Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Lufta mediatike kunder Pavaresise se Kosoves
Flori Bruqi
Postuar nė: 14.01.2007, 14:20
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 278
Antari Nr: 3300
Bashkangjitur: 12.10.2006Kush po krijon lista likuidimesh ne internet

Lufta mediatike e patrioteve(nofkave) mė bateria ,shikistėve dhe udbashėve kundėr Pavarėsisė sė Kosovės

Kėshilli Nacional Serb pėr Kosovėn ka angazhuar shoqatėn e Lobit Amerikan "Venable" qė lufton kundėr pavarėsisė sė Kosovės. http://www.savekosovo.org ėshtė faqe e lobit serb qė ka kushtuar 600.000 $ pėr tė filluar me luftėn e mediave kundėr Pavarėsisė sė Kosovės, dhe tashmė Qeveria e Serbisė paguan pėr mirėmbajtjen e kėsaj faqeje 100.000 $ nė muaj. Ka njė ekip prej 30 personash, duke marrė parasysh se tė gjithat mediat serbe janė nė ndihmė tė recensimit dhe japin ndihmė materiale propaganduese kundėr popullit shqiptar nė pėrgjithėsi.
Faqja nė fjalė ėshtė pėrmendur pėr herė tė parė para 2 muajve, por ka qenė nė punim e sipėr, nė telexin e Qeverisė Serbe pėr kėtė faqe shkruhet:
-Lufta pėr media kundėr Pavarėsisė sė Kosovės ka filluar nė SHBA me ndihmėn e firmės amerikane "Venable".

Ndėrkohė nė mbėshtetje tė pavarėsisė sė Kosovės ėshtė krijuar njė faqe: www.savekosova.org ( ndryshimi i vetėm ėshtė kosova jo kosovo.org)
Nė kėtė faqe jepen tė gjitha krimet qė serbet kanė bėrė kundėr shqiptarėve, gjithashtu nė faqen kryesore thuhet “Say yes to Kosovo Indipendence” ( Thuaji PO Pavarėsisė sė Kosovės).

Ndėrkohė duket hapur lufta qė serbet bėjnė kundėr Pavarėsisė sė Kosovės duke shfrytėzuar media tė ndryshme si: radio, televizione dhe internetin tė financuara nga shoqėri tė ndryshme nė botė.

http://forumi zėri yt .com , qė menaxhohet dhe moderohet nga nofka moderuese “Mistrecia Tironse ” nga diaspora Shqiptare(Ankona e Italisė ) pėr fat tė keq i tėrė mesazhi i saj ėshtė pėrēarės, fyes e ēka ėshtė mė keq ka ide fashiste. Logoja e kėtij logu ėshtė “ Shqipėria, ē'ka qenė, ē'ėshtė e ē'do tė bėhet “.

http://forumi.zeriyt.com/index.php/topic,3....html#msg405507

Ky projekt fashist kontributin e vet fashizoid, vėllavrasės e bėn mė simotra Kosova.de,www.dardania.de etj. Gjatė muajit tė shkuar publikoi njė listė tė gjatė me emra tė njerėzve tė gjallė dhe tė vdekur tė tė ashtuquajturės “Dosja 81-99”.
Ja edhe adresa e margaritarėve qė po i sjellė ky blog fashist mė nofkat e tė gjorėve qė kanė hyrė nė kule tė grave dhe shpifin e pėrjargen nė internet.

Segreteria Organizzativa
Premio “Innovazione nei Servizi Sociali”
C/O Maggioli Fiere e Convegni
Via del Carpino, 4
47822 Santarcangelo di Romagna (RN)
Tel. 0541 628787
Fax 0541 628766
fiereconvegni@maggioli.it
Financimet e kėtij blogu tė mbrapshtė i bėn Lewis media

Postal Address
218-871 Victoria St. N.
Kitchener, ON, N2B 3S4
Canada

Toll-Free
1-866-478-6927

Faximile
+1(519)747-0857
Telephone
+1(519)747-4949

Employment Opportunities
careers@lewismedia.com

Abuse Inquiries
abuse@lewismedia.com

General Inquiries
info@lewismedia.com

Mė datėn 26 maj tė kėtij viti ky blog fashist hapi temėn me titujt : ,,UDB-ashėt” e Kosovės, me emėr dhe mbiemėr”.
Zėdhėnėsi me nofkėn tashmė tė njohur arbias alias Nezir Myrtja, i cili nga New Yorku ,sjell vargjet e tij tė “mėdha” si fjala vjen:

”E dashura mėmėdhe,
tė dua dhe kėshtu si je!
Po kur tė tė shoh tė lirė
do tė tė dua mė mirė”.

Ky udbash nuk ėshtė i vetėm, por nė ndihmė ka marrė edhe moderatorin dhe administratorin e Forumit Shqiptar mė flamur kuq e zi me shkabė e qė modelohet edhe administrohet nga udbashi pejan Bekim Nikqi , me vendbanim Dakegat 11, posta 26723 EMDEM/Gjermani.

I treti luftėn mediale po ashtu nga Diaspora( Amerika) e bėn Uk Lushi, djali i ish-kryetarit tė Komunės sė Deēanit,qė vrenjte e kthjellte nė kohėn e Titos! Zanatin s’e ka harruar as tash nė kohėn e demokracisė !

Kėtyre tė treve iu vijnė nė ndihmė edhe disa shikista, udbashė, lideruca partiakė tė cilėt qeverisin nė Qeverinė kukull tė Agim Ēekut!
Kėta tė gjorė qė kėrkojnė vrasjen e shqiptarėve, ashtu siē bėri Qeveria e Serbisė me disa bashibozukė tanė, kėrkojnė gjak shqiptari edhe ca nofka tjera interneti si fjala vjen “lolita 01”,Astri.I.Rexhaj,engjellusha.engji@gmail.com,bardhi@yahoo.com,”fatlumi-Lumi Mitrovica, qė ka edhe njė blog wwww.frewebs.com/fatlumi 18/ apo analfabeti mė emrin Fatlum e qė veten e quan Lum /Fatlum/ i Sadikovitėve tė Vushtrrisė, soho@gmail.com,”Timi Hoti”,’O1st...@gmail.com”; psikopati apo psikostudenti me shifrėn sllave soho@gmail.com; prapė njėfarė Lumifs-skywal...@hotmail.com”, njė “ oficir” i lartė ushtarak nga Tirana me nofkėn Engjėll Shehu, pardon dora vetė e poeteshės sonė tė mirėnjohur M.K.
Mė tė zėshmit nga ta ėshtė Nezir Myrta, Uk Lushi tė cilėt kėrkojnė kokat e njerėzve.
Si pėr ēudi unė, Flori Bruqi me Iljaz Prokshin gjatė viteve tė luftės sė UĒK-sė nė Kosovė (1997-1999) nga njė podrum nė “Kodrėn e Diellit”, raportonim pothuaj ēdo ditė me telefon e faks nga telefoni 038-20606 redaktorėt e gazetės “Zėri i Kosovės”...Atėbotė unė Flori Bruqi sė bashku me Iljaz Prokshin, Frrok Kristajn, Mehmet Kajtazin, Shyqri Galicėn shkruanim pėr vrasjet nė Likoshan, Obri, Prekazė e gjithandej Kosovės; shkruanim pėr heroizmin e Adem Jasharit, bacė Shabanit, tė Beqės e Zejnės, tė 13-tshit ...,pėr fėmijtė e plagosur nė Isniq, pėr luftė e Adem Ukhaxhajt... etj.etj., dhe tash unė nga Uk Lushi, njė gazetaruc nė diasporė qenkam spiun.
Vallė, athua ēfarė bėra unė tė jem i tillė?
Po, ėshtė e vėrtetė se unė haptas shkrova edhe nė Lė Mond , Corriera de la Sera, Delo, Vecerni list (jo nė Tanjug e as nė NIN) pėr “patriotėt” e Titos , ku edhe baba i tij (Ukė Lushit) ishte kryetar i Komunės sė Deēanit! Pėr tė e dinė tė gjithė botėrisht, bile as qė ka nevoje tė komentohet se kush na ishte ...

Duhet te jetė e qartė dhe e kuptueshme pėr te gjithė qė ēdo kohė ka njerėzit e vet tė mirė dhe tė kėqinj, varet prej kėndvėshtrimit tė akėcilit.
Nė kohėn kur njė numėr i disa udbashėve tė vėrtetė kenė punuar dhe vepruar, kanė qenė ne fuqi nė Kosovė ligje tė tjera nga ato qė janė sot, dhe se nė ato kushte ata kanė qenė tė detyruar tė zbatojnė ligjin, pavarėsisht se cili ligj ishte ai.
Kosova pėr fat tė keq ka pasur pėrveē problemeve tė mbijetesės ndaj regjimeve tė ndryshme jugosllave edhe problemet e brendshme, tė cilat duhet kohė qė tė shuhen.
Problemet e brendshme tė shqiptareve janė shumė tė mėdha, mirėpo nėse niset kėshtu me lista dhe pėrhapje gėnjeshtrash aty-kėtu dhe me urrejtje, atėherė pėrfundimi do tė ishte njė konflikt brenda shqiptar.
Mirėpo, pėr fat tė mirė, shumica e popullit shqiptar, nuk merret me kėso listash e me kėsi emrash, por shikon pėrpara, drejt Kosovės demokratike.
Nuk duhet marrė me emra tė pėrveēėm, por duhet dėnuar regjimi i cili krijonte njerėz te tillė, si nė Jugosllavi, ashtu dhe nė Shqipėri.
Komunizmi ka qenė njė fatkeqėsi e madhe kombėtare dhe ne tė njėjtėn kohė dhe shpartallimi i tij ka qenė, ėshtė dhe mbetet njė detyrė kombėtare.
Komunizmi ka qenė pėrēarės dhe i tillė ėshtė dhe nė formėn e shfaqur nga Lidhja Popullore e Kosovės dhe nga disa pėrēarės nė gazetėn e saj “Zeri i Kosovės”(ku isha pėr shumė kohė njeri ndėr korrespondentėt e saj gjatė luftės). Do tė ishte mirė qė informuesit e forumeve tė ndahen nga njė ideologji e tillė dhe sa me parė tė ēlirohet shtypi shqiptar nga njė shtyp i tillė ideologjik, aq me mirė bėhet pėr ne te gjithė.
Kėshtu nofka apo udbashi “Arbias”, mė mirė ėshtė tė jetojė me kohėn e sotme dhe tė kaluarėn tė mos e harrojmė (tė mos i harroi spiunimet e tij ndaj mėsuesve ) por edhe tė mos merremi me tė, sepse ėshtė shumė njeri i ēuditshėm dhe dyftyrėsh.

Nofka Magjja nga frika dhe pasiguria e gjuan gurin dhe e fsheh dorėn .
Ja shkrimi i tij i botuar nė forumin fashist “Zėri yt”.
KUSH E PĖRBĖNTE STRUKTURĖN E OZN-sė-UDB-sė NĖ KOSOVĖ NĖ VITET 1945-1990 ?!

Ata qė pėrbėnin strukturat udhėheqėse tė kėtij shėrbimi famėkeq dhe qė pėrgatitėn mijėra procese gjyqėsore, nė bashkėpunim me strukturat politike nė Kosovė, kundėr atdhetarėve shqiptarė, ishin:

1.Ēedo Mijoviq
2.Sedo Topalloviq
3.Rajko Vidaēiq
4.Miqa Mijushkoviq
5.Lluka Tomanoviē
6.Vllado Shilegoviq
7.Budimir Gajiq
8.Milosllav Bllagojeviq
9.Andrija Vujoviq
10.Radomir Bojaniq
11.Novak Samargjiq
12..Kosta Mihajlloviq
13.Radovan Tapushkoviq
14.Jovan Rosandiq
15.Gojko Medenica
16.Mirko Iliq
17.Zhivko Gjurishiq
18.Vesho Cvetkoviq
19.Drago Cėrnigiq
20.Angjellko Armush
21.Shaban Kajtazi
22.Xhevdet Hamza
23.Mehmet Shoshi
24.Jusuf Karakushi
25Mustafa Sefidini
26.Xheladin Beqiri
27.Istref Sadikaj
28.Bedrush Shala
29.Cvetko Llakoviq
30.Jakup Hoti
31Ahmet Asllani
32.Sahit Meraku
33.Bafti Jakupi,
34.Pavle Jelisaviq
35.Mehmet Haskaj
36.Ibush Kllokoqi
37.Drago Dragojeviq
38.Muharrem Dana
39.Sllobodan Mijoviq
40.Asllan Sllamniku
41.Shefqet Hashani
42.Svetisllav Dollasheviqi
43.Zenun Shala
44.Naip Hoxha
45.Refik Tashi
46.Metush Sadiku
47.Zejnullah Shala
48.Hasan Mehmeti
49.Shefqet Obria
50.Rajko Ēalloviqi
51.Metė Kuqi
52.Ramēe nga Prizreni
53Ahmet Dobruna
54.Faruk Mehmeti
55.Mexhid Beqiri
56.Lutfi Ajvazi
57.Hajredin Bujupi
58.Ramush Isaku
59.Sahit Zogaj
60.Halim Hajdari
61Bashkim Qerkini
62.Osman Veliqi
63.Fahredin Sllamniku
64.Imer Sllamniku
65.Xhemajl Bilkiqi
66.Hyzer Ahmeti
67.Nexhmedin Mehmeti
68.Hasan Salihu
69.Nevzat Jashari
70.Ahmet Blakēori
71.Zenel Hoti
72.Ismet Haziri
73.Pal Selmani
74.Imer Kuēi
75.Naman Sijarina
76.Ejup Azemi
77.Ali Halili
78.Jusuf Hashani
79.Shaban Hoti
80.Shaqir Krasniqi
81.Pashk Berisha
82.Zeqir Hasangjekaj
83.Mustafė Aliu
84.Xhafer Kaliqani
85.Adem Ibishi
86.Ramadan Ferizi
87.Avni Sadriu
88.Nexhdet Gjoci
89.Sahit Ismajli
90.Ismail Gėrbeshi
91.Ejup Bajgora
92.Sllobodan Mijoviq
93.Bejtush Beka
94.Ismet Baleci
95.Kemajl Shabani
96.Xhavit Kuēi
97.Isa Bunjaku
98.Zyber Zyberi
99.Sylejman Salihu
100.Hakif Latifi
101.Hashmet Baxhaku
102.Hilmi Syla
103.Rifat Berisha
104.Bajram Munishi
105.Haki Velija
106.Hasan Shahini
107.Muamer Novobėrdaliu
108.Drita Novobėrdaliu
109.Ahmet Delia
110.Ejup Kamerolli
111.Murat Tėrnava
112.Ibush Kllokoēi
113.Lorenc Selmani
114.Refik Tashi
115.Faik Nura
116.Sabah Muhaxheri
117.Sabit Myftari
118.Ndrec Preni
119.Selim Ndrecaj
120.Ali Vllasi-vėllau i Azem Vllasit
121.Xhafer Bejiqi
122.Hajredin Bujupi
123.Bejtush Beka
124.Qerim Sllamniku
125.Abaz Ajvazi
126.Hajrulla Jashari
127.Zejnulla Hajrizi
128.Halit Hasani
129.Nexhmedin Ajeti
130.Hilmi Hasani
131.Dėrgut Jakupi
132.Ilaz Maxhuni
133.Enver Dragusha
134.Demė Mujaj
135.Abdurrahman Mulla
136.Enver Kelmendi
137.Jakup Llonēari
138.Nazif Zymberi
139.Hasan Banushi
140.Kajtaz Bacaj
141.Halit Muhaxheri
142.Vesel Krasniqi
143.Latif Dulla
144.Daut Morina
145.Isa Kastrati
146.Glauk Dulla
147.Astrit Koshi
148.Zenel Celina
149.Musa Jorganxhiu
150Jusuf Konstandini
151.Kemajl Celina
152.Xhemali Shasivari
153.Hysen Bajrami
154.Qerim Buzhala
155.Hasan Rrystemi
156.Ilaz Vranovci
157.Shefazim Tėrshnjaku
158.Lulėzim Neziri
159.Mustafė Maliqaj
160.Azem Haliti
161.Shaban Maloku
162.Hysni Topalli
163.Bajram Luri
164.Hebib Koka
165.Avdi Musa
166.Hamėz Shefkiu
167.Raif Sėrmaxhaj
168.Xhavit Basha
169.Aliriza Osmani
170.Mehmet Neziri
171.Fatmir Dėrmaku
172.Halim Hajdari
173.Naser Shavelli
174.Fadil Ibrahimi
175.Avdi Maliqi
176.Ramadan Sėrmaxhaj
177.Sejdi Kastrati
178.Emin Kastrati
179.Haki Haziri
180.Ramadan Syla
181.Selim Brosha
182.Faik Nura
183.Musa Bajgora

...../..../...../

Kjo listė e gjatė nuk pėrfundon kėtu...!!!

KUSH ISHIN EKZEKUTUESIT E DĖNIMEVE TĖ MIJĖRA ATDHETARĖVE SHQIPTARĖ GJATĖ VITEVE 1950-1990

Gjyqtarėt dhe prokurorėt qė vepruan me urdhra tė UDB-sė dhe tė strukturave politike e shtetėrore tė kohės ishin:

1.Arif Korapi-gjyqtar
2.Ali Abdullahu
3.Ismail Xhemaili
4.Bozhidar Zuloviq
5.Dragolub Neshiq
6.Rexhep Kryeziu
7.Abdyl Demė Hoxha
8.Branko Zhuiq
9.Radosllav Cerovqanin-prokuror
10.Vasilije Gjorgjeviq
11.Vidak Petroviq-gjyqtar
12.Isa Omeragiq
13.Pavle Armush
14.Mirko Spasiq
15.Shaqir Zogaj
16.Ratomir Paternogiq
17.Mustafė Hoxha
18.Vebi Memeti
19.Sefė Sherifi
20.Tuna Tomiq
21.Millorad Llazareviq-prokuror
22.Tahir Ibrani-gjyqtar
23.Ramo Vodopiq-prokuror
24.Zhivojin Cvejiq-gjyqtar
25.Sahit Meraku
26.Sherif Boshnjaku
27.Trajko Angjelkoviq
28.Osman Bytyqi
29.Sefedin Bakalli
30.Lubomir Veloviq
31.Zyhdi Sadiku
32.Minush Xėrxa
33.Hazir Haziri
34.Tefik Shala
35.Nebih Qena
36.Mirko Matoviq-prokuror
37.Nazmi Juniku-gjyqtar
38.Beqir Shehi
39.Mehmet Spanqaliu
40.Isak Nishevci
41.Durmish Koēinaj
42.Shefqet Bytyqi
43.Durak Jashari-gjykatės hetues
44.Mr.Halil Kelmendi-prokuror
45.Fehmi Gashi-gjyqtar
46.Hasan Berisha
47.Metush Sadiku
48.Azem Emini
49.Qazim Goxhufi
50.Maksimoviq Dojqin
51.Njazi Burgideva-prokuror
52.Riza Loci-gjyqtar
53.Orhan Basha
54.Bajram Blakaj
55.Orhan Rekathati
56.Ilaz Alija
57.Mentor Qoku
58.Verosllava Dimiq,
59.Reshat Millaku-prokuror
60.Ymer Osaj-gjyqtar
61.Sllobodan Zhivkoviq
62.Ukė Muēaj
63.Adem Gorani
64.Ibish Maraj
65.Kėrsto Radoviq
66.Tadej Rodiqi
67.Nikė Lumezi
68.Refik Halili
69.Sabit Sylaj
70.Sherif Selishta
71.Qerim Metaj
72.Ndue Selmanaj
73.Ismet Emra
74.Riza Fazlu
75.Metush Latifi
76.Xhevat Halili
77.Halil Halilaj
78.Miftar Jasiqi-prokuror
79.Qazim Tolaj-gjyqtar
80.Masar Pirana
81.Aqif Tuhina
82.Nekibe Kelmendi
83.Bujar Juniku
84.Aziz Rexha
85.Kapllan Baruti-prokuror
86.Ruzhdi Kozmaēi
87.Flamur Kelmendi
88.Hamit Gashi
89.Jakup Gurmani
90.Selman Ukaj
91.Xhemajlije Mustafa
92.Zeqir Bėrdynaj
93.Muharrem Skėnderi-gjyqtar
94.Jusuf Mejzini
95.Sylejman Limani
96.Ahmet Ahmeti
97.Bajrak Kadriu
98.Sali Duja
99.Safet Gorani
100.Pjetėr Pėrgjokaj
101.Skėnder Morina-gjykatės hetues
102.Nikollė Vazura-gjyqtar
103.Shefki Sylaj
104.Abdylselam Seladini
105.Mahmut Halimi
106.Kadri Sylaj
107.Shefki Sylaj
108.Nikollė Gegaj
109.Gani Rexha
110.Rifat Abdullahu
111.Sudan Gorani
112.Hilmi Zhitia
113.Shaban Berisha
114.Shyqri Qerimi
115.Bejtė Alidemaj
116.Qazim Goxhufi
117.Osman Sylejmani
118.Miftar Jasiqi,
119.Spasoje Zamfiroviq-prokuror
120.Ramadan Vraniqi......

...../..../..../...
Kjo listė nuk ėshtė e pėrkryer!
Kurse Magjja, alias Uk Lushi, mė 30 maj 2006, 12:15 »
EMRI -----------------------------------EMIN
MBIEMRI--------------------------------UKA
DATĖLINDJA-------------------------------TASH DIKU 55-60 VJEĒAR
VENDLINDJA----------------------------BLAQ
VENDQĖNDRIMI------------------------PRIZREN/I PANJOHUR...
PROFESIONI----------------------------MĖSUES
PUNOI NĖ SPB--------------------------PRIZREN NĖ VITET E TETĖDHJETA

EMIN UKA ka punuar ne vitet e tetėdhjeta, thotė Magjja nė SPB-nė e Prizrenit ..Mjaft tė rinj shqiptarė kanė rėnė viktimė nga ky spiun.
Marrė nga www.Kosova.de
EMRI -----------------------------------LULI
PRINDI----------------------------------NAZIFI
MBIEMRI--------------------------------xxxx
DATĖLINDJA-------------------------------XXX VJEĒAR
VENDLINDJA----------------------------XXX
VENDQĖNDRIMI------------------------KRAGUJEVC/SERBI /I PANJOHUR...
PROFESIONI----------------------------XXXX
PUNOI NĖ SMP--------------------------XXXX

Ky ka braktis Kosovėn me kapitullimin e Serbisė dhe sipas informacioneve qė qarkullojnė, akoma jeton nė Serbi...
Aktiviteti i tij i tashėm:
1. Pajis shqiptarėt me pasaporta serbe ...
2. Pajis me diploma Universiteti tė falsifikuar dhe tė ndryshme personelin e UDB-sė, (huazuar nga web faqja virtuale www. Kosova.de)
Edhe Enver Krasniqi ishte UDB-ash . Ishte i punėsuar deri nė fillim tė viteve “90-ta nė stacionin e policisė nė Klinė, edhe atė si pasardhės i famėkeqit, krye-UDB-ashit Ajet Gashi. (Kėtė tė fundit e ka likuiduar fizikisht UĒK-ja gjatė luftės, pėr tė cilin as familja e tij nuk ka treguar ndonjė interesim qė "fajtorėt tė gjinden e vihen para drejtėsisė sė UNMIK-ut, thotė Magjja ashtu siē ka ndodhur me familjet e disa ish UDB-ashėve tjerė). Pse organet hetimore nuk kėrkojnė nga Interpoli tė zihen kėta informatorė (nofka).
Ish UDB-ashi Enver Krasniqi sot ėshtė nė detyrėn e Sekretarit tė Pėrhershėm nė MSHP-sė, pra ėshtė nė shėrbim tė ministres Melihate Tėrmkolli.
Nėse dikush ka dyshim nė kėtė fakt qė e solla kėtu, atėherė lirisht mund tė pyes banorėt e Klinės, dhe me siguri qė ata do t’i tregojnė se kush ishte Enver Krasniqi para luftės nė Kosovė, dhe ēka u ka bėrė ai atyre atdhetarėve shqiptarė qė i binin nė dorė kėtij kriminelķ.

- Zymer Zymeri.
Para se tė punėsohej si UDB-ash, ishte bashkėpunėtor i pushtuesit serb. Ka qenė arsimtar i shkollės sė mesme, ku ka dhėnė lėndėn e gjeografisė ekonomike. Mė vonė Zymer Zameri futet me kėmbė e krye nė shėrbim tė Shėrbimit tė Sigurimit Shtetėror (UDB), ku dallohet nga tė gjithė kolegėt e tij pėr dhunėn fizike dhe terrorin qė e shkaktoi ndaj tė burgosurve politikė nė Prishtinė e gjetiu nėpėr Kosovė.
Siē duket, pas luftės ky UDB-ash i egėr sė bashku me forcat serbe arratiset nga Kosova, (jeton i paralizuar nė Prishtinė).

- Ajet Istogu, ishte njėri ndėr UDB-ashėt qė ka vepruar nė Drenicė, rajon ky ku kishte edhe numrin mė tė madh tė burgosurve politikė tė Kosovės. Pėr dhunėn dhe terrorin e shkaktuar ish tė burgosurve nga ky bastard, as qė ia vlen tė harxhohet kohė, sepse janė qindra e qindra dėshmitarė tė gjallė, tė cilėt ishin "klientė" (kupto viktima) tė kėtij tradhtari.
Edhe ky e ka gjetur atė qė e ka kėrkuar.

Disa nga punėtorėt e UDB-sė nė Pejė, tė cilėt burgosėn dhe torturuan mizorisht me mijėra atdhetarė shqiptarė tė Pejės, Klinės, Deēanit, Gjakovės dhe Burimit, janė:

- Demė Muja,
- Xheladin Beqiri,
- Asllan Sllamniku,
- Qazim Masdreku,
- Ajet Gashi,
- Ramė Bala,
- Enver Krasniqi
- Jakup Llonqari,
...........e tjerė, shumica nga tė cilėt sot janė strukur nėpėr skuta, por disa edhe nuk fshihen fare. Pėrjashtim bėn Demė Muja e ndonjė tjetėr si ai, i cili pas luftės sė bashku me ushtrinė dhe policinė serbe ėshtė larguar nė drejtim tė Serbisė ose Malit tė Zi.
Nė Ferizaj inspektorė tė sigurimit serb : Fadil Hyseni (55 vjeē) me profesion profesor i Filozofisė Marksiste.
Adem Ibrahimi(60), ish profesor i gjuhės ruse.
Qenan Hajdini , prof i anglishtes nga Kumanova ( i vdekur)
I poshtri Halit Loku, mėsues nga Kaēaniku qė ende shėtit poshtė e lart i lirė.
Njė numėr i emrave ėshtė i vėrtetė, por ka edhe emra fiktivė tė shpifur nga Serbia. Ashtu pati vepruar edhe Adolf Hitleri me Josif Visareviē Stalinin, tė cilėt patėn lėnė njė listė tė gjatė me emra rus (shkencėtarė e luftėtarė) gjysma spiunė e bashkėpunėtorė tė Hitlerit? Megjithatė, nė kėtė listė ka shumė emra tė saktė.
Shumė persona kanė qenė tė punėsuar nė UDB-ė (Prishtinė,Gjilan,Pejė,Gjakovė,Mitrovicė,Prizren etj). Trimoshat e internetit sjellin emra punėtorėsh tė vyeshėm tė UDB-sė:
Murteza Kozniku
Qazim Rugova
Hadi Kerraxhiu
Hasan Shehu
Islam Hoti
Lah Lahaj
Xhavit Syla
Nikė Vokrri
Adem Ademi
Ahmet Ramaj
Azem Hadri
Sali Gashi
Kurse ish udbashi me nofkėn Arbias, thotė pėr Forum:
- Janė edhe dy vallezėr tė Komunes sė Lypjanit tė cilėt kanė punuar deri nė largimin e fundit tė shqiptarit nga Kosovė, e kėta janė Fatmiri dhe Florimi, mbiemrat nuk ua dinė(dhe emrat e tyre pa verifikim i hedh si lopa baglėn nė internet).Thotė Fatmiri ka punuar polic dhe ka rrah shqiptar brenda ne podrum tė komunės dhe nė burgun e Lypjanit. Kurse Florimi ka punuar nė komunė deri nė ditėn e fundit kur u kthyen shqiptarėt aty i kishin pa disa dhe kur kanė shkuar me i vra ka ndėrhyrė UNMIK-u dhe i ka larguar nė drejtim tė panjohur, sigurisht nė Serbi. Pasi ky qenka njohės i mirė ė rrethanave (sepse ka punuar mė siguri edhe ky pėr UDB-nė, kur i di mirė gjėrat, me siguri qenka edhe vrasės!).
Sipas kėsaj nofke pothuajse tė gjithė funksionarėt e tashėm partiakė ishin spijun(Ali Sadrija, ish- ministėr i financave ; Basri Demiri, ish- kryetar i KK Lypjan LDK), ndėrsa absurditeti mė i madh ėshtė pėr tė vdekurit, sepse sipas tij edhe dr. te vdekurve: Ibrahim Rugova , ishte ” kryeudbash-i fashist i pėrbetuar i popullit shqiptarė nė Kosovė”.
Pra,arbias- na qenka dora vetė agjenti nė “C.I.A Shqiptare “(central of intelegence of albania) dhe deri mė tash s’e paskemi ditur.
Njė pyetje e kam pėr tė:
”… mos vallė shėrbimi sekret amerikan po i trajnon kėta djem nė Vushtrri”?
Gjendja nė Mitrovicė ėshtė e rėndė. Janė duke u bėrė dhe shumė krime nė Kosovė ! Kurse ca”komandantė heshtin nga paaftėsia apo diē tjetėr. Po tė ishe ti ēoban gjysmėn e lopėve i kishe humbur e lė mė tė dish ti, o djalo pėr shėrbimin inteligjent. Nė shėrbimin inteligjent duhet tė jenė njerėzit e aftė ambiciozė,e ti ēfarė “polici” je kur nuk di tė shkruash mirė shqip.

Sqarim:
Unė gjithmonė i kam dashur dhe i dua luftėtarėt e lirisė, por i dua pa ngjyra partiake pa privatizime partiake tė dėshmorėve. Nuk i dua ata qė janė patriotė me bateria .

Pėr tė gjithė e kam njė pyetje, pse kėso listash duhet tė sillen poshtė e pėrpjetė?
Pse nuk ia lėmė kėto punė shėrbimeve dhe institucioneve tė Kosovės qė tė merren me to?
Ku ishte kryeministri i Kosovės, dr. Bajram Rexhepi (PDK) qė nuk merrej me kėto gjėra .
Ku ėshtė kryeministri i tashėm, Agim Ēeku qė te merret me kėso gjėra , pasi qė ky ėshtė edhe shok me z. general Hashim Thaqi ? …
Pėr tė marrė pushtetin, disa shqiptarė s’lėnė gjė pa bėrė.
E harruat Mitrovicen , Ti “ komandant” mos vallė i Bllacės, ta dish se atje ende po sundojnė shkietė. Apo jo arbias?
S’ ka familje shqiptare nė Kosovė qė nuk pėrjetoi vuajtje. Edhe unė jam keqtrajtuar nga komunistėt, udbashėt , por nuk bėj gjeneralizime, e tė thuash: "Tė gjithė LDK-istat kanė kokė shkau , PDK-stat janė tradhtarė,AAK-istat hajna etj.etj”…
Njė vėrejtje me rėndėsi, pėr ty dhe tė tjerėt qė mendojnė si ti: atė kohė nuk kishte lėvizje politike tjetėr pėrveē LDK-se, medoemos tani mund te ketė prej tyre sot qė dje ishin UDB-asha, por JO te gjithė! Po prapė, duhet tė kihet kujdes e tė mos futen tė gjithė nė njė thes.

Mos t’i harrojmė disa gjėra:
- Prej tyre kishte tė imponuar, edhe pse nuk arsyetohet
- Prej tyre kishte qė donin tė mbronin popullatėn (patriotėt Arif Riza , Avdullah Prapashtica, punonin tė dytė nė Sigurimin e Kosovės, por ishin patriotė)
- Prej tyre kishte qė ishin UDB-a e s'e merrnin vesh se ishin
- Prej tyre qe ishin tė larė nė UDB-izėm.

Gjerat nuk janė o bardh o zi!
Duhet hulumtuar faktet. Aktivitetet e tyre. Ēfarė bėnė etj.
Mos gjeneralizoni! Sepse kėshtu pėrēani mė shumė. E nė vend se tė ndihmoni ēėshtjen kombėtare, e dėmtoni mė shumė, e bėheni shėrbyes (pavetėdije) tė shkaut.
Mendo pak ma mirė dhe krahaso deputetėt e sotmit me ata tė 90-tės.
Kur nė prani tė popullit nė trysni tė shkaut nė sytė e gjithė Evropės, patriotėt deputet shpallet pavarėsinė e Kosovės tė pa mbrojtur nga askush vetėm nga vet- vetja.

I gjithė populli ka qenė i imponuar pėr tė punuar, por kur tė gjithė i thanė stop punės pėr serb, atėherė tė gjithė u larguan ata qė ishin shqiptarė, dhe filluan bizneset e tyre private pėr mbijetesė , familjen dhe pėr ndėrtimin e shtetit tonė e jo mė tė Serbisė.
UĒK- ja ua ka fal disave fajet ! Ti thua se “…kjo shkonte nė tė mirė tė shkaut pėrēarje shqiptare” dhe e ke gabim kur thue”… , po ka gabuar UCK-ja se kėta ka qenė dashtė te gjithė me i pushkatu se askush nuk tė kėrkon dėmshpėrblim nė luftė me vra shpihunat”. E ke gabim. Pse janė gjyqet nė paē dėshmi se ėshtė kriminel –akuzoje nė Prokurori me fakte e jo nė stilin “gjuaje gurin e fshehe dorėn”. Kjo pėr mua ėshtė jo burrėri, or frikė. Pse nuk del haptas pėr mua kėnd e vrava unė apo e shpura nė burg. Kur mua komunistėt dhe disa nga kėta udbashė mė burgosėn dhe mė mbajtėn nė burg”.
Pėr fund e kam njė pyetje pėr zotėriun Ukė Lushi , ē’t’u deshtė te mė fusėsh nė listėn e tillė, kur unė as babė e babėgjysh s’e kam pasėr nė UDB. I kė harruar disa udbashė. Sė pari, e harrove babėn tėnd Lush Ukėn….Sė dyti, harrove shumė Udbashė nė gazetarinė e Kosovės ,si fjala vjen, Zenun Qelajn(gazetar nė Rilindje , tash z.kryeredaktor nė Zėri), Beqir Hotin (kryeredaktor nė Rilindje ),Hilmi Sylen (redaktor pėrgjegjės nė Rilindje pėr APJ dhe Mbrojtje Popullore) apo Mustafa Rushitin (kryeredaktor nė “Zėri tė Rinsė). Pse kėta s’i fute nė listė e qindra tė tjerė qė tash janė bėrė patriotė.
Nuk i keni pėrmend tė gjithė. Mos hezitoni se ka mjaft qė nuk janė fut kėtu nė listėn ,,famoze” tė zezė tė forumeve tuaja fashiste.
Kujdes!

Flori Bruqi

_________________________________________________________________
Ja njė sihariq i botuar kohė mė parė pėr nofkagjiun Nezir Myrtja ,nė “Metaforen poetike”:

Shkencėtarėt s’kanė nevojė tė shkruajnė me pseudonime


Nė shumė shkrime virtuale nė internet forumuistėt pėrdorin nofka tė ndryshme, duke fshehur identitetin e tyre. Ka syresh qė pėrdorin emrat e tyre tė vėrtetė, sepse tė tillė nuk i frikėsohen tė vėrtetės. Ata kanė edhe website e tyre virtualė.
Ka kohė nė disa forume virtuale nė internet tė hasim emrin Drilon Gega, Odise,Dijedon, Iliriani 01, Lulja 04 etj.,ndėrsa sipas mendimit tim ėshtė i njėti person, qė keqpėrdor forumet letrare dhe shkencore.
Njė gjė tė tillė, duke dashur tė humbet gjurmė, ai i cili nė vitet 60-ta dhe 70-ta i kėndonte himne Titos, tani kyfarė “poeti”dhe forumisti qė atėbotė shkruante me emrin e vet tė vėrtetė, Nezir Myrta,nga Radoniqi i Gjakovės, tani me vendbanim nė Nju-Jork, ėshtė lėshuar “thellė” dhe merret me trillime dhe tė pavėrteta pėr njerėzit…
Neziri si adoleshent filloi tė shkruante poezi dhe t’i botonte nė revstėn letrare “Jeta e re”, nė Prishtinė. Pėr tė gjithė lexuesit shqiptarė vlen tė veēohen dy poezi (pometha), qė ia pati kushtuar
Titos siē janė: Josip Broz Tito, Jeta e re, nr.2, 1969, fq.195 dhe poezia tjetėr “Burrit tė dheut”, Titos me rastin e 80-vjetorit tė lindjes, Jeta e re, nr.3,1972, fq.393.
Ja, pra kush na ishte “zoti” Nezir Myrta, qė tani tenton tė mashtrojė opinionin dhe tė shtiret jo vetėm si krijues, por edhe shkencėtar, duke u “marrė” me ilirishten dhe pellazgjishten, pa pasur njohuritė mė elementare pėr to, por, vetėmse i pėrshkruan tė dhėnat nga autorė tė ndryshėm, saqė veten e quan edhe mė tė madh se Ēabej, etj., duke mos cituar as literaturėn e shfrytėzuar…
Kohėt e fundit po ky pseudoshkencėtar merr guxim “intelektual” t’i fyejė edhe fytyrat mė eminente tė kulturės sonė, si fjala vjen, Prof. Isa Bajēincėn, njėri ndėr njohėsit mė tė mirė tė gjuhė sė sotme letrare andej dhe kėndej kufirit dhe mė gjerė. Ai, zotria nė fjalė s’e paska harruar akoma zanatin e spiunimit, saqė nuk resht sė denoncuari shkrimtarin dhe studiusin e njohur Kadrush Radogoshin, tė cilin N.M. me klikėn e vetė, nė Gjakovė dhe rrethinė saherė u tekej e fusnin nė burg, e izolonin e gjer tė pushimi nga puna, ku fatkeqėsisht vetė Neza ia zinte Radogoshit vendin e punės.
Tė njėjtin e quan tani Radogoshiq pa fije turpi. Po kėshtu e emėrton edhe mėsuesin e popullit, tashmė tė ndjerė, Murat Bruqi, nė Bruqko. Nė tė njėjtin stil e fyen edhe Nezir Myrtajn, njė burrė qė dha kontrubut tė madh pėr lirinė e Kosovės, gazetar i “Kosovės sė lirė” dhe agjencisė “Kosovapress”.
Ky skriboman i sojit tė vet nuk ėshtė i vetėm qė pėrgojon, por ka edhe aftėsi kompiluese tė marra nga shkencėtarėt tjerė si Ēabej, Jokli, Peackok , Zeune etj., dhe pėr ēudi askush nuk iu kundėrvua pėrveē Agim Doēit dhe unė, qė jam vetėm shkrimar dhe gazetar e jo albanolog. Ku ėshtė pra guximi intelektual i disa shekncėtarėve, shkrimarėve dhe formustėve qė nuk i kundėrvihen kėtij pseudoshkencėtari virtual.
“Lartmadhėria” e tij shfrytėzon IP-tė 209.228.34.141 dhe Id:<195.360 dole.2f 10433b aol.com.
I njėjti, keni kujdes se ka “aftėsi” edhe hakeruese dhe mund t’iu shkatėrrojė edhe hark diskun me virusa, me emėrtim “A Card for You” etj.
Pėrveē kėtyre, opinioni ėshtė e nevojshme tė njoftohet se ky person ėshtė shumė i rrezikshėm dhe imoral. Njė njeri qė ka pasur mė se paku pesė gra, ku disa prej tyre thonė nė Gjakovė i ka mbyllur nėn dry. Madje, ai ka qenė i dėnuar pėr dhunim tė njė vajze nga Klina , sigurisht kur ka punuar si mėsues. A thua vallė, kėtė tip duhet mbajtur nė forum, duke dėgjuar marrėzirat idioteske tė tij?!Apo?
Me siguri me trillet qė bėn Neza do t’i shpėlajė mėkatet e tij , dhe, aq mė keq, si njė mėrgimtar lajthit moderatorėt e forumeve tė ndryshmeme lloj-lloj nofkash(pseudonime).
Eshtė mirė t’i thuhet troē: mjaft mė!

Prishtinė,9.1.2005

http://floart.blogspot.com/2006/06/flori-b...tike-kundr.html


VEREJTJE: Ne kohe te fundit lista e UDBASHEVE jane duke u falsifikuar me metoden PREJ/NGJIT(COPY/PASTE) nga disa UDBASHE dhe PSEUDOGAZETAR .

Me metoden PREJ/NGJIT(eshte falsifikuar)lista e UDBASHEVE nga BAHTIR HAMZA,poliagjent i shtetit serbo-sllave(Serbi-Mali i Zi) tash me vendbanim ne NEW YORK,UK LUSHI-ISUFAJ,pseudogazetar dhe pseudoshkrimtar(BABAI I TIJ KA QENE UDBASH NE KOMUNEN E DECANIT) si dhe pseudogazetari dhe pseudo-poeti NEZIR MYRTA me nofken e UDBES MOMQILO RADONIC(tash Neziri eshte ne NEW YORK).

Lidhur me UDBASHET /LISTAT e tyre ne vazhdime lexuesi i juaj ka mundesine ,qe nga dje ta ndjeke FEJTONI EKSKLUZIVE ne blogun virtual
FLOART-PRESS(http://floart-press.blogspot.com)

FLORI BRUQI
PM
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio