Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Si harrohen Herojt e kombit?!
Flori Bruqi
Postuar nė: 15.01.2007, 13:26
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 278
Antari Nr: 3300
Bashkangjitur: 12.10.2006I dashur z. Bruqi,

kete Perkujtim qe i dedikohet nipit tim, nuk e dergoj qe ta nxirrni ne pah, sepse
kaloi 20 dhjetori, por thjesht jua dergoj vetėm si shembell se sa pak ose fare nuk
perfillen deshmoret e rėne per lirine Kosoves martire e per bashkim kombetar..
Ne asnje masmedi apo gazete nuk u permend pervjetori i vdekjes se Naxhiut,
i cili po te ishte gjallė mesiguri do gjnedeshte ne Hage per vrasjen e nje bande
ēetnikėsh ne Koshare. Ai, nga Baffalo ne veri e SH B A shkoi drejt ne betejen
legjendare te Koshares, sepse ishte ushtar i pergatitur ne Armaten amerikane,
trim i madh dhe snajperist i persosur, i cili ne front, me rastin e vrasjes se shokut
te tij, Xhemajl Fetahaj, rreshqanas arriti t'ua merr trupin e shokut dhe deshmorit
te vrare bandave ēetnike serbe.
Keto te dhena i deshmojne: Florin Krasniqi, shef i Trupave Mbrojtese te Kosoves
ne SH B A, Muharrem Dovolani, aktivisti me i permendur per dergimin e armatimit
ne Kosove dhe nje shoku i Naxhiut, i plagosur rrefenin per heroizmin e madh te
Naxhi Egriut. Ndaj mik i dashur, kete PERKUJTIM ta dergoj Ty qe ta kesh kujtim
nga trimi i madh e luftetari i paepur per mbrojten e trojeve tona te okupuara, i cili
dy here u ballafaqua me vdekjen.
Ju pershendes perzemersisht e vellazerisht,

Ibrahim Egriu,publicist
Suedi(Malme)15.1.2007.

----------------------------------------


Snajperisti i dalluar i U Ē K-sė Gjatė shėrbimit nė Armatėn e SH B A-sė
(djali i prindėrvet tė ndjerė e atdhetarė, Din dhe Anifet Egriu)
Dy ditė para se tė ndėrrosh jetė ta dėgjova pėr tė fundit herė zėrin tėnd jo tė zakonshėm, por tė vendosur duke mė thėnė:-Xhaxhi Imi, kam vendosur tė udhėtoj pėr Preshevė qė tė luftoj tog sė bashku me luftėtarėt trima tė U Ē P M B-sė. Tė luta qė tė mos shpejtosh, sepse akoma s’ishte dhėnė Kushtrimi, por Ti, pėr herė tė parė nė jetė s’e pranove kėshillėn time, o Naxhi, nip i dashur ! E dėgjove zėrin e shpirtit tėnd, qė s’tė dhimbsej fare jeta tė bėhesh fli pėr Atdhe, pėr Kosovėn e lirė sovrane, tė bashkuar me trungun amė dhe pėr Dibrėn e Madhe qė aq shumė e deshe, e cila s’tė harroi, por tė nderoi duke ia vėnė rrugės me mbishkrim sllav „J. N. A.“ , emrin tėnd, :-Naxhi EGRIU-dėshmor i lirisė!
Ndėrsa Ti sa ishe gjallė deklarove: „Kudo qė shkilen tė drejtat dhe liritė e shqiptarėve do shkosh qė t’i mbrojsh pa marrė parsysh ēmimin e jetės, dhe, porsa u bėre gati qė tė nisesh pėr Preshevė, nė zyrėn e T M K-sė, nė Brooklyn, nga gjakderdhja nė tru, ndėrrove jetė dhe, vdekja e parakohėshme t’i fashiti dėshirat e tua tė zhurritura pėr t'i ardhur nė mbrojtje vatanit sa herė qė e kėrkonte nevoja. Rrėfejnė: Florin Krasniqi, Shef i zyres sė T M K-se nė
Brooclyn, veprimtari i U Ē K-Muarem Dovolani dhe bashkėluftėtarėt e tij.
Dheu i Baffallos nė SH B A, tė qoftė i lehtė!-Lavdi !
Me pietet e krenari dhe me dhėmbje e lotė akoma tė patharė e pėrkujtonė: - Bashkėshortja Shemsia dhe bija -Iliriana, vėllezėrit e motrat:Naimi, Emini, Arifi, Diana e Dhurata, xhaxhi i tij, Ibrahim Egriu me familje nė Suedi, hallat:-Nebiko e Nezvere, kushėrirat: -Memnune, Shqipe, Anifet dhe tėrė farefisi, miqėt e shokėt nga Dibra e Madhe, SH B A, Shqipėria,
Kosova dhe Skandinavia.
ELEGJI
Ku i le Anėn e Shemsien o Naxhi
u flijove shum’ herėt per liri,
ne Koshare shkove me luftue,
motrat e vėllezrit me i ēlirue!


Vėlla, Ibrahim Egriu!
Me dhimbje tė thellė pėrkujtoj 6-vjetorin e vdekjes sė ish luftėtarit tė UĒK-sė dhe entuziastit tė flaktė pėr t“iu bashkangjitur luftėtarėve tė UĒPMB-sė.
Naxhiu si luftėtar dhe patriot i ēėshtjes sė madhe kombėtare shqiptare kreu detyrėn e shenjtė duke u bashkangjitur nė radhėt e UĒK-sė nė Koshare pėr tė zhdukur pushtuesin e fundit serbofashist nga trojet tona autoktone shqiptare.
Naxhiu ishte revolucionar meqė nuk i bindej pacifizmit tė moderuar rugovist, ndaj me pushkė nė krah udhėtoi nga Amerika e pasur dhe e bukur drejt ēlirimit tė Kosovės mė tė pasur dhe mė tė bukur.
Pjesėmarrja aktive e luftėtarit dhe trimit Naxhi EGRIU tregoi se luftėtarėt e lirisė kanė njė ideal dhe njė qėllim kombėtar, pa marrė parasysh se ku luftohet. Kudo qė preken trojet tona etnike ėshtė tokė shqiptare. Kėshtu amanet e kemi nga tė gjithė trimat shqiptarė qė ranė heroikisht pėr ēlirimin e atdheut - pėr tė mos vdekur kurrė.
Juve dhe mbarė familjes suaj, si dhe vėllezėrve e motrave tė Naxhiut ju shpreh ngushėllimet e mia tė thella!
Lavdi e pėrjetshme dėshmorit, Naxhi EGRIU!
Beqir Elshani
Malme, mė 30.12.2006


PM
Top
botox
Postuar nė: 31.10.2009, 11:20
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 419
Antari Nr: 22610
Bashkangjitur: 18.06.2009LAVDI DESHMORVE

Fotografi e jashtme

LAVDI HEROJVE


----------------------------------------
E pyta tdashuren qa po don
tha kurgja tjeter veq silikon
i thash hajde ta jap ni boks
tha amo masnej ma jep pak botox
PM
Top
Trishtimi
Postuar nė: 31.10.2009, 12:03
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 9182
Antari Nr: 18743
Bashkangjitur: 27.11.2008Lavdi deshmoreve nuk duhet ti harrojme duhet ti kujtojme..


----------------------------------------
Ēdo shigjetė nuk e arrin cakun...
PMUsers Website
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio