the Nazis their fellow countrymen and the thousands of Jewish refugees who had escaped into Albania from nearby countries. Albania was the only country in Europe that protected and sheltered its entire Jewish population, both native and foreign. Through the valiant efforts of Muslims and Christians, all of Albania’s Jews survived the Holocaust.

The Courage to Care Award
will be presented to the Biēaku family in remembrance of
Mefail Biēaku and Njazi Biēaku
who saved 26 Jewish lives

Wednesday, January 17, 2007

ADL Conference Center
605 Third Avenue
(Between 39th and 40th Streets)
New York City

2:00 PM (promptly)

Guest Speakers
Myriam Abramowicz
Filmmaker and Originator of the Hidden Child Movement
Dr. Anna Kohen
Second Generation and President of Motrat Qiriazi

Please join us in paying tribute to the courage and humanity of the
Albanian people during the Shoah.

R.S.V.P. by January 10, 2007: hidden-child@adl.org or 212-885-7900


PM
Top
fotoni
Postuar nė: 13.01.2007, 16:58
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 144
Antari Nr: 350
Bashkangjitur: 26.06.2005Besoj se nuk eshte veshtire te kuptohen keto tendenca. Gjate fushates zgjedhore te ORA-s, mysafir special te Veton Surroit ishin Edi Rama dhe Arben Xhaferri.
Te gjitha te mirat dhe suksese...
PMMSN
Top
ardi_pr
Postuar nė: 14.01.2007, 15:05
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 811
Antari Nr: 1964
Bashkangjitur: 03.08.2006 Citim (fotoni @ 13.01.2007, 16:58)
mysafir special te Veton Surroit ishin Edi Rama dhe Arben Xhaferri.


Treshi magjik te cilet udhehiqen nga agjenturat e huaja!


----------------------------------------
Atdhetar jam, por edhe fetar si duhet. Atdhetari pėrse turp tė ketė tek thotė e dua me shpirt fenė e vet. Hafiz Ali Korēa
PMYahoo
Top
burimi_ch
Postuar nė: 14.01.2007, 15:11
Quote Post


Mundohem tė kyqem nė bisedė
**

Posti: Antarė
Postime: 19
Antari Nr: 5210
Bashkangjitur: 13.01.2007ti Uskana2006 qenke nė njė Tunel tė pafund prandej nuk numdesh tė gjesh Lindjen dhe Perendimin,ta kanė larė trurin ēifutėt.
PM
Top
fancy_boy
Postuar nė: 14.01.2007, 18:21
Quote Post


Shetitje neper Mjegull
*****

Posti: Antarė
Postime: 277
Antari Nr: 9
Bashkangjitur: 28.11.2004Duhet te ndalohen shpejt Cifutet sidomos Greket te cilet gjithmon duan me shkatru popullin shqiptar.

Mos e kritikoni shum uskana2006 se ndosha nuk i perket Fese Islame siq jena ne edhe e perkrah Fen e ti qe ka. Se te gjith me zemer, shpirt perkrahim Fete Qe kemi.

Pa Keq kuptime te nderuar vllezer e motra!

Respect per te gjith!


----------------------------------------
Mos u Mba se je, Mos u Mba se ke, Se Askush Nuk je Vetem nje Grusht DHE !
PMUsers WebsiteYahooMSN
Top
andy
Postuar nė: 14.01.2007, 20:34
Quote Post


The GodFather
*****

Posti: Antarė
Postime: 7137
Antari Nr: 132
Bashkangjitur: 16.02.2005Ne nuk duhet ta shofim Edi Ramen si Cifut, se ajo oshte shume larg nesh dhe nuk vjen reziku prej aq larg. Ne duhet te shohim keta cifutet tjer qe na urrejn per cdo sukses tonin. Ne duhet tu frigohemi Grekeve te cilet duan qe te na zdhukin nga faqa e Dheut. Une sa kam mund te verej Socialistet ne Shqiperi u rrin mbas Greqia, vetem e vetem qe ta shkaterojn Shqiperin. Po nuk do te thot kjo se edhe Demokratet jane te mir, ndoshta atyre nuk ju rrin Greqia mbas po oshte dikush tjeter.
Por kam edhe dicka tjeter qe mos ta perziejm Fene me Kombin.


----------------------------------------
"o Zot jepi atij qe rin kot, sepse ai qe punon fiton vet!"

SINCE 1985
PMEmail PosterIntegrity Messenger IM
Top
Uskana2006
Postuar nė: 14.01.2007, 20:50
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2765
Antari Nr: 1800
Bashkangjitur: 21.07.2006
Me vjen shume keq por ju disa forumista dhe musliman te perbetuar shihni vetem armiq rreth vehtes, ndegjoni o Shqipetare, ēifutat ishin ato qe e shpetuan popullin Shqipetare nga gjenocidi Serb dhe besoni se ato do te jene ata qe do te ja japin pamvaresine Kosoves, por jeni shume shkurtepames, edhe te shtoj per disa se nuk jam ēifut por jam Shqipetare nga Maqedonia.
Pershendetje.
PM
Top
Uskana2006
Postuar nė: 14.01.2007, 20:56
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2765
Antari Nr: 1800
Bashkangjitur: 21.07.2006 Citim (burimi_ch @ 14.01.2007, 15:11)
ti Uskana2006 qenke nė njė Tunel tė pafund prandej nuk numdesh tė gjesh Lindjen dhe Perendimin,ta kanė larė trurin ēifutėt.


More zoteri une mire jam dhe ndjehem mire por me vjen keq per kesi rastesh si ti qe i keni humbur orientimin dhe u duhet nje busolle per tu gjetur ne keta ujera te turbulleta. Nuk kam kurgje kunder jahudive vetem i shikoj interesat e popullit qe i perkas ne krahasim me disa individe qe ne emer te nje ideologjie mesjetare sakrifikojne interesat e popullit te vet. s'di a kuptove krejt ndoshta te duhet nje perkthyes,,,,
PM
Top
Llapi_boy
Postuar nė: 14.01.2007, 22:11
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 51
Antari Nr: 5243
Bashkangjitur: 14.01.2007 Citim (Uskana2006 @ 14.01.2007, 20:56)

More zoteri une mire jam dhe ndjehem mire por me vjen keq per kesi rastesh si ti qe i keni humbur orientimin dhe u duhet nje busolle per tu gjetur ne keta ujera te turbulleta. Nuk kam kurgje kunder jahudive vetem i shikoj interesat e popullit qe i perkas ne krahasim me disa individe qe ne emer te nje ideologjie mesjetare sakrifikojne interesat e popullit te vet. s'di a kuptove krejt ndoshta te duhet nje perkthyes,,,,


Jahudite jane ata qe te qojne me pi uje e te kthejne pa pi uje, o i mjeri Uskanė mos u mashtro me politikat e tyre te NDYTA, sepse ata vetem veten e vete e dojne, ata e shohin veten si popull i zgjedhur dhe sipas librave te tyre te tjeret )jo-jahudinjet) jane krijuar sllav per ta!!
PM
Top
Uskana2006
Postuar nė: 14.01.2007, 23:55
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 2765
Antari Nr: 1800
Bashkangjitur: 21.07.2006
Me fal Llapi boy nese nuk i adhuron jahudite ndoshta keni arsuen tuaj une sa per vehte nuk shoh pse duhet ti kesha inati, nuk mundem te mbeshtetem vetem mbi theniet e tuaja,,, shpresoj e kupton, kurkush nuk eshte slav i kurkujt ne kete toke,,,,
PM
Top
roop
Postuar nė: 15.01.2007, 01:52
Quote Post


Mundohem tė kyqem nė bisedė
**

Posti: Antarė
Postime: 12
Antari Nr: 5010
Bashkangjitur: 01.01.2007ndjeka gjitha keto diskutime dhe po e verej qe disa individe ketu, anetare, tentojne qe te shantazhojne lexuesin e ketij forumi. mirepo, une vetem po ja bej me dije (zoteri apo zonjushes Uskana) se ato koka te "krisura" i perkasin nje periudhe qe per fat te keq per ne u tregua e eger. ideologjite e juaja i perkasin kohes se komunizmit edhe po te lus qe te mirresh pak me shume me veten tende sesa te tentosh qe te krijosh debat m ekahje tjeter nga tema e percaktuar. ku ta di, ndosht akete e beni vetem per te krijuar "debat te nxehte" ne kete forum, mirepo duke pare gjithe keto qe ju po i thoni, me te vertete po me habitni me deklaratat e juaja dhe mbeshtetja e idese se "feja e shqiptarit eshet shqiptarija". GABIM. pse ne shqiptaret, ndryshe nga e gjithe bota te deklarohemi si shtet laik, kur kihet parasysh fakti se pjesa derrmuese jemi muslimane, deshe apo nuk deshe ti.
po nejse, tani te kyēem edhe pak ne teme:sa i perket cifuteve dhe izraelit, dihet mbare botes se kush jane ata, dhe se kur dhe ku u krijua shteti i tyre. nje shtet artificial, i cili padyshim se do te shlyhet nga harta e botes, me 6-7 milion banore, ka arritur qe te kyēet thelle edhe ne punet e brendshme te disa vendeve, qe ne krye kane sheiket e tyre te shitur, dhe te krijon lufte vellavarsese brenda komunitetit musliman anembane botes. e gjitha kjo m enje diplomaci te forte dhe padyshim ME NDIHMEN e "bacit te madh" - amerikes. dihet qarte se lobi me i madh ne bote eshte ai izraelit, armet me te sofistikuara mbajne etikete izraelite, sherbimi sekret me i afte - izraelit etj. etj. fakt eshte qe ata kane arritur nje shkalle te larte perparimi, mirepo kjo ne shpine te botes se pergjumur arabe-muslimane. mirepo, nuk di sa mundeni ti pergjigjeni pyetjes se si e kane arritur kete???!!! FSHEHTESI PUBLIKE eshte kjo. duke blere "shpirtera te shitur" si ata qe ksihit permendur me larte ne forum, tipa te Veton Surroit, Arber Xhaferit apo edhe te Edi Rames, per te cilin akoma nuk jam i bindur. pajtohem plotesisht me mendimet e te gjithe forumisteve, per sa i perket temes. edhe me konstatimin per kercenimin nga greqia. pikerisht per kete shkas desha te cek nje artikull ne gazeten Fakti, ku shkruante per nje kongresmen i cili kishte thene, citoj: "greket jan et eafte qe nje te zi (zezak) ta marrin e ta gdhendin per gjashte muaj ne greqi dhe pastaj ta kthejne ne amerike e te thote se une jam pasardhes hellas". e njejta politike edhe me ēifutet. te njetat metoda. e cfare te nejme ne shqiptaret e gjore, qe disa te marre deklarohen shqiptar,por nuk ndjehen dhe nuk veprojne si te tille.
kisha pase edhe nje keshille deri te tipat e llojit Surroi apo dhe Rama qe mos te leshojne shansin, se 10.000 israelite kane blere parcela ne Hene. nese nuk kan ete holla, le te kerkojne hua te vellezerit e tyre jahudi.


----------------------------------------
me respekt,
RooP
PM
Top
preglli
Postuar nė: 15.01.2007, 08:57
Quote Post


Jam nė rrjedhoja
***

Posti: Antarė
Postime: 38
Antari Nr: 1078
Bashkangjitur: 27.04.2006Gjithmone duke patur parasysh faktin e pamohueshem se kemi shume injorante ne popull, deshiroj te theksoj se pa 'amin'-in e cifuteve, NATO-ja kurre nuk do te kishte shpetuar Shqiptaret e Kosoves nga gjenocidi Serb.
Cifutet, sikur edhe gjithe te tjeret, nuk jane perfekt. Mirepo, ata filluan prej zero-s dhe sot kane ndikimin me te madhe ne gjithe boten. Kete e arriten me pune, pune dhe vetem pune. Ameriken e kontrollojne cifutet, Zvicren e kontrollojne cifutet, e keshtu me radhe.
Pse mos te fillojme te mesojme dicka nga ata. Te behemi edhe ne fanatike te punes, e jo 'te gojes', dhe pastaj te shohim cfare ardhmerie do t'i ndertojme vetes.
PM
Top
ardi_pr
Postuar nė: 06.02.2007, 10:16
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 811
Antari Nr: 1964
Bashkangjitur: 03.08.2006Pse Edi Rama ka zgjedhur si imazhin e vet amerikan tė
fushatės njė ēifut pederast


http://www.sot. com.al

Nga Kastriot Myftaraj - Qė Edi Rama edhe nė kėto zgjedhje
do tė paraqitej me konsulencė ēifute pėr fushatėn e vet
elektorale kjo ishte njė gjė qė pritej, pasi Edi Rama
kėshtu ka bėrė qė nė fushatėn e vet tė parė pėr kryetar
bashkie, nė vitin 2000 dhe nė vazhdim. Kėtu nuk dua qė tė
pėrsėris ato qė kam thėnė nė shkrimet e tjera pėr lidhjet e
Edi Ramės me njė pjesė tė lobit ēifut nė SHBA-tė. Kėtu dua
tė merrem me atė se pėrse Edi Rama kėtė herė ka zgjedhur si
imazhin e vet tė fushatės hebreo-amerikanin Arthur J.
Finkelstein, themeluesin dhe pronarin e kompanisė “Arthur
J. Finkelstein and Associates” pėr ta asistuar Edi Ramėn
dhe PS-nė nė fushatėn e tashme elektorale pėr zgjedhjet
vendore, duke konsideruar se kush ėshtė Arthur J.
Finkelstein. Arthur J. Finkelstein ėshtė njė ēifut nga New York City, i cili ka krijuar dhe drejton njė kompani
publiciteti me emrin “Arthur J. Finkelstein and
Associates”. Finkelstein shihet si njė njeri pranė
republikanėve (ose mė saktė shihej si i tillė deri nė prill
2005 kur ai pranoi publikisht se ishte pederast dhe se para
katėr muajsh ishte martuar me mashkullin me tė cilin
bashkėjetonte) , por ai ėshtė njė kundėrshtar Presidentit tė
tashėm republikan Bush, ēka e bėn atė qė tė jetė nė tė
njėjtėn linjė me hebreo-amerikanin tjetėr kundėrshtar tė
Bush-it, George Soros, i cili siē dihet ėshtė protektor i
Edi Ramės. Nė nėntor 2004, Finkelstein, ka bėrė kėtė
koment, nė gazetėn nė gjuhėn hebreje «Maariv», pėr pasojat
mbi Partinė Republikane Amerikane tė rizgjedhjes sė Bush si
President i SHBA-ve: “Politika e qendrės ėshtė zhdukur dhe
Partia Republikane ėshtė bėrė njė parti e sė djathtės
kristiane(protestan te- K. M.) mė tepėr se nė ēdo periudhė
tjetėr nė hisorinė moderne. Fitorja e Bush, jo vetėm krijoi
pushtetin e sė djathtės kristiane amerikane me kėtė
kandidaturė, por krijoi pushtetin pėr tė zgjedhur
Presidentin e ardhshėm republikan”. Nuk dihet nėse Edi Rama
e ka zgjedhur Finkelstein- in si konsulent elektoral pėr tė
kėnaqur Sorosin, ose ka qenė Soros ai qė ia ka rekomanduar
Edi Ramės Finkelstein- in. Sigurisht qė Finkelstein ėshtė
zgjedhur dhe pėr t’ u thėnė shqiptarėve se Edi Rama ėshtė
njeriu i lobit hebreo-amerikan. Zgjedhja e Finkelstein pėr
konsulent ėshtė bėrė me shumė djalllėzi: Nga njėra anė
duket sikur Edi Rama dhe Partia Socialiste kanė zgjedhur
njė njeri tė njohur si mbėshtetės i republikanėve, duke
dashur qė tė miklojnė republikanėt nė pushtet nė SHBa-tė,
ndėrsa nė anėn tjetėr i zgjedhuri prej tyre ėshtė njė njeri
qė mban njė pozitė ekstreme nė frontin anti-Bush, duke e
shprehur kundėrshtimin e tij pėr Presidentin Bush nė terma
tė fetaro-politike, siē citova mė lart. Njė manovėr e mjerė
e Edi Ramės, ku me njėrėn dorė i ve lakuriqėsisė sė vet
sorosiane anti-Bush njė “gjethe fiku” pėr ta mbuluar,
ndėrsa me dorėn tjetėr e ējerr kėtė “gjethe fiku”. Dhe nė
rast se do ta analizosh Edi Ramėn me kategorinė analitike
qė pėrdor mė lart Finkelstein pėr Presidentin Bush, a nuk
ke tė drejtė tė thuash se me Edi Ramėn, duke konsideruar
mbėshtetjen qė ai ka nė lobin hebre, Partia Socialist era
nė dorė tė kriptohebrejve, qė krijuan bazėn pėr tė marrė
pushtetin nė Shqipėri? Por nė kėtė artikull nuk ėshtė kjo
ēėshtja kryesore. Ēėshtja kryesore nė kėtė artikull ėshtė
tjetėr. Arthur Finkelstein, shefi i kompanisė qė asiston
fushatėn elektorale tė Edi Ramės, ėshtė njė homoseksual i
deklaruar, i cili nė prill 2005 e pranoi publikisht qė,
katėr muaj mė parė, nė dhjetor 2004, ishte martuar me
mashkullin me tė cilin bashkėjetonte prej njė kohe tė
gjatė, nė njė ceremoni martese tė zhvilluar nė
Massachussets tė SHBA-ve. Nuk dihet nėse nė ceremoni morėn
pjesė dhe Edi Rama dhe Blendi Gonxhe. Pse Edi Rama zgjodhi
njė njeri tė tillė pėr ta patur imazhin e vet amerikan tė
fushatės elektorale nė Shqipėri? Pėr kėtė ka disa arsye.
Njė nga ato motive qė nuk duhen pėrjashtuar pėr kėtė
zgjedhje tė Edi Ramės, ėshtė ajo qė na sugjeron njė shkrim
i Edi Ramės i botuar nė vitin 1997, nė revistėn “Pėrpjekja”
tė sponsorizuar nga Fondacioni “Soros”. Nė kėt shkrim Edi
Rama thotė se gjatė njė udhėtimi qė kishte bėrė jashtė
vendit nė fillim tė viteve ’90, kishte takuar disa
emigrantė shqiptarė qė punonin si pederastė me pagesė nė
njė stacion treni. Edi Rama thotė se u drejtoi pyetjen: “Po
kryesisht bėni punėn pasive apo aktive?”(Edi Rama, «Lule
shqipo lule djalė», «Pėrpjekja», nr. 9, Tiranė 1997, f. 41)
Njėri nga ata i pėrgjigjet: “E di si, ja mendoje vetė, a
ėshtė mė mirė ta lėsh bythėn aty e tė fluturosh me mendje
ku tė tė dojė bytha dhe tė fusėsh paratė nė xhep apo tė
lodhesh duke shtyrė mut me loqe e nė fund tė fundit tė
marrėsh po ato para?!” ?”(Edi Rama, «Lule shqipo lule
djalė», «Pėrpjekja», nr. 9, Tiranė 1997, f. 41-42) Dhe Edi
Rama pasi dėgjon kėto fjalė tregon se edhe vetė hyri nė
dilemė: «Vėrtet, si ėshtė mė mirė?! Pėrsėrisja si i dehur
vetmėvete teksa kthhesha pėr tė kushedisatėn herė tek
mullari». ?”(Edi Rama, «Lule shqipo lule djalė»,
«Pėrpjekja», nr. 9, Tiranė 1997, f. 42) Nė parantezė, kėtu
veteranėt, qė sot e propozojnė Edi Ramėn pėr titullin
“Nderi i Kombit” tė shohin sesi Edi Rama tallet me
dėshmorėt duke perifrazuar nė titull vargjet e kėngės sė
njohur partizane “Lule Sofo, lule djalė”. Edi Rama nuk e
thotė nėse e ndau atė natė “tek mullari”, dilemėn « ta lėsh
bythėn aty e tė fluturosh me mendje ku tė tė dojė bytha…
apo tė lodhesh duke shtyrė mut me loqe», por me siguri qė
kjo ka qenė e njėjta dilemė me atė qė e ka torturuar mikun
e vet Arthur J. Finkelstein. Pėr njė marrėdhėnie mes
njerėzish qė e shqyrtojnė sė bashku kėtė dilemė, dėshmon
kjo letėr sa mallėngjyese, aq edhe e dyshimtė, qė Edi Rama
i shkruan blendi Gonxhes kur ky ishte nė Greqi, letėr qė
Edi Rama ka pasur kurajėn kompromentuese ta botojė nė
librin e vet “Refleksione”: “I nderuari Gonxhe, kriza e
personalitetit tim besoj se ėshtė fare e lexueshme
pėrderisa unė po merrem me njė figurė kaq tė hepuar si ti.
Hepimi yt qė mbi tė gjitha ėshtė mungesė personaliteti,
sidoqoftė nuk e balancon aspak zbrazėtinė time tė plotė
pėrpara jetės… Megjithatė zotrote mos kujto se erdhi dita
tė jetosh kryelartė nė njė kohė qė unė emde marr frymė mbi
tė njėjtėn botė ku zvarrisesh edhe ti”. (Edi Rama dhe
Ardian Klosi, “Refleksione“, Shtėpia botuese “Albania“,
Tiranė 1992, f. 163) Pas tė gjitha gjasave, ky qė i shkruan
kėto, duhet tė jetė ai “qė shtyn”. Por, shihet personale tė
Edi Ramės janė vetėm njė nga arsyet e mundshme pėr tė cilat
ai e ka zgjedhur pederastin e martuar me njė burrė,
Finkelstein, si imazhin amerikan tė fushatės sė vet.
Arsyeja kryesore ėshtė se Edi Rama zbaton urdhėrat e George
Soros pėr tė promovuar nė Shqipėri modelin e “shoqėrisė sė
hapur” sorosiane, qė bazohet nė atė tė pėrshkruan nė librin
e filozofit tė dashur pėr Sorosin, Karl Popper “Shoqėria e
hapur dhe armiqtė e saj” (1945). Nė kėtė libėr, Popper,
duke bėrė njė paralele historike na thotė se madhėshtia e
Athinės sė Lashtė arriti kulmin atėherė kur Sokrati dhe
sofistėt u deklaruan luftė tė gjitha normave morale
tradicionale dhe filluan tė nxitin tė rinjtė qė tė jepen
pas veseve, duke pėrfshirė edhe homoseksualizmin, pėr tė
qenė tė lirė. Dihet se Sokrati ishte homoseksual, qė po tė
shprehem nė termat e Edi Ramės, i pėlqente qė ta shėtiste
mendjen nė sferat e filozofisė, nė kohėn qė e linte bythėn
e vet tė lirė, qė nxėnėsit e vet tė rinj tė shtynin mut me
loqe atje. Kėtė model tė shoqėrisė qė mohon moralin i
propozon botės moderne Popper, qė gjithashtu ishte njė
homoseksual. Me sa duket kjo shoqėri e Popper dhe Soros mė
tepėr se “shoqėri e hapur” meriton tė quhet “shoqėri e
bythės sė hapur”. Sigurisht qė Soros nuk ka interesa
filozofike kur admiron dhe sponsorizon kėtė model tė
shoqėrisė popperiane, por Soros e bėn kėtė gjė pėr
pragmatizėm, pasi njė shoqėri e skllavėruar nga vesi, ėshtė
njė shoqėri e paaftė pėr t’ u rezistuar manovrave tė Soros
pėr tė shkatėrruar ekonominė e kėtij vendi dhe pėr ta
grabitur atė. Dhe kėtė model tė “shoqėrisė tė hapur” (mė
saktė “bythės sė hapur”)popperiane tė promovon nė Shqipėri
Edi Rama, pėr llogari tė Sorosit dhe duket edhe pėr
kėnaqėsinė e vet, deri edhe me anė tė gjesteve tė tilla si
bėrja si imazhi amerikan i fushatės elektorale tė sė majtės
i njė ēifuti pederast tė martuar me njė burrė. Me
Finkelstein Edi Rama do tė ndėrtojė nė Shqipėri “shoqėrinė
e bythės sė hapur”. Kush nuk do tė pranojė qė ta hapė
bythėn, do tė quhet njeri i “shoqėrisė sė mbyllur”, qė nė
botėn popperiano-sorosian e ėshtė mallkimi mė i rėndė.
Kėshtu, imazhi amerikan i Ramės ėshtė njė imazh sodomian,
pra i qytetit famėkeq biblik tė Sodomės ku lulėzonin tė
gjitha veset duke pėrfshirė dhe pederastinė. Kujt i duken
tė ekzagjeruara kėto qė po i them unė le tė mė pėrgjigjet
se pėrse mes gjithė atyre kompanive publicitare amerikane,
Edi Rama zgjodhi kėtė tė drejtuar nga njė pederast i
martuar me njė burrė. Ato qė thotė Rama dhe PS se klientė
tė kėsaj kompanie kanė qenė edhe shumė politikanė tė tjerė
tė shquar amerikanė janė mashtrime, pasi kjo ka ndodhur
para se Finkelstein tė deklaronte se ishte pederast dhe tė
martohej me njė burrė. Pėr tė promovuar modelin nė fjalė,
tė simbolizuar nga Finkelstein, Edi Ramėn do ta ndihmojnė
dhe krijesat e tjera sorosiane si Lėvizja “Mjaft”, qė do tė
pėrpiqen qė nė aleancė me Edi Ramėn tė bėjnė nė Shqipėri
njė revolucion sorosian qė nė Shqipėri nuk do tė emėrtohet
si i trėndafilave (Gjeorgji), “portokalli” (Ukrainė), por
Revolucioni i Bythės, pėr shkak tė orgjive homoseksuale pėr
tė cilat u bė e famėkeqe Lėvizja “Mjaft” dhe qė iu
publikuan nė media. Nė kuadrin e kėtij revolucioni sodomian
kreu i Lėvizjes “Mjaft” Erion Veliaj, e ēon kritikėn pėr
qeverinė deri nė arrestimin e transvestitėve, siē bėri nė
njė intervistė nė TVA, nė shtator tė vitit 2006, kur i
pyetur pėr punėn njėvjeēare tė qeverisė, doli nė mbrojtje
tė transvestitėve homoseksualė qė u arrestuan pėr shkak tė
orgjive qė bėnin nė qendėr tė Tiranės, duke tmerruar
familjarėt qė kalonin me fėmijė tė vegjėl. Veliaj tha se
kjo sjellje e qeverisė do tė shkaktojė protestat e
organizatave ndėrkombėtare. Pėr protestat e qytetarėve tė
Tiranės Erion Veliajt nuk i bėhet vonė. Nuk ėshtė e rastit
qė Lėvizja “Mjaft”financohet nga Holanda, e cila ėshtė
vendi avanguardist nė Bashkimin Europian sa i pėrket
revolucionit sodomian, duke qenė se Holanda ėshtė vendi ku
homoseksualėt, lesbiket, tė droguarit janė shndrruar nė
minoritete sociale tė privilegjuara dhe tash sė fundi kjo
gjė po kėrkohet tė bėhet edhe me pedofilėt. Nuk ėshtė
koincidencė qė edhe Mustafa Nano, qė ėshtė analisti i
medias mė fanatik pro Edi Ramės e ka shpallur pederastinė
si njė vlerė tė shoqėrisė civile. Mustafa Nano, nė
artikullin "Intelektualė t provincialė e fondamentalistė "
botuar tek gazeta "Shekulli" mė datė 1 qershor 2000
shkruan: “Ėshtė e tmerrshme kur mendon se nėn ndikimin e
kėtyre kryqtarėve ("intelektualė ve' provincialė e
fondamentalistė -nacionalistė gėrnjarė" -K. M.) shoqėria
jonė ėshtė e gatshme tė linēojė e t'i marrė erzin, nė
fillim p.sh. njė gay-i tė strukur nė qoshkėzėn e botės sė
preferuar nga ai vetė e pastaj njė banditi apo krimineli tė
deklaruar". (“Shekulli“, 1 qershor 2000, f. 13). Por,
derisa “gayt-t” e strukur nė qoshkėza shoqėria edhe mund t’
i tolerojė e mund tė tolerohen, gjėrat bėhen alarmuese kur
ata dalin si drejtues fushatash elektorale tė njė partie tė
madhe, siē ėshtėi i z. Finkelstein me PS-nė, ēka ėshtė guri
i provės (apo mos duhet thėmė guri i b…) pėr tė zbuluar tė
vėrtetėn e Edi Ramės nė kėtė pikė. Qytetarėt e Tiranės
duhet ta dijnė se nėse i japin sot votėn Edi Ramės, nesėr
ky do t’ i nxitė fėmijėt e tyre qė tė japin bythėn, sipas
filozofisė sė Popperit. Pėr ta mbyllur kėtė shkrim do tė
doja qė tė citoja ish-Presidentin Clinton, i cili u shpreh
kur Finkelstein pranoi publikisht se ishte njė homoseksual
i martuar me njė burrė: “Unė mendoj njė nga kėto dy gjėra:
ose ky djalė beson qė partia nuk ėshtė njė gjė serioze dhe
ėshtė totalisht makiavelik, ose ai ka njė ndjenjė
vetėposhtėrimi. Unė ndjej trishtim pėr tė”. Kėto fjalė tė
Clinton i pėrshtaten si njė epigram Edi Ramės, pasi ky ka
zgjedhur si imazhin e vet amerikan nė kėtė fushatė njė
ēifut pederast tė martuar me njė burrė, siē ėshtė
Finkelstein. Nė pėrfundim tė kėtij shkrimi i kėrkoj falje
lexuesit pėr termat qė kam pėrdorur por ato janė termat e
vetė kryetarit tė PS-sė, Edi Rama.


----------------------------------------
Atdhetar jam, por edhe fetar si duhet. Atdhetari pėrse turp tė ketė tek thotė e dua me shpirt fenė e vet. Hafiz Ali Korēa
PMYahoo
Top

Topic Options Faqe: (2) [1] 2  Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio