Studentet.info
 Kėrko      Antarėt      Aktivitet


  Reply to this topicStart new topicStart Poll

> LISTA ORIGJINALE E UDBASHEVE NE BURGOSJEN E DEMAC
Flori Bruqi
Postuar nė: 15.01.2007, 22:00
Quote Post


Tėrė kohėn flas :)
*****

Posti: Antarė
Postime: 278
Antari Nr: 3300
Bashkangjitur: 12.10.2006KUSH MORI PJESĖ NĖ ARRESTIMIN,GJYKIMIN DHE DENIMIN E ADEM DEMAĒIT ME SHOKĖ-NĖ VITIN 1975/76

(Lista e botuar ne disa forume eshte kompiluar dhe shtuar me disa emra/Ajo liste eshet falsifikat si fjala vjen ne blogun studentor te UTSH-se http://www.studentet.info etj)...


Dihet mirėfilli se nga maji deri nė tetor 1975 UDB-a ndėrmorri njė fushatė tė gjerė arrestimesh nė Kosovė dhe me kėtė rast (6 tetor 1975)u arrestua pėr herė tė tretė simboli i rezistencės ADEM DEMAĒI.Nė organizimin e kėtij procesi kanė marrė pjesė fatkeqėsisht tė gjitha strukturat(hallkat)e pushtetit nė Kosovė,duke filluar nga Komiteti i Lidhjes Komuniste tė Kosovės... e deri te mediumet nė gjuhėn shqipe dhe serbe/TV-tė dhe gazetat).

Nė kėtė proces drejtpėrdrejt kyqen:

1.MAHMUT BAKALLI-ish.kryetar i Komitetit tė LKK-sė(aktualisht ka qene kėshilltar i kryeministrit Ramush Haradinaj.Vdiq ne vitin 2006);

2.MEHMET SHOSHI-ish-sekretar i Punėve tė Brendshme tė Kosovės;

3.HASAN MEHMETI-ish-kryeshef i Sigurimit shtetėror(UDB-sė)nė Prishtinė;

4.NAZMI JUNIKU-ish-sekretar Krahinor i Jurisprodencės dhe Administratės sė Pėrgjithshme;

5.DURAK JASHARAJ-ish-gjykatės hetues;

6.HALIL KELMENDI-ish-prokuror publik;

7.DURMISH KOĒINAJ-ish-kryetar trupit gjykues

8.SHEFQET BYTYQI-ish-gjykatės;

9.FEHMI GASHI-ish-gjyqtar porot;

10.MILEVA GRUJIQI-ish-gjyqtare porot;

11.HASAN BERISHA-ish-gjyqtar porot;

12.NAZMIJE KRASNIQI-ish-procesmbajtėse nė gjykim;

13.ISAK HASANI-gazetar i „RILINDJES“;

14.ALI OLLONI ish-gazetar i”Zėrit tė rinisė”

15.FAHREDIN GUNGA-ish-kryeredaktor i Radio Televizionit tė Prishtinės(RTP);

Hetimet ndaj viktimave tė kėtij procesi i kanė kryer kėta udbashė:

1.Bafti Jakupi,
2.Pavle Jelisaviq
3.Mehmet Haskaj
4.Ibush Kllokoqi
5.Drago Dragojeviq
6.Muharrem Dana
7.Sllobodan Mijoviq
8.Asllan Sllamniku
9.Shefqet Hashani
10.Jusuf Karakushi
11.Svetisllav Dollasheviqi
12.Zenun Shala
13.Naip Hoxha
14.Refik Tashi
15.Metush Sadiku
16.Zejnullah Shala
17.Hasan Mehmeti
18.Shefqet Obria
19.Faik Nura
20.Rajko Ēalloviqi
21.Metė Kuqi
22.Ramēe nga Prizreni
.....etj

ĒKA DEKLARUAN MAHMUT BAKALLI DHE FADIL HOXHA NĖ PRAG TĖ MBAJTJES SĖ GJYKIMIT...!!!

-Fadil HOXHA-ish-zyrtar i lartė i LKJ-sė,pak ditė para se tė fillonte procesi i gjykimit kundėr Adem Demacit dhe dhjetra veprimtarėve tjerė,do tė deklarojė:”...Sa pretendentė e tė pafytyrė!Hiē mė pak se mbrojtės tė interesave tė popullit shqiptar,e kėndej as katundi i vet,as lagjja e vet nuk i njeh,VEC PER TE KEQ E PER HAJNI!!!”

-Ndėrkaq Mahmut BAKALLI-kryetar i atėhershėm i Komitetit Krahinor tė LK-sė,nė njė mbledhje nė Kaēanik mė 13 janar 1976,thotė:”Irredentizmi shqiptar nė versionin nė versionin e tij tė ri pėrpiqet tė paraqitet nė petkun e ideologjisė dogmatike staliniste,por karakteri reaksionar dhe qėllimet e tij mbeten tė njejta.Sikurse nuk ka mundur tė depėrtojė nė masat shqiptare atėherė kur u paraqit nė formė balliste-fashiste shqiptaromadhe(!!!),irredentizmit shqiptar nuk do t“i shkojė pėr dore tė depėrtojė as tash kur pėrpiqet tė mbėshtillet nė petkun dogmatiko-stalinist...Nė kėtė baza irredentistėt shqiptarė do tė paraqiten para gjyqeve dhe do tė marrin denime shembullore!!!”

Dhe vėrtet porosia e Mahmut B(Ē)akallit shkojė nė vend.Mė 7 shkurt 1976 Gjykata e Qarkut nė Prishtinė,nė procesin gjyqėsor tė kryesuar nga gjyqtari i deleguar nga Prizreni (pikėrisht nga M.Bakalli):Durmish KOĒINAJ nė bazė tė nenit 117 al.1 e 2 tė KP dhe nenit 100 e 101 al.1 tė KPJ-sė,nė“emėr tė popullit”shpalli aktgjykimin P.nr.239/75 prej 89 faqesh dhe me kėtė rast u denuan:

1.Adem Demaēi me......................15 vjet burg tė rėndė,
2.Skėnder Kastrati,me..................12 vjet burg tė rėndė,
3.Hetem Bajrami,me.................... 7 vjet burg tė rėndė,
4.Hasan Dėrmaku,me................. 10 vjet burg tė rėndė,
5.Osman Dumoshi,me................ 7 vjet burg tė rėndė,
6.Rexhep Mala,me...................... 9 vjet burg tė rėndė,
7.Selatin Novosella,me............... 7 vjet burg tė rėndė,
8.Ilaz pireva,me.......................... 7 vjet burg tė rėndė,
9.Fatmir salihu,me..................... 7 vjet burg tė rėndė,
10.Xhavit Dėrmaku,me.............. 9 vjet burg tė rėndė,
11.Sherif Masurica,me............... 7 vjet burg tė rėndė,
12.Sami Dėrmaku,me................ 6 vjet burg tė rėndė,
13.Zijadin Spahiu,me................. 5 vjet burg tė rėndė,
14.Isa Kastrati,me...................... 6 vjet burg tė rėndė,
15.Ahmet Hoti,me ..................... 6 vjet burg tė rėndė,
16.Njazi Korēa,me..................... 6 vjet burg tė rėndė,
17.Irfan Shaqiri,me.................... 7 vjet burg tė rėndė,
18.Hilmi Ramadani,me ............. 5 vjet burg tė rėndė,
19.Nazim Shurdhani,me............. 4 vjet burg tė rėndė.

NĖ VAZHDĖN E KĖTIJ GJYKIMI EDHE TRI GJYKIME TJERA

Pas kėtij gjykimi,mbahen edhe tri gjykime tjera,tė cilat padyshim konsiderohen si vazhdimėsi e kėtij procesi gjyqėsor...

(I)
-Mė 18-22 shkurt 1976,Gjykata e Qarkut nė Prishtinė,nė procesin gjyqėsor tė drejtuar nga gjyqtari Shefqet Bytyqi,nė bazė tė nenit 3,28,38,40, dhe alinea 1 tė KP,si dhe nenit 332 tė KPP dėnohen :

1.Adem Rukiqi,me............................9 vjet burg tė rėndė,
2.Bektesh Rudhani,me.................... 6 vjet burg tė rėndė,
3.Tafė Rukiqi,me............................. 6 vjet burg tė rėndė,
4.Ymer rukiqi,me............................. 2,6 muaj burg tė rėndė,
5.Arif Rukiqi,me............................... 1,6 muaj burg tė rėndė,
6.Zydi Bilalli,me............................... 3 vjet burg tė rėndė,
7.Bislim Bajraktari,me..................... 4 vjet burg tė rėndė,
8.Xhevdet Nasufi,me...................... 2,6 muaj burg tė rėndė,
9.Idriz Mehmeti,me......................... 1,6 muaj burg tė rėndė,
10.Sadullah Zeqiri,me.................... 2,6muaj burg tė rėndė,
11.Ajet Rukiqi,me........................... 4 vjet murg tė rėndė,
12.Adem Pavataj,me...................... 2,6 muaj burg tė rėndė,

(II)
-Mė 16/17 mars 1976 nė Gjyqin e Qarkut nė Vranjė tė Serbisė,nėn kryesimin e gjykatėsit Radomir Gjorgjeviq dhe prokurorit publik Radisav Stojsanoviq,nė bazė tė nenit 117 al.1 nė lidhje me nenin 100 dhe 101 tė kodit penal tė jugosllavisė,denohen:

1.Jetullah Arfi,me........................... 12 vjet burg tė rėndė,
2.Fazli Abdullahu,me..................... 6 vjet burg tė rėndė.

(III)
-Dhe nė gjykimin e tretė,tė mbajtur poashtu nė Vranjė,nėn kryesimin e gjyqtarit Dushan Mitroviq dhe prokurorit Radisav Stojanoviq,nė bazė tė nenit 118 al.1 tė KPJ-sė,denohen:

1.Qamil Nuhiu,me........................ 4 vjet burg tė rėndė,
2.Selajdin Nuhiu,me.................... 1,6 muaj burg tė rėndė.

CILI ISHTE KOMENTI I RADIO TELEVIZIONIT TĖ PRISHTINĖS/RTP/ LIDHUR ME GJYKIMIN E ADEM DEMAĒIT....!!!

Pas shpalljes sė aktgjykimit kundėr Adem Demaēit dhe dhjetra atdhetarėve tjerė,RTP-ja gjegjėsisht kryeredaktori i kėtij mediumi FAHREDIN GUNGA dha kėtė KOMENT televiziv:
(Njė fragment i komentit)
”Siē u pa nga aktgjykimi i Gjyqit tė Qarkut tė Prishinės,grupit irredentist,i vėrtetuar si armik i popullit dhe i rendit tonė kushtetutar,iu shqiptuan denime tė merituara.Opinioni ynė,klasa punėtore dhe tė gjitha kombet dhe kombėsitė e Kosovės,e posaēėrisht kombėsia shqiptare,i dha kėtij aktgjykimi pėrkrahje tė plotė,i dėnoi dhe do t“i dėnojė vazhdimisht,duke shprehur indinjatėn dhe urrejtjen,ashtu siē i ka gjykuar,denuar dhe mposhtur tė gjitha llojet e tjera tė veprimtarisė armiqėsore dhe bartėsit e tyre.
Pas shqiptimit tė denimeve tė merituara,ky grup as qė meriton tė mirret ngojė,sepse u pa haptas se e pėrbėn njė grup nacionalistėsh dhe shovinistėsh,tė cilėt popullit tė vet deshtėn t“ia ēelin humnerėn e re tė mashtrimit historik...Petku i tij dogmatiko-stalinist,frazat nė emėr tė gjojamarksizėm-leninizmit,aspak nuk i vuri perde esencės dhe qėllimit tė tij thellėsisht reaksionar antimarksist,antisocialist dhe antishqiptar...Prandaj,ēdo tentativė e armikut,sikurse edhe e kėtij irredentist,do ta luftojnė si thellėsisht reaksionare imperialiste dhe hegjemoniste,tė ngarkuara me orekse pėr thyerjen e unitetit,integritetit dhe pavarėsisė sė Jugosllavisė socialiste.”

Ky koment i kryeredaktorit tė RTP-sė ėshtė botuar nė “Rilindje”,”Zėri i Rinisė”etj.Gjithashtu njė artikull i ngjashėm me titull”U denua grupi armiqėsor irredentist”u shkrua nga Isak Hasani nė gazetėn”Rilindja” dhe Ali Olloni nė gazetėn”Zėri i Rinisė”.

REVANSHIZMI COPY/PASTE

(Lista ne fjale eshte falsifikuar nga Uke Lushi,Nezir Myrta dhe Bahtir Hamza.Ne liste jane futur edhe disa emra qe kane qene atebote femije,si fjala vjen shtohet emri i Flori Bruqit.I njajti atehere ka qene femije.Nje gje te tille e ka bere Uke Lushi,i veteshpalluri gazetar.Babai i tij ka qene udbash ne Komunen e Decanit.
Uka,ka futu emrin e Flori Bruqit,ne kete liste,se gjeja ka denoncuar Adem Demacin! Ky falsifikim shifet qarte ne listat e mevonshme te botuara me metoden COPY/PASTE! Kjo ka ndodhe gjate vitit 2004 kur Flori Bruqi,ne forumin virtual ART-CAFE ka denoncuar babain e Uk Lushit, Lush Uke Isufaj,si UDBASH i rrezikshem ne Komunen e DECANIT).

F.Bruqi.

http://floart-press.blogspot.com/2007/01/k...ingjykimin.html
PM
Top

Topic Options Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Postimet janė nė pronėsi tė vet postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!

© 2004-2017 Studentet.info™ | Kopjimi ėshtė i lejuar nėse theksohet burimi | Developed by: Just5 Studio